גדעון ספירו למני מזוז על אפלייה על בסיס גזעני בחופשות מהכלא

גדעון ספירו למני מזוז על אפלייה על בסיס גזעני בחופשות מהכלא


גדעון ספירו 07.04.2007 16:33
גדעון ספירו למני מזוז על אפלייה על בסיס גזעני בחופשות מהכלא


עמי פופר ביצע הוצאה להורג של שבעה פועלים, באכזריות ובקור רוח מקפיא, שהזכירה אקציות הוצאות להורג של יהודים במלחמת העולם השנייה. הוא נידון לשבעה מאסרי עולם ועוד 20 שנות מאסר, הכל במצטבר. אחרי שבע שנים הוא החל לצאת לחופשות, ובמשך כעשר שנים הוא יצא ל-125 חופשות. ערבים אשר נשפטו להרבה פחות מזה לא ראו יום חופשה אחד ב-23 שנים. 

גדעון ספירו

Gideon Spiro

עיתונאי    

Journalist  

     ת”ד 16202 תל-אביב 61161

P.O.B  16202   Tel Aviv

טל/פקס 869 5222 – 03

Tel / Fax:  03- 5222 869

 

Israel

 

 

9 במרץ 2007

לכבוד

מני מזוז

היועץ המשפטי לממשלה

ת”ד 49029

ירושלים 91490

 

שלום רב,

אני מבקש את תשומת ליבך ותגובתך לאפלייה חמורה שבסיסה גזעני, בחסות שלטון החוק שאתה ממונה עליו.

עמי פופר הורשע באחד ממעשי הרצח החמורים בתולדות מדינת ישראל. במאי 1990, חמוש ברובה גליל של אחיו החייל, קיבץ פופר פועלים פלסטינים שחיכו ליום עבודה בצומת הוורדים בראשון לציון, העמידם בשורה, ביקש מהם תעודות זהות, ואז ירה לעברם 140 כדורים. 7 פועלים נהרגו ועשרה נפצעו. הוא נידון לשבעה מאסרי עולם ועוד 20 שנות מאסר. 

זו הייתה הוצאה להורג, מבוצעת באכזריות ובקור רוח מקפיא, שהזכירה אקציות הוצאות להורג של יהודים במלחמת העולם השנייה.

בכלא הוא “חזר בתשובה”, הרב החרדי חיים קניבסקי פרש עליו את חסותו, והכיפה שהחל לחבוש הפכה לתעודת הקלות שאסירים ערבים יכלו רק לחלום עליהם. הוא הפך לגיבור חוגי הימין הקיצוני, ב-1993 הוא התחתן וב-1997, שבע שנים לאחר הרצח, החל לצאת לחופשות מהכלא. מאז ועד לתאונה בינואר השנה, בה נהג פופר ברכב ללא רישיון באחת מחופשותיו וגרם למות אשתו ובנו, הוא יצא ל-125 חופשות. התנהלות זו של שלטונות הכלא, שבוודאי לא נעשתה רק על דעת עצמם, שידרה מסר, שרצח ערבים הוא לא מעשה כה נורא.

עתה, הבה נבדוק מהו גורלם של שני אסירים, גם הם אזרחי ישראל, אלא שאינם יהודים ואף רב לא מתעניין בשלומם. כוונתי לאחמד כוזלי ועאטף סביחי. השניים הורשעו ברצח דני כץ ודפנה כרמון. הם יושבים בכלא כבר 23 שנים, מאז 1984, וטרם קיבלו יום אחד של חופשה מהכלא.

מהו המסר שאתם משדרים לישראל ולעולם? שיהודי הרוצח פלסטינים, זכאי להקלות וליחס חיובי מצד השלטון, ואילו ערבי המורשע ברצח יהודים, המדינה תתעלל בו ותפלה אותו.

ויש עוד הבדל בין שני המקרים. באשר לעמי פופר, לא הייתה מחלוקת שהוא הרוצח. אולם בסוגויית רצח דני כץ ודפנה כרמון, יש מחלוקת  האם כוזלי וסביחי הם הרוצחים. משפטנים כמו גם פעילי זכויות אדם סבורים כי הרשעתם הייתה תוצאה של הליך משפטי פגום, ויש יותר מדיי סימני שאלה שלא קיבלו מענה מספק.

מכל מקום, ללא קשר לסימני השאלה וסוגיית הרשעתם, מדינה המתיימרת להיות שוויונית, שחתומה על האמנה למניעת אפליה וגזענות, שמגילת העצמאות שלה מבטיחה שוויון לכל האזרחים ללא הבדל דת לאום וגזע, חייבת לתת לכוזלי וסביחי אותן זכויות כמו לעמי פופר.

אשר על כן אני פונה אליך להורות לשלטונות הכלא להתחיל להוציא את השניים לחופשות.  אנא תשובתך.

 

בברכה,   גדעון ספירו

 

..כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר