בחירות 2006: שעתן של מפלגות-הרסיסים

בחירות 2006: שעתן של מפלגות-הרסיסים

שמחה ניר, עו”ר
16.03.2006 19:31
מימין לשמאל: י' באדר, א' עופר

מימין לשמאל: י’ באדר, א’ עופר


סך-כל הקולות אשר יילכו לאיבוד בבחירות האלה בגלל אחוז החסימה שקול כנגד 10, 15, 20 ואולי יותר מנדטים. מה לעשות כדי להציל את המנדטים האלה?בחירות 2006: שעתן של מפלגות-הרסיס

סך-כל הקולות אשר יילכו לאיבוד בבחירות האלה בגלל אחוז החסימה שקול כנגד 10, 15, 20 ואולי יותר מנדטים, ועל האפשרות לתת לכל המנדטים האלה ללכת לאיבוד אפשר, אולי, לומר את המימרה המפורסמת: זה גרוע מפשע, זו טיפשות.

בבחירות הבעל”ט מתמודדות 31 רשימות מועמדים, מהן כ-20 אשר לא תעבורנה את אחוז החסימה.

לא קשה להבין את מועמדי רשימות-הרסיס, אשר משקיעים מכספם הפרטי, כאשר הם יודעים שהם מפזרים את הכסף לכל-רוח: זה באמת מחמם את הלב להוריש לנכדים את הזכות לספר כי “הסבא שלנו היה מומעד לכנסת”; זה גם מחמם את הלב לספור, בתום יום הבחירות, כמה אלפי קולות שהצביעו עבורך, הרבה יותר מכל מכריך ובני משפחתך, הקרובים והרחוקים; וזה עוד יותר מחמם את הלב להתהדר בכך ש“קיבלנו הרבה יותר קולות מאשר כל מפלגה אחרת קיבלה לכל מנדט, ורק בגלל אחוז החסימה לא נכנסנו לכנסת”.

מי שרץ לכנסת ברשימה אשר כשלונה בטוח, עושה, מן הסתם, את השיקול שבבחירות הבאות הוא יזכה ביותר קולות, וכן הלאה, ומבחירות לבחירות הוא יתחזק, ובסוף (אם לא ימשיכו ויעלו את אחוז החסימה) יש לו לסיכוי מסויים להגיע אל מחוז-חפצו. ייתכן מאוד שהשיקול הזה אינו מופרך, אבל, מאידך, בכל מערכת בחירות באות רשימות נוספות אשר עושות את אותם השיקולים, וה”רקורד” של “לוזר” אינו מקדם-המכירות הטוב ביותר.

אבל, כדאמרינן עת לעשות להשם, הפרו תורתך, ישנם דברים חשובים יותר מאשר משחקי אגו.

סך-כל הקולות אשר יילכו לאיבוד בבחירות האלה בגלל אחוז החסימה שקול כנגד 10, 15, 20 ואולי יותר מנדטים, ועל האפשרות לתת לכל המנדטים האלה ללכת לאיבוד אפשר, אולי, לומר את המימרה המפורסמת: זה גרוע מפשע, זו טיפשות.

מה עושים כדי להציל את הקולות האלה?

מכנסים את קובעי-הדרך בכל הרשימות המתמודדות, ומסכמים לטובת מי מהן תפרושנה כל האחרות מן המירוץ, כך ש הפורשות מן המירוץ תקראנה לכל תומכיהן להצביע עבור הנשארות במירוץ.

השאלה הזאת צריכה להיחתך בראש-וראשונה לפי הסקרים, לפי מיהותם של המועמדים אשר יזכו להיבחר בזכות ההסדר הזה. יכול להיות שבגלל הבדלי-השקפות פוליטיים יהיה צורך, כפשרה, להשאיר במירוץ יותר מרשימה אחת, אבל בגלל חוק באדר-עופר, הפוגע במפלגות הקטנות, יהיה לכך מחיר אלקטוראלי מסויים.

מה התמורה שתקבלנה הרשימות הפורשות תמורת פרישתן?

הן תקבלנה הבטחה פומבית, כתובה וחתומה לפיה הנשארות במירוץ לא תתמוכנה בשום קואליציה ובשום חוק או פעילות פרלמנטארית של מפלגות אחרות כל עוד לא יבוטלו אחוז החסימה, וחוק באדר-עופר.

בהציגי את שיטת הבחירות שלי הגדרתי את המפלגות הקטנות והקטנטנות כ“פלפל הדמוקרטיה”, וגם עמדתי על כך שלא יכולה מפלגה חדשה להיכנס לחיים הפוליטיים אלא כמפלגה קטנה, ומי שמונע מהכוחות החדשים את הכניסה לכנסת גוזר על הציבור כולו לחיות עד-עולם עם המפלגות הישנות, המסתאבות ובועטות בו.

את המחיר של באדר-עופר אנחנו משלמים יותר ויותר מכנסת לכנסת, ואם הגענו למצב בו יו”ר הכנסת, חה”כ רובי ריבלין, אומר כי רמתם של חברי הכנסת מעולם לא הייתה גרועה כמו בכנסת הזאת, הוא חייב את התודה לאחד מאבותיו הפוליטיים, חה”כ יוחנן באדר, ואם נבדוק את כל מערכות הבחירות בהן נכנס ריבלין עצמו לכנסת, ייתכן מאוד שנמצא כי ריבלין עצמו נכנס לכנסת, ובהמשך התקדם בה, ב”זכות” אותו חוק מתועב.

כדאי, בהזדמנות זאת, להזכיר לדיראון-עולם את הצמד-לא-חמד הזה.

חה”כ יוחנן באדר מתנועת החרות היה מגדולי הפרלמנטרים בכנסת, אבל מרוב התהילה, והכוח השתן עלה לו לראש, והוא חבר אל חה”כ אברהם עופר, ממפא”י-המע”י-המערך, אשר בא על עונשו האולטימטיבי, בגיל 55.

את פרייה של הברית הלא-קדושה הזאת צריך להשמיד.

לא, אני לגמרי לא נאיבי.

אני בהחלט ער לכך שכל המפלגות הקטנות תקבלנה את הצעתי, אבל כל אחת תרצה שאחרים יוותרו לטובתה, ולא שהיא תוותר לאחרים.

אבל, מי יודע. אולי בכל זאת… ואם לא עכשיו – אולי בכנסת הבאה, או בעתיד הרחוק יותר, יהיו בכל זאת מי שיקבלו את ההצעה הזאת.

ואני תמיד אוכל לומר אמרתי לכם.

____________________

למדור פוליטיקה זה לא משהו גס

למדור פוליטיקה זה משהו גס

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר