לא יודעים לדברר את עצמם: השר ישראל כץ

לא יודעים לדברר את עצמם: השר ישראל כץ

שמחה ניר, עו”ר
24.11.2005 16:03
ללמוד ת'שטיקים

ללמוד ת’שטיקים


מדוע שלא יגיד: לא חשבתי על כך, אבל אם הייתי חושב על כך הייתי עושה בדיוק את אותו הדבר?לא יודעים לדברר את עצמם: השר ישראל כץ

עמדנו לא פעם על כך שדוברים האמורים להיות מקצועיים, ומקבלים את שכרם לשם כך, חוטאים בלהיטות-יתר להגן על שולחיהם, אבל גם מקדיחים את תבשיליהם וגם גורמים נזק לשולחיהם, ואגב כך גורמים נזק גם לאמינותם-הם, שהיא כלי-העבודה העיקרי של הדובר. הנזק לאמינות הדובר מטבעו שיגבה את המחיר בעתיד, כך שלעולם לא משתלם לראות את הדברים רק מטווח של מטר, ויש, למרבית הצער, כאלה שאפילו ממטר לא רואים דבר.

עמדנו גם על כן שיש הזקוקים לדובר מקצועי, או לייעוץ שוטף של דובר כזה, כאשר הם עצמם נושאים דברים, אבל או שהם לא מבינים את זה, או שהם לא מוכנים להודות בכך, כמו, למשל, דורית ביניש, הצועדת קוממיות אל כס נשיא ביהמ”ש העליון.

דבר דומה קרה לו לשר ישראל כץ, כאשר הודיע כי אם אריאל שרון עוזב את הליכוד – הוא עצמו יתמודד על ראשות הליכוד. הוא גם הבהיר היטב שהוא נגד עזיבתו של שרון את הליכוד, והצהרתו כי יתמודד על ראשות המפלגה תקפה רק אם שרון יפרוש ממנה.

כמובן שהצהרה כזאת מביאה אותו היישר לזרועותיהם של המראיינים בתקשורת האלקטרונית, והרי כמה שאלות שהוא נשאל (אני מסתמך על הזכרון בלבד, כי שמעתי את הראיון בזמן הנסיעה.

שאלה: האם אינך סבור שפרישתו של שרון תזיק לליכוד?

תשובה: כל פרישה צריכה להיעשות בצורה מסודרת ומכובדת, בתיאום של כל הגורמים בליכוד.

ואני שואל: למה ההתחמקות וההתחכמות האלה? מדוע שלא יגיד “דוגרי”: הבהרתי שאני נגד פרישתו של שרון, וממילא ברורה עמדתי בשאלה הזאת?

שאלה: מדוע לא יכולת לחכות עד להודעת הפרישה של שרון, אם תבוא כזו?

להגיד שהחכמתי מתשובתו של כץ – לא הייתי אומר, אבל את הדבר הכי מתבקש הוא לא אמר: אני לא היחיד שהודיע על התמודדות, לכל עיתוי יש יתרונות וחסרונות אשר לא תמיד אתה מודע לכולם כאשר אתה מחליט בדברים כאלה, ואם הייתי מחכה עם ההודעה, גם אז היו נשאלות שאלות כאלה.

שאלה: האם בהודעתך על ההתמודדות התכוונת להשפיע על שרון שלא יפרוש?

גם עם השאלה הזאת השיב כץ בצורה דומה, ואולי אף הוסיף משהו כגון “אני לא חושב שזה יכול להשפיע עליו”.

כמובן שה”תשובות” האלה אינן עונות על השאלה מה הייתה כוונתו של כץ בהודעתו המוקדמת על ההתמודדות, ונשאלת השאלה מדוע שלא יגיד: לא חשבתי על כך, אבל אם הייתי חושב על כך הייתי עושה בדיוק את אותו הדבר?

ישנן, כנראה, פוליטיקאים קטנים, אשר חושבים כי אמירת אי-אמת וחצאי-אמת, או הלכה סחור-סחור במקום בדרך המלך, יכולות לשרת את ענייניהם. כמו ישראל כץ. כמו דורית ביניש.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר