מחסום זעתארה, שכם וסביבתה

מחסום זעתארה, שכם וסביבתה

גדעון ספירו
מגזין הכיבוש 11.05.2006 13:01
מחסום זעתארה, שכם וסביבתה


מה בדיוק מבקשת האגודה לזכויות האזרח לדעת של השפעת הבידול, מה לא ברור פה ? הגזל היומיומי של דמי נסיעה מאנשים שלא מגיעים אפילו לעבודה להרויח את היומית שלהם בגלל המחסום, או ההשפעה על הסטודנט שלא מגיע לסיים את הבחינות וצריך שוב לשלם את דמי הלימודים? או חייט הוילונות שממהר למחסום קלנדיה לקבל את כספו מן הסוחר הישראלי ומגיע באיחור של כמעט יממה, או בכלל לא? או הוראות הבידול שמשתנות או מתעצמות יום יום לפי המוטו של ערפול ובלבול נוסף של שגרה לא קיימת?משקיפות – נגה ק`.
רושמת – ,ויוי צ`.,
מחסום ווטש – בוקר שבת 29.04.06

במחסום זעתארה צעדים נוספים במדיניות החנק. לשם ביצוע המדיניות האכזרית, מציב הצבא חיילים שכל אמירתם היא דהומניזציה של הפלסטיני/ת. לבקשת החיילים, שוטרים במדים כחולים ממשטרת אריאל מגיעים כדי לאיים עלינו במעצר ולחזק את הצבא בגירוש עין צופה.

כל האנשים דיווחו על המתנה של שעתיים עד מספר שעות, לאחר שעברו מספר מחסומים בדרך לכאן. מניעות המעבר החדשות הן איסור מעבר של התושבים הצעירים מן הישובים בין מחסום חווארה למחסום זעתארה. גברים מחווארה לא הורשו לעבור במחסום לאחר שהמתינו כשעתיים. הם היו מרוסקים מן המכה הנוספת, אותם אנשים פגשנו בשבתות האחרונות כשלא נאסר עליהם המעבר. צעירים מן הכפרים מזרחית לבית פוריק עברו את מחסום בית פוריק לשכם ומשם יצאו דרומה דרך מחסום חווארה נעצרו פה וחזרו אחורה. הצבא כאילו מקל במקום אחד כשהסיר מגבלת גיל במחסום בית פוריק ,מפתים את האנשים לחשוב שנפתחה פרצה והזמינו אותם לשלם דמי נסיעה עד המחסום ממנו לא יוכלו להתקדם הלאה.

חיילי משמר הגבול רושמים ידנית את כל השמות ומספרי ת.ז של כל הנוסעים מה שמאריך קשות את זמן ההמתנה. המעבר הוא ברכב בלבד, בידול לתושבי טול כרם שהגיעו למחסום בדרך ש`עדיף שלא נדע איך`. מניעת מעבר לגברים בגילאי 15-30 משכם. תור הומניטרי ללא המתנה ארוכה רק לעובדי רפואה. מורים לא יכולים יותר לעבור בתור הזה. עשרות הנוסעים של כל אוטובוס יורדים מוסרים את תעודותיהם, מוציאים את החבילות שנסרקות על ידי כלב בנוסף לבדיקת החייל.

מה בדיוק מבקשת האגודה לזכויות האזרח לדעת של השפעת הבידול, מה לא ברור פה ? הגזל היומיומי של דמי נסיעה מאנשים שלא מגיעים אפילו לעבודה להרויח את היומית שלהם בגלל המחסום, או ההשפעה על הסטודנט שלא מגיע לסיים את הבחינות וצריך שוב לשלם את דמי הלימודים? או חייט הוילונות שממהר למחסום קלנדיה לקבל את כספו מן הסוחר הישראלי ומגיע באיחור של כמעט יממה, או בכלל לא? או הוראות הבידול שמשתנות או מתעצמות יום יום לפי המוטו של ערפול ובלבול נוסף של שגרה לא קיימת?


ומעל כל אלה הדהומניזציה והתנהגות המחפירה של החיילים מיחידת גולני שנתנו דרור לאלימותם, אלימות פיסית וורבלית. מצד החיילים דהומיזציה של האדם הפלסטיני מולך גם כי המפקד, סגן זחוח ומרוצה מסתובב במחסום לפי צו האופנה של מכנסיים נמוכים כשישבנו חשוף, ודהומניזציה כי בזמן החזרת התעודות אין החייל מתאמץ להגות את השמות כפי שצריך מתוך בורות, וכי זה זמן לעיסת מסטיק. וגם כי כשביקשו הפלסטינים מים לאחר שהתיבשו בשמש ובחום הכבד בתוך המכוניות ניתן להם כחצי ליטר מים לעשרות אנשים. רוב הזמן עסקו החיילים מגולני בלגרש את האנשים שעמדו על המדרכות המקיפות את כיכרות המחסום. מי שהתקומם חטף קיתונות של צעקות וקללות, ובמקרים מסוימים גם דחיפות בידיים. באחד המקרים התיצבה נוגה בין חייל לגבר פלסטיני ומנעה את הכאתו של האיש שעמד ללא מלים בצ
יפיה להחזרת תעודתו. קשה היה שלא להיזכר בסוף סרטו של מוגרבי ולחשוב איפה בראו וגידלו את הצעירים האלה.
אנחנו הערנו לחיילים
, התווכחנו והתקשרנו למשרדים התורנים של הצבא כלומר ל`הומניטרי` ולמת`ק. ומה קיבלנו בתשובה – `איפוא זה זעתארה בכלל, מה זה מחסום זעתארה,
תגידי צומת תפוח`. לא עוד מתק שפתיים ושקרים מצופים שמן ודבש מצד `ההומניטרי`.

לאחר שלא היה נוח לחיילים עם ההתערבות והצפיה שלנו ועמידתנו בצד ולצד הפלסטינים, הם קראו למשטרה הכחולה וזו הגיעה בדמותו של השוטר שמעון דהן ממשטרת אריאל, אשר ירד מן הניידת מעוטרת הדגלים וצעק וצווח וצרח עלינו ואיים במעצר למשך היום. אנחנו מצידנו אמרנו לו שאין לו שום זכות לצעוק עלינו סתם כך ואז הוא סיים בשורת המחץ `אני אצעק עליכן כי אני מרוקאי דפוק. את תיזהרי ממני `. חברו ניסה לרסן אותו. התקשרנו למשטרת אריאל אשר אינה מקבלת תלונות טלפוניות. על כן נשלח תלונה במכתב.

לכתבה המקורית המלאהכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר