לא “זכות אבות” – רק הכוח קובע!

קישור מקוצר למאמר הזה: https://www.quimka.net/57259

כל אימת שעולה הוויכוח על מעמדה של מדינת ישראל בשטחים, עולה הטענה כי אנחנו לא כובשים, אנחנו “חוזרים לנחלת אבותינו”, ואין עם נחשב ככובשבארצוהוא, בנחלתאבותיו”, בגבולות ההבטחה האלוקית” *** האם לנימוק הזה יש ערךשוק בזירה הביןלאומית? האם הוא בכלל נחוץ בשיח הפוליטי הפנימי שלנו?

גדנ”ע פלסטין

שמחה ניר, עוד

בן 81 שנים אנוכי היום (15.6.2020), צעיר, בריא ובועט, אבל עוד הדרך רב, עו”ד רבה המלחמה!

כך זה התחיל: עו”ד שמחה ניר ומלחמתו במסרסים

לחג החירות, פסח התשע”ט: עוז לתמורה – בטרם פורענות!

עו”ד שמחה ניר, שר המשפטים וזכויות האזרח – זה המצע

נא להכיר, מוזמנים לעקוב: https://twitter.com/SimhaNyr_quimka

זה יעדנו: משרד המשפטים וזכויות האזרח!

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק

נציב תלונות הציבור על שופטים ורשמים – זה אנחנו!”

לייקלדף הפייסבוק עוד שמחה ניר – שר המשפטים הבא

המאמר ה-4,000 באתר: לו אני שר המשפטים

ההכרזה הרשמית שלי על ריצתי לתפקיד שר המשפטים

מתי מותר – ואפילו חובה – לומר לזולת שק בתחת“?

בגץ 8743/14, שמחה ניר, עוד, נהוועדה לבחירת שופטים ו-7 אחרים – קיצור תולדות הזמן

הקדמה בלתי נמנעת

שאלתרקע, רק כמשל

הרקע למאמר הזה

ועכשיו למשל האמיתי (א): החלק הערבי

ועוד למשל האמיתי (ב): החלק היהודי

נשמע מצחיק?

רק הכוח קובע!

ומה עם השטחים“?

מדוע מדינת ישראל לא עושה את זה“?

על מגבלות הכוח

לספח את מדינת ישראל לעצמה, להחיל קודם את הריבונות על עצמנו

שאלה היפותטית, תרגיל אינטלקטואלי

הקדמה בלתי נמנעת

את מאמרי אני מלא בושה – במערכת הפוליטית, במערכת המשפטית, במדינה כולה! סיימתי כך:

הערה למייחסים לי מוטות פוליטית

כאשר אני מגן על פסיקה כזו או אחרת, תוקפים אותי מימין, ומייחסים לי סמולנות“, וכאשר אני תוקף את השופטים, תוקפים אותי משמאל, אבל גם מימין, על כך שאני מאזןאת הביקורת שלי באופן מלאכותי, רק כדי שלא יגידו“.

אז אלה גם אלה יכולים לנשק לי בתחת.

וליתר ביטחון, קחו את מה שיש לי לומר על עצמי – ותעשו עם זה מה שאתם רוצים:

על האוריינטציה הפוליטית של עו”ד שמחה ניר;

האם אני ימין או שמאל?

מקווה שבזה נסיים את הוויכוח, כי אני לא חייב לכם דבר, רק לעצמי.

הבעייה שלי היא שעם התקוות האלה אי אפשר לרדת למכולת, ואני צריך לחזור על כך שוב ושוב.

שאלתרקע, רק כמשל

יום אחד אני מחליט לצאת למסעי, ברחבי המדינה או במדינות הים.

אני נועל את ביתי, מפעיל את האזעקה, שם שלט זר לא יבוא“, נותן לבנק הוראה להמשיך ולשלם את המשכנתא, ומרים קלאץ’“.

בשובי ממסעי חשכות עיני: המנעול הוחלף, ואיש אחד עושה אצבע משולשת, מבעד לחלון.

אני לא ממצמץ לרגע, שולף את אקדחי, פורץ את הדלת בכוח, ומגרש את הפולש.

לצורך התרגיל האינטלקטואלי הזה נצא מתוך הנחה שהחוק לא קובע דבר לעניין זכותו של אדם לחזור בכוח הזרוע אל רכושו שנשדד שלא כדין.

והשאלה היא: בכך שחזרתי לביתי והנסתי את הפולש – האם עשיתי זאת מכוח זכותי הקניינית, או בכוח הזרוע.

הרקע למאמר הזה

כל אימת שעולה הוויכוח על מעמדה של מדינת ישראל בשטחים, עולה הטענה כי אנחנו לא כובשים, אנחנו חוזרים לנחלת אבותינו, וכשם שאין אדם נחשב כפולשבביתוהוא, כך גם אין עם נחשב ככובשבארצוהוא, בנחלתאבותיו, בגבולות ההבטחה האלוקית.

מכותרת המאמר אתם יכולים לנחש שאין לי כוונה להביע עמדה כלשהי בשאלה הזאת.

ועכשיו למשל האמיתי (א): החלק הערבי

תארו לעצמכם שבשנת 1948, לאחר מאבק לאומי עקוב מדם, מצליחה האוכלוסייה המקומית החיה באיזור הזה:

ומונה כ-600,000 נפש, רובם ערבים מוסלמים, והשאר מיעוטים“, או אחרים“, להשתחרר מכבלי המנדט הבריטי, ולהקים את מדינת פלסטין, אשר, תוך זמן קצר, מתקבלת לאום, וזוכה להכרה של רוב מדינות העולם.

במהלך השנים מדינת פלסטין מתבססת, בונה כלכלה פורחת, מערכת בריאות מפותחת, מערכת חינוך מפותחת עוד יותר, מערכת משפט מפגרת (איך לא!) וכן הלאה.

וגם, לא לשכוח, היא מפתחת את הצבא הכי חזק במזרח התיכון: חיל אוויר, חיל ים, שריון, תותחנים, סיירת מטכל, וכו’.

וגם גדנע, לא לשכוח – הכל לתפארת מדינת פלסטין.

בהמשך, מדינת פלסטין קולטת מהגרים מכל העולם, ובמיוחד מהעולם הערבי, ובשנת 2000 היא מונה 10,000,000 (עשרה מיליון) אזרחים, רובם ערבים מוסלמים.

זה החלק הערבישל הסיפור.

ועוד למשל האמיתי (ב): החלק היהודי

החלק היהודי הוא עצוב יותר: בראשית האלף השלישי למנינם קודרים פני השמים וחשרת עבי האנטישמיות מעיבה על פני אירופה והעולם כולו, ובגרמניה עולה לשלטון מטורף בשם אדולף היטלר, אשר פותח במסע השמדה של יהודי העולם, המונים 20 מיליון נפש.

מלחמת העולם נמשכת 20 שנה, ובמהלכה מושמדים שלושה רבעים מיהודי העולם. עם תום המלחמה נותרים חמישה מיליונים יהודים – שלושה מיליונים מהם מהגרים לארצות הברית ולארצות נוספות, ושני מיליונים עולים על האניות, ושמים פניהם אל נמל חיפה.

שלום, הם אומרים לשיןגימל בשערי הנמל. חזרנו לארץ אבותינו, לגבולות ההבטחת האלוקית. תרים, בבקשה, טלפון לממשלה שלך, שתפנה מהארץ הזאת את כל הערבים. קישטה!

ואם לא די בכך, הם אומרים לשג: תגיד לממשלה שלך שאם הם לא מתפנים מיד, יהיה אותם לאום…

נשמע מצחיק?

כן, זה נשמע מצחיק, עד דמעות, משום שלמדינת פלסטין יש הצבא הכי חזק במזרח התיכון: חיל אוויר, חיל ים, שריון, תותחנים, סיירת מטכל, וכו’, וגם גדנע, לא לשכוח – הכל לתפארת מדינת פלסטין.

ויש לה גם מעמד מבוסס בעולם ובאומות.

אהרן ברק נרצח פעם שלישית – הרוצחת הפעם: מרים נאור

רק הכוח קובע!

המתנחלים מאירופה שהגיעו לאמריקה (שבהמשך נקראה ארצות ארהב הברית של אמריקה) ונישלו את הילידים (שנקראו בטעות אינדיאנים“) לא הציגו כתביקודש עתיקים כהוכחה להיות המקום נחלת אבותיהם“, וגם לא טענו שאין אדם נחשב ככובש בביתוהוא“.

הם פלשו לאדמות הילידים, וגירשו אותם משם לא בשם זכותכלשהי, אלא בכוח הזרוע והנשק. בכוח החוח.

גם מדינת ישראל לא קמה בזכות ההבטחה האלוקית. מתוך הנחה – שאין לה שום אישוש מדעי – שאלוקי ישראל אכן קיים, והוא אכן הבטיח כמיוחס לו, אני עדיין לא רואה אותו מקיים את ההבטחה הזאת. כן, כשאמרתי את זה לאחד המתבססים עליה, הוא ענה לי שזו הבטחה מותנית“, אבל, עם כל הכבוד, הבטחה מותנית אינה הבטחה.

מדינת ישראל קמה בזכות היהודים שעלו אליה החל מהעלייה הראשונה (1882–1903), במסגרתה עלו לארץ כ-25,000–35,000 יהודים שנוספו לאוכלוסייה היהודית שמנתה אז כ-26,000 נפש (פחות מרבע כפרסבא, בכל הארץ), והמשך בגלי העליה הבאים.

אני לא רוצה להביע דיעה באשר לטענה שמדינת ישראל חייבת את הקמתה להיטלר ולנאצים, ודי לי אם אציין שהדיעה הזאת קיימת, וכל אחד יחליט אם היא מקובלת עליו, אם לאו.

מדינת ישראל קמה גם בזכות המאבק של היישוב העברי נגד המנדט הבריטי על פלשתינה אי).

מדינת ישראל קיימת בזכות צבאה, שהוא הצבא הכי חזק במזרח התיכון: חיל אוויר, חיל ים, שריון, תותחנים, סיירת מטכל, וכו’, וגם גדנע, לא לשכוח – הכל לתפארת מדינת ישראל. את קיומנו זה איש לא שולל, ואיש לא מציע/מבקש/דורש מאיתנו לפנות את השטח.

ומה עם השטחים“?

ההצדקה למפעל ההתנחלות ביוש מתבססת על הטענה לפיה, כאמור לעיל, אנחנו לא כובשים”, אנחנו חוזרים לנחלת אבותינו, וכשם שאין אדם נחשב כפולשבביתוהוא, כך גם אין עם נחשב ככובשבארצוהוא, בנחלתאבותיו, בגבולות ההבטחה האלוקית, וכפי שאמרתי לעיל, מכותרת המאמר אתם יכולים לנחש שאין לי כוונה להביע עמדה כלשהי בשאלה הזאת.

השאלה היא מה אנחנו יכולים לעשות עם הנימוק הזה.

במישור הבינלאומי – את אף אחד לא מעניינות ההבטחות האלוקיות של עם זה או אחר, אשר, למעשה, אינן אלא מיתוס לאומי שכל עם יוצר לעצמו. כיצד נוצר מיתוס לאומי הסברתי במאמר דונאלד טראמפ למתחילים, מבט מקרוב (יג): נאוםתשובה לפרופחובב טלפז, מעריץ עיוור, ואת הפרקים שבו המתייחסים ליצירתם של מיתוסים לאומיים נעלתי באמירה: אני לא שולל מיתוסים לאומיים, אבל שום מיתוס לאומי אינו נקודה ארכימדית לעצמו.

ובמישור הפניםלאומי שלנו – במישור הזה הנימוק הזה ממש מיותר: רוצים לספח – ספחו, במקום לקשקש, הכל כפי שאמרתי במאמר אם לא הירדנים, מי היה הריבון עד 1967?:

טליה ששון, אדמונד לוי – מי צריך אותם?

עוד טליה ששון, עובדת מדינה, נתבקשה עי ראש הממשלה, בשעתו, אריאל שרון, לבחון את מעמדה של מדינת ישראל בשטחים, והיא למדה וחקרה את הנושא, והוציאה דוח.

לימים גברו הקולות המייחסים לדוח ולכותבתו מוטות פוליטית, והממשלה הנוכחית מינתה, כאמור, ועדה אפוליטית, היא ועדת אדמונד לוי, אשר הוציאה דוח הפוך, חף מצדייה פוליטית, כמובן שגורמים כמו שלום עכשיו טוענים את ההיפך, דהיינו שוועדת אדמונד לוי היא ועדה פוליטית בלבוש משפטי. הנימוק של שלום עכשיו הוא שבניגוד לוועדות מייעצות קודמות, שבהן היה היועץ המשפטי לממשלה שותף להקמתן ולהמלצותיהן (כפי שהיה למשל בדוח טליה ששון בנוגע למאחזים), ועדת לוי מונתה בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה. עצם הקמת הועדה פוגעת באמון הציבור ברשות אכיפת החוק, והיא נסיון פסול להקים מסלול עוקףיועמש“.

הנה כי כן, כל צד פוליטי טוען שהדוח שלוהוא מקצועי אפוליטי“, והדוח של יריבו הוא דוח פוליטי“, ומי אני הקטן, שאכריע ביניהם.

מדינת ישראל סיפחה לעצמה את מזרח ירושלים, וכאשר הדבר נעשה אני שתקתי, כי אני לא נוגע בפוליטיקה.

כאשר מדינת ישראל סיפחה לעצמה את רמת הגולן, גם אז אני שתקתי, כי אני לא נוגע בפוליטיקה.

כאשר מדינת ישראל עמדה לספח לעצמה את שני השטחים הנל, היא לא הקימה ועדות, ולא ביקשה חוותדעת משפטיות. היא הייתה ערה לקשיים הבינלאומיים, אבל עשתה את מה שהיא הבינה שצריך לעשות, בבחינת לא חשוב מה יאמרו הגויים, חשוב מה יעשו היהודם.

וכך הווה גם כאשר מדינת ישראל החליטה ליישב את גוש קטיף.

מבחינתי מדינת ישראל יכולה, איפוא, לספח, בלי שום ועדה מייעצת“, גם את איוש. זה אמנם הרבה פחות מהציפיות שלי (מגיברלטר ועד קמצטקה, ואחרכך נדבר), אבל אני לא רואה שהיא עושה את זה.

מדוע מדינת ישראל לא עושה את זה“?

התשובה לשאלה מדוע מדינת ישראל לא מספחת שטחים ביוש מזכירה את השאלה מדוע הכלב מלקק את אשכיו.

התשובה לגבי הכלב: כי הוא יכול.

התשובה לגבי הסיפוח: לגבי מזרח ירושלים ורמת הגולן – היא סיפחה, כי היא יכלה, ואילו לגבי יוש – היא לא מספחת, כי היא לא יכולה.

כל כך פשוט.

על מגבלות הכוח

כמו שפירטתי לעיל, מדינת ישראל לא קמה, ולא ממשיכה להתקיים, בזכות אותה הבטחה אלוקית“. אמנם היא הייתה זקוקה להכרה ביןלאומית, אבל החלטתו של דוד בן גוריון להקים אותה לא המתינה להכרה הזאת (וספק אם ניתן בכלל להכירבמדינה שעוד לא קמה), וההכרה הגיעה רק לאחר מכן, ובהדרגה.

אחד המתנגדים היה, כידוע, ההיסטוריון דר בןציון נתניהו, שהיה בין החותמים על מודעתענק בניו יורק טיימז, שקראה נגד הקמת המדינה, אבל זו רק הערתאגב.

משזכינו להכרה הבין לאומית, כיום אנחנו קיימים בכוח החוח: יש לנו הצבא הכי חזק במזרח התיכון: חיל אוויר, חיל ים, שריון, תותחנים, סיירת מטכל, וכו’.

וגם גדנע, לא לשכוח – הכל לתפארת מדינת ישראל.

וכן, יש לנו תמיכה ביטחונית, 3.8 מיליארד דולר לשנה, למשך 10 שנים – אותה קיבלנו מנשיא ארהב הקודם, ברק אובמה, שנתן לנו יותר ממה שנתן נשיא אמריקני כלשהו, למדינה אחרת כלשהי – והיא תהייה איתנו עד שנת 2026, שש שנים, או רק שנתיים, אחרי שידיד ישראלדונאלד טראמפ ייעלם מהבמה (את זאת נדע בנובמבר הקרוב).

אבל כאשר רוצים לספח שטחים שנוייםבמחלוקת, גם הצבא הכי חזק במזרח התיכון: חיל אוויר, חיל ים, שריון, תותחנים, סיירת מטכל, וכו’, וגם גדנע, לא לשכוח – הכל לתפארת מדינת ישראללא בהכרח מספיקים, כי גם לקהילה הביןלאומית יש say, ואפילו אם בקונסטלציה מסויימת זכינולנשיא אמריקאי חסראחריות, שנחשב כהנשיא האמריקאי הכי טוב לישראל מעולם” – הנה אנחנו רואים שאם הקהילה הבין לאומית קופצת על רגליה האחוריות, גם הידידהזה כבר לא מספיק.

זה לא מספיק, כי לידידנוזה, דונאלד טראמפ, יש עכשיו צרותמבית, והוא כבר איבד עניין בישראל, וזה לא מספיק, כי החתןיועץבכיר שלו, ג’ארד קושנר, רוצה תמורה פוליטית כנגד ההסכמה לסיפוח – מדינה פלשתינאית במתכונת זו או אחרת – ואת זה ביבי לא רוצה לתת. ביבי סוחר הרהיטים רוצה לקבל את הסיפוח, בלי לתת את השוברו בצידו“.

אז לא, ביבי, לא: כמו שאתה רואה, גם לכוח יש מגבלות. אתה הבטחת להתחיל את הסיפוח – להחיל את הריבונות של מדינת ישראלעל שטחים ביוש – ב-1 ביולי, השנה, והראשון ביולי השנה חלף לבלי שוב!

לספח את מדינת ישראל לעצמה, להחיל קודם את הריבונות על עצמנו

ביבי, לפי סעיף 11ב’ לפקודת סדרי השלטון והמשפט, תש”ח-1948,המשפט, השיפוט והמינהל של המדינה יחולו בכל שטח של ארץישראל שהממשלה קבעה בצו“. זה מה שנקרא בלשון העם החלת הריבונות“.

לפי הסעיף הזה, שמכוחו סופח מזרח ירושלים למדינה לאחר מלחמת ששת הימים, אין צורך בשום חקיקה, ודי בהחלטת הממשלה, אבל אתה, ביבי, אפילו לא הבאת את זה להחלטת הממשלה.

לא הבאת, כי הפריץ מוושינגטון די. סי. לא הרשה לך.

אז לא, ביבי, לפני שאתה מדבר על החלת הריבונותעל שטחים נוספים, קודם תחיל את הריבונות של מדינת ישראל על מדינת ישראל עצמה!

שאלה היפותטית, תרגיל אינטלקטואלי

העיר יריחו היא ממקומות היישוב העתיקים בעולם, והתקיים בה יישוב מוקף חומה כבר בשנת 9500 לפנהס בערך, דהיינו לפני כ-11,500 שנה.

תארו לעצמכם שבחפירות יריחו מתגלים מימצאי DNA המוכיחים בבירור – לדעתם של כל המדענים, ללא הבדלי השקפה פוליטית – זיקה חדחדערכית בין הפלשתינאים של היום, לבין תושבי יריחו העתיקה.

תארו לעצמם שמתגלים בחפירות האלה כתבים המראים כי אלוהי התושבים דאז – אבות אבותיהם של הפלשתינאים הנוכחיים – הבטיחו לראש העיר דאז, נקרא לו איברהים אלאוואל, את הארץ, לו ולזרעו (“בַּיּ֣וֹם הַה֗וּא כָּרַ֧ת אַלְלָה אֶת־אִיבְּרָ֖הִּים בְּרִ֣ית לֵאמֹ֑ר לְזַרְעֲךָ֗ נָתַ֙תִּי֙ אֶת־הָאָ֣רֶץ הַזֹּ֔את מִנְּהַ֣ר מִצְרַ֔יִם עַד־הַנָּהָ֥ר הַגָּדֹ֖ל נְהַר־פְּרָֽת).

תביאו בחשבון כי גם יישובים פלשתינאים הקיימים כיום כבר היו קיימים בתקופת התנ”ך (ג’נין – עין גנים, טובאס – תבץ, וכו’), ואפילו ירושלים (כך ויקיפדיה), על פי המסופר במקרא, הייתה עיר יבוסית, עד שדוד המלך כבש והפך אותה לבירת ממלכתו.[12]

מה למדים אנו מכל אלה?

אנו למדים כי כאשר אלוקי ישראל הבטיח מה שהבטיח, למי שהבטיח, הוא סחר ברכוש גנוב, שהובטח לאחרים עי אלוהיהם, 7,500 שנים קודם לכן.

ואנו למדים, שוב ושוב, כי כאשר יהודי פולט שטויות, הוא צריך להביא בחשבון שהאיפכאמסתברא היהודי ישתמש נגדו בשטויות שהוא פולט.

והשאלה אל המחזיקים בעמדת חזרה לנחלת אבותינוהיא מה תגידו במקרה כזה?

ובמלים בהן השתמשתי במאמר דונאלד טראמפ למתחילים, מבט מקרוב (יג): נאוםתשובה לפרופחובב טלפז, מעריץ עיוור: אני ממליץ לכל הקורא לגבש לעצמו עמדה בשאלה מה גובר על מה – מיתוס לאומי או כיבוש בכוח.

ומי שהמילה כיבושלא נוחה לו, הוא יכול להשתמש בביטוי הנייטראלי נטילת אחיזהנו פרובלם!

___________

בנימין נתניהו עושה שימוש מניפולטיבי בעובדותאמת

ואף על פי כן – נתניהו לקח שוחד!

בנימין נתניהו, אולי תפסיק לזיין לנו את השכל?!

מה עניין חזקת החפות לביבי נתניהו? – נאוםתשובה לקשקשנים אשר מדברים “משפטית” בלי לפתוח את ספר החוקים

נאוםתשובה לד”ר ישראל ברניר: על מה בדיוק עומד ראש הממשלה לדין

משפט נתניהו (ב), שלב ההקראה: על צביעותם של השופטים

משפט נתניהו (א), שלב ההקראה: מעולם לא עשו מעטים כל כך שגיאות רבות כל כך, בפרק זמן קצר כל כך

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (א): חוששני שאין לו הגנה

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (ב): מתי כתב אישום “מגלה עבירה”, ומה זה “לכאורה”

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (ג): האם המציאו לביבי עבירה חדשה?

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (ד): שאלה מקדימה לעניין תפירת התיקים

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (ה): האם כתב האישום מכיל ראיות שמקומן לא בו

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (ו): תפירת תיקים? אולי; אכיפה סלקטיבית? אולי; אבל מה עניין ה”שמאל” לכאן, כאשר את הפרקליטות הזאת ביבי עצמו מינה וטיפח?

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (ז): הבלדה על שלג העדים

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (ח): מה עושה סניגורו של ביבי ברשימת העדים?

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (ט): תרגיל של איפכא מסתברא

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (י): על החסינות: איך ביבי ירה לעצמו ברגל

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (יא): האם יכול ביבי לגרור את בקשת החסינות עד לכנסת הבאה?

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (יב): נאום תשובה ליצחק זמיר: אתה הוא הציבור!

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (יג): יאללה, הולכים לבגץ!

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (יד): בעקבות הדיון בבגץ

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (טו): תומכי ביבי, יש לי בשבילכם סוכריה ענקית!

בנימין נתניהו, בין אישום למשפט (טז): ביבי משקר ומטעה

מאמרים נוספים בנושא:

שימוע פומבי לראש הממשלה, כן או לא?

על “שוחד בדמות כתבה בעיתון”: נאום–תשובה לאהוד פרלסמן

עוד על טובותהנאהבעבירות השוחד

עוד על עבירות השוחד: האם נחוצה תמורה?

על ההלכה הפסוקה של ביהמ”ש העליון כחלק ממשפט המדינה

עֵ֭ת לַעֲשׂ֣וֹת לַיהֹוָ֑ה הֵ֝פֵ֗רוּ תּוֹרָתֶֽךָ׃ קואליצית ניר 2.0 – עכשיו!

ביבי נתניהו לא מכין שיעוריבית

ביבי נתניהו, כפפה לרגליך: לך לבג”ץ, טען תפירה!

על סמכותו של הבגץ לפזר את הכנסת

איך יכולים שופטי ישראל לאותת לביבי ואוהדיו שהם לא בכיס הקטן שלו?

על פסק הדין בעתירות נגד מינויו של נתניהו כראש הממשלה ונגד ההסכם הקואליציוני

על הדיון בעתירות נגד מינויו של נתניהו כראש הממשלה ונגד ההסכם הקואליציוני – לקחי היום הראשון

על משפטו הפלילי של בנימין נתניהו – נאוםתשובה ושאלות לתומכיביבי

בג”ץ ביבי – מבחנו הקשה ביותר של בית המשפט העליון, מאז פרוץ המדינה

קשה, קשה, מלאכתו של פרשן החוק

ממשלת שני הבנימינים, הטרגדיה השקספירית בשער

_____________

למשתמשי פייסבוק, טוויטר ושאר הרשתות החברתיות – נא לשתף!

נא להגיב באמצעות הקישור הוספת תגובה” (למטה מכאן)

אל תאמרו מבחן בוזגלו אמרו מבחן אלישבע*לסגור את לשכת עורכי הדין*לדף הפייסבוק של עוד שמחה ניר*לדף הפייסבוק של האתר של קימקא

דוקודרמה: זרוק אותו לאיראנים – איך נפטרנו מאשר גרוניס

4 תגובות על “לא “זכות אבות” – רק הכוח קובע!”

 1. אברי הגיב:

  שלום שמחה,

  תודה על מאמרך. שאלה ברשותך. בעניין סעיף 11ב’ לפקודת סדרי השלטון והמשפט, תש”ח-1948 שהזכרת במאמרך, לא מצאתי בנוסח החוק הגדרה למונח “ארץ ישראל”. האם ידוע לך היכן ניתן למצוא את ההגדרה עליה מסתמך החוק?

  א.ו.

  • Simha Admin הגיב:

   שאלה מצויינת אברי.
   לפי הסעיף, המשפט, השיפוט והמינהל של המדינה יחולו בכל שטח של ארץ-ישראל שהממשלה קבעה בצו.
   ברור שהכוונה היא לשטחי א”י שמחוץ לשטח המדינה, ולכן אפשר להניח שהכוונה היא לשטחי א”י המנדטורית שמחוץ לקו הירוק.
   לגבי ירושלים המזרחית – אין בעייה.
   לגבי רמת הגולן, כנראה שהיו ערים לכך שהיא לא חלק מא”י, והחלת המשפט וכו’ נעשתה בחקיקה של הכנסת, ולא בצו של הממשלה.
   לא ידוע לי על מחלוקת בהנושא, ולכן ניתן להניח שהפירוש הוא כפי בהצעתי.
   אתה יכול לגגל ולנסות למצוא משהו מדוייק יותר, אבל זה בספק.
   שמחה

 2. אילן גלעדי הגיב:

  תאר לעצמך שמחה היקר עם האופק הצר , שנצמצם את הזמנים ובמקום 11.500 שנה עברו רק כ 100 שנה והאבא של הסבא של הסבא של האבא שלי השתלט על בית עם שלט שאחזור עוד מעט בכח, לא הבטחות אלוהיות ולא בטיח, ראה בית ריק ונכנס איליו היום אחרי כ 100 שנה מגיע הבעלים החוקיים ורוצה את הנכס בחזרה , אני היום צריך להחזיר ? יותר חמור לא נכנסתי לבית כזה אלה בניתי לידו בית נוסף. להחזיר ? אתה היום יושב באמריקה שברור ששדדה את ילידי המקום יצאת בהפגנה שהם צריכים להחזיר את הגזלה לבעלים החוקיים.? אפילו אתה במאמר שלך לא אומר את זה , היום שמחה היקר עם האופק הצר פלישה לנכס נחשבת כפלישה אך ורק 30 יום מרגע הפלישה מעבר לזה לך לבית המשפט ותילחם חוקית על זכויותך החוקים בארץ הם בחלקם ירושה של חוקי השריעה , ושם ידידי אין חובת החזרה של נכסים שנתפסו בכח על ידי ממשלה מכהנת כלל, תפנים שמחה אותי לא מעניין העבר הרחוק וגם לא הקרוב אלה מה שאומר החוק היום ואם יבוא אלי מישהו בטענות שלקחתי לו משהו אפנה אותו לחוק או שבלית ברירה אגן על עצמי כחוק . ולא מעניינים אותי סיפורים על הבטחות או זכויות ומי שפועל כנגדי בכח אני אחזיר לו פעולות בכח , ואם יתעשת ויפנה למשא ומתן כחוק אתמודד, ומי שיסכן אותי ומשפחתי שיתכונן לחטוף .

  • Simha Admin הגיב:

   אילן, אתה חורג ממסגרת המאמר, מהתחום הפוליטי לתחום דיני המקרקעין.
   כשאהיה גדול ארענן את זכרוני בתחום הזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר