אות ומופת לאחריות אישית

אות ומופת לאחריות אישית

מוטי פלד
02.11.2006 21:55
אות ומופת לאחריות אישית


אין ספק שעו”ד קלגסבלד נהג ברשלנות, אין ספק שמגיע לו עונש חמור ואפילו מרתיע, אין ספק ששום עונש לא יחזיר את קורבנות הרשלנות לחיק משפחתם, לא ניתן בשום דרך לפצות על האובדן.

גם אני חטאתי בחטא השיפוט, הייתי משוכנע שעו”ד כזה מפורסם ועשיר ימצא דרך משפטית וחוקית לכאורה להתחמק מאחריות ומעונש. מי מאיתנו לא עשה אי פעם טעות בחייו? כולנו עושים טעויות, מהן גורליות ומהן פחות, חלקן ברשלנות, אחרות בחוסר תשומת לב. בדרך כלל אנו משלמים על טעויות. יש המשלמים בהפסדים כלכליים, אחרים משלמים לחברה במעצר או בעבודות שירות, מעטים מצליחים להתחמק מהאחריות.

תופעה מדאיגה זו מתפשטת יותר ויותר בשירות הציבורי ובפוליטיקה, שם לא לוקחים אחריות ולא משלמים מחיר. הדעה הרווחת בקרב הציבור היא שככל שיש בידך יותר אפשרויות כלכליות לשכור סוללת עורכי דין ידועי שם, כך מחיר האחריות האישית יורד פלאים.

לפני מספר חודשים זועזעה המדינה מתאונת דרכים מחרידה שנגרמה בגלל רשלנות נהג, אם ובנה קיפחו את חייהם. רבות דובר וסופר בתקשורת על עו”ד קלגסבלד, הנהג הרשלן. הרבה מאד ספקולציות, טוקבקים מרושעים שפורסמו בכל רחבי האינטרנט, דיברו וכתבו על שחיתות העשירון העליון ועל הזיכוי הקרוב של העו”ד הרשלן. עו”ד קלגסבלד נישפט במשפט הציבור, הרבה לפני שאמר את דברו.

אין ספק שעו”ד קלגסבלד נהג ברשלנות, אין ספק שמגיע לו עונש חמור ואפילו מרתיע, אין ספק ששום עונש לא יחזיר את קורבנות הרשלנות לחיק משפחתם, לא ניתן בשום דרך לפצות על האובדן.

איני מכיר את עו”ד קלגסבלד בשום צורה, הפעם הראשונה ששמעתי את שמו היה בדיווח הראשוני על התאונה. אז, גם אני חטאתי בחטא השיפוט, הייתי משוכנע שעו”ד כזה מפורסם ועשיר ימצא דרך משפטית וחוקית לכאורה להתחמק מאחריות ומעונש. ברבות הימים עו”ד קלגסבלד הצליח להפתיע גם אותי, וכיום אני רואה בו אות ומופת לאחריות אישית, הוא הביע כמעט מיד חרטה, לכאורה כמעט ולא ניצל את מעמדו ועושרו. בעסקת טיעון לגיטימית הודה מיד ברשלנותו ובגרימת מותם של האם ובנה, ובכך קיצר משמעותית את זמן והליך משפטו, וההפתעה הכי גדולה עבורי הייתה שלמרות שקיבל עונש של 15 חודשי מאסר בפועל (עונש שלדעת המחמירים קל מידיי, ולדעת המקלים חמור מדיי), לא שעה לעצת פרקליטיו ולא המתין לערעור או לכל הליך משפטי אחר, הוא ביקש לרצות מיד את עונשו, בדיוק כפי שקבע בית המשפט.

לדעתי במעשה זה קבע עו”ד קלגסבלד נורמה חדשה וראויה לחיקוי. יותר מדיי אזרחים במדינה מתחמקים מאחריות אישית, איכשהו, לכאורה, נורמה זו פושה יותר מדיי בקרב אישי ציבור, פוליטיקאים וחבריהם. כמעט ואין יום שאיננו שומעים על שערוריות כאלה ואחרות, הבולטת בשערוריות לדעתי היא מחדל לבנון השנייה, חודשים נוקפים ואותנו מורחים. עד עצם היום הזה איש לא שילם את מחיר החיילים והאזרחים ההרוגים, הנזקים הכלכליים. לא זאת בלבד שאיש אינו משלם את המחיר, לתדהמתי כל בעלי התפקידים מכל קשת המחדל עדיין “משרתים” את הציבור, עדיין מבססים את מעמדם. לאיש מהם לא היה את האומץ והיושר הציבורי לעשות מעשה, לקחת אחריות ולשלם את המחיר. הם מנצלים לכאורה את אדישות הציבור הבלתי מובנת, לכאורה ממשיכים להוביל אותנו בדרכים משובשות. בניגוד לכל הגיון אנחנו האזרחים משלמים את מחיר טעויותיהם.

עו”ד קלגסבלד גרם למותם של אם ובנה, מחיר נורא להצבת נורמה חדשה ראויה לחיקוי, לאחריות אישית.     כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר