מדוע מכרסמים הפוליטיקאים בסמכויות המשטרה ?

מדוע מכרסמים הפוליטיקאים בסמכויות המשטרה ?

יגאל אנקורי, סנ”צ בדימוס, יו”ר התנועה
22.03.2008 13:30
השעון מתקתק והפושעים נמלטים

השעון מתקתק והפושעים נמלטים


הודעה מס’ 20: האם ידעת ואו , שחשבת , שלמשטרת ישראל אין מספיק כלים וסמכויות לבצע את תפקידה לגלות פשעים , לחקור ולהביא עבריניים לדין כנדרש ממנה על פי החוק ? ולכן , היא מתקשה לתת לך ביטחון אישי ולמנוע עבירות ולהרתיע .הודעה מספר 20 של התנועה למאבק בפשע ובשחיתות בישראל

האם ידעת ואו , שחשבת , שלמשטרת ישראל אין מספיק כלים וסמכויות לבצע את תפקידה לגלות פשעים , לחקור ולהביא עבריניים לדין כנדרש ממנה על פי החוק ?  ולכן , היא מתקשה לתת לך ביטחון אישי ולמנוע  עבירות ולהרתיע . 

לידיעתך , בשנת 1996 הפוליטיקאים בממשלה של מפלגת העבודה  , שהיו גם … וחברים בכירים בלשכת עורכי הדין , דאגו לשינוי החוק , והגבילו את סמכויות המשטרה לעצור למטרות חקירה ומניעת פשע מ-48 שעות ל -24 שעות ללא צו מבית המשפט וסירבלו את הליכי המעצר בצורך בראיונות וברישומים וכך , דאגו לפושעים זכויות יתר מטעמים פופוליסטיים ועל חשבונם של הציבור התמים ושל קורבנות הפשע . הם קראו למהלך הזה ‘כבוד האדם וחירותו’ , מצב זה גורם עד היום למשטרה ולשוטרים לחשוב ולפחד , שבעצם לא כדאי לעצור ולחקור ולכן גם השחרור ממעצר בעדיפות מטעמי עומס ויכולתם המבצעית ומעל לכל השיקולים הנכונים של טובת הציבור והחקירה מאותו החשש האמיתי , שהם לא יספיקו לחקור ולהכין טיעון לשופט המעצרים ובנוסף להביא את העצור לתחנה וממנה לבית המשפט ובמיוחד בימי שישי , שבת וחג . ברוב מקרי המעצר החשוד משוחרר בערבות על ידי קצין המשטרה הממונה בגלל הסיבות הנ’ל ובגלל המחשבה כאמור, שהשופט בודאי לא יאריך את המעצר . 

    התוצאה הנובעת מחוק סמכויות אכיפה -מעצרים היא , שהמשטרה לא יכולה ולא מסוגלת להיות יעילה ובעלת כוח הרתעה ובעלת מודיעין איכותי ומכאן נובעות חולשותיה וחוסר האונים שלה מול הפשיעה הגואה ובמיוחד מול ‘הפשע המאורגן’ עובר לתחושת כשלון וחוסר אמון הציבור

אנו חברי התנועה אומרים לכם : המפכ”ל , השוטרים והקצינים במשטרה , חברי הכנסת , חברי הממשלה , שהמשטרה מחויבת להציג את כל האמת הנ’ל מהשטח ולא לטשטש את העובדות ולפחד מהפוליטיקאים ולדרוש מהם את השינוי המתבקש בחוק לטובת הציבור והמשטרה ולא להמשיך עוד כך .

אין ולא היה כל קשר לכבוד האדם וחירותו מהעובדה ,  שהמשטרה עוצרת לחקירה חשודים בפשעים . ההפך הנכון כבוד האדם נרמס כאשר הפושעים והפשע המאורגן משתלטים על כבודם וחרותם של בני אדם רודפי אמת וצדק המבקשים לחיות בשקט עם ביטחון להם ולבני משפחתם . באם היו טעוית ואו החלטות שגויות היו אלה מקריות ומעטות

נכון ,יש צורך באיזונים ובבלמים אבל , שיאפשרו למשטרה לחקור באין מפריע ולסכל פשעים , לגלות עבריינים ולהעמידם לדין ואפילו תוך כדי מעצרם .

זה האינטרס הציבורי הגובר על האינטרסים של הפושעים ועורכי דינם חברי לשכת עורכי הדין המשתלטים מאז על החקיקה הפופוליסטית בכנסת .

בית משפט העליון , בבג’ץ , אמר בזמנו את דברו וראה ‘עין בעין’ את האינטרס הציבורי , שהמשטרה תמשיך את המעצרים על בסיס מידע חסוי והרשעות קודמות וביטל החלטה של בית משפט מחוזי בת’א וקבע , שאין צורך בראיות לכאורה בהארכת המעצר אבל,  עורכי הדין … חוקקו חוק עוקף בג’ץ כמנהגם עד היום ודאגו לפרנסתם ביצוג מתאים .

אנחנו בתנועה דורשים מהכנסת ללא דיחוי לתקן את חוק הנ’ל באופן , שיאפשר למשטרה להיות יעילה בחקירות ובמודיעין , ושתהיה מרתיעה שתאפשר ביטחון ואיכות חיים .  על כן , אנו מציעים שתקום ועדת חקירה פרלמנטרית , שתבדוק את העובדות ותסיק מסקנות והמלצות לשינוי החוק , באיזונים ובהתאמה לרוח הזמן כיום, כשהפשע גואה .

 

יגאל אנקורי , יו”ר התנועה

סגן ניצב בדימוס , מומחה למניעת פשע וחוקר פרטי , לשעבר קצין המודיעין והבילוש של משטרת מחוז ת’א -יפו  מחבר הספר בעין בולשת’ המתאר את הפשיעה והפשע המאורגן בישראל’    

Anticrime11@gmail

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר