אל קאפונה ומשטרת ישראל

אל קאפונה ומשטרת ישראל

ערוץ 7
אורי אליצור 26.02.2007 11:39
אל קאפונה ומשטרת ישראל


כדאי להתעורר, זה לא שייך לסידרה, ובמקרה דנן לא המפקד הוא הסיפור, אלא דווקא השין גימלים. הם יכולים להיות שוטרים פשוטים, קצינים ברמה בינונית ופה ושם אפילו תתי ניצב. השאלה היא כמה כאלה יש.אל קאפונה ומשטרת ישראל

“כל כך הרבה סופרלטיבים שפכנו על השחיתויות שהתגלו ונחקרו בשנתיים האחרונות. כל כך הרבה זאב זאב צעקנו, וכאשר מגיע הזאב האמיתי אנחנו אומרים אויש עוד שחיתות. והפעם גם במשטרה, ממש מעצבן”

כל כך הרבה סופרלטיבים שפכנו על השחיתויות שהתגלו ונחקרו בשנתיים האחרונות. כל כך הרבה זאב זאב צעקנו, וכאשר מגיע הזאב האמיתי אנחנו אומרים אויש עוד שחיתות. והפעם גם במשטרה, ממש מעצבן. אז כדאי להתעורר, זה לא שייך לסידרה. לא מדובר בעוד משהו מהסוג של מינויים פוליטיים והטיית מכרזים והצבעות כפולות. בוודאי לא מדובר בשלומיאליות או התנהלות לא תקינה, מדובר ברצח. מדובר במה שנראה כמו סרטי המאפיה הכי אפלים. מה שנראה כמו ברית בין אנשי משטרה וכרישי פשע, בכירי משטרה שמחפים על רוצחים, ושוטרים שהם גנבים, ושותפים של רוצחים. אני יודע שצריך להוסיף פה את לחש הקסם “לכאורה”. בטח שלכאורה, אבל הלכאורה נראה כל כך רע שאי אפשר להשאיר פצע כזה פתוח רק בגלל שוועדת חקירה ללא סמכויות של ממש לא מצאה ראיות חד משמעיות. זו לא שחיתות, זה סרטן. ולא יכול להיות שזה ייגמר בשניים שלושה קצינים שיצאו לפנסיה מוקדמת ובוויכוח אם עשו או לא עשו עוול לקראדי.

פינחס בוחבוט ניצל מניסיון התנקשות פנימי של העולם התחתון ואושפז באשקלון תחת שמירה משטרתית. מישהו דאג להעביר אותו לתל השומר ולהסיר ממנו את השמירה, ואז נכנס לשם שוטר שהוא חבר בכנופיית פשע, ורצח אותו ביריות אקדח. זה לא נראה כמו שלומיאליות ולא כמו חלם, זה נראה כמו שיקגו. מי העביר אותו? מי הסיר את השמירה? ועדת זיילר לא ענתה על השאלות האלה. השוטר הרוצח, צחי בן אור, נתפס והיה מוכן להעיד נגד שולחיו, אבל הוא היה אחוז פחד, כי הוא ידע שיש קצינים בכירים במשטרה שעובדים עם האל קאפונה או הדון קורליאונה שנגדו הוא הולך להעיד, ושהקצינים האלה ירחרחו בתיק ויסגירו אותו לידי הרוצחים. ועדת זיילר לא מצאה ראיות מוצקות לזה, אבל המציאות מצאה. הבוסים של המאפיה אכן ידעו כל מה שקורה בתיק החקירה הסודי, והם ניסו לחסל את בן אור. האיש נמלט מהארץ והסתתר במכסיקו, אבל הרעים הגיעו אליו לשם וחיסלו אותו. בדיוק כמו בסרטי המאפיה.

סרטן מתפשט

איך הם ידעו שהוא הולך להעיד נגדם? איך הם ידעו למצוא אותו בקצה העולם? יכול להיות שמישהו במשטרה סיפר להם? אין הוכחות, אומרת ועדת זיילר. אולי ציפור לחשה להם, אולי הם הלכו לקורא בקפה או לפותחת קלפים. בן אור עצמו, על כל פנים, היה בטוח שהמכה תבוא לו מעבריין במדים כחולים. והסיפור לא נגמר פה. מישהו בתוך המשטרה דאג להרחיק הצידה תיק רצח כמעט מושלם, ואחר כך מישהו במשטרה השחית את תיק הראיות. מי זה היה? השופט זיילר מנחש, אבל לא הצליח להוכיח את זה. אז מה? אפשר להשאיר שאלה כזאת פתוחה?

ברור לגמרי שאילו היו חשדות חמורים כאלה, לא נגד קציני משטרה אלא נגד פקידים בכירים או שרים או נבחרי ציבור, היה קם צוות חקירה מיוחד שהופך את העולם כדי למצוא ראיות נגדם. המשטרה הייתה יושבת להם על קו הטלפון, עוקבת אחריהם, עוצרת אותם לחקירה. אבל את החשדות האלה לא חקרו, לא במשטרה ולא במח”ש. לא שלא ידעו, הם ידעו ולא חקרו. הסיפור נפתח ברצינות רק בוועדת זיילר, ועדת חקירה חסרת אמצעים וחסרת שיניים, שגם היא לא הייתה קמה אלמלא אילנה דיין והתוכנית שלה בטלוויזיה.

ואנחנו מתווכחים אם קראדי היה גבר שקם והתפטר ואם דיכטר עשה נכון שהלך על יעקב גנות. כמו כלבים פבלוביים אנחנו לא מתעניינים בשין גימל, אלא בראש הפירמידה וחושבים שכמה שנסתכל יותר גבוה נראה יותר טוב. אבל פה לא המפקד הוא הסיפור, אלא השין גימלים. הם יכולים להיות שוטרים פשוטים, קצינים ברמה בינונית ופה ושם אפילו תתי ניצב. השאלה היא כמה כאלה יש. בשיקגו היו המון, לא בגלל שבשיקגו היה גזע אחר של שוטרים, אלא בגלל שהתופעה הזאת היא סרטן מתפשט.

התסריט הרע

“אתה לא יכול להעלים תיק רצח סתם בלי שאף אחד מעליך ומתחתיך ישאל שאלות. מי שלכלכו ידיים בתיק הזה, הם אלה שרק עצמו עיניים במקרה הקודם”

מישהו במשטרה קיבל מארגון פשע הוראה, בקשה או פקודה למסמס את תיק הרצח של בוחבוט. ונניח אפילו שהמישהו הזה הוא בכיר למדי, בכל זאת עוד כמה ידיים צריכות להתלכלך כדי שדבר כזה יצליח ומספר גדול יותר של עיניים צריכות להיעצם כדי לא לראות שמשהו כאן לא בסדר. אתה לא יכול להעלים תיק רצח סתם בלי שאף אחד מעליך ומתחתיך ישאל שאלות. מי שלכלכו ידיים בתיק הזה, הם אלה שרק עצמו עיניים במקרה הקודם. במקרה הבא הם כבר יהיו חצי שפוטים. קבוצה קטנה של שוטרים מושחתים היא כמו טיפת דיו בכוס מים שמהר מאוד משחירה את כל הכוס. זהו חוק טבע.

בסרטים יש שוטר אחד טוב שהולך נגד הזרם, מנצח את כל הרעים ומתחתן עם הגיבורה. בחיים יש הרבה שוטרים טובים, אבל לפעמים דווקא הרעים מנצחים. אם התיק הזה שנפתח רק עם ועדת זיילר, גם ייסגר יחד איתה, אז אנחנו בתסריט הרע.

עוד לעניין זה: משה הלוי (הלמו), דה שוטרנוס

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר