ליקויי בטיחות בבית אבות

ליקויי בטיחות בבית אבות

אינג’ מיטל קציר, יועצת בטיחות
12.02.2006 09:46
ממש בפודסט

ממש בפודסט


בבית אבות, הפועל כבר כמה שנים, נתגלו ליקויי בטיחות קשים ללא יחס לרגישות המצופה ממוסד מסוג זה.ליקויי בטיחות בבית אבות

מיטל קציר, מהנדסת בניין ויועצת בטיחות

 

מכיוון שבבית אבות מתגוררים מספר רב של אנשים מבוגרים , לעיתים עם מוגבלויות שונות (הליכה, ראייה, שמיעה ועוד) יש צורך לעמוד בדרישות המקפידות של תקנות התכנון והבנייה והתקנים הישראליים החלים.

לאחרונה ביקרתי בבית אבות כדי לבדוק את רמת הבטיחות בו ולהפתעתי הרבה מצאתי מספר רב של ליקויי בטיחות ואי התאמות לתקנות התכנון והבנייה.

נכנסתי לחדר המדרגות המוגן וגיליתי שבכל פודסט [משטח אופקי] קומתי שוכן פח אשפה במידות 60×60 ס”מ, פח אשפה זה חוסם את דרך המילוט!!! איך ניתן לפנות אנשים מבוגרים עם מוגבלויות תנועה ואחרות, בחדר מדרגות חסום?  יובהר כי יש נוהג פסול מצד האחראים לדבר להתעלם מאביזרים שאינם חלק ממשי מן הבניין, ואפילו אם אביזרים אלו הם קשיחים וקבועים. מיותר לציין כי חלה חובה להתחשב בכל הפרעה שאינה ריהוט נייד, כגון – ארונות קיר, צנרת קבועה, וכיוצא בזה.

בנוסף, נמצא כי כיוון הפתיחה של דלתות יציאות החירום אינו לכיוון המילוט ורוחב הדלתות קטן מן הנדרש בתקנות התכנון והבנייה.

בחדר המדרגות הנוסף – חדר מדרגות חיצוני, נמצאו חבלים לאורך הפודסט הקומתי  – האם חבלים אלו משמשים כחבלי תלייה? לא ידוע, אך נראה כי הם חוסמים את מעברי המילוט. גם חבלים כחבלי כביסה בהיותם קבועים, צריכים להילקח בחשבון ככל שהם מהווים חסימה ו/או הפרעה בדרכי מילוט.

בקומות אחרות נמצאו חפצים ניידים במדרגות המילוט כגון כיסאות ושרפרפים, אשר במבנה רגיל היה אפשר כאמור להשאירם אולם נוכח הרגישות המיוחדת של בית האבות, ההמלצה היא להסירם מהמעברים.

במקום נמצאו גם אי התאמות לתקנות התכנון והבנייה כגון: רוחב יציאות חירום, רוחב מדרגות מילוט, גובהה של דלת יציאת החירום ואי רציפות של מאחזי יד בחדרי המדרגות . מאחזי יד כה חיוניים במקרה זה, ומיותר להבהיר.

יציאת החירום הראשית של בית האבות נפתחת ע”י דלת חשמלית – ע”פ תקנות תכנון ובנייה דלת זו אסורה לשימוש כדלת יציאת חירום. די לתאר מצב של הפסקת חשמל בשעת חירום. 

בית אבות זה, אשר נבדק על ידי, פועל כבר מספר שנים.

היתכן כי המקום אושר ע”י יועץ בטיחות כלשהו בעבר, בטרם אוכלס?

הייתכן כי כיבוי אש המופקדים גם הם על הבטיחות, אישרו את המבנה בהתאם לייעודו?

 

[פרטי האתר שמורים אצלי]

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר