מאושוויץ לישראל

מאושוויץ לישראל


גדעון ספירו 18.06.2006 14:36
מאושוויץ לישראל


איפה הכסף שמקבלת ממשלת ישראל מגרמניה, עבור ניצולי השואה? * וגם: על קשישים ניצולי השואה כקורבנות לניסוים רפואייםמאושוויץ לישראל

שוב מוכח כיצד מנצלת ממשלת ישראל את השואה לסחיטת כספים מגרמניה, בהבטחה כי יחולקו לניצולים, אבל למעשה טובעים מרבית  הכספים בתקציב הכללי.

עתה מתגלה כי חלק מאותם קשישים נפלן קורבן לניסוים רפואיים שנעשו בהם בבית חולים קפלן ברחובות ובבית החולים הגריאטרי הרצפלד בגדרה, שמצוי אף הוא תחת אחריותו של קפלן.

 

מצבם של הקשישים בישראל רע ומר. חלק ניכר מהם חי בתנאי עוני ומצוקה. ההזנחה זועקת לשמים. במיוחד רע ומר גורלם של קשישים ניצולי שואה. מדינת ישראל לקחה בשמם מיליארדים מגרמניה, אבל קופצת את ידה בצורה מקוממת ואת הכספים האלה מחלקת לכל מיני מטרות,  ביניהן צבא והתנחלויות, ורק מעט מזעיר הולך לניצולים שממשיכים לחיות בדלות נוראה.

שוב מוכח כיצד מנצלת ממשלת ישראל את השואה לסחיטת כספים מגרמניה, בהבטחה כי יחולקו לניצולים, אבל למעשה טובעים מרבית  הכספים בתקציב הכללי.

עתה מתגלה כי חלק מאותם קשישים נפלו קורבן לניסוים רפואיים שנעשו בהם בבית חולים קפלן ברחובות ובבית החולים הגריאטרי הרצפלד בגדרה, שמצוי אף הוא תחת אחריותו של קפלן.

תכנית הטלוויזיה עובדה כמו גם עיתון הארץ, חשפו שורה של ניסויים רפואיים שגבלו בהתעללות, כולל הרעבה, מבלי שהקשישים, חלקם במצב של דמנסיה, נתנו את הסכמתם או יכלו לתת את הסכמתם. בין קרבנות הניסויים היו גם ניצולי שואה ואחת מהן ניצולת הניסויים שנעשו באושוויץ בתאומי מנגלה. מספר קשישים מתו כתוצאה מהניסויים. מנהל בית החולים הרצפלד סבר כי הניסויים ירשמו לזכותו במסגרת פרסומים אקדמיים ויקדמו אותו לדרגת פרופסור. עתה מתנהלת לה בעצלתיים חקירה של משרד הבריאות.  הרופאים שעסקו בניסויים ממשיכים לכהן בתפקידם.

מי שירצה, יוכל לומר שיש כאן אירוניה של ההיסטוריה, שמי שהצליחו לשרוד את הניסויים באושוויץ, מצאו עצם שוב בפני ניסויים רפואיים בישראל. גם פה גם שם ללא הסכמה.

אני סבור שאין מדובר בסתם אירוניה. גם זה קשור לכיבוש. 40 שנות הכיבוש שחקו את הכבוד לחיי אדם. מדינת ישראל סובלת  מזילות בחיי אדם. מה שהחל בהרג אלפי אזרחים פלסטינים, ביניהם נשים ילדים וקשישים, והארץ לא זעקה (זולת קומץ שוחרי זכויות אדם), מסתיים בניסויים רפואיים בניצולי שואה. שימותו, למי אכפת.


למדור שמאל טוק / בעריכת גדעון ספירו

המלצת היום: סמרטוט אדום – טור שבועי, 17 ביוני, 2006: מה בין חטיפה ל”מעצר מבוקשים”?כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר