דברים בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא, 19.8.2012

דברים בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא, 19.8.2012

אשר גרוניס, נשיא ביהמ”ש העליון
21.08.2012 22:26
דברים בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא, 19.8.2012 - אשר יגורתי - אשר גרוניס - שמחה ניר


“זכרו תמיד לשפוט על פי הדין ובהתאם לצו מצפונכם”הערות לדברים – כאן

דברים בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא, 19.8.2012

מאת

אשר גרוניס, נשיא בית המשפט העליון

 

           כבוד נשיא המדינה, אדוני שר המשפטים, נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, מנהל בתי המשפט, נשיאי בתי המשפט, חברי הוועדה לבחירת שופטים, חבריי השופטים, השופטים המתמנים ובני משפחותיהם, אורחים נכבדים.

 

           התכנסנו היום במשכן המכובד של נשיא המדינה למינוי חמישה-עשר (15) שופטים ושלושה (3) רשמים בכירים. בהזדמנות זו נודה למארחנו, כבוד נשיא המדינה, ונברך אותו לרגל יום הולדתו, שחל בשבוע שעבר. בשם מערכת המשפט נאחל לך בריאות ואושר, ושנים טובות של עשייה פורה ומהנה.

 

           היום הוא יום חגה של מערכת המשפט. מינוי השופטים והרשמים היום מסמל את התחדשות המערכת. מטיבה של מערכת משפט, שמתקיים בינה ובין החברה בה היא פועלת היזון חוזר. השופטים והרשמים החדשים והותיקים יצטרפו ממחר למעגל עשיית המשפט בישראל. לעיתים תהא מלאכה זו קשה ומורכבת. על כתפיכם תוטל האחריות לעשיית צדק. אחריות זו היא כלפי החברה כולה וכלפי המתדיינים בפניכם. תתבקשו להבחין בין טוב לרע, ולהכריע הכרעות שיפוטיות הנוגעות לחייהם של אנשים. זכרו תמיד לשפוט על פי הדין ובהתאם לצו מצפונכם. עם השנים תרכשו את אחת המיומנויות החשובות ביותר של השופט: יכולתו להקשיב לרחשים מחוץ ללשכתו, לקולות הציבור והחברה, ובה בעת יכולתו להתנתק מהם ולהתמקד בנסיבות הייחודיות של כל תיק ותיק, וכל אדם ואדם העומד לפניו.

 

           מינוי שופטים מביא לסיומו של התהליך הארוך שעוברים המועמדים לשפיטה בישראל, הכולל השקעה ניכרת של חברי הוועדה לבחירת שופטים ושל המועמדים עצמם. היום אנו מברכים על המוגמר. בין המושבעים היום שופטים חדשים אשר יישבו ממחר על כס השיפוט לראשונה, ויש מביניכם שמטפסים במעלות מערכת המשפט. חמישה שופטים מתמנים היום לבתי משפט מחוזיים בירושלים, בתל-אביב, בבאר-שבע ובמחוז מרכז. שלושה שופטים מתמנים לבתי הדין האיזוריים לעבודה, ארבעה שופטים מתמנים לבתי משפט השלום ושניים נוספים מתמנים לבתי משפט לענייני משפחה, שופט אחד מתמנה לבית משפט לתעבורה ושלושה מתמנים לכהונת רשם בכיר.

 

           אתם מצטרפים לאחת ממערכות המשפט העמוסות ביותר. גם כשמאוישים כל תקני השופטים, הנטל, המתבטא ביחס בין מספר התיקים המוגשים לכל הערכאות לבין מספר השופטים, הוא עצום. אנו מקדישים מאמץ רב לשיפור התנהלות מערכת המשפט, לשיפור הליכי השמיעה וההכרעה בתיקים, ולהעמקת התפיסה של ניהול שיפוטי. הכל, במטרה לייעל את העבודה השיפוטית, מבלי לפגוע באיכות של עשיית הצדק ובאיכות השירות הניתן לפונים למערכת המשפט. גם בתחום הבינוי נעשה מאמץ ניכר לשפר את מבני בתי המשפט, שחלקם פועלים בתנאים קשים של צפיפות ולחץ.

 

             עם תחילת שנת המשפט ייפתח בית המשפט המחוזי, מחוז מרכז, במשכנו החדש בלוד, בית משפט השלום באשקלון יעבור למבנה חדש וכך אף בית משפט השלום בקריית שמונה.

 

             חבריי השופטים והרשמים החדשים, אתם מצטרפים היום למשפחת שופטי ישראל. בני משפחותיכם יהיו מעתה שותפים למסע בו תחלו מחר. מסע המלא בתחושת שליחות, אך גם ברגעים קשים ובעול שאינו קל. ניסיונכם האישי והמקצועי הכשיר אתכם להתמודד עם מלאכת עשיית הדין. קבלו נא, איפוא, את איחולינו להצלחה ולסיפוק. הצלחתכם היא הצלחת מערכת המשפט כולה.

13540212כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר