על מלחמת הסניוריטי שקד-נאור (ג): הביצים של איילת שקד לא עומדות בלחץ!

קישור מקוצר למאמר הזה: https://www.quimka.net/45466
 

שמחה ניר, עו”ד 04.07.2017 21:33
פנינו לעתיד, לשנת 2015

פנינו לעתיד, לשנת 2015

בפעם הקודמת ראינו איך שרת המשפטים מפגינה שרירים, ושאלנו אם תהיינה לה ביצים ללכת עד הסוף, אבל עכשיו היא מחפשת סולם לרדת מהעץ עליו טיפסה


על מלחמת הסניוריטי שקד-נאור (ג): הביצים של איילת שקד לא עומדות בלחץ!

בפעם הקודמת ראינו איך שרת המשפטים מפגינה שרירים, ושאלנו אם תהיינה לה ביצים ללכת עד הסוף, אבל עכשיו היא מחפשת סולם לרדת מהעץ עליו טיפסה

שמחה ניר, עו”ד

רובינשטיין אליקים הנבל, אלוהים גאל את בתך שרי מייסוריה – עכשיו תורך!

למדור החדש: שופט השבוע

השופט-בדימוס שלי טימן: הציבור שונא את המערכת המשפטית ומתעב אותה

“יש ג’ונגל טוטאלי בבתי המשפט. תעשו הכול כדי לא להגיע אליהם”

אתר גרוניס.קום, אתר חופש-הביטוי

“משוב העם”, לזכרו של אשר יגורתי גרוניס, טרוריסט פסיקת ה”הוצאות”

זה יעדנו: משרד המשפטים וזכויות האזרח!

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק

“נציב תלונות הציבור על שופטים ורשמים – זה אנחנו!”

בן 75 שנים אנוכי, ועוד כוחי במתני!

“לייק” לדף הפייסבוק עו”ד שמחה ניר – שר המשפטים הבא

המאמר ה-4,000 באתר: לו אני שר המשפטים

ההכרזה הרשמית שלי על ריצתי לתפקיד שר המשפטים

מתי מותר – ואפילו חובה – לומר לזולת “שק בתחת”?

בג”ץ 8743/14, שמחה ניר, עו”ד, נ’ הוועדה לבחירת שופטים ו-7 אחרים – קיצור תולדות הזמן

במאמר קודם, עומדים במרים: מרים-כלענה נאור מתחצפת ומאיימת, תיארתי את מאבק-הכוחות בין שרת המשפטים, איילת שקד, לבין נשיאת ביהמ”ש העליון, מרים נאור, על שיטת ה”סניוריטי”, לפיה כאשר מתפנה כסאו של נשיא בית המשפט העליון, את מקומו  לא יתפוס השופט המתאים ביותר, אלא הוותיק שבשופטי בית המשפט העליון. הנגזרת מאותה השיטה היא שמי שמתמנה לבית המשפט העליון כשהוא הצעיר שבשופטים – כל הוותיקים ממנו ינשרו מהמירוץ לפניו, בהגיעם לגיל הפרישה הקבוע בחוק.

כיוון ששיטת הסניוריטי היא מתועבת בעיני לא הייתה לי כל בעייה לתמוך באיילת שקד במאבק בינה, המבקשת להעמיד אותה לבחינה מחודשת, לבין מרים-כלענה, המבקשת לשמר  אותה – למרות שאני מתעב את שתיהן באותה המידה.

במאמר קודם עוד יותר – עומדים במרים: נאור, אנחנו לא אידיוטים כמו שאת חושבת!אמרתי: מרים-כלענה, כידוע, חושבת שכל העולם אידיוטים. קודם היא אמרה כי אפשר לבחור שופטים רק מקריאת פסקי הדין שלהם, ועכשיו היא חושבת שגם איילת שקד היא אידיוטית, אז אולי שקד היא אידיוטית, אבל פראיירית גמורה היא לא.

בהמשך, במאמר הפותח את הסדרה הנוכחית, על מלחמת הסניוריטי שקד-נאור: איילת שקד פראיירית, מצמצה ראשונה, הגעתי למסקנה כי טעיתי, וכי איילת שקד היא גם פראיירית, וגם  חסרת-תיחכום.

המאמר הבא בסדרה מדבר-שואל בעד עצמו: על מלחמת הסניוריטי שקד-נאור (ב): איילת שקד שוב עושה שרירים – האם תהיינה לה ביצים חזקות להילחם עד הסוף? בנוסף לשאלה הזאת הצעתי לשקד צרור עצות כיצד לכפות על נאור את רצונה.

האם זה עזר?

כך טובה צימוקי (ynet, 28.6.2017):

שקד ונאור הסכימו: דיון פומבי על הסניוריטי בוועדת החוקה

שרת המשפטים ונשיאת העליון יקיימו את הדיון על השיטה הנהוגה עד כה לבחירת נשיא העליון, אולם הוא לא יעסוק במועמדת אסתר חיות אלא בהליך עצמו

יופי, בטח שהדיון לא יעסוק במועמדת, אלא בשיטה, כי למה לסבך עניינים, ולמה להקדים את המאוחר: אם השיטה תתבטל, הכל פתוח, ואם היא לא תתבטל – היא לא תתבטל, וממילא הכל סגור.

הלאה:

יש הסכמה: הדיון העקרוני על שיטת הסניוריטי לבחירת נשיא ייערך בוועדת החוקה של הכנסת. כך הוסכם בין שרת המשפטים איילת שקד לבין נשיאת העליון הנוכחית, מרים נאור, במהלך שיזם יו”ר הוועדה ניסן סלומינסקי.

זה נראה לי קצת תמוה: משהתעורר הוויכוח הזה, ויצא לרשות הרבים, ועדת החוקה צריכה הייתה לדון בה באופן עצמאי, וזה מה שסלומינסקי היה צריך ליזום – בלי קשר למה שנאור ושקד מסכימות, או שאינן מסכימות.

ה”יזמה” הזאת מריחה לי ממשהו אחר לגמרי: איילת שקד לא עמדה בלחץ, היא חיפשה סולם לרדת בו מהעץ הגבוה, עליו טיפסה, ובצר לה היא פנתה אל סלומינסקי, כדי שהוא “ייזום” את הדיון הזה, והיא תסדר שמרים נאור “תסכים” לרעיון הזה.

למרים נאור לא היה מה להפסיד, אלא רק להרוויח: לא להפסיד, כי אם סלומינסקי היה רוצה, הוא היה מקיים את הדיון על אפה ועל חמתה. היא מצאה את עצמה במצבה של הזקנה הסינית שנקרתה בדרכו של גדוד חיילים, ואמרה לעצמה: אם אתנגד, זה לא יעזור לי, לכן מוטב לי להסכים, ואולי אפילו איהנה ממה שהם יעשו לי.

ולהרוויח: הדבר האחרון שהיא השתוקקה אליו היה תקדים של דיון פומבי בוולב”ש, בו היא עשוייה להיחשף במערומיה, קבל כל העולם, וגם לחטוף החלטה שלא תערוב לחיכה.

אבל זה עו”ד לא הכל: בדיון בוולב”ש נאור חייבת להיות נוכחת, כי היא חברה בוועדה הזאת, ובמקרה של הצבעה, קולה החסר יכול להיות יכול להיות בעוכריה (ואני כבר לא מעז לחשוב על האפשרות שכל שלושת השופטים החברים בוועדה יחרימו את הדיון). לעומת זאת, בדיון בוועדת החוקה, חוק ומשפט, של הכנסת היא לא מוכרחה להופיע (ואני מנחש שהיא אכן לא תופיע), והיא יכולה להסתפק בשיגור יועץ משפטי זוטר, כדי להביע את הבוז שלה לדיון הזה.

ומה יהיה אם ועדת החחו”מ תחליט שיש להפסיק את שיטת הסניוריטי? נאור תגיד ש”עם כל הכבוד” לוועדה הזאת אין כל סמכות לכפות על הוולב”ש את סדרי העבודה שלה, ולהורות  לה את מי לבחור, או שלא לבחור.

הלאה:

… מדובר בפשרה של השתיים, משום ששקד ביקשה בעבר שהדיון ייערך בוועדה לבחירת שופטים ואילו נאור לא הייתה מעוניינת בדיון ציבורי מחשש לפוליטיזציה והשמצות אפשריות של בית המשפט העליון.

הנה, כל התורה כולה, אבל איזו “פשרה” יש כאן?

השאלה הבאה תהיה מה תעשה כל אחת משתי הילדות האלה אם ועדת החוקה תחליט כנגד הסניוריטי: האם מרים נאור וחבריה יבלעו את הגלולה, ואם לא – האם איילת תמשיך את המלחמה?

אני כבר מפחד להסתכן בתחזית.

______________

למשתמשי פייסבוק, טוויטר ושאר הרשתות החברתיות – נא לשתף!

נא להגיב באמצעות הקישור “הוספת תגובה” (למטה מכאן)

אל תאמרו “מבחן בוזגלו” – אמרו “מבחן אלישבע”*לסגור את לשכת עורכי הדין*לדף הפייסבוק של עו”ד שמחה ניר*לדף הפייסבוק של האתר של קימקא

דוקודרמה: זרוק אותו לאיראנים – איך נפטרנו מאשר גרוניס 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר