על הספר “עורך הדין לשירותך”, מאת: טל רבינוביץ’

על הספר “עורך הדין לשירותך”, מאת: טל רבינוביץ’

ד”ר אינג’ אברהם בן עזרא
27.11.2005 14:32
מנקודת מבטו של המזמין

מנקודת מבטו של המזמין


“עורך הדין לשירותך” מאת: טל רבינוביץ’, בהוצאת “שי” – ספרות משפטית [בשיתוף עם הוצ’ “קרטוב”], כריכה קשה, 200 עמ’, 122 ₪.
על הספר “עורך הדין לשירותך”, מאת: טל רבינוביץ’

ההערה הכי קולעת ששמעתי בעקבות עיון בספרה של טל רבינוביץ’ “עורך הדין לשירותך” היא – “מדוע המחברת לא רושמת את תוארה – עו”ד – בצד שמה? אין להתבייש בתואר כזה”.

ובכן, המחברת אינה עורכת דין. ההערה נבעה מהידע הנרחב במשפטים הדרוש לשם כתיבת ספר מסוג זה – ואכן הידע הזה ניכר בין דפי הספר בכל אחת מבין ארבעים הפרקים, ועוד אפשר לומר כי ההערה נבעה גם מגישתה של המחברת, אף שלא כל עורך דין יסכים לגישה זו, ואם יאשר נכונות הגישה, יפשפש במעשיו, יעשה חשבון נפש, והיה ויישר אורחותיו – הושגה אחת ממטרות הספר.

הספר עורך הדין לשירותך כתוב בשפה מובנת לכל נפש אך תוך הקניית לימוד בסיסי במשפטים כבדרך אגב, כדי שהלקוח יבין במה מדובר בעניינו. והנה אחד הפרקים שבספר – בתמצית… ופרק אחד פשוט מציג בפני הקורא מונחים, ביטויים, אמירות המקובלות על עורכי דין, ראשי תיבות ועוד, כדי שהמלל והכתב המשפטי יהיה ידידותי ומובן. ובפרקים אחרים – עצות כיצד לבצע עסקה עם עורך דין כדי לקבל את שירותיו המלומדים, הנחיה בצרוף דוגמאות כיצד מחשבים את שכר הטרחה של עורך הדין ועל מה לשים דגש, כיצד ובאיזה שלב כדאי וצריך לנתח את תוצאת פסק הדין, ולא עלינו, איך מתנתקים מעורך דין ששירותיו לא מספקים את המוסכם.

ולא רק זאת: גם הסברים והנחיות איך לא ליפול בפח וממה להיזהר בין בעסקה עם עורך הדין שלך ובין בזירה המשפטית, ומהי הדרך להפקת המקסימום משירותיו המקצועיים של עורך הדין.

ועוד: איך להתנהג בבית המשפט, איך להעיד, ואיך לא…

ארבעים הפרקים מלווים בסיפורים אישיים ואחרים, על אישה מוכה שנוצלה, על טעויות – לעתים קריטיות – של עורכי דין, על עורכי דין שלומיאלים, חמדנים, נאיביים, וגם חכמים וישרים, והעיקר, ההבחנות ביניהם ואמצעי זהירות. עם הספר הזה הזירה המשפטית נראית יותר מובנת, יותר ידידותית, והקורא לא יירתע מלהשתתף בדיונים הקובעים את גורלו מתוך הבנת השפה והדרך.

הספר הזה לא יכול היה להיכתב על ידי עורך דין. הוא היה צריך להיכתב דווקא על ידי הצד השני, הלקוח, התובע או הנתבע, הנאשם או נפגע העבירה, כלומר, על ידי מי שבעסקה מול עורך הדין – הוא הצד השני. דא עקא, שעד כה לא נכתב ספר הדרכה מהצד של הלקוח, כי הלקוח – חסר את הידע המשפטי הדרוש לכך.

זהו הספר הראשון ככל שידוע לי אשר נכתב מנקודת מבטו של המזמין – נקודת מבט אל עורך דינו, אל השופט, אל מערכת המשפט בכללה. בכך ייחודו. תרומת הספר רבה לכל מי שעומד בפני מינוי עו”ד, וגם למי שכבר מצוי בעיצומו של עימות משפטי.

____________
למען הגילוי הנאות יובהר כי מחבר המאמר העיר הערותיו על כמה מפרקי הספר – אלה הנוגעים במומחיותו.
על ספרו של המחבר “זכויותיו של רוכש דירה“.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר