אביחי מולר, רוברט ס’ מנדלבליט

קישור מקוצר למאמר הזה: https://www.quimka.net/45472

שמחה ניר, עו”ד 13.08.2017 21:07
אביחי מולר, רוברט ס' מנדלבליט - בנימין נתניהו - אביחי מנדלבליט - אמון הציבור - שרה נתניהו - גרירת-רגליים - דונאלד טראמפ - ולדימיר פוטין - רוברט מולר - תובע מיוחד - הפגנות - המפלגה הרפובליקנית - בג"ץ - היועץ המשפטי לממשלה - שמחה ניר

בישראל מתנהלות חקירות פליליות נגד ראש הממשלה, בארה”ב – נגד הנשיא *** מדוע בישראל מפגינים מול ביתו של הממונה על החקירות, ובארה”ב לא?

שמחה ניר, עו”ד

נא להכיר, מוזמנים לעקוב: https://twitter.com/SimhaNyr_quimka

בן 78 שנים אנוכי היום (15.6.2017), צעיר, בריא ובועט, אבל עוד הדרך רב, עו”ד רבה המלחמה!

רובינשטיין אליקים הנבל, אלוהים גאל את בתך שרי מייסוריה – עכשיו תורך!

השופט-בדימוס שלי טימן: הציבור שונא את המערכת המשפטית ומתעב אותה

“יש ג’ונגל טוטאלי בבתי המשפט. תעשו הכול כדי לא להגיע אליהם”

זה יעדנו: משרד המשפטים וזכויות האזרח!

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק

“נציב תלונות הציבור על שופטים ורשמים – זה אנחנו!”

“לייק” לדף הפייסבוק עו”ד שמחה ניר – שר המשפטים הבא

המאמר ה-4,000 באתר: לו אני שר המשפטים

ההכרזה הרשמית שלי על ריצתי לתפקיד שר המשפטים

מתי מותר – ואפילו חובה – לומר לזולת “שק בתחת”?

בג”ץ 8743/14, שמחה ניר, עו”ד, נ’ הוועדה לבחירת שופטים ו-7 אחרים – קיצור תולדות הזמן

מצא את ההבדלים

ראש ממשלת ישראל, בנימין (ביבי) נתניהו, מסובך בחקירות: פרשה 1000, פרשה 2000, פרשה 3000. גם אשתו, שרה נתניהו, מסובכת בחקירות.

מאז שהחלו השמועות על המיוחס לנתניהו אנחנו עדים להפגנות-אלפים מול ביתו הפרטי של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה להפסיק את גרירות-הרגליים, להשלים את החקירות, ולהעמיד את נתניהו לדין.

גם נשיא ארה”ב, דונאלד טראמפ, מסובך בחקירות בכמה ועדות של הקונגרס, אבל החשובה שבהן היא החקירה הפלילית בדבר קנוניה בינו ובין מטה הבחירות שלו לבין הרוסים, שליחיו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. את החקירה הזאת מנהל רוברט ס’ מולר השלישי, לפנים מנהל ה-FBI, אשר התמנה ע”י משרד המשפטים כ”תובע מיוחד“, לצורך החקירה הזאת.

את ההפגנות מול ביתו הפרטי של מנדלבליט ניתן בהחלט לקשור אל התיעוב הציבורי הגובר והולך מביבי נתניהו (ומרעייתו שרה), וזו גם הסיבה שבהפגנות האלה לא רואים נציגים ומשלחות של מפלגתו, הליכוד, אבל ההפגנות היו נגד מנדלבליט עצמו, כאשר נתניהו נמצא רק “ברקע”.

לאחרונה החל הליכוד לארגן הפגנות תמיכה בנתניהו, בהן השתתפו מאות מפגינים בלבד, אבל אלה לא היו ממש “הפגנות נגד”, משום שהן לא היו בעד מנדלבליט, אלא בעד נתניהו.

המיאוס של הציבור האמריקאי מהנשיא טראמפ עולה בהרבה על המיאוס של הישראלים מראש הממשלה נתניהו. הדבר בא לידי ביטוי ב-approval ratingהצונח שלו, שבעת כתיבתן של שורות אלה הוא נמצא בנקודת-השפל הנמוכה ביותר מאז שהוא נכנס לבית הלבן (מתנועע סביב 37%), וניתן לעקוב אחריו כאן: https://projects.fivethirtyeight.com/trump-approval-ratings/.

אינדיקציה נוספת למצבו של טראמפ בציבור האמריקאי הוא ההתקוממות נגדו במפלגתו-שלו, המפלגה הרפובליקנית, כאשר כל הנשרים שלה כבר מרחפים מעליו, מריחים את מותו הקרוב, ציפורניהם מושחזות ושלופות.

והנה, כמה מפתיע (את הישראלים): אין הפגנות מול ביתו של מולר – וגם לא מול משרדו.

מילת-המפתח: אמון הציבור

אביחי מנדלבליט לא צנח משמיים אל לשכת היועץ המשפטי לממשלה. תפקידו הקודם היה מזכיר הממשלה. בתור שכזה הוא ישב צמוד לנתניהו בכל ישיבות הממשלה, ומשהתפנה כסאו של היוהמ”ש, הוא הוקפץ מכסאו ליד נתניהו היישר אל כסאו המתפנה של קודמו, יהודה ויינשטיין – ללא כל תקופת צינון.

כנגד המינוי הזה הוגשו לבג”ץ כמה עתירות, אבל הבג”ץ סירב להתערב, ודחה את כולן.

אם ניתן היה להבליג על עצם המינוי, קשה יותר היה לציבור צמא-הדם לעכל את העובדה שמנדלבליט לא פסל את עצמו מלטפל בחקירות נתניהו, לו הוא “חייב” את מינויו לתפקיד הזה.

כאשר חלפו שבועות וחודשים, והציבור לא ראה שום “תוצאות”, הוא איבד את סבלנותו, והחל להפגין.

מדוע הציבור האמריקאי לא מפגין מול ביתו או משרדו של מולר?

ראשית – משום שמולר לא מונה ע”י דונאלד טראמפ, והמוסד של “תובע מיוחד” (הקרוי גם “יועץ מיוחד” או “יועץ עצמאי”) הוקם כדי לאפשר חקירה במקרים בהם קיים חשש לניגוד-עניינים, או במקרים מיוחדים אחרים.

כך ויקיפדיה:

In the United States, a special prosecutor (or special counsel or independent counsel) is a lawyer appointed to investigate, and potentially prosecute, a particular case of suspected wrongdoing for which a conflict of interest exists for the usual prosecuting authority. Other jurisdictions have similar systems.[1][2] For example, the investigation of an allegation against a sitting president or attorney-general might be handled by a special prosecutor rather than by an ordinary prosecutor who would be in the position of investigating his or her own superior. Investigations into other persons connected to the government but not in a position of direct authority over the prosecutor, such as cabinet secretaries or election campaigns, have also been handled by special prosecutors.

האמריקאים בנו, איפוא, מוסד שאבן-הראשה שלו הוא אמון-הציבור.

אצלנו, לעומת זאת, המימסד המשפטי משתין על אמון-הציבור, ועל מראית פני הצדק, כאשר התשובה הקלישאית היא ש”על פי החוק הוא עצמאי לחלוטין, וחזקה עליו שהוא יפעל ללא משוא-פנים”.

אבל אנחנו רואים יום-יום כיצד ה”חזקה” הזאת הינה חלשה מאוד, ואחר כך המימסד – במיוחד המימסד המשפטי – מתפלא שהוא מאבד את אמון הציבור בקצב כזה שכבר קשה להשיבו, בין השאר משום שהשופטים עצמם פוחדים ממנו פחד-מוות, ובורחים מפניו כמפני אש.

ובמקרה הזה מנדלבליט, בטיפשותו, תרם עוד יותר לחוסר האמון בו ובאמינות החקירה שהוא מנהל כנגד הבוס הקודם שלו, בנימין נתניהו: על ההפגנות בעניין חקירת ראש הממשלה: אביחי מנדלבליט ממשיך בטיפשותו.

במאמר הזה הצגתי את השאלה מה הייתי עושה במקום מנדלבליט, וגם עניתי:

ראשית – הייתי מורה למשטרה לאפשר – כל עוד אין בכל הפרעת ממשית לתנועה, או רעש העולה על המותר על פי החוק למניעת מפגעים – הפגנות מול ביתי הפרטי, ולא לחוס על פרטיותי.

שנית – הייתי יורד אל המפגינים, ואומר להם כהאי לישנא:

גבירותי ורבותי,

חקירה פלילית אינה דבר של מה-בכך, ואתם, הציבור, מלינים לא-אחת על כך שאישומים פליליים מוגשים בקלות-דעת יתירה, ואכן, לא אחת מתברר שהביקורת הציבורית הייתה מוצדקת וצודקת.

אני רוצה להימנע מתקלות כאלה, ולא נראה לי שלראש הממשלהמגיע יחס גרוע יותר מזה שאתם רוצים שיזכה לו כל אדם מן היישוב.

חקירות פליליות דורשות זמן, לפעמים יותר, לפעמים פחות, וראינו מקרים בהם חקירות כאלה נמשכו חודשים ארוכים, ואפילו שנים, לפעמים בגלל מורכבות החקירה, ולפעמים בגלל מגבלות המשאבים העומדים לרשות גורמי החקירה.

יש להביא בחשבון שראש הממשלה נושא על גבו את ענייני המדינה כולה. זה לא סיבה להקל עימו בחקירה, אבל אי-התחשבות באילוצי-היומן שלו תבוא על חשבון זמנו המוקדש לענייני הציבור – אותו הציבור הדורש כיום לזרז את החקירה.

אני ער לכובד-המשא המונח על כתפי, ולאחריות הרובצת עלי שלא להקל עם ראש הממשלה בגלל מעמדו, ולא להחמיר עימו בגלל ציפיות הציבור.

אני מבטיחכם נאמנה לעשות כמיטב יכולתי לזרז את החקירה, ולהגיע לתוצאה שתהיה נאמנה למצפוני המקצועי, וגםתניח את דעתו של הציבור כי עשיתי את מלאכתי נאמנה וללא משוא פנים.

אין ספק שגם אני יכול לטעות, ואם, בבוא בעת, יהיו אשר יחשבו כי הקדחתי את תבשילי – חופש הביטוי יהיה שמור לכל.

הוריתי למשטרה לאפשר את ההפגנות האלה, גם מול ביתי הפרטי.

אני מודה לכולכם.

כה פשוט, גאוני בפשטותו.

והנה, עברו כמעט חודשיים, ומנדלבליט כנראה למד משהו:

היועמ”ש על הפיכת הרו לעד מדינה: “מתקדמים, תנו לנו לעבוד בשקט …

“אנחנו מתקדמים ועובדים בשיתוף פעולה עם המשטרה”.

אלא מאי?

כמו שאמרתי לעיל, כאשר מאבדים את אמון הציבור, כבר קשה להשיבו.

תובע עצמאי – בקרוב אצלנו!

כשר המשפטים וזכויות האזרח הבא של מדינת ישראל אני אקים גם את המוסד הזה, לתפארת מדינת ישראל.

זה עדיין לא מופיע בעדכון המצע שפרסמתי ערב פסח האחרון, אבל בעדכון הבא גם זה יופיע.

__________

נא להכיר את הטוויטר שלי, אתם מוזמנים לעקוב: https://twitter.com/SimhaNyr_quimka

______________

למשתמשי פייסבוק, טוויטר ושאר הרשתות החברתיות – נא לשתף!

נא להגיב באמצעות הקישור “הוספת תגובה” (למטה מכאן)

אל תאמרו “מבחן בוזגלו” – אמרו “מבחן אלישבע”*לסגור את לשכת עורכי הדין*לדף הפייסבוק של עו”ד שמחה ניר*לדף הפייסבוק של האתר של קימקא

דוקודרמה:זרוק אותו לאיראנים – איך נפטרנו מאשר גרוניס 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר