חדשות השחיתות – גליון מס’ 11

חדשות השחיתות – גליון מס’ 11

אמיר לירן, עו”ד
04.02.2008 21:05
חדשות השחיתות - גליון מס' 11


ציטוט השבוע:

“כל המדינה רועשת וגועשת מתפקודו הכושל של הדרג המדיני והצבאי במלחמת לבנון השנייה, אך על הבזבוזים והשחיתות של מיליארדים שמתחבאים בכל המערכות הציבוריות, הצוברות חובות ענק מאזניים וחוץ-מאזניים, איש לא מדבר, איש לא ייתן את הדין – אבל בוקר אחד הם יוגשו לכולנו.”ברוכים הבאים לגיליון החדש של חדשות השחיתות !

 

את השחיתות בארץ אין צורך להציג, כי היא מדברת בעד עצמה.

 

כאן תמצאו ריכוז הפניות לפי נושאים שונים (ממשלה, ממסד, כנסת, משפט, רשויות מקומיות, המגזר הפרטי) לכתבות שונות שפורסמו במהלך השבוע האחרון באינטרנט (בתאריכים 27.1.08 עד 1.2.08) ועניינם השחיתות והקלקולים בארץ (וקצת גם בעולם).

 

אין כיום בנמצא עיתון המרכז את נושא ההתנהגות המושחתת תחת קורת גג אחת, ולכן אני רואה בעיתון “חדשות השחיתות” כלי חשוב להגברת המודעות לשחיתות שמסביבנו, וזאת כי מודעות לשחיתות היא שלב ראשון במלחמה לביעורה.

 

העיתון מרכז הפניות לכתבות שפורסמו השבוע באינטרנט, כתבות אשר לדעתי אם הנן משקפות נכונה את המציאות אזי הינן משקפות נורמות של התנהגות מושחתות שיש לפעול לבערן.

 

קיראו, והעבירו הלאה לחבריכם (זכרו לשים את כתובות האימייל תחת BCC לצורך הגנה על פרטיותם)

 

תודה מיוחדת לאתר קימקא, המאפשר את אירוח העיתון במדור מיוחד שם ניתן לעיין בגליונות קודמים של העיתון.

 

ברגשי כבוד,

 

אמיר לירן, עו”ד

יוזם ועורך עיתון האינטרנט “חדשות השחיתות”

 

הנכם מוזמנים להיכנס לעמוד הבית שלי.

ניתן להצטרף לרשימת התפוצה של העיתון או לבקש הסרת שמכם – שלחו אימייל אלי ל- editor@corruption-news.co.il

 

המתעניינים בארגונים החברתיים הפועלים למיגור השחיתות בארץ, הרוצים להצטרף אליהם או סתם לתמוך – מוזמנים לעיין ברשימת הארגונים.

 

 

 

 

שחיתות במדינה

 

 

“אם אנו לא נפעל נגד השחיתות, תהיה סכנה אסטרטגית אמיתית למדינת ישראל” מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס 25.10.07)

 

 

 

 

 

 

דעות

 

 

הטור של פריצי

(NFC): על נפלאות האופי הבריטי המיוחד וכישורי רופא חולים משס. על האקדמיה הלאומית למדעים ועל סיבה לדיכאון פולני. על צרכי הציבור החילוני בירושלים ועוד

 

פני הדור כפני הכלב

(NFC): “הישראלים, בעודם הופכים על-ידי אחרים לעם הכי מאויים בעולם, הפכו על-ידי עצמם לעם הכי אדיש בעולם, אדישים לגורלם, אדישים לקיומם, אדישים ליום המחר, אדישים לכל, כל עוד לי עכשיו בסדר, מה מעניין אותי כל זה בחייך? תן לחיות ועוף לי מהעיניים, תמצית הישראליות העכשווית”

 

אמת ויציב

(NFC): אם סכנות חיצוניות הן עילה לאי החלפתו של שלטון, אפשר לבטל לחלוטין את הבחירות בישראל

 

 

 

דנינו: איננו עוסקים בעריפת ראשים

(NFC): ראש אגף החקירות של המשטרה, ניצב עו”ד יוחנן דנינו, אומר כי השחיתות היא איום אסטרטגי המאיים על מדינת ישראל.

“לטעמי אנו מצויים מרחק רב מן המקום אליו אנו שואפים להגיע, כמו בחלק מן המדינות המתוקנות…”

 

ממשלה בחסות הכסא והשחיתות

(NFC): “בישראל הקטנה, השחיתות היא כמו סרטן בגרון ואין אנו יכולים לשאת אותה עוד. הדיונים סביבה בבתי המשפט, במדיות השונות והיכן לא, הם תזכורת מבישה למדינה כה קטנה שלא פעם נאלצת לחיות בצל שאון החששות”

 

עולם הפוך

(NFC): תארו לעצמכם שאהוד אולמרט היה מנהל במגזר העסקי. האם הוא יכול היה להתחמק מאחריות? אלא שהפוליטיקאים חיים בעולם משלהם

 

 

פינת ההצדעה

 

 

תו איכות בינלאומי יוענק לעיריית בת ים

(NFC): ניסוח האמנה נפרש על פני 3 שנים של תהליך עבודה, שנעשה בשיתוף ה”מכון לאתיקה”, שבראשו עומד שופט בית המשפט העליון, (בדימ.) צבי זמיר  המוצר הסופי שיושק בטקס, הוא אוגדן רחב יריעה המפרט את קוד ההתנהלות הראוי למנהלי ועובדי עיריית בת ים בקשת רחבה של תחומים

 

 

 

 

 

 

שחיתות ממשלתית

 

 

“אור השמש הוא המטהר והמחטא הטוב ביותר, ואור המנורה הוא השוטר הטוב ביותר” (השופט לואי ברנדייס – ארה”ב, 1928)

 

 

 

 

 

 

ראש הממשלה אהוד אולמרט

 

 

מי יסמוך עליו במלחמה הבאה

(הארץ): לא מפני שאהוד אולמרט נכשל בניהול המלחמה הוא צריך ללכת; שכן לעולם אין ערובה לכך שכל פעולה שלטונית או צבאית תיגמר בהצלחה. אין גם סיבה להעניש אותו על טעויות; כי מנהיגים טועים. הסיבה להחליף את ראש הממשלה היא, שהוא אינו כשיר להנהיג.

 

 

 

ראש ממשלה נעדר חשיבה

(NFC): ראש הממשלה נעדר חשיבה אסטרטגית בעת מלחמה. אם חשיבה אסטרטגית לא היתה, וכאמור זה תפקידו ומהות קיומו של ראש ממשלה. הרי לא נותר לנו אלא להגיע למסקנה שלא היתה כל חשיבה באופן תפקודו של ראש הממשלה, והכול היה תגובות אינסטינקטיביות

 

 

ממשלת ישראל

 

 

בג”ץ טירפד תוכנית הממשלה לסיים את העלאת בני הפלשמורה עד אמצע השנה

(הארץ): ארגוני הקהילה האתיופית בישראל ותומכיהם ברחבי העולם טוענים שהממשלה מבקשת לסיים את העלאת הפלשמורה בעוד שלדבריהם, מצויים בגונדר יותר משמונת אלפים בני פלשמורה שעומדים בקריטריונים לעלייה.

 

“המתים מקור – אות קין על הממשלה”

(NFC): גל הקור ממשיך לגבות קורבנות  בעיקר ישישים וחסרי בית הנפגעים מהיפותרמיה  ח”כ גבאי: “בגרועות שבאומות העולם לא נותנים לאנשים למות מקור ברחוב”

 

לאסור קבלת הצעות גרעוניות במכרזים

(NFC): כאשר העבודה חוזרת להיות מצרך: בחינה ביקורתית של מכרזי הפסד ברכישת שירותים עתירי כוח אדם

 

 

 

תלונה: רמון עבר על חוק הצנזורה

(NFC): אומ”ץ הגישה תלונה ליועמ”ש נגד המשנה לראש הממשלה השר רמון, בגין עבירת צנזורה חמורה הקשורה במבצע בסוריה

 

קריאה לתמ”ת: מינעו הפגיעה בנשים ערביות

(NFC): שיעור ההשתתפות של נשים ערביות במעגל העבודה נמוך באופן משמעותי מזה של הנשים יהודיות: 22.4% לעומת 70.6% בשנת 2006  קיים פער של 47% בין משכורותיהן

 

האם הממשלה התחייבה לחסום את התביעות?

(NFC): ביהמ”ש התיר לקשישה אזרחית ישראלית לתבוע חברה גרמנית שביטחה את אביה לפני השואה  החברה: הממשלה התחייבה למנוע תביעות בישראל  השופטת: תוקף ההתחייבות טעון בדיקה

 

 

אוצר

 

 

הבלוף של החשמל הזול נחשף

(הארץ): הכישלון של אנשי האוצר במאבק מול עובדי חברת החשמל הוא שאלה האחרונים הצליחו למתג את המהלך של הרפורמה בשוק החשמל כ”הפרטה” – בעוד שהיעד העיקרי של הרפורמה הוא הכנסת תחרות בשוק החשמל

 

 

 

חוק סיוע לתלמידים עולים? זה יקר מדי

(YNET): חצי מבני הנוער שעלו לארץ בחמש השנים האחרונות לא מסיימים את כתה י”ב. הצעת חוק שנועדה לצמצם את הפערים זכתה תחילה לתמיכת השרים, אך זו בוטלה עקב התנגדות משרד האוצר. ח”כ מלכיאור: “זו סטירת לחי לעולים”

 

 

בטחון

 

 

כל התירוצים מוצו

(הארץ): היה זה שר החוץ הגדול של מדינת ישראל, אבא אבן, שהגה את האמרה “דמוקרטיות מקבלות את ההחלטות הנכונות רק לאחר שמיצו את כל שאר האפשרויות”. לרוע המזל, האמרה הזאת נכונה לעתים יותר מדי קרובות. אין ספק שהיא מתארת נכונה את דרך הטיפול של הממשלה במצב בעזה. יישובי הנגב המערבי ממשיכים לסבול ממטח של רקטות ופגזי מרגמה, ואילו הממשלה ממשיכה לחפש דרכי פעולה בלי לקבל את ההחלטה הנכונה. תושבי הנגב משלמים מדי יום את מחיר אזלת היד הזאת.

 

 

 

אין צורך לחכות לדו”ח וינוגרד. כתובות הכישלון בנושא הגרעיני האיראני, החמס, וחיזבאללה, כתובות על הקיר.

(דבקה): אין צורך לחכות לדוח וינוגרד. כישלונות אהוד אולמרט, אהוד ברק, וציפי ליבני, בנושאים האסטרטגיים המכריעים עבור ביטחון ישראל, הגרעין האיראני, חיזבאללה, והחמס, מראים כי שום דבר לא השתנה, או תוקן, מאז המלחמה בלבנון.

 

ברק: “פה זה לא משטר נשיאותי”

(NFC): שר הביטחון ברק שלל בישיבת הקבינט חיזוק של המועצה לביטחון לאומי, וזאת בניגוד להמלצות ועדת וינוגרד  הסיבה: שלא כמו בארה”ב, המועצה היא גוף מייעץ

 

 

דו”ח וינוגרד

 

 

מילואימניקים: “סוף המלחמה היה ספין”

(וואלה): מטה המחאה מחריף את מאבקו ברה”מ. מחר יושק קמפיין חדש המבקר את התנהלות הממשלה בסוף המלחמה. “החלטנו להגיד עד כאן”

 

דו”ח וינוגרד: “ישראל נגררה למערכה קרקעית מאוחר מדי ובכך אשמים הן הדרג המדיני והן הדרג הצבאי”

(דה-מרקר): “דרך קבלת ההחלטה המקורית לצאת למלחמה, היעדר דיון בחלופות, והדרך בה יצאה ישראל למלחמה בטרם הוכרע באיזו חלופה בחרה ואיך יוצאים מהמלחמה – אלו כשלים חמורים שהשפיעו על המלחמה כולה” ■ “המהלך הקרקעי לא צימצם את ירי הרקטות ולא השיג הישגים משמעותיים, ולא ברור מקומו בהאצת ההסדר המדיני ושיפורו” ■ “ממצאים טורדים התגלו בתקופות שבהן עוסק הדו”ח החלקי והסופי, בנוגע לעבודת המטה הן בדרג המדיני, הן בדרג הצבאי ובקשר ביניהם”

 

דו”ח חסר אחריות

(וואלה): מה נשתנה בין דו”ח הביניים לבין הדו”ח המלא של וינוגרד ולאן נעלמה האחריות האישית של אולמרט? מבוא לפוליטיקה השוואתית

 

הבשורה על-פי וינוגרד

(NFC): אם ועדת חקירה נחקקת איכשהו בתודעת הציבור הישראלי זה באותם מקרים שהמלצותיה כללו גם עריפת ראשים. כך היה במקרה של ועדת בייסקי לויסות מניות הבנקים שהמליצה להדיח את כל המנהלים שידם היתה במעל הויסות ההרסני

 

גם וינוגרד הוא ממסד

(NFC): הוועדה נבהלה ואף סונדלה מפני האפשרות שהדוח יביא לקריסת הממסד, ולכן הגנה על הממסד בדרך הנלוזה ביותר: הפניית האצבע המאשימה לעבר הש.ג., צה”ל. בזה הוכיחה הוועדה כי גם היא חלק מן הממסד השליט

 

אמנסטי: הדו”ח מתעלם מפשעי מלחמה ישראליים

(YNET): “הזדמנות שהוחמצה” – כך כינה ארגון אמנסטי אינטרנשיונל את הדו”ח המסכם של ועדת וינוגרד. בהודעה שפרסם הארגון טען כי הדו”ח מכיל “פגמים חמורים”, משום שאינו עוסק במה שכינה “ההפרות החמורות של החוק ההומניטארי הבינלאומי ופשעי המלחמה שביצע הצבא הישראלי”

 

רמון ל-ynet: הדו”ח יהיה היסטוריה בשבוע הבא

(YNET): למרות שדו”ח וינוגרד סימן כשלים וליקויים חמורים בדרג המדיני והצבאי, מקורבו של ראש הממשלה כבר מכנה אותו “היסטוריה פוליטית”. “זהו כתב זיכוי לאולמרט”, הוא אומר – ושולח את הדו”ח למגירה. ומה עם קדימה? “איש לא יקום נגד אולמרט”

 

 

 

הספין המופרך מכולם

(הארץ): מבין כל הספינים המתוחכמים שטווים בלשכת ראש הממשלה בהתקרב יום הדין, המצליח אך גם המופרך מכולם הוא הספין המאיים עלינו בבחירות מוקדמות, אם יתפטר אהוד אולמרט או אם תיפול ממשלתו. זהו ספין מצליח, כי הכנסת רובה ככולה פוחדת מבחירות מוקדמות.

 

לאולמרט נעשה רצח אופי

(דה-מרקר): אפשר לומר עליו הרבה דברים, אבל צריך לומר גם את זה: בסיפור הזה נעשה לו רצח אופי, כאילו שיגר חיילים למותם בשביל “תמונת נצחון”. בא וינוגרד ובסגנונו היובשני, השיפוטי, זרק את העלילה הזו לפח האשפה של ההיסטוריה.

 

אולמרט מוכרח ללכת

(דה-מרקר): מזלו הטוב של אולמרט בגד בו. הוא פתח במלחמה בלי לדעת שזאת מלחמה והפקיר את העורף בלי להבין שהעורף הוא הפעם חזית. שום דו”ח שבעולם לא ישנה את מה שהיה

 

“מתרשמים שהליקויים לא תוקנו”

(NFC): חבר בוועדת וינוגרד: ההתרשמות של חברי הוועדה היא שראש הממשלה לא תיקן את הליקויים שנחשפו בדוח הביניים  “המנהיגות עסוקה בהישרדות ולא בתיקון”

 

וינוגרד: החמצה גדולה וחמורה; הצורך לאחריות אישית – “נורמה”

(NFC): השופט אליהו וינוגרד אומר כי המלחמה היתה החמצה גדולה וחמורה  מפנה אצבע מאשימה כלפי הדרג המדיני והצבאי והעומדים בראשם  טוען כי ישראל יצאה למלחמה יזומה מבלי לתכנן כיצד לסיימה

 

מגעגע כברווז

(NFC): “טעותם הגדולה של מתנגדי אולמרט הייתה בהתמקדות ב-60 השעות האחרונות של מלחמת לבנון השניה, במקום להבין כי אותן 60 שעות, בעוד שהיוו קטע חשוב בלחימה, הרי בקונטקסט הכללי היוו אך קטע קטן מהכלל”

 

חבר ועדת וינוגרד מדגיש: אולמרט לא זוכה ולא טוהר

(NFC): זעם על הפרסומים הכוזבים  “אנשים [עיתונאים, י.י.] כותבים מה שהיו רוצים לקרוא. אבל מה שכתוב זה לא זיכוי ולא טיהור”  ביום שני: הפגנה מול הכנסת  אב שכול: אני רוצה להסתכל לאולמרט בעיניים

 

 

איכות הסביבה

 

 

הירוקים נגד תחנת הכוח: “הפחם הורג”

(וואלה): הקמת תחנת כוח חדשה באשקלון שתפעל באמצעות פחם, תביא לעלייה משמעותית בשיעור זיהום האוויר בישראל – כך טוענים ארגוני הסביבה בישראל. לקראת שימוע ציבורי שנערך היום (שני) אמרה עו”ד אלונה שפר (קארו), מנכ”ל חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל: “פואד א’ מבטיח עמידה ביעדים מאתגרים של 10% ייצור חשמל באנרגיה נקיה, למרות שמדינת ישראל לא עומדת כבר היום בהתחייבותה לייצור של 2% אנרגיה נקיה, ופואד ב’ מקים תחנת כוח מזהמת בעלות אסטרונומית של 2 מיליארד דולר”. הארגונים קראו לשר לבטל את התכנית

 

 

 

“ישראל מזניחה את השימוש באנרגיות חלופיות”

(וואלה): לפי נתונים שהציג הארגון, ייעול השימוש באנרגיה בישראל יביא להפחתת פליטה של 7.8 מיליון טונות של גזי חממה בשנה ויחסוך 500 מיליון דולר ביבוא דלק. חיסכון נוסף של 700 מיליון שקלים יושג כתוצאה מהפחתת עלויות התחלואה מזיהום אוויר.

 

נזק עיצומי המשרד להגנת הסביבה: 400-500 מ’ ש’ ליום

(NFC): עובדי המשרד צפויים לשוב ולנקוט בעיצומים מחר, 1 בפברואר  לא יעניקו אישורים המחוייבים לפעילות התעשיה  התעשיינים דורשים משר האוצר ומהשר להגנת הסביבה להגיע לפתרון מיידי

 

 

בריאות

 

 

עתירה: משרד הבריאות מתיר יבוא תרופה לשפעת עופות בבני אדם, המסכנת את בריאות הציבור

(גלובס): חברת רוש פרמצבטיקה ישראל טוענת כי מדובר בתרופה שאינה רשומה בפנקס התכשירים בישראל ולא עברה ביקורת דקדקנית כנדרש בדין

 

משרד הבריאות ומבקרו ישלמו 100 אלף שקל למכון “care” בגין לשון הרע בדו”ח ביקורת

(גלובס): בית משפט השלום בת”א חייב את משרד הבריאות ואת מבקר המשרד, אריה פז, לשלם פיצוי בסך 30 אלף שקל, וכן הוצאות משפט ושכ”ט עו”ד בסך 75 אלף שקל, ל-“care שירותי רפואה”, המפעילה מכונים לשירותי הדמיה רפואיים, וזאת בגין הוצאת לשון הרע בדו”ח שכתב פז.

 

 

 

הבדיקה אסורה, אלא בהסכמה

(הארץ): * הוראות מפורשות של משרד הבריאות היו אמורות למנוע מצב שבו סטודנטים לרפואה בדקו חולות מורדמות ללא ידיעתן. “פרשת הבדיקה הגינקולוגית” מוכיחה כי המערכת עדיין לא הפנימה את חובתה לנקוט זהירות יתר בכל הקשור לכבוד החולים, פרטיותם והאוטונומיה שלהם על גופם

 

 

תחבורה

 

 

לא שמים ולא פתוחים

(הארץ): שאול מופז מת מצחוק. בחברת אל על מחאו כפיים. הם לא האמינו שהתקשורת תלך שולל כה בקלות אחרי תרגיל “השמים הפתוחים”. שוב מכרו לה, בפעם ה-100, את הסיסמה – והיא נפלה בפח. הכותרות היו חגיגיות; מופז נהפך לפתע לרפורמטור גדול. אך האמת היא, שכלום לא קרה. התחרות לא תגדל, השירות לא ישתפר, חברות זרות חדשות לא יטוסו לישראל, חברות low cost לא יגיעו והמחירים לא יירדו. יישאר רק הספין המוצלח של מופז.

 

 

 

פנים

 

 

המדינה לבג”ץ: ראש העיר טירה לא הודח מחשש למהומות

(הארץ): “עמדת גורמי הביטחון” והחשש מאי-שקט במגזר הערבי הם שהביאו להחלטה לא להדיח את ראש עיריית טירה, חליל קאסם. כך נאמר בתגובת המדינה לעתירה לבג”ץ הדורשת להדיח את ראש העיר. זאת, הגם שבעבר התעקש משרד הפנים כי רק “שיקולים מקצועיים” עמדו מאחורי הדחת שורה של ראשי מועצות ערביים בשנתיים האחרונות.

 

שטרית: שנתיים תמורת בחינת איחוד רשויות

(NFC): שר הפנים הציע לראשי השלטון המקומי דחייה של שנתיים בבחירות ברשויות המקומיות המועמדות לאיחוד שראשיהן יסכימו עקרונית לבחינת האיחוד

 

 

 

כך לא עוזרים לערבים

(הארץ): החלטת הממשלה שאמורה לשפר את מצבן של הרשויות המקומיות הערביות היא לעג לרש

 

זליכה: שחיתות במענקי משרד הפנים

(NFC): החשב הכללי באוצר לשעבר, ד”ר ירון זליכה, הציג נתונים לפיהם ראשי רשויות אשר התפקדו לקדימה תוגמלו ביד נדיבה * בתגובה נטען על-ידי משרד הפנים: “לא היו דברים מעולם” * השדולה למאבק בשחיתות התכנסה לדון בנושא

 

 

תכנון ובניה

 

 

התוכנית לבנייה בכנרת מתקדמת – על אף שנדחתה

(הארץ): מנהל מקרקעי ישראל בסיוע משרד הפנים, מפתח תוכנית לבניית מוקד מלונאות על שפת הכנרת. זאת, על אף שוועדת משנה המליצה שלא לקדם את התוכנית החדשה בשל מפגעים סביבתיים וציבוריים שייגרמו – סגירת החופים לציבור ועומס יתר על רצועת החוף. בחברה להגנת הטבע גורסים כי מימוש התוכנית יגרור גם ייבוש נרחב של חלקים מהכנרת.

 

 

 

תקשורת

 

 

מבקר המדינה בודק מידע מחשיד על עובד יחזקאל

(NFC): משרד מבקר המדינה יבדוק תלונת אומ”ץ על התערבות פוליטית ברשות השידור

 

 

 

 

 

 

 

 

שחיתות מוסדות המדינה

 

“והייתם נקיים מה’ ומישראל” (במדבר לב, כב)

 

 

 

 

 

 

מוסדות המדינה

 

 

אסירי ההפרטה

(הארץ): ההתמהמהות של בג”ץ בטיפולו בעתירה נגד הפרטת בתי הכלא עלולה להפוך את הדיון בעניין לתיאורטי. חוק ההפרטה כבר עבר ובניית הכלא הפרטי כמעט הושלמה. פרטי המכרז שלב לבייב זכה בו במהירות מתמיהה, בנובמבר 2005, מופיעים בספר עב-כרס, שהיה חסוי “מטעמי ביטחון המדינה”, ופורסם רק הודות לעתירה של האגודה לזכויות האזרח.

 

 

 

ביום שני: הפגנה במחאה על התעללות ב”אברבנאל”

(נענע): לדברי מארגני המחאה, בין כתלי בית החולים הפסיכיאטרי מתבצעת התעללות קשה במטופלים • משרד הבריאות: בעשור האחרון מתו 1,485 בני אדם במערכת האשפוז הפסיכיאטרי בישראל

 

 

משטרה

 

 

המחלקה לחקירות שוטרים בודקת חשד לפיו סגן-ניצב אפרים “קרמשניט” ארליך קיבל שוחד

(גלובס): מקורביו של ארליך טוענים בתגובה כי המכתב פורסם בכוונה להתנקם בו על כך שחשף את פרשת פריניאן, שהובילה להקמת ועדת זיילר

 

אם אפשר, אז למה לא להשפיל

(הארץ): יש לא מעט חוקים שלא מיישמים אותם. אבל דומה שיש מעט חוקים כמו חוק האזיקים שכל כך מקפידים לא ליישם אותם, ומי שמפר אותם הם דווקא המשטרה ושירות בתי הסוהר. את חוק האזיקים (החוק להסדרת סמכות לכבילת עצור או אסיר במקום ציבורי) העביר יו”ר סיעת הליכוד, גדעון סער, לפני חמש שנים. החוק קובע שאסיר לא יהיה כבול במקום ציבורי, למשל בית משפט, אלא אם יש חשש ממשי שינסה לברוח, להפר את הסדר או להעלים ראיות.

 

המשטרה ננזפה – הנאשמים זוכו

(NRG): ביהמ”ש זיכה מטפלת שהואשמה בתקיפת תינוקת וצעיר שנאשם כי תקף צעירה, בשל מחדלי החוקרים

 

דוגמה אישית: המפכ”ל טס ב-180 קמ”ש

(וואלה): הדובדבן בקצפת של קרמשניט: סיפק לתנועה לאיכות השלטון תיעוד של דודי כהן נוסע במהירות שיא, בעת שהיה ניצב. המפכ”ל מכחיש

 

משפטנים: להעמיד את המפכ”ל לדין

(נענע): מומחים למשפט מנהלי ולתחבורה סבורים כי ניתן יהיה להאשים את המפכ”ל דודי כהן, על סמך הקלטת בה הוא נראה נוהג לכאורה במהירות של 180 קמ”ש. עו”ד אילן בומבך: “צריך לשלול לו את הרישיון שלילה מנהלית ולא לחכות לכתב אישום”. המפכ”ל ואנשיו טוענים: הסרט לא מוכיח דבר ואינו קביל

 

מעשים מגונים בבית הנשיא

(NFC): מדוע השמיט אתר בית הנשיא את דברי שמעון פרס בטקס השבעת שופטים כי “מערכת המשפט, בדומה למפעל הפיס, היא עניין של מזל ולא מושא של צדק”?  האם יש רצון להציג שם פלקט ורוד?

 

 

 

צה”ל

 

 

קצין שחטף נהג מונית פלשתינאי צפוי ל-15 חודשי מאסר

(הארץ): במסגרת הפעילות שהוביל הקצין בכפר דהרייה, השתלטו הוא וחייליו על מונית פלשתינית, כפתו את נהגה ונהגו בתוך הכפר במונית. מאוחר יותר, ירה אחד החיילים מהכוח בפלשתינאי עובר אורח, פצע אותו והשאיר אותו מדמם בשטח. בהמשך, מסרו הקצין והחיילים עדויות שקריות למפקדיהם בתחקיר שנערך לאחר מכן בבסיסם.

 

הוועדה: הצבא כשל ולא מילא את משימתו

(הארץ): צה”ל הוא הנפגע העיקרי של הדו”ח הסופי שחיברה ועדת וינוגרד על המלחמה. כשלי הצבא מתוארים בו בחריפות רבה והביקורת מופנית כמעט אל כל הגופים והיחידות בו. הצבא, קובעת הוועדה, ובמיוחד כוחות היבשה שלו, “לא הצליחו בדרך כלל לעמוד בעיקר משימותיו ובאתגרים שהוצבו בפניו”.

 

זכויות האזרח: חקירה פלילית בפרשת המצרר

(NFC): זכויות האזרח: חשד שצה”ל הפר משפט הומניטרי בפרשת המצרר  דורשת: חקירה על-ידי גוף חוץ צבאי  וועדת וינוגרד: מצרר אינו בלתי חוקי

 

ההסתדרות: לאפשר למשרתי קבע עמידה בביה”ד לעבודה

(NFC): ההסתדרות ביקשה להצטרף לעתירה לבג”צ של רס”ן יורם מזוז נגד מערכת הביטחון – המבקשת לאפשר לו לתבוע את הצבא בביה”ד לעבודה כמו אזרח רגיל  היועץ המשפטי של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות: “אין סיבה שביה”ד לעבודה לא יפתח את שעריו עבור משרתי הקבע”

 

 

 

הוועדה לבדיקת תאונת האימונים בגולן: חייל המילואים נהרג בשל כשלים מקצועיים

(הארץ): שורת כשלים מקצועיים גרמו לתאונת האימונים הקטלנית שאירעה לפני כחודשיים ברמת הגולן, בה נהרג חייל המילואים רס”ל אסף וקסמן בהתהפכות נגמ”ש – כך עולה מממצאי ועדת חקירה של צה”ל.

 

בצריפין גרוע יותר

(הארץ): האזבסט, הלכלוך וההזנחה של בסיסי צה”ל עשויים לחשוף את החיילים לנזק רב יותר מזה של עיר הבה”דים

 

לא בצריפין ולא בנגב

(הארץ): מה ההיגיון בהעברת בסיסי ההדרכה של צה”ל ממקום מזיק אחד למשנהו

 

בינוני זה לא מספיק

(הארץ): בנקודה אחת אי אפשר להתווכח עם ועדת וינוגרד: מדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה, לאורך זמן, צבא ברמה המקצועית הנמוכה שהוצגה במלחמה ומשתקפת מן הדו”ח

 

“דן חלוץ שמע, אבל לא הקשיב”

(NFC): כך טוען האלוף (מיל.) אודי שני, שחיבר דוח על תפקוד המטכ”ל במלחמה  “דן חלוץ הגיע במהלך המלחמה רק פעם אחת לבור הפיקוד – וזה היה ביום החטיפה”

 

התקופה שקדמה למלחמה: איפה היו האימונים?

(YNET): ועדת וינוגרד בדקה את התקופה שבין נסיגת צה”ל מלבנון ועד למלחמה. מהדו”ח עולה כי צה”ל התאמן פחות בגלל הקיצוץ בתקציב, והמודיעין נפגע אחרי הנסיגה – גם אם היה סביר

 

 

ביטוח לאומי

 

 

ועדת השרים אישרה: אם חד-הורית שתלמד לא תאבד הבטחת הכנסה

(הארץ): לפי המצב כיום, הורה יחיד המבקש ללמוד לימודים אקדמיים, נשללת ממנו אוטומטית הזכאות לקצבת הבטחת הכנסה

 

 

 

 

 

 

 

 

שחיתות המחוקק

 

מגילת העצמאות (14.5.1948):

 

“מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין;  תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה   נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות.”

 

 

 

 

 

כנסת ישראל

 

 

המשכנתא של הבוחר, הריבית של הח”כים

(דה-מרקר): וכשריח הבחירות באוויר, נתנו ח”כים מהקואליציה דרור לייצריהם והחליטו להוכיח לבוחר שהם פועלים למענו ולא למען שמירה על הקופה הציבורית או המשמעת הקואליציונית. הח”כים רוצים להקל על המשכנתא של הבוחר, בתקווה לקבל ממנו ריבית דריבית בקלפי. והרי בסופו של דבר, מי שיקבע את עתידם בכנסת הוא הבוחר

 

חולשת הכנסת מזמינה התערבות בית המשפט

(NFC): “כדי לתרום תרומה חברתית משמעותית יש לזנוח את הציניות, את הרמת הידיים והייאוש”  ראיון עם מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה

 

 

 

האזרחית מספר אחת

(דה-מרקר): היועצת המשפטית של הכנסת, עו”ד נורית אלשטיין, היא שיאנית השכר בכנסת, עם שכר חודשי של כ-55 אלף שקל. בנוסף נהנית אלשטיין מפנסיה של שופט מחוזי, בסכום של כ-30 אלף שקל, בגין כהונתה במשרד המשפטים שממנו פרשה לאחר הגעתה לכנסת

 

דרישה למזוז: חקור הח”כים הערבים

(NFC): בתגובה ליציאת חברי הכנסת הערבים להלוויתו של ג’ורג’ חבש, הגיש ח”כ דוד רותם תלונה ליועץ המשפטי לממשלה, במידה ותלונתו לא תתקבל, מאיים רותם בפנייה לערכאות גבוהות יותר

 

 

בחירות

 

 

סופית: עמרי שרון הולך לכלא בחודש הבא; ירצה 7 חודשי מאסר בפועל

(NFC): חה”כ לשעבר עמרי שרון, בנו של רה”מ לשעבר אריאל שרון, יתחיל ב-27 בפברואר לרצות עונש של 7 חודשי מאסר בפועל בשל עבירות שעבר במימון התמודדותו של אביו בפריימריס בליכוד בספטמבר 1999. העבירות מתייחסות לפרשת “עמותות הקש” בעת התמודדותו של שרון בפריימריס בליכוד נגד אהוד אולמרט ומאיר שטרית, לאחר תבוסתו של בנימין נתניהו לאהוד ברק בבחירות הכלליות.

 

 

 

 

 

 

 

 

שחיתות המשפט

 

 

“לא תטה משפט לא תכיר פנים ולא תיקח שוחד כי השוחד יעוור עיני חכמים ויסלף דברי צדיקים.” (דברים טז, יט)

 

 

 

 

 

בתי המשפט

 

 

טירוף מערכות

(NFC): היעלבות אינה תכונה משפטית ותפקיד מערכת משפטית הוא לא “לחנך מחדש” יחידים וציבור, בוודאי אין תפקידה להתעלל בעצורות קטינות בין כותלי בית המעצר על-מנת “לשבור אותן”.

 

 

 

הערכה: תוגש תביעת ענק נגד הנהלת בתיהמ”ש בשל הטעות בגביית הריבית בהוצל”פ

(גלובס): בשל טעות במחשבי מערכת ההוצאה לפועל נגבתה מחייבים מאז 2003 ריבית בשיעור של פי 3 מהמותר * התביעה הנזיקית, בה ייטען לרשלנות של המערכת שאיפשרה לגבות מחייבים כספים שלא כדין, תוגש בעקבות החלטה שנתן השבוע ראש ההוצל”פ בירושלים, הרשם נמרוד פלקס

 

 

מידת הרחמים

 

 

עונש קל למורה שדרש סקס תמורת טסט

(NFC): מיכאל סויסה מורה לנהיגה בן 54 ודוד שושני בוחן במשרד הרישוי בן 56 דרשו מתלמידה כי תקיים יחסי מין עם שושני כדי שתעבור את הטסט

 

בניגוד לעמדת התביעה: נער שאנס לא ייכלא

(YNET): ילד בן 11 עבר חודשים ארוכים של גיהינום, כאשר נאנס בידי נער בן 17. התביעה ביקשה מאסר בפועל, אבל בית המשפט החליט להקל: “ייתכן שמדובר בסטייה חד-פעמית”

 

 

 

5 שנות מאסר לבן 76 שאנס ילדה בת 7

(YNET): האיש טען לאורך משפטו שהתנהגותו נבעה מגילו המבוגר. בית המשפט המחוזי בתל-אביב דחה את הטענה, והסתפק במאסר של חמש שנים בפועל: “האיש השתמש בילדה כבובת מין לצורך סיפוק יצריו”

 

 

רשויות אכיפת החוק

 

 

גלאון:”כספי סרסורים מרפדים את קופת המדינה”

(NFC): בדיון בוועדת המשנה למאבק בסחר בנשים מתחה ח”כ זהבה גלאון, יו”ר הוועדה, ביקורת על התעשרות המדינה מרווחי הסחר בנשים, ועל התנהלות משרד המשפטים בנוגע להקמת הקרן הייעודית לטיפול בעבירות עבדות וסחר בנשים למטרות זנות

 

פרקליטת מחוז ת”א: כשלתי בתיק רמון

(NFC): עו”ד רות בן-דוד אמרה כי אי-העברת חומר החקירה תוצרי האזנות הסתר נעשתה בשל טעות ובתום לב  יחד עם זאת אמרה כי טעות זו היא כשלון  ראש אגף החקירות במשטרה מזהיר: רק אחוז קטן מפורצים וגנבי רכב מועמד לדין

 

 

 

כשל חמור באכיפה

(הארץ): בלשון ועדת וינוגרד בדו”ח החלקי שלה, היתה מערכת אכיפת החוק בפרשת אירועי אוקטובר 2000 זוכה לציון “כשל חמור ביותר”. הגדרה זו היתה מלווה את ההחלטות בפרשה זו, שבה נהרגו 13 איש, מהם 12 אזרחים ערבים, שהיו מעורבים בהתנגשויות עם כוחות הביטחון

 

ח”כ צרצור: פוגעים בזכויות היסוד של המוסלמים

(NFC): פרקליטות המדינה מבקשת למנוע מהשיח צלאח להגיע לעיר העתיקה  ח”כ צרצור: הפרקליטות ממשיכה לפגוע בזכויות היסוד של המוסלמים  ח”כ שמטוב: עלינו להילחם באויבים מבית

 

 

עורכי הדין

 

 

פנייה ליו”ר לשכת עורכי הדין: טרום מתמחים מנוצלים במשרדי עורכי דין

(דה-מרקר): המרכז הקליני למשפט וחברה בבית הספר למינהל עסקים במכללה למינהל, פנה ליורי גיא-רון: “מעסיקי המתמחים מנצלים את המוטיווציה הגבוהה של הסטודנטים ואת שוק העבודה הרווי הקיים בתחום, על מנת לפגוע בזכויותיהם כעובדים וכבני אדם”

 

 

 

עו”ד ואביו נעצרו עד תום משפטם על הדחת עדים

(NFC): שופטת שלום בנצרת: עו”ד נאיף חלאילה הוכיח כי השכלתו המשפטית וחברותו בלשכת עוה”ד שימשו לו כלי להוצאתה לפועל של מזימתו

 

במקום לתקן את הגשר, בונים קליניקות

(NFC): משפטנים יוצרים מצבים שממלכדים את האזרח. איך מתמודדים עם זה? מקימים קליניקות משפטיות, ובקיצור, במקום לתקן את הגשר, בונים בתי חולים. עתה אפשר לנהל סטטיסטיקות לגבי מספר המטופלים ולכתוב מאמרים על חשיבות עורכי הדין בשינויים חברתיים. הם הרי המומחים להיחלצות מהתאונות המשפטיות

 

 

 

 

 

 

 

 

השלטון המקומי

 

 

“יש לחתור לשינוי התרבות השלטונית בישראל, שהפכה לחסרת בושה ועכבות יותר מאי פעם “ (היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז 2.11.04)

 

 

 

 

 

השלטון המקומי

 

 

הרשויות לא הסירו את השלטים באיילון

(NFC): ארגון “פעולה ירוקה” הגיש תביעה נגד עיריות תל אביב, רמת גן ורמת השרון ונגד חברות השילוט נור-סטאר-מדיה וברעם על ביזיון ביהמ”ש

 

חשד: מעילת ענק בעיריית ב”ש

(NRG): עובד במנהל ההכנסות בעיר חשוד שמעל, יחד עם כמה מעמיתיו, בשני מיליון שקל שנועדו לכיסוי חובותיו

 

 

 

“הסוף לחגיגה בחצר האחורית של השלטון המקומי”

(NFC): כך אמר יו”ר ועדת הפנים אחרי שוועדת הפנים והגנת הסביבה אישרה לקריאה שנייה ושלישית – הצעה לפיה שר הפנים יוכל למנות חשב מלווה לתאגידים עירוניים

 

מחאה בשדרות: עובדי הרווחה סגרו את הלשכה

(גלי-צהל): עובדי לשכת הרווחה בשדרות מוחים על תנאי העסקתם ועל היחס המשפיל שהם מקבלים לדבריהם מהעירייה; “אנחנו נאלצים לשהות במבנה לא ממוגן ולעבוד תחת עומס בלתי נסבל”, הם אומרים. בעיריייה דוחים את הדברים.

 

 

מכרזים

 

 

צו זמני: אפריקה ישראל לא תקים חניון ציבורי קרקעי בשדרות רוטשילד בת”א

(גלובס): לטענת שפיר, הצעתה במכרז עמדה בכל תנאי המכרז, ואילו בהצעתה של אפריקה ישראל נפלו שני פגמים מהותיים ויסודיים, שחייבו את פסילתה: איחור של חמש דקות בהגשת ההצעה לאחר המועד האחרון; ופגם בערבות הבנקאית, שעניינו אופן הארכת הערבות מעבר למועד המקורי שנקצב לתוקף הערבות.

 

 

 

חניה

 

 

עתירה נגד עיריית נתניה: גובה דו”חות חניה שהתיישנו

(דה-מרקר): לטענת העותרים, ששניים מהם הם חברי מועצת העיר, עיריית נתניה התרשלה במשך שנים ולא ביצעה פעולות גבייה

 

 

 

בטחון

 

 

פיצוי לאישה שמעדה בטיילת של אשדוד

(NFC): התובעת יצאה להליכה ספורטיבית בטיילת מוסדרת, נתקלה במכסה בור בולט ונפצעה * העירייה השיבה שאדם הבוחר בהליכה ספורטיבית לוקח על עצמו סיכון

 

 

 

 

 

 

 

 

שחיתות המגזר הפרטי

 

 

“אמון הציבור ברשויות השלטון הוא מנכסיה החשובים של הרשות השלטונית, ושל המדינה. כאשר הציבור מאבד את אמונו ברשויות השלטון, הוא מאבד את אמונו באמנה החברתית המשמשת בסיס לחיים משותפים.” (בג”צ 6163/92)

 

 

 

 

 

 

אקדמיה

 

 

מאות מרצים זוטרים פוטרו מהאוניברסיטאות

(וואלה): שבוע לאחר סיום השביתה פוטרו המרצים מן החוץ ללא פיצויים, בגלל דחיית סמסטר ב’. ח”כ גלאון יזמה דיון מהיר בוועדת החינוך

 

 

 

הדרישה: התנצלות או פיטורין

(NFC): נשיא מכללת ספיר קיבל המלצות ועדה שמונתה לטפל במרצה ערבי שסילק חייל מילואים מן הכיתה  המרצה חויב להתנצל תוך שבוע ובכתב – אחרת יפוטר

 

 

תקשורת

 

 

מעקב: “מבט” מחפה על מחדלי השלטון

(NFC): האגודה לזכות הציבור לדעת מצאה כי בניגוד לדיווחים נרחבים בשאר כלי התקשורת, במבט בחרו להתעלם מהתבטאויות ונושאים העלולים להביך את הממשלה

 

 

 

נחום ברנע צובט בישבן

(NFC): קיצורם של דברים, נחום ברנע הגן, כצפוי, בעוז על ראש הממשלה, אך החליט לעשות זאת ללא שמץ של ניסיון לעטוף את כתיבתו בהילה של מכובדות. הוא הרחיק לכת וקבע כי בעצם מהווה החלק השני בדוח וינוגרד נסיגה מלאה ממסקנות החלק הראשון, ולא היסס לרמוז (מתוך הנחה ברורה שרובם המכריע של קוראיו והוא כנראה בכללם, לא יטרח לקרוא את הדוח) כי הוועדה החביבה חזרה בתשובה והעניקה לאולמרט “צביטה בלחי” ומתוך שובבות, גרידא, הוסיפה לו גם “צביטה בישבן”. אם אינכם מאמינים לי עיינו ב”ידיעות אחרונו”, גיליון 31.1.2008

 

 

מוסדות פיננסיים

 

 

בעקבות משבר חפציבה: תיקון לחוק המכר – סנקציות פליליות וקנס של עד מיליון שקל לבנק שיפר את החוק

(גלובס): בנקים שיעברו על התיקון החדש לחוק המכר צפויים לסנקציות פליליות ולקנס של עד מיליון שקל. בעקבות קריסת חפציבה, ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ב’) פה-אחד את הצעת התיקון לחוק של חברי הכנסת ראובן ריבלין וסטס מיסז’ניקוב לקריאה ראשונה, על פיה תוטל חבות פלילית אישית על כל מנהל בתאגיד בנקאי שיפר אחת מהוראות ההצעה, וכן קנס של מיליון שקל לבנק בגין הפרת חובת ליווי רכישת הדירה בשוברים, וכן חובת היידוע לרוכש על זכויותיו על חוק זה.

 

 

 

תביעה ייצוגית בסך 237 מיליון שקל נגד בנק המזרחי: לא עידכן ריבית על פק”מים

(דה-מרקר): לקוח הבנק טוען שהבנק הטעה את לקוחותיו והפחית את שיעורי הריבית ששילם ללקוחותיו – על סמך תחזית לא מחייבת

 

משימה בלתי אפשרית

(דה-מרקר): תקופת המעבר של שבעה ימים בין קופת גמל אחת לשנייה נותרה כאות מתה בחוק. למעשה, במקרים שבהם אין בעיה מיוחדת, זמן ההעברה הממוצע הוא כשלושה שבועות – פי שלושה מהקבוע בחוק. כאשר מחלקות שימור הלקוחות של קופות הגמל רוצות להערים קשיים על העוברים, תקופת המעבר מתארכת מאוד.

 

 

חברות ביטוח

 

 

בקשה לייצוגית ב-73 מיליון שקל נגד כלל ביטוח: גובה מחיר מופקע בפוליסות ל”רכב רכוש”

(גלובס): לבית המשפט המחוזי בפתח-תקווה הוגשה תביעה ובקשה לאישורה כייצוגית נגד כלל חברה לביטוח בהיקף של 73 מיליון שקל. זאת, בטענה כי מבוטחי החברה בפוליסת ביטוח מקיף לרכב מסוג “רכב רכוש” נדרשים לשלם מחיר מופקע בגין הפוליסה, שכלל אינו נגזר ממחיר רכבם האמיתי והנכון.

 

 

 

דיסקונט ניו יורק תובע את מטלייף, שהשקיעה את כספי ביטוח החיים של עובדיו בשוק הסאב-פריים

(גלובס): התביעה הוגשה על רקע הפסד של כ-2 מיליון דולר בגין השקעה כושלת שביצעו מטלייף ובלאק רוק בחלק מקרן ביטוח החיים של עובדי הבנק

 

 

רמאות

 

 

המחוזי ביטל החלטה שלא להרשיע רו”ח שזייף תלושי שכר: “יש לקבוע רף אחריות גבוה”

(גלובס): קבע כי יש להתייחס בחומרה לעבירות “כשאלה בוצעו ע”י רו”ח, שהציפייה ממנו היא כי יפעל במדויק לפי הוראות הדין”

 

בכירים לשעבר בבזק, בנק הפועלים ואל-על הורשעו בלקיחת שוחד

(גלובס): בנימין גולדרינג, לשעבר יו”ר ועד עובדי בזק באזור הצפון; אבנר גלעד, לשעבר חבר הוועד הארצי של עובדי בנק הפועלים; ושמואל שמעוני, לשעבר קניין בכיר באל-על הורשעו היום (ב’) בבית המשפט המחוזי בת”א בלקיחת שוחד. נאשם נוסף בתיק, איש העסקים אריה עציוני, הורשע ב-3 עבירות של מתן שוחד ושיבוש מהלכי משפט.

 

מאסר לבכיר בבני עקיבא שגנב מיליונים

(וואלה): יעקב שפירא הורשע בעשרות מקרים של גניבה ומרמה. השופט: גל אדיר של מעשי הונאה, כזב וגניבה שחזר על עצמו שוב ושוב

 

התחזה לרב וביצע עבירות מין ומרמה בנשים

(NFC): יונתן בסה מעמנואל אנס אחת מהנשים בטענה שהוא עושה “תיקון”, וגזל ממנה כ-74,000 שקל ל”פדיון רפואי” לאמה, אביה, אחותה וחברתה

 

הביטוח לא שולם בשל דיווח כוזב על דגם הרכב

(NFC): תביעת נהגת שרכבה נגנב לדמי ביטוח נדחתה משום שכאשר אמרה לה חברת הביטוח שאינה מבטחת את דגם הרכב מסרה שם של דגם אחר

 

 

 

ישראלי התחזה לאמרגנו של ג’ורג’ מייקל ו”עקץ” מיליונר אנגלי ב-600 אלף דולר

(גלובס): כך מדווח הבוקר “ידיעות אחרונות” * האנגלי השתכנע להשקיע את הכסף בהופעה של ג’ורג’ מייקל באוסטרליה שלא היתה ולא נבראה

 

היהלומן טאוב: חתימתי על אג”ח לשעבוד בניין N.D.C לטובת הפועלים זויפה בידי הכונס

(גלובס): מבקש לבטל את ההחלטה למנות כונס לנכס לבקשת הבנק, וטוען כי מדובר במעשה מירמה בגינו הגיש תלונה למשטרה נגד עו”ד עופר שפירא

 

נדחתה בקשת משפחת איש עסקים לחקור חשד ששותפו ועו”ד בכיר גרמו להתאבדותו

(גלובס): משפחת המנוח טענה כי שותפו בחברת הנדל”ן החליט לנשלו ו”תפר לו תיק ביד אחת עם עורכי הדין” – דבר שהביא להתאבדותו ביריית אקדח

 

שתי מנהלות במסעדת 2C שעל גג עזריאלי חשודות שגנבו ממנה מיליון שקל

(גלובס): לפני כחודש חשדו הבעלים שקיימים אי-סדרים במסעדה * במשטרה אומרים כי בחיפוש בבתי החשודות נמצאו מסמכים הקושרים אותן למעשים

 

 

גניבה מהמדינה

 

 

אישום: חלפן כספים העלים הכנסות מדו”ח שנתי בסך 266 מיליון שקל

(גלובס): יעקב קריכלי (36), חלפן הכספים, הואשם בבית משפט השלום בת”א בהשמטת הכנסות בהיקף של כ-266 מיליון שקל מדו”ח שנתי שהגיש לפקיד השומה ובעבירה של שימוש במירמה, עורמה ותחבולה בכוונה להתחמק ממס.

 

 

 

צרכנות

 

 

רשת שופרסל הטעתה צרכנים ותשלם קנס של 471 אלף שקל

(הארץ): הורשעה ב-18 סעיפי האישום. בנוסף נקנסו באופן אישי חמישה מעובדיה הבכירים ב-9,000 שקל. בית המשפט: “העבירות שבהן כשלה החברה נובעות ללא ספק מטעמים כלכליים”

 

‘אקטיביה’ – עובדים עלינו בעיניים?

(NFC): תביעה שהוגשה בארה”ב מאשימה את חברת Dannon בשיווק יוגורט אקטיביה כמוצר פרוביוטי למרות שאין כל מחקרים המוכיחים את יתרונותיו הבריאותיים * הצרכנים משלמים מחיר גבוה פי 3 ומקבלים למעשה מוצר רגיל

 

אוטובוס של סופרבוס עצר לתדלק במשך 20 דקות; המנכ”ל הורשע בעבירות צרכניות

(גלובס): בית המשפט לתעבורה בירושלים הרשיע את חברת סופרבוס בעבירות צרכניות של אי-עמידה בתנאי הרישיון, אי-הפעלת שירות סדיר, התנהגות בלתי נאותה לנוסע והסעת נוסעים שלא בבטיחות ובנוחות. זאת, לאחר שאוטובוס בקו ממודיעין עלית לירושלים עצר במהלך הנסיעה למשך 20 דקות כדי לתדלק. באופן חריג, הורשעו גם מנכ”ל החברה, אלי בליליוס, ומנהל מחוז מודיעין עילית שלה, דוד אלרן-כהן, בשל אחריותם המיניסטריאלית.

 

 

 

תנובה תצא במבצע כחלק מפשרה בתביעה ייצוגית

(הארץ): התביעה הוגשה במארס 2007 בטענה שתנובה הפחיתה באופן סמוי תכולת גביעי יופלה מ-150 מ”ל ל-132 מ”ל. לפי התביעה, הפחתת התכולה החלה ב-2004 ונמשכה שלוש שנים.

 

בקשה לייצוגית ב-70 מיליון שקל נגד שופרסל: מסרבת לשלם במזומן דמי פיקדון לבקבוקים

(גלובס): התובעים טוענים כי שופרסל, כשיטה וכמדיניות, מעדיפה להפר את הוראות חוק הפיקדון על מיכלי משקה

 

בקשה לייצוגית נגד יבואנית Air Wick: מבשם את האוויר 40 יום ולא 80 כמובטח בפרסום

(גלובס): הבקשה לתביעה ייצוגית, בהיקף של כ-10 מיליון שקל, הוגשה נגד חברת רקיט בנקיזר בטענה להטעיית צרכנים

 

 

עובד-מעביד

 

 

אזהרה למעסיקים: לראשונה נגזר מאסר בפועל על מנהל שלא שילם שכר מינימום לעובדים

(גלובס): בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב גזר 3 חודשי מאסר בפועל על ערן יעקבי, המנכ”ל והבעלים של חברת הדר ביטחון ושמירה 2002, שהודה והורשע במסגרת הסדר טיעון באי-תשלום שכר מינימום לעובדים. זו הפעם הראשונה שבה נגזר מאסר בפועל בגין עבירה זו.

 

 

 

“הם פגעו לנו בפרנסה, אנחנו נפגע בשלהם”

(וואלה): עובדי ה”קופי בין” בת”א, הנאבקים על זכותם להתאגד, שובתים ומקיימים משמרת מחאה מול הכניסה לסניף. “נשב כאן עד שיכירו בנו”

 

אין מנוצלות יותר מעובדות ערביות: בתלוש 19 שקל לשעה, בארנק – 8

(הארץ): יש בישראל עובדים שמנצלים אותם יותר מאשר את העובדים הזרים או עובדי הניקיון. אלה הן נשים ערביות. קחו, למשל, את נ”ע, אשה צעירה בת 20 מאזור נצרת. מיד עם סיום לימודיה בתיכון התקבלה לעבודה בקונדיטוריה. משמרת הבוקר ארכה שמונה שעות, משמרת הערב שש שעות. כמה שלא עבדה, בסוף השבוע היתה נ”ע מקבלת, במזומן, סכום השווה ל-60 שקלים ליום, שהם בין 7.5 ל-10 שקלים בשעה. שכר המינימום החוקי באותה עת היה 19.25 שקלים בשעה

 

 

שחיתות בעלי עסקים

 

 

“דורון” נתבעת על ייבוא בובות מזויפות

(NFC): חברת NICI הגרמנית תובעת מ”דורון צעצועים” 300,000 שקל על הפצת חיקוי זול לבובות הפרווה הקרויות Wild friends

 

נעצרו 7 חברי רשת הימורים לא חוקיים בחשד שגילגלו מאות מיליוני שקלים באתר “PLAY 2 BET

(גלובס): הכסף המתגלגל באתר מנותב למשרד חלפנות ומשם מולבן בדרכים שונות -חלקו אף הוברח לחו”ל * על-פי החשד, במסגרת הפעילות באתר פעלו חברי ארגוני פשע ועבריינים בכירים נוספים, שאף הלבינו כספים בדרך זו

 

בקשה לייצוגית ב-2.5 מיליארד שקל נגד וריפון: “הטעות בדו”חות הביאה לקריסת המניה”

(גלובס): בדצמבר האחרון הודיעה וריפון שנפלה טעות ב-3 דו”חות שפירסמה ב-2007, בנוגע לאופן רישום סחורה ובייחוס הוצאות ייצור והפצה למלאי; מיד לאחר פרסום ההודעה קרסו מניות וריפון ב-46% – ובתוך יממה צנח שווי החברה מ-15 מיליארד שקל ל-8 מיליארד

 

חיים בסיר לחץ

(הארץ): רגע לפני שבועז יונה נוחת בישראל ומשרד יחסי הציבור ששכר נכנס לפעולה, נפגעי חפציבה מבקשים להזכיר: אנחנו עדיין חיים בגיהנום. חלקם גרים בתת-תנאים, בדירות חצי בנויות. אחרים נאלצים למצוא כל הזמן פתרונות זמניים. ויש את החובות, והמינוס שתופח והמתחים שלפעמים מתפרצים. “זה הגיע גם לאשפוזים על רקע פסיכיאטרי”, מתריעה אחת מרוכשות הדירות. “משפחות רבות נמצאות על סף פירוק”

 

עדויות מחרידות על תהליך השחיטה ע”י הממה

(NFC): סרט וידיאו שצולם ע”י חוקר סמוי מתעד התעללות אכזרית בפרות בתהליך השחיטה באמצעות הממה  מעלה דאגה רצינית בנוגע לבריאות הבשר הנשחט ומסופק בארה”ב

 

צעיר מהדרום נתפס עם 8,000 נפצים

(נענע): שוטרים תפסו בביתו של תושב ירוחם אלפי נפצים, בעת שבאו לעצור אותו בגין פריצה לבית. החשוד הודה בחקירתו כי התכוון למכור את הנפצים לילדים

 

 

 

78,000 עסקים לא רוצים לתרום לקהילה

(NFC): כך עולה מנתוני מינהל המחקר והכלכלה במשרד התעשיה והמסחר – במסגרת סקירה בנושא אחריות חברתית ומעורבות העסקים בקהילה  התמ”ת: “נראה שהגישה הרואה במעורבות עסקים למען הקהילה חלק מהאסטרטגיה הכלל-עסקית לא חילחלה עדיין למודעות של כלל העסקים

 

חברת דלק החליפה מנוע ושילמה 41 אלף שקל לבעל רכב שתודלק בדלק מהול

(גלובס): בית משפט השלום בראשל”צ חייב את חברת דלק, שבשליטת קבוצת דלק של יצחק תשובה, את “שערי דלק”, המפעילה תחנת תדלוק שלה ברמת-גן ואת המבטחת שלהן “הפניקס”, לשלם פיצוי בסך כ-41 אלף שקל לאדם שרכבו תודלק בדלק מהול

 

חברת החשמל: נגמר המקום מתחת לשטיח

(דה-מרקר): … תסמינים אלה היו מנת חלקה של חברת החשמל עשרות שנים – אלא שיכולת צבירת חובות חיצוניים, בלי שאיש פוצה פה, היתה נוחה יותר מהתמודדות פוליטית-ציבורית קשה עם המציאות בחברה. הכל העדיפו לחפות על כשלי החברה בגיוסי ענק. ולעתים, כך מתברר כעת, אף באופן לא מחושב, העדיפו להעמיק את כריית הבור לתוכו צללה החברה – ולהעביר את טיפול השורש בחברה לזה שיבוא אחריהם

 

קנו את מגרש סיפולוקס במחיר כפול משוויו

(NFC): רכשו את המגרש ברחוב יגאל אלון בת”א ב-6.45 מיליון דולר, בעוד ששמאים העריכו את שוויו ב-3 מיליון דולר  החברה: העסקה כדאית והמחיר הוגן  אחד מבעלי החברה הקונה הוא גם אחד ממוכרי המגרש

 

טובעים בערימות של נייר

(NFC): כמעט 20 מיליארד קטלוגים מסחריים נשלחים לבתים בארה”ב מדי שנה, וארגוני צרכנות ואיכות הסביבה לא הצליחו להביא לצמצום משמעותי של התופעה. גם תיבת הדואר הישראלית לא נשארת ריקה, אך לנו פחות אכפת

 

 

שחיתות פרטית

 

 

החשד: החזיק מעבדה לגידול סמים

(וואלה): בלשים פשטו על דירה בפ”ת ומצאו צמחי מריחואנה רבים. ביהמ”ש האריך מעצרו של בעל הדירה, שטען שהשתמש בסם לצרכים רפואיים

 

אב נתן לבנו בן ה-9 לנהוג כי היה שיכור

(וואלה): שוטרים שהגיעו לגבעת שמואל בעקבות דיווח על רכב שפגע במספר מכוניות חונות, נדהמו לגלות ילד בן תשע מאחורי ההגה

 

20 אלונים עתיקים נכרתו בעמק יזרעאל

(הארץ): העצים שנכרתו נלקחו ובמקום נותרו רק הגזעים הגדומים ולכן ברור כי הדבר נעשה לצורך הסקה. תלונה הוגשה במשטרה. לדברי יעקב ערק, יערן הכרמל ואלונים, “אלו עצים ששרדו את התקופה העותמאנית. מדובר בנזק כבד מאוד”.

 

 

 

המשטרה חושפת: מאפיה סינית בתל אביב

(וואלה): לעולם התחתון בישראל נכנסים מתחרים מתוצרת חוץ. אנשי משטרת ההגירה חשפו כנופיה סינית הפועלת בדרום תל אביב. חברי הכנופיה פועלים בשיטות של מאפיה: הם מנהלים בתי קזינו מאולתרים, סוחטים עובדים זרים וגובים דמי חסות מעסקים. מזה זמן אנשי משטרת ההגירה בתל אביב יודעים על קיומן של שתי כנופיות עובדים זרים בעיר שמסוכסכות בניהן על רקע מאבקי שליטה בביתי הקזינו של קהילות העובדים הזרים.

 

האורטופד המטריד שנחשף בכלבוטק – לכלא

(NFC): ביהמ”ש קבע כי סגן מנהל מח’ אורטופדית בבי”ח נהריה ירצה עונש מאסר בפועל  נדחה ערעור על הרשעתו  השופטים: תחקירניות כלבוטק יפוצו

 

 

 

 

 

 

 

שחיתות בעולם

 

 

“משהו רקוב בממלכת דנמרק”

 

“המלט” – וויליאם שיקספיר, 1600

 

 

 

 

 

שחיתות ממשלתית

 

 

ההוצאות להורג באיראן יבוצעו מאחורי דלתיים סגורות

(הארץ): בעוד שההוצאות להורג יימשכו, ההוראה מתפרשת כניסיון לוודא שההמתות יתבצעו הרחק מעיניו הבוחנות של העולם. הוראתו של השר פורסמה בעקבות עלייה דרמטית במספר התליות הפומביות: בשנה שעברה בוצעו כ-300 הוצאות להורג, בהשוואה ל-200 בשנה שלפניה.

 

 

 

שחיתות המחוקק

 

 

בריטניה: מחוקק “העסיק” את בנו – והושעה

(YNET): פדרדיק קונוויי, בנו של חבר הפרלמנט השמרן דרק קונוויי, קיבל בשלוש השנים האחרונות כ-50 אלף ליש”ט בגין עבודת מזכירות שמעולם לא ביצע. חשיפת הפרשה הביאה להדחת המחוקק ממפלגתו ולהשעייתו ל-10 ימים

 

 

 

שחיתות המשפט

 

 

עיתונאי אפגני יוצא להורג על “פגיעה בכבוד האיסלאם”

(הארץ): ארגוני זכויות אדם טוענים כי מעצר העיתונאי נועד להשתיק את אחיו, שחשף הפרות זכויות אדם בצפון אפגניסטאן

 

 

 

שחיתות השלטון המקומי

 

 

 

שחיתות בעלי עסקים

 

 

סתם כי בא לי לעקוץ: ז’רום קרוויאל, החתום על ההונאה הגדולה בהיסטוריה ב-7.3 מיליארד ד’, הונה את סוסייטה ז’נרל כאתגר ובידיעה שלא ירוויח סנט

(גלובס): (עדכונים) – שכנה של קרוויאל בן ה-31: “הוא לא נהג לדבר. טיפס במדרגות, בקפיצות של שלוש מדרגות בכל צעד ונעלם בדירתו” * בנקאי בכיר בבנק מתחרה: “קרביאל הפסיד ‘רק’ 1.5 מיליארד אירו, את השאר הפסידה מועצת המנהלים של סוסייטה” * פרשנות: גיא משיח, אילן שטרק

 

המציאות שמאחורי הריאליטי: סכנה לטבע

(וואלה): אתרים המשמשים רקע לתכניות ריאליטי כמו “הישרדות” אינם תפאורה, אלא מקומות של ממש, שהטבע בהן ניזוק מההפקות

 

 

 

בכיר בסוסייטה ז’נרל מודה: הבנק החמיץ מספר הזדמנויות לעצור את פעילותו של קרוויאל

(גלובס): היום הוחלט להגיש כתב אישום נגד קרוויאל ב-4 סעיפים, כולל מעילה באמון וניסיון להונאה * “פעילותו משכה תשומת לב בעבר, אך הוא הצליח להתחמק מחשד”

 

ה”וול סטריט ג’ורנל”: התובע הכללי של מדינת ניו-יורק יבחן את אופן השיווק של אג”ח מגובות משכנתאות

(גלובס): זאת כחלק מהחקירה על משבר הסאב-פריים * התובע יבדוק כיצד שווקו חבילות אג”ח כאטרקטיביות, מבלי לספק מידע על הסיכון הרב הטמון בהן

 

ראשי הבנק הצרפתי מגבים את המנכ”ל

(NFC): הפרלמנט הצרפתי חוקר אם הגופים המפקחים התרשלו  האיחוד האירופי מזהיר את ממשלת צרפת שלא תכשיל ניסיונות לרכוש את הבנק

 

 

שחיתות פרטית

 

 

דירקטור לשעבר במו”לית של “וול סטריט ג’ורנל” ישלם 8 מיליון דולר ליישוב אישומים בסחר לפי מידע פנים

(דה-מרקר): דיוויד לי, דירקטור לשעבר בחברת דאו ג’ונס – המו”לית של העיתון “וול סטריט ג’ורנל” – ישלם יותר משמונה מיליון דולר כדי ליישב אישומים מצד רשות ני”ע בארה”ב (SEC) של סחר לפי מידע פנים במניות החברה לקראת מכירתה לענקית המדיה ניוז קורפ (סימול NWS) של רופרט מרדוק, לדברי אדם המקורב למצב, דיווח העיתון “וול סטריט ג’ורנל”

 

פרשת ההונאה בסוסייטה ז’נרל מסתעפת: חשד כי דירקטור בבנק מכר מניות ב-67 מ’ ד’ על סמך מידע פנים על ההונאה

(דה-מרקר): חבר דירקטוריון סוסייטה ז’נרל, רוברט דיי, מכר מניות של סוסייטה בשווי 45 מיליון יורו (67 מיליון דולר) ב-18 בינואר – היום שבו לטענת הבנק נחשפו לראשונה עסקות המסחר הבלתי מורשות שביצע סוחר הבנק ז’רום קרוויאל. הבנק פירסם הודעה ראשונה על ההונאה רק כעבור שלושה ימים. AMF ציין עוד כי מתחילת החודש, מכר דיי מניות של סוסייטה בסך 140 מיליון יורו מתחילת החודש

 

מבצעי השוד הגדול בבריטניה – נשלחו לכלא

(NFC): ארבעת השודדים נידונו ל-15 שנות מאסר על שוד אלים של 53 מיליון ליש”ט מתחנת אחסון כספים של חברת האבטחה סקוריטס במחוז קנט

 

 

 

סמנכ”ל הכספים של קרן הגידור באיו נידון ל-20 שנות מאסר בגין חלקו בהונאה בסך 350 מיליון דולר

(דה-מרקר): דניאל מרינו, סמנכ”ל הכספים של חברת קרנות הגידור פושטת הרגל באיו (Bayou), נידון לעונש של 20 שנות מאסר בגין הונאה בסך 350 מיליון דולר. בית משפט המחוזי במנהטן קבע כי למרינו בן ה-48 היה חלק מרכזי בהונאה, והורה כי ריצוי עונש המאסר יחל באופן מיידי. מרינו נלקח מבית המשפט על ידי שוטרים כשידיו באזיקים. העונש המקסימלי על העבירות שבהן הורשע מרינו היה 50 שנות מאסר.

 

 

מידע פנים? דירקטור בסוסייטה מכר מניות בשווי של 45 מיליון אירו ביום גילוי ההונאה

(גלובס): בסה”כ מכר הדירקטור מניות בשווי 140 מיליון אירו מתחילת החודש הנוכחי * ראש ממשלת צרפת: “סוסייטה הוא בנק צרפתי גדול והממשלה תדאג שהוא יישאר בנק צרפתי גדול”

 

סרסורי יוון משתכללים: הקורבנות הפכו למגייסות

(הארץ): אתונה. סוחרי נשים ביוון אימצו שיטה חדשה כדי להרחיב את פעילותם ולהגדיל את רווחיהם: הם משתמשים בקורבנותיהם הקודמים כפיתיון למשוך נשים חדשות מארצות הבלקן, רוסיה וחלקים אחרים של בריה”מ לשעבר. “אנחנו רואים מספר גדל והולך של נפגעות סוחרי נשים, שמתגייסות לאתר קורבנות חדשים”, אומרת אוונגליה ואמוואקקי, ראש המחלק לסחר במין במשטרת יוון. “זוהי תופעה חדשה ומתרחבת”.

 

 

בחירות

 

 

 

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר