גלעד שליט עדיין בשבי – מחדל ללא כפרה

גלעד שליט עדיין בשבי – מחדל ללא כפרה

עו”ד מלי פולישוק בלוך
עו”ד מלי פולישוק בלוך 26.06.2007 15:24
גלעד שליט עדיין בשבי – מחדל ללא כפרה


ראש ממשלת ישראל לא באמת החליט לעשות הכל כדי לשחרר את גלעד שליט *** הפתרון לבעיה: שחרור אסירים ביטחוניים בהמוניהם כצעד ליצירת לחץ על החמאסראש ממשלת ישראל מהסס. שנה עברה ואולמרט עדיין לא באמת החליט לעשות הכל כדי לשחרר את גלעד שליט. כל יום בשבי הוא סבל בלתי אנושי לגלעד ולמשפחתו. אך לא מדובר רק בבעיה אנושית כואבת מדובר גם בבעיה ביטחונית ממעלה ראשונה. חייל שיש בליבו ספק כי ממשלת ישראל תחזירו הביתה אם ייפול בשבי, לא יעשה את המוטל עליו בעת לחימה.

בידי ראש ממשלת ישראל הכלי לפתרון הבעיה הכאובה. חמאס דורש שחרור 450 אסירים ביטחוניים מהכלא הישראלי בתמורה לשחרור גלעד שליט. הויכוח, כך הבהירו לנו בתקשורת הוא על השמות. ולהלן הצעתי, ממשלת ישראל תציע לשחרר 1,500 אסירים פלשתינים, היא תקבע את הרשימה ותפרסם את השמות בעיתונות בעזה ובגדה. על כל אחד שהחמאס דורש שחררו תציע ישראל שלושה, הכמות היא המענה שלנו לרשימה הנבחרת של החמאס.

בבתי הכלא בישראל, על-פי פרסומים, למעלה מתשעת אלפים אסירים ביטחוניים מהם כאלפיים מהחמאס וכשלושת אלפים ושש מאות מהפתח. ישראל צריכה להציע לשחרר אסירים מהחמאס ומהפתח כדי לא לתת עדיפות לתנועת החמאס ברחוב הפלשתיני.

אני מאמינה כי משפחות הפלשתינים ששם יקיריהן יופיע ברשימה שישראל תפרסם, יפעילו לחץ על החמאס לקבל את העיסקה.

נשק שחרור האסירים הוא הנשק היעיל ביותר נגד החמאס והפתח כאחד, זו הבעייה הכואבת ביותר להם כי כמונו הם רוצים את בניהם בבית ולא בכלא הישראלי. ישראל מחזיקה כיום מספר שיא של אסירים ביטחוניים. בתחילת שנות האלפיים היו בבתי הכלא בישראל “רק” 1,400 אסירים ביטחוניים, היום מספרם למעלה מ – 9,000. המהווים כמחצית מכלל האסירים בבתי הכלא בישראל.

החזקת האסירים בכלא אינה מפחיתה את הטרור וגם לא את מפלס השנאה נגדנו ולהיפך. גם הטיעון לפיו שחרור אסירים ביטחוניים בתמורה לחייל שנחטף יגביר את רצונם לחטוף עוד חיילים אינו עומד במבחן המציאות. כך או כך הם ינסו לחטוף חיילים, כך או כך הם ישתדלו לפגוע בנו באמצעות קסאמים או מתאבדים, התפקיד שלנו הוא לדאוג שהם לא יצליחו. בשנות השבעים חטפו מטוסים, המערכת הגיבה ננקטו אמצעי זהירות וחטיפות המטוסים נפסקו לא בגלל שהם לא רצו אלא בגלל שהם לא הצליחו.

לימוד סכסוכים אחרים כדוגמת צפון אירלנד, מראה כי דווקא מדיניות של שחרור אסירים תורמת לצמצום הטרור להרגעת הרוחות ולפתרון הסכסוך.

התעלמות ממשלת ישראל משלטון החמאס בעזה היא מדיניות של בת יענה, לא נדבר איתם אז הם לא יהיו. בינתיים המדיניות הזו לא הוכיחה את עצמה, לא רק שלא הצליחו לחזק את אבו מאזן, אלא הוא איבד את השליטה בכל הרצועה. זה רק עניין של זמן עד שגם הגדה תהיה בידיים של חמאס.

ממשלת ישראל עדיין לא הפנימה כי במזרח התיכון כללי המשחק אינם לפי ההיגיון האירופאי או האמריקני. כאן סוחרים בשבויים מול אסירים, זה המצב וצריך להמציא דרכים יצירתיות כדי לפתור בעיות. היום, כאן ועכשיו, יש בעיה וצריך לפתור אותה. הבעיה שיש שלושה חיילים שבויים וצריך להחזירם הביתה. משא-ומתן להחזרתם אינו צריך להיות חלק מהמאמצים להשגת שלום קבע ברבות הימים.

אולמרט, אם אינך מסוגל לעשות מה שעשה שרון, לקבל החלטות אמיצות ולהחזיר את החיילים משביים, פנה את כיסאך.

___________

עו”ד מלי פולישוק בלוך היא חברת הכנסת לשעבר

המלצת היום: שחרור מחבלים בדרך מינהלית – משרד המשפטים ממלא פיו מים, כבר לא מגמגםכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר