גולדה ביניש, דורית מאיר, סוסו של קליגולה

גולדה ביניש, דורית מאיר, סוסו של קליגולה

קימקא
שמחה ניר, עו”ד 08.10.2006 00:57
יקיר ליידי גלובס, 2007

יקיר ליידי גלובס, 2007


בשלושת השבועות האלה, בהם היא, למעשה, עוד לא עשתה שום דבר הנראה לעין – במה דורית ביניש הספיקה להשפיע עד כדי כך שהיא קפצה לראש הרשימה של “50 הנשים המשפיעות ביותר בישראל”, לשנת 2006?גולדה ביניש, דורית מאיר, סוסו של קליגולה

בשלושת השבועות האלה, בהם היא, למעשה, עוד לא עשתה שום דבר הנראה לעין – במה דורית ביניש הספיקה להשפיע עד כדי כך שהיא קפצה לראש הרשימה של “50 הנשים המשפיעות ביותר בישראל”, לשנת 2006?

ומתי תיפסק התופעה המחליאה של גופים המייצחנים את עצמם, או המבקשים לזכות בטובות-הנאה, על ידי חלוקת כיבודים לבעלי השררה?!

 

דורית ביניש, הנשיאה החדשה של בית המשפט העליון, אומרת כי “ביהמ”ש העליון עדיין זוכה לאמון הרב ביותר“. אין זו הפעם הראשונה בשלושת השבועות הראשונים לכהונתה שהיא משתבחת באמון הרב שהציבור רוחש, לדעתה, לביהמ”ש העליון ולמערכת המשפט בכלל.

כך, למשל, בהרצאה שנשאה בכנס של לשכת עורכי הדין בחיפה והצפון לציון תחילת שנת המשפט אמרה ביניש כי למרות הדיווחים בתקשורת על כך שהאמון במערכת המשפט נמצא בירידה, הרי שאין כך הדבר, ואני תוהה אם היא מרמה את עצמה, או שהיא סבורה שאפשר לרמות כך את הציבור, הניזון ממקורות מדעיים, אמינים ומהימנים יותר.

אפשר היה להבין זאת לו הייתה ביניש מסתפקת באמירה “אני חושבת שזו עדיין המערכת שזוכה לאמון הרב ביותר מכל מערכות השלטון” – במיוחד כאשר היא מקפידה להוסיף את ה”עדיין” – אמירה אשר ניתן לפרשה כאילו אנחנו, מערכת המשפט, אמנם ירדנו, במבחן אמון הציבור, מ-80% ל-50%, בעוד שמערכות אחרות עלו מ-40% ל-49%, וזה אומר שאנחנו “עדיין” מובילים בראש סולם אמון הציבור…

אבל ביניש, כאמור, כופרת בכך שישנה ירידה באמון הציבור במערכת המשפט. לו, למשל, אמרה היא כי “אמנם קיימת ירידה, אבל …” – ניחא, אבל לא: אין ירידה, לדבריה. לו יהי.

החידוש הפעם הוא בפורום בו אמרה ביניש את דבריה: ראיון מיוחד ל”ליידי גלובס”, לרגל דירוגה במקום הראשון ברשימת 50 הנשים המשפיעות ביותר בישראל לשנת 2006 של המגזין, וזה מזכיר לי נשכחות.

סמוך לפטירתו של ראש הממשלה לוי אשכול זכתה גולדה מאיר ל-0.4% של אמון הציבור בה כמועמדת לראשות הממשלה, אבל ברגע שהמפלגה בחרה בה כמחליפתו של אשכול, קפץ הרייטינג שלה בסקרים ל-61% – דהיינו עלה ב-15150% (חמישה עשר אלף ומאה וחמישים אחוז!) או פי 152.5!!!

אותו הדבר, אגב, קרה גם לסוסו של קליגולה, 2000 שנה קודם, ולדורית ביניש, 40 שנה אח”כ: עוד לא הספיקה ביניש לחמם את הכסא, ושנת 2006 כבר נגמרת, והנה, באורח-פלא, היא כבר במקום הראשון ברשימת 50 הנשים המשפיעות ביותר בישראל לשנת 2006.

אפשר היה להבין זאת אם בעקבות המינוי שלה היא עלתה, למשל, מהמקום השלישי למקום הראשון – אבל ככה-סתם, משום-מקום, באפס-זמן היישר אל הפיסגה?

לא, אני לא שולל את האפשרות שדורית ביניש “תגדל עם התפקיד” ותפתיע את כל רואי-השחורות אשר בינינו, ואני לא שולל כל מיני אפשרויות נוספות, כגון שהיא תתגרש מבעלה, יחזקאל ביניש, בגלל חשרת-העבים הפלילית המרחפת מעל לראשו, אבל הרשו נא לי להציג שאלת-תם: בשלושת השבועות האלה, בהם היא, למעשה, עוד לא עשתה שום דבר הנראה לעין – במה היא הספיקה להשפיע? ובמה היא הספיקה להשפיע עד כדי כך שהיא קפצה לראש הרשימה של “50 הנשים המשפיעות ביותר בישראל”, לשנת 2006?!

ומתי תיפסק התופעה המחליאה של גופים המייצחנים את עצמם, או המבקשים לזכות בטובות-הנאה, על ידי חלוקת כיבודים לבעלי השררה?

 

המלצות היום:

לו הייתי ביניש: מדוע להיות חכם, צודק ומעורר אמון, אם אפשר ההיפך?

על אמון הציבור במערכת המשפט: סדרת מאמריםכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר