מאיר ניצן, רד מזה!

מאיר ניצן, רד מזה!

נרי אבנרי
נרי אבנרי 22.07.2007 19:39
מאיר ניצן

מאיר ניצן


הכרתי אישית את זוהר ארגוב. היינו אפילו ידידים תקופה קצרה, עד שהתברר לי שאנס מלצרית שלי. היא לא התלוננה במשטרה, מפני שהאשימה את עצמה. לא ידעה להגיד לו לא, כשהזמין אותה לבייתו והציע לה סמים. אח”כ אנס אותה באכזריות. רחוב על שמו, הוא כשל מוסרי וחינוכי.יכול להיות מצב שנעריץ אנשים מגעילים, וההיפך- נתעב אנשים מקסימים. ההתייחסות שלנו לידוענים היא סינתזה מורכבת מכמה דברים: השפעתם על חיינו, מניפולציה של תקשורת, והקונוטציה שהם מעוררים בנו. 

 

בכל חברה יש כאלה שמתפקדים כמפיצי ערכים של סולידאריות, צדק, מוסר, חמלה, אהבת הארץ ואהבת בריות. חברה ערכית, היא חברה שנעים לחיות בה. היא יותר חזקה מול אויבים מבחוץ, ויותר בטוחה מול עבריינים מבית. אנשים בעלי שיעור קומה מוסרי נחשבים כ”מגדלור” שמאיר למרחוק. ככל שעוצמתם המוסרית גבוהה יותר, כך האור המופץ מהם חזק יותר. מהסיבה הזו, חשוב לפעמים להפוך דמות מופת, למיתוס.

 

מול משווקי המוסר, יש רבים שמפיצים מסרים הפוכים. אלה ראויים להוקעה ועוינות. פושעים, עבריינים, מושחתים, בוגדים – כולם ראויים להוקעה. מבחינה ערכית, דחיקתם לשוליים חשובה. מאידך, חשוב להנציח ענקים מכל העולם ומכל הזמנים. רחוב על שמה של דמות ערכית, היא דרך מקובלת ונפוצה, להודות לדמות על תרומתה לחברה.

 

לא רוצה רחוב על שמו של האנטישמי, המוסיקאי הקלאסי ריכרד וגנר, למרות שמיליונים בעולם (ובישראל) מעריצים אותו בגין תרומתו לתרבות. לא רוצה רחוב על שמו של הבוגד מרדכי ואנונו, למרות שמיליונים בעולם רואים בו איש, שראוי לפרס נובל לשלום. הלוואי והייתי יכול להסיר את השם מאצטדיון כדורגל ע”ש מלשן ירושלמי, שהסגיר יהודים לבריטים בתקופת המנדט. ותתפלאו, לא רוצה רחוב ע”ש נרקומן פושע שהורשע והושם בכלא בגין עבירת אונס.

 

“צריך להתייחס פחות לאיש, שהיה שנוי במחלוקת ויותר לאומן שקיבל מעמד ראוי בזמר המזרחי- בעיקר אחרי מותו” (ידיעות-אחרונות / 20.7.07). בנימוק העלוב הזה הסביר ראש עריית ראשון-לציון מאיר ניצן את הצעתו לקרוא רחוב על שמו של מי שגדל בשכונת המזרח בעירו- הזמר זוהר ארגוב.

 

ראש העיר יודע, את מה שכל אחד יודע: יש לזוהר ארגוב מעריצים רבים, שתמיכתם ברחוב על שמו תתקבל באהדה- כתודה על ההנאה ששירתו גורמת להם. ההחלטה כולה פופוליזם מאוס. מאיש ציבור היינו מצפים שישקול את החלטותיו במאזניים ערכיים.

 

הכרתי אישית את זוהר ארגוב. היינו אפילו ידידים תקופה קצרה, עד שהתברר לי שאנס מלצרית שלי, סטודנטית תמימה שגדלה במושב, בבית דתי. היא לא התלוננה במשטרה, מפני שהאשימה את עצמה. לא ידעה להגיד לו לא, כשהזמין אותה לבייתו והציע לה סמים. אח”כ אנס אותה באכזריות. אני נשבע בהן צדק, שהסיפור אמיתי. 

 

צריך להזכיר למי ששכח, שזוהר התאבד בתא המעצר. סיבת מעצרו הייתה תלונה שהגישה נגדו, בת הזוג של חברו הטוב הזמר ישי לוי, שגם אותה ניסה לאנוס. רחוב על שמו של הנרקומן הפושע זוהר ארגוב, הוא כשל חינוכי ומוסרי. בעיתון אני קורא, שהצעתו של ראש העיר, לא אושרה עדיין ע”י חברי המועצה. 

 

אילו אני קרוב אצל אוזנו של מאיר ניצן, הייתי אומר לו: רחוב בעירך, ע”ש נרקומן פושע, הוא הנצחת שימך אתה, כהוגה הרעיון הרע הזה לדיראון עולם. אל תיתן לרעיון הזה להבשיל. גדע אותו בעודו ניצן. רד מזה מאיר…כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר