הצעת החוק המכונה ‘חוק דרומי’ היא סכנה לציבור

הצעת החוק המכונה ‘חוק דרומי’ היא סכנה לציבור

יגאל אנקורי, סנ”צ בדימוס, יו”ר התנועה
20.03.2008 20:47
ביתי הוא מבצרי ?! (מקור:  freedigitalphotos.net)

ביתי הוא מבצרי ?! (מקור: freedigitalphotos.net)


האם ידעת , שהכנסת רוצה בחוק , שבעלי דירה / בית למגורים יוכלו להשתמש בנשקם ואו בסכין כנגד פורצים הנכנסים למגוריהם בטענה ובנימוק , שעצם כניסתם מהווה סיכון ממשי לחייהם ושל בני משפחתם ולכן קמה להם הזכות להגנה עצמית משפטית בפתיחה באש ואו שימוש בסכין על הפורצים גם אם לא היה סיכון ממשי ומידי לחיים . בכך הם ירתיעו את הפורצים לבתי המגורים וכך הם יחזקו את העיקרון ‘ביתי הוא מבצרי ‘ והשאלה , האם הם צודקים והם יהיו מוגנים והבעיה תיפתרהודעה מספר 20 של התנועה למאבק בפשע ובשחיתות בישראל

 

האם ידעת , שהכנסת רוצה בחוק , שבעלי דירה / בית למגורים יוכלו להשתמש בנשקם ואו בסכין כנגד פורצים הנכנסים למגוריהם בטענה ובנימוק , שעצם כניסתם מהווה סיכון ממשי לחייהם ושל בני משפחתם ולכן קמה להם הזכות להגנה עצמית משפטית בפתיחה באש ואו שימוש בסכין על הפורצים גם אם לא היה סיכון ממשי ומידי לחיים  . בכך הם ירתיעו את הפורצים לבתי המגורים וכך הם יחזקו את העיקרון ‘ביתי הוא מבצרי  ‘ והשאלה , האם הם צודקים והם יהיו מוגנים והבעיה תיפתר.

 

ואנו חברי התנועה אומרים לכם חברי הכנסת , שהצעת החוק המכונה ‘חוק דרומי’  אינה לתועלת הציבור והחוק מסוכן יותר למתגוררים כנ’ל מהמצב החוקי הקיים כיום והוא , שהשימוש בנשק מותר ומוצדק רק באם היתה נשקפת סכנת חיים ממשית ואז באה להם הגנה משפטית לפי מבחן אוביקטיבי וסוביוקטיבי .  אנו טוענים שהתרענו במכתבנו ליו’ר הכנסת והעתקים לממשלה ראה בקובץ רצ’ב , שלא תהיה כל  הרתעה על פורצים מועדים ומקצועיים אלא רק החמרה באלימות ובשפיכות דמים .

 

ואלו הנימוקים המקצועיים העיקריים: 

 

יש סכנה , שהפורצים המתוכננים והמקצועניים יבצעו את הפריצה כאשר הם חמושים ויצמידו להם מאבטח ‘ חמוש עם אקדח שלוף וברגע שיחששו יפתחו באש לפני בעל המקום בכדי לא להסתכן בחייהם וזה יהיה מסוכן לחיי בני המשפחה . ואו , שהפורצים יחליטו במקום פריצה לבצע שוד כי זה יהיה יותר בטוח עבורם ועל כן , יתרבו מעשי השוד , שיסכנו את בני המשפחה 

 

שוטרים ובלשים , שיוזעקו לבתי מגורים על תנועות וחשודים יסכנו את חייהם בכניסתם למקום או ברדיפה אחרי הפורצים כי מהם יהיו חמושים כפי , שהתרחש באירוע במותו של השוטר/ הבלש ויצמן ז’ל , שנכנס לדירה בתל אביב בחשד לפורצים בה והוא נרצח על ידי הפורץ מיד בתוך הדירה

 

יתרבו גנבות כלי הנשק מהצבא , משומרים , ממחסני נשק מאושרים , מפריצות לדירות  ותהיה עלית מדרגה בסחר בנשק בלתי חוקי .

 

אין ולא תהיה הרתעה על פורצי דירות/ בתים , שהם נרקומנים , שתויים , חולי נפש, מפגרים , פסיכופטים ונערים , שאינם מתכננים את הפריצות ושאינם בהכרח יודעים ומבחינים בין טוב לרע  וספק באם באותם הרגעים היתה להם הכוונה הפלילית הדרושה בחוק ואו , שהם בכלל כשרים לעמוד לדין פלילי . חייהם יהיו בסכנה ללא כל התחשבות משפטית .

 

יהיו מקרים רבים של טעויות בזיהוי ובשיקול הדעת של מחזיקי הנשק בזמן האירוע ולכן גם חפים מכל פשע עלולים להיפגע ואו למצוא את מותם בשגגה וללא כל הצדקה כפי שהיה בעבר .

 

במקרי האלימות, הביטוח הלאומי , דהינו , המדינה היא אשר תשא בהוצאות הכספיות למקרי המות והנכות של כל הצדדים בתוספת לתביעות אזרחיות 

 

השאלה האם כדאי להרחיב את מעגל הדמים כשלא תהיה הרתעה ממשית   

 

  בשיקולי ‘עלות מול תועלת’ , אין תועלת בהצעת החוק    

 

 במדינת חוק בית המשפט הוא ,שקובע את רמת העונש לאחר ,שהנאשם מורשע בדין . לא יעלה על הדעת , שאדם שפרץ לדירה או לבית בפעם הראשונה בחייו ואו בנסיבות , שלא היתה לו כוונה פלילית לפגוע פיזית באחרים ימצא את עצמו בבית קברות או נכה כנטל על המדינה בגלל אזרח יקר חמוש, שהיה מבוהל ואו בעל יצר של נקמנות , שקיבל רשות מהמדינה להרוג . לא יתכן מצב שבו יהיו ‘מלחמות אזרחים בעבריניים’ והשולף הראשון הוא המנצח כאן לא ‘המערב הפרוע’ ולא  ארצות הברית של אמריקה . הצעת החוק הנ’ל מחטיאה את המטרה.

 

 ולכן אנו חברי התנועה קוראים לחברי הכנסת ולממשלה לא לתמוך בהצעת החוק .

 

ראו הוזהרתם ושלא תגידו שלא ידעתם !

 

יגאל אנקורי ,

סגן ניצב בדימוס ,

מומחה למניעת פשע וחוקר פרטי

לשעבר ראש המודיעין והבילוש של משטרת מחוז ת’א .

מחבר הספר ‘בעין בולשת’ המתאר את הפשיעה והפשע המאורגן בישראל

יו’ר התנועה

 

         Anticrime11@gmail.com

 

 

המכתב שנשלח לכנסת ישראל:

 

לכבוד                                                                                              18/2/07

ח”כ דליה איציק

יו”ר כנסת ישראל

משכן הכנסת                        

 

א . ג . נ .

 

                הנדון: הצעת החוק –היתר שימוש בנשק להגנה בפריצה למגורים

 

1.ראיתי ושמעתי בערוץ 99 בשידור ישיר את הדיון במליאה אודות הצעת החוק הנ”ל כהצעה טרומית .

 

2. זעם ובושה הציפו אותי למשמע הטיעונים בעד הצעת החוק הנ”ל . לא האמנתי שחברי הכנסת שתמכו העלו טיעונים רדודים וירדו ממש לרמת חוסר מושגי יסוד בתחום הפשיעה , מבלי הכנה מקצועית ומבלי ידיעה מספקת ומתוך רגשות זעם על המקרה של מר דרומי החקלאי , הם חושבים לתומם , שבהצעתם ירתיעו פורצים לבתי מגורים וכך יחזקו את עיקרון ” ביתי הוא מבצרי ” .

 

3. ממש זאת שליפה מהמותן וללא חשיבה נכונה על ההשלכות העתידיות . איש מהם לא נועץ עם גורמים מקצועיים , לא במשטרה ולא במשרד המשפטים ואפילו לא עם קרימינולוגים . הם לא יודעים את הלכי הרוח והרגליו של העבריין והצעתם שמגובה בראשי ערים היא ממש בדיחה עצובה וגובלת בחוסר אחריות של המחוקק . בקשתו של שר המשפטים החדש , שזו הייתה הופעתו הראשונה לדחות את הדיון לליבון מחדש בנדון לא הרשימה את חברי הכנסת שמיהרו לאן שהוא ? ורק להחליט בעד כי לבטח הייתה ” קואליציה ” בעד ובמיוחד כשניתנה לכולם חופש הצבעה . היה זה כנראה מחטף .

 

4. אני מבקש ממך ,להשמיע את קולי כקצין משטרה בכיר לשעבר , סגן ניצב בדימוס , מטובי חוקרי המשטרה בזמנו , קצין המודיעין והבילוש של מחוז ת”א יפו , ראש המודיעין של היחידה המרכזית ת”א , מפקד תחנת מסובים ומי שעשה ימים כלילות במשך 25 שנה במאבק בפשע וכיום חוקר פרטי ומומחה למניעת פשע ויו”ר התנועה למאבק בפשע ובשחיתות , מחבר הספר ” בעין בולשת ” אודות הפשע בישראל ולהציע לכם חברי הכנסת הנכבדים לא להמשיך בחקיקת ההצעה בנדון כי היא לא ראויה להיכנס לספר חוקי מדינת ישראל של 2007 . ואלה נימוקי המקצועיים :

 

א.      פושעים שהם , פורצי דירות ולבתים ,שזו דרך חייהם בשגרה שמקבלים אינפורמציה ומתכננים לפני הביצוע , כולל מעקב ושלא נהגו לצאת לפריצה עד עכשיו חמושים במטרה לא להוסיף להם אשמה במקרה של תקלה חשבו שלא נשקפת להם סכנת חיים .  בקבלת החוק הנ”ל הם יהיו חמושים וכמו שהיה אחד מהם שומר עכשיו יהיה “מאבטח” עם אקדח שלוף ובכל מקרה של פחד יפתחו באש ראשונים . המשמעות היא . שתהיה עלית מדרגה ברמת האלימות , פושעים יסתובבו יותר עם נשק חם ולא יהססו להרוג . מכאן הפועל היוצא הוא , שיתרבו גנבות הנשק ומאידך יהיו ביקושים רבים לנשק ורבים האזרחים שיסתובבו עם נשק וזו סכנה נוספת לסיבוכי רשלנות ואלימות .   במקרי פגיעה בפורץ עד נכות המדינה היא שתשא בהוצאות הכספיות דרך הביטוח הלאומי .

 

ב.      פושעים שהם פורצים ושהם נרקומנים או שתויים , או חולי נפש שאינם מתכננים לפני ביצוע הפריצה או שאינם מבחינים בין טוב לרע בשעת הפריצה , לא יירתעו מכך שבעל הדירה או הבית מחזיק בנשק כחוק . הם עלולים להיות קורבנות להרג בשוגג או לנכות והמדינה תשא בהוצאות הנכות כל חיים .

 

ג.       פושעים רבים שהם פורצים בלבד, יעשו הסבה למעשי שוד בדירות או בעסקים כי זה יהיה יותר בטוח עבורם ויתר משתלם כי , בכל מקרה הם יהיו בפריצה עם נשק , דבר שלא היה ככלל עד היום. המשמעות היא, שתהיה עליה משמעותית במעשי השוד ואלימות בישראל והפשיעה תגבר ולא תפחת כמצופה על ידי אותם חברי הכנסת .

 

ד.      פורצי דירות ולבתים שהם נערים או שאינם בשכלם כמו מפגרים , חולים בנפשם ,לא יירתעו מכך שבעל הדירה או הבית מחזיק בנשק ברישיון . הם עלולים להיפגע בירי ולמות ואו להישאר נכה כל חייהם , מה גם שהם לא מסוכנים לציבור ומחזיק הנשק לא ידע להבחין תמיד, שהפורץ הוא נער ושהוא יורה בקטין מפחד הנסיבות או מתוך אי אכפתיות . המשמעות , שהמדינה תשא בהוצאות הנכות כל חייו .

 

ה.     קימת סכנה ממשית שעבריין שפורץ לדירה או לבית ונפגע מכדורי נשק חם , בני משפחתו או שותפיו לפשע , יפעלו כנגד היורה בשיטות של איומים , סחיטת כספים , חיסולי חשבונות , נקמת דם . הכול כמניעים המקובלים בעולם הפשע וכדי להרתיע את הציבור מלעשות שימוש בזכות ההגנה לפי החוק אם יחוקק.  המשמעות , האלימות מתרחבת ומתגברת ועולם הפשע עושה מלחמה באזרחים שפוגעים בו . האם כדאי להרחיב את מעגל הדמים .?

 

 

לסיכום : בשיקולי “עלות מול תועלת” , אין תועלת בחקיקת הצעת החוק הנ”ל . הנכון הוא , שהנזקים ממנה יהיו גדולים לאזרחים וגם למדינה מהתועלת . מיותר לציין , שבמדינת חוק בית המשפט הוא שקובע את רמת העונש ולאחר שהנאשם מורשע כדין . לא יעלה על הדעת , שאדם שפרץ לדירה או לבית בפעם הראשונה או בנסיבות שלא בכוונת זדון לפגוע באחרים ימצא את עצמו בבית קברות או נכה כנטל על המדינה בגלל אזרח חמוש, שהיה מבוהל ואו בעל יצר של נקמנות שקיבל רשות מהמדינה להרוג . לא יתכן מצב שבו יהיו “מלחמות אזרחים בעבריינים” והשולף הראשון הוא המנצח ” כאן לא המערב הפרוע ולא ארצות הברית של אמריקה . הצעת החוק הנ”ל מחטיאה את המטרה.

 

בשמי ובשם חברי התנועה למאבק בפשע ובשחיתות , אני מבקש שתורידו את הצעת החוק הנ”ל מסדר היום ותפעלו להקמת ועדת חקירה ממשלתית למחדלי משטרת ישראל במאבקה בפשע ובשחיתות . זו אחת מהמטרות והיעדים ברשימת היעדים של התנועה ותבינו שמבלי היעד הזה לא יחול מפנה חיובי ברמת הפשיעה בישראל והפשע המאורגן יתגבר ויתחזק .

 

אני מתכבד להעביר אליכם חומר קריאה על מצב הפשיעה בישראל ועל התנועה הנ”ל ותורם לספרית הכנסת בכבוד רב 5 ספרים שכתבתי “בעין בולשת ” אודות הפשע בישראל ממבטו של בלש חוקר במשטרת ישראל .

 

תפוצה:                                                              בכבוד רב ,                                                               

ראש הממשלה                                    יגאל אנקורי , סגן ניצב בדימוס

שר המשפטים                                           יו”ר התנועה למאבק בפשע ובשחיתות

היועץ המשפטי לממשלה

ח”כ פרופסור מנחם בן-שושן

חברי התנועה ונותני החסות

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר