פרשת השופטת הילה כהן (המשך 1)

פרשת השופטת הילה כהן (המשך 1)

שמחה ניר, עו”ר
07.11.2005 11:23להתחלה

השופטת הילה כהן חייבת ללכת!

השופטת שזוכתה מחמת הספק בבית הדין למשמעת לשופטים חייבת להסיק את המסקנות ולחסוך מהוועדה למינוי שופטים את ההתכנסות כדי להרחיקה מכס השיפוט שופט שכתב פרוטוקולים שאינם אמת והשמיד בקשות לדיון, אינו ראוי לתואר המוצמד לשמו  (עו”ד יוסי דר, nfc, 20.8.2005).

מדוע חשין מפחד מהשופטת הילה כהן ?

השופטת הילה כהן נתפסה בזיוף 14 פרוטוקולים, הועמדה למשפט בפני הרכב שכלל שני שופטי בית המשפט העליון, נמצאה אשמה במעשי הזיוף אך לא נגזר עליה כל עונש, מאחר והיא טענה במסגרת הטיעונים שלה לעונש, כי יש בידיה מידע על מעשי עבריינות חמורים הרבה יותר, של שופטים בכירים הרבה יותר. המערכת הבינה את הרמז, והתקפלה. היא יצאה בלא שום עונש ותמשיך בתפקידה, במקום אחר שם אין לה חשבונות עם כל אלה אשר התלוננו נגדה על מעשי הזיוף (דוד הכהן, Global-Report, 21.8.2005).

השופטת הילה כהן מציגה: מותה של הבושה

בעבר, שופטים שנפתחו נגדם ההליכים הקיצוניים בבית הדין המשמעתי המיוחד היו מבינים את הרמז ופורשים מיוזמתם; לעומתם, השופטת הילה כהן החליטה ללכת עד הסוף, ולטעון: “שופט הוא אדם, ואדם עלול לשגות ולטעות”; בסופו של דבר יצאה כהן נשכרת (יובל יועז, הארץ, 21.8.2005).

מכתבה של יו”ר ועד מחוז חיפה ליו”ר הלשכה מר שלמה כהן

“… סמוך לאחר כניסתי לתפקיד יו”ר ועד המחוז, פנה אלי עו”ד משה רוזנברג, ראש השירות המשפטי בעירית חיפה (כתוארו אז), וגולל בפניי את נפלאות התלונה שהגיש חודשים רבים קודם לכן לשר המשפטים, לנשיא בית המשפט העליון ולמנהל בתי המשפט. היה ברור שהתלונה (החריפה והנתמכת בראיות חזקות) אינה זוכה לטיפול רציני, נתקלת בסחבת בלתי מובנת ואף נוצר חשש שיש ניסיונות (לחצים?) למוסס אותה כליל” (21.08.05).

ביקורת על אי הדחת השופטת הילה כהן

בית הדין המשמעתי לשופטים החליט לא להדיח את השופטת שהורשעה בחתימה על פרוטוקולים מומצאים ובהשמדת מסמכים שהגישו עו”ד.

גורמים בקהילה המשפטית מביעים תרעומת על החלטת בית-הדין המשמעתי לשופטים שלא להדיח את השופטת הילה כהן מכהונתה (יובל יועז, הארץ, 22.8.2005).

הנאשמת האמיתית אינה השופטת כהן

ברור לחלוטין מלשון התלונה שנשלחה על-ידי היועץ המשפטי של עיריית חיפה לנשיא בית משפט השלום, כי עוונה העיקרי של השופטת הילה כהן הוא לא קריעת “בקשות” לא פורמליות לקביעת מועד אחר לדיון אלא חוסר “יעילות” היה עליה לחרוץ במהירות וביעילות בתיקים רבים יותר ויש לשער כי כוונתו וכוונת המנגנון היתה גם כי תרשיע מהר וביעילות את הנאשמים (עו”ד משה גולדבלט, nfc, 22.8.2005).

לשכת עורכי-הדין: לסיים את כהונתה של השופטת הילה כהן

הלשכה סבורה שהעונש שהוטל על השופטת אינו משקף את חומרת מעשיה ומן הראוי שתסיים את כהונתה. לשכת עורכי הדין רואה בחומרה את מעשיה של שופטת בית משפט השלום בחיפה, הילה כהן (עו”ד שמרית רגב – דוברת הלשכה, 22.8.2005).

פרשת זיוף הפרוטוקולים: נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק הציע לשופטת הילה כהן לפרוש

שופטת בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה, הילה כהן, זומנה הבוקר (שלישי) לשיחת הבהרה עם נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, ועם מנהל בתי המשפט השופט בועז אוקון, בעקבות הרשעתה בבית-הדין המשמעתי לשופטים בזיוף פרוטוקולים ובהשמדת מסמכים מתיקי בית-משפט. בעקבות השיחה תודיע השופטת כהן בימים הקרובים אם בדעתה לפרוש מיוזמתה מכהונתה כשופטת (יובל יועז, הארץ, 23.8.2005).

הנשיא ברק לשופטת כהן – “התפטרי!”

נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרן ברק, קיים “שיחת הבהרה” עם השופטת הילה כהן זאת בעקבות הרשעתה בזיוף פרוטוקולים של דיונים בבית המשפט והשמדת מסמכים בשיחה המליץ לה לפרוש מתפקידה (נוה יוסף, nfc, 23.8.2005).

ברק רמז לשופטת שזייפה פרוטוקולים, שעליה לפרוש

שרת המשפטים ציפי לבני שוקלת לכנס את הוועדה למינוי שופטים כדי להדיח את השופטת הילה כהן, שהורשעה בבית הדין המשמעתי לשופטים בהשמדת מסמכים מתיקי בית משפט וזיוף פרוטוקולים. השופט ברק רמז לה שעליה לפרוש כדי למנוע את המבוכה (טל רוזנר, ynet, 23.8.2005).

פיטורי השופטת – הנזק כבר נעשה

זה עתה התפרסם כי הנשיא ברק שוחח עם השופטת הילה כהן, והמליץ לה להתפטר. פיטוריה, לא ימנעו את שתי השאלות המרכזיות: כיצד יתכן ששני שופטי בי”מ עליון סברו שאין הצדקה לפטרה, ומיהם השופטים המכהנים שעשו מעשים חמורים ממנה?  (שבתאי עזריאל, nfc, 23.8.2005).

הילה, אל תושיטי להם צוואר!  (nfc)

הילה, אל תושיטי להם צוואר!  (האתר של קימקא)

הילה, אל תעשי את הדבר הזה.

זכרי: אפילו אם נגזר עליך לרדת מהבמה – וזה לגמרי לא בטוח, כי יש צורך ברוב של שבעה מתשעת חברי הוולב”ש לשם כך – גם כאשר יורדים מהבמה, יורדים בקומה זקופה. לא בזנב מקופל בין הרגליים.

התייצבי, איפוא, בקומה זקופה, יחד עם יעקב, בפני הוולב”ש, ואמרי להם: אכן שגיתי, אכן כשלתי, אכן נהגתי בטפשות, אבל אם אתם חושבים שאני אהיה עלה-התאנה שלכם – תשכחו מזה (שמחה ניר, עו”ד, 24.8.2005).

שוב אהרון ברק יוצא במסע הונאה מתוקשר כדי לחפות על מעלליו ומעללי חבריו

כל העיתונים פירסמו אתמול באותם המילים כמעט, את אותו התוכן אשר הוכתב להם על ידי השופט אהרון ברק במסווה של כתבה כאילו שלהם, בלא שהעיז אף אחד מהעיתונים להוסיף על ההכתבה של ברק איזו דיעה אישית משלו. ההודעה הייתה חגיגית משהו: לאחר שנה שברק יודע על הפרשה המבישה, ולאחר שכל ציבור הגולשים באינטרנט זעם על השחיתות והחוצפה של פסק הדין בפרשת זיוף הפרוטוקולים על ידי השופטת הילה כהן ואפילו בכירים מהאקמיה ומלשכת עורכי הדין ומעמותת אומ”ץ הזדעקו – הנשיא המהולל אהרון ברק הואיל לזמן את השופטת הזייפנית ללשכתו כדי לייעץ לה לפרוש מרצונה. מדוע טרח ברק ליחצ”ן את הפעולה הזו שלא שווה כלום ובאה מעט מידי ומאחר מידי, ומהווה כשלעצמה עבירה על החוק? מה הוא מסתיר? ממי הוא מפחד? (דוד הכהן, Global-Report, 24.08.2005).

על התנהגותו התמוהה של השופט מישאל חשין

מישאל חשין מגלה את אמריקה ומסיק כי יש לבחון מחדש – וללא דיחוי – את דרך פעולתו של בית-המשפט לעניינים מקומיים בחיפה, ואת הקשר שיש לו עם העירייה … ומדוע כבוד המישנה לא פעל “ללא דיחוי” בעניין אשר – לשיטתו-הוא! – חייב בחינה-מחדש “ללא דיחוי”? משום שהוא נהג כעיתונאי קטן בעיר-שדה נידחת, השומר את סקופ-חייו לגליון ערב-החג עתיר-הרייטינג, ולא אכפת לו אם בין הגילוי לבין הפרסום ימותו כמה אנשים (שמחה ניר, עו”ד, 25.8.2005).

הציבור ישפוט

לא די באולטימטום שהציג השבוע הנשיא ברק לשופטת הילה כהן – פרישה מרצון או סכנת הדחה-כדי לנקות את הכתם המאיים לדבוק במערכת המשפטית. אמון הציבור הוא הנכס המרכזי שלנו, טוענים השופטים וברק ובראשם, אבל הם לא מחמיצים אף הזדמנות לכרסם באמון הזה.

למרות שכבר לא מקובל להיתפס להבחנות כאלה, קשה להתעלם מכך שארבע נשים מובילות את המאבק להעברתה של השופטת הילה כהן מתפקידה (משה גורלי, nrg, 25.8.2005).

בדרך לשום מקום

עכשיו, אחרי שהכל תם ונשלם והתברר שהגיהנום הרבה פחות לוהט ממה שהובטח, נותר רק לחזור לאותה תנוחה ישראלית מוכרת ולהמתין לריגוש הזול הבא. ואפשר גם להתנחם במה שקורה מעבר לים.

… 3. ואגב “להסתכל על זה לאחור”, מעניין כיצד יביט לאחור מישאל חשין, שופט בית המשפט העליון לכשיתבקש לתעד בספר זיכרונותיו, שייכתב לבטח בלשונו המליצית שיצאו לה מעריצים רבים, את המקרה המוזר והמביך של החלטתו, בשבתו כראש בית הדין המשמעתי לשופטים, לקבוע כי אין להדיח את השופטת הילה כהן (שי גולדן, nrg, 25.8.2005).

נציגות השופטים קוראת לשופטת הילה כהן לפרוש

בבתי המשפט הכריזו למעשה “מרד” – מסרבים לקלוט את הילה כהן

בצעד המהווה תקדים, קוראת נציגות השופטים לשופטת בית המשפט השלום, הילה כהן, שהורשעה בבית דין משמעתי, לפרוש מכהונתה. השופטת כהן הורשעה בהתנהגות שאינה הולמת שופט, לאחר שביצעה רישומים כוזבים של פרוטוקולים בדיונים שהתקיימו כביכול בפניה (יואב יצחק, nfc, 29.8.2005).

מי שופט את השופט

ועדה שתכלול גם עורך דין ואישי ציבור ומנהל צריכה לדון בשופטים שסרחו. תובנות ממקרה השופטת כהן.

לא מכבר הושעה מעבודתו דוור מקריית גת. מדוע? הוא נתפס והודה שזרק כאלף מכתבים, שיועדו לחלוקה על ידו, לפח הזבל – והכל בגלל “עומס עבודה”. ככל שידוע, יועמד הדוור לדין לאחר חקירה משטרתית. לשופטת הילה כהן מבית-המשפט בחיפה זה לא קרה, היא לא הושעתה והמשיכה בעבודתה. מדוע? תשאלו את בוזגלו מאותו מבחן מפורסם – זה שמציג דין שונה לאחד האדם ולמורם מעם (נורית אמיתי, עו”ד, ynet, 29.8.2005).

קצה הקרחון

השופטת הילה כהן זייפה פרוטוקולים והשמידה מסמכים. זה חמור אבל חמור יותר מה שאמרה בוועדה כי יש שופטים במערכת שעשו דברים קשים יותר, וזה נכון מערכת המשפט איבדה הרבה מאוד מזוהרה בשבועות ובחודשים האחרונים הגיעה העת לשים סוף לשיטת ה”חבר מביא חבר” במינוי שופטים (ד”ר חיים משגב, nfc, 29.8.2005).

נציגות השופטים קראה לשופטת שהורשעה בזיוף לפרוש

השופטים יצאו בקריאה פומבית כדי להגן על אמון הציבור במערכת; הילה כהן צפויה להשיב היום להצעת ברק שתפרוש.

בצעד חסר תקדים יצאה אמש (שני) נציגות השופטים בקריאה פומבית לשופטת הילה כהן, שהורשעה בזיוף פרוטוקולים והשמדת מסמכים בבית הדין המשמעתי לשופטים, לפרוש מכהונתה כשופטת. ראש נציגות השופטים, השופטת יהודית צור, אמרה אמש כי “היושרה האישית והצורך לשמור על אמון הציבור במערכת השיפוט מחייבים בנסיבות המקרה כי השופטת כהן תסיים את שירותה ואת כהונתה השיפוטית” (יובל יועז, הארץ, 30.8.2005).

השופטים קראו לזייפנית הפרוטוקולים לפרוש

הילה כהן, שופטת מחיפה, הורשעה בבית הדין המשמעתי לשופטים בהשמדת מסמכים ובזיוף פרוטוקולים – אך לא הוחלט להדיחה. עכשיו קוראת נציגות השופטים לכהן לפרוש, על מנת להימנע מהמבוכה של דיון בהדחתה בוועדה למינוי שופטים (טל רוזנר, ynet, 30.8.2005).

גורמים במערכת המשפט:”על השופטת הילה כהן לפרוש מתפקידה”

“שופט צריך את אמון הציבור ואת יושרתו האישית וכשהדבר הזה נפגע עליו להסיק את המסקנות” (טל ימין וולבוביץ, NRG, 30.8.2005).

ממתי מאשימים את החזיר שהוא טמא ולא את משגיח הכשרות אשר הגיש אותו לכוהנים בבית המקדש? חשין וריבלין – הבייתה!

ממתי מאשימים את החזיר שהוא טמא, ולא את משגיח הכשרות אשר הגיש אותו לכוהנים בבית המקדש? האשמים האמיתיים זה לא השופטת הזוטרה שנכשלה בקיום חובותיה לרישום פרוטוקול מהימן, אלא שני השופטים הבכירים אשר לא ראו במעשה הזיוף וההונאה הזה שום פסול המחייב את הדחתה של השופטת הזו. יש להדיח את השופטים חשין וריבלין מיידית, כי הם היו שותפים למעשה הזיוף של השופטת הילה כהן, על ידי כך שחיפו עליה! החומרה היתירה בעניינם נובעת ממעמדם הרם. זה הוא אבסורד גדול ופחדנות לדרוש את הדחתה של אזובת הקיר, ולא לדרוש באותה הנשימה -וביתר שאת- את הדחתם בבוז של שני השופטים אשר הכשירו את המשך כהונתה  (דוד הכהן, Global-Report, 30.8.2005).

פרשת השופטת כהן – לקחים ראשונים

לשופטת הילה כהן הוכן מארב מתוכנן על-ידי התובעים והצוות המינהלי בבית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה ביקורת קונסטרוקטיבית הכרחית לתפקודה התקין של מערכת המשפט, שכבר אינה פרה קדושה, אבל גם פרה שאינה קדושה אין שום צורך לשחוט  (עו”ד גולדבלט משה, nfc, 30.8.2005).

על פרשת השופטת הילה כהן: עם “חברים” כאלה …

איך זה שמתוך 600 שופטים ויותר לא נמצא בסדום הזאת ולו אחד שילמד סניגוריה – אפילו שביב-סניגוריה, בדל-סניגוריה – על חברתו השופטת? (שמחה ניר, עו”ד, 31.8.2005).

דרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד השופטת הילה כהן

“מתברר, כי נשיא בית המשפט העליון, כמו גם מנהל בתי המשפט, לא ראו לפנות אליכם, בתלונה ובדרישה, לפצוח בחקירה משטרתית נגד השופטת נכבדה זו. משלא עשו כן, נאלץ אני לעשות מעשה זה במקומם” כותב עו”ד חיים שטנגר במכתבו למפכ”ל המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה (נוה יוסף, nfc, 1.9.2005).

האחריות החברתית נעצרה בפתח בית המשפט

כל בעל תפקיד במערכת העסקית או הציבורית שהיה נתפס ב”תיקון” פרוטוקולים, כפי שקרה לשופטת הילה כהן, היה מפוטר ומועמד לדין. השופטת כהן נאחזת בחסינות השופטים ולפי שעה היא מסרבת להתפטר. מצב בו נשיא בית המשפט העליון ושרת המשפטים סבורים כי לשופטת כהן אין מקום על כס המשפט, אך תלויים ברצונה הטוב, הוא בלתי נסבל בתורת האחריות החברתית.

“אם זה לא מריח טוב, זה מסריח”. זהו – בקיצור נמרץ – המוטו שעומד מאחורי החשיבה של אחריות חברתית. ועד כמה שהדבר נראה מפתיע, צריך להזכיר את הרעיון הכל-כך אלמנטרי הזה בחברה שהולכת ומתרחקת מהיגיון פשוט (תמי זילברג, ynet, 1.9.2005).

הידידים של חשין

השופט חשין הוציא תחת ידיו פסק דין מוזר בעניינה של השופטת הילה כהן כל כך מוזר, עד כדי כך שיש בהחלט מקום לבחון מדוע, וגם להעלות כמה סיפורים מן העבר, הנוגעים לנקודות המפגש בין חשין לבין עו”ד יעקב רובין, פרקליטה של השופטת וגם לגלות איזה שירות ביצעה עו”ד שולמית רובין עבור חשין – תמרור עצור סולק לבקשת כבודו, ובכך בוטלה עבירת תנועה שביצע. וגם הקנס בוטל, כמובן (יואב יצחק, nfc, 2.9.2005).

שופטים בדרך החוצה

מאז כניסת נציבת קבילות השופטים לתפקידה, מסתמנת תנועה הפוכה של שופטים החוצה. השופט טל שחר פרש כדי להקדים הליך אפשרי בעניינו. שלושה שופטים נוספים, אבידן גלובינסקי (הטרדה מינית מילולית,( כמאל חיר (פיגורים במתן פסקי דין) ואבינועם הדר (התנהגות באולם) בדרך החוצה. השופטת הילה כהן שנחלצה בדין המשמעתי, נאבקת על כיסאה מול נשיא בית המשפט העליון ושרת המשפטים שנחושים להעבירה מתפקידה. ועתה, השופטת אוסנת לאופר-אלון שהתבקשה להשעות את עצמה ואולי להתפטר בגלל כתב האישום הצפוי נגדה (משה גורלי, nrg, 2.9.2005).

חוכמת השופט

המשנה לנשיא בית המשפט העליון מישאל חשין כתב את פסק הדין הרך, המגוחך והמעוות בעניינה של עמיתתו הזוטרה הילה כהן. הוא הוציא מתחת ידו חיבור, שיש בו כדי לעורר מיאוס. גם תחושת אפליה אצל כל בוזגלו והרצקוביץ’. אליעזר ריבלין הצטרף אליו. מוסיה ארד התנגדה והצילה קורט מכבודם.

האופנה בקרב משפטנים היא להפליג בתבונתו של חשין. לי הוא דווקא מזכיר את הביטוי העממי ביידיש – “חכם-שוטה” (דן מרגלית, nrg, 2.9.2005).


להמשך
 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר