צבא הגנה לישראל מתחרד

צבא הגנה לישראל מתחרד

רות ירדני כץ
08.11.2011 11:07
בת מלך פנימה

בת מלך פנימה


מאז שקמו ישיבות ההסדר ראשי הישיבות שוטפים את מוחותיהם הצעירים של הבנים הלומדים שם וקובעים מה מותר ומה אסורלדף הפייסבוק של האתר

היכנסו והצביעו “לייק” (“אהבתי”)

ותקבלו עדכון שוטף, אוטומטית, עם כל מאמר חדש

התופעה שמלווה אותנו בזמן האחרון ביתר שאת מדאיגה מאוד. חיילים שבאים מישיבות ההסדר מנדים חיילות. נפל דבר. החיילים של הציונות הדתית שפעם הלכה יד-ביד עם המדינה ושפעם בניה כונו “מלח הארץ” הם כבר לא. מאז שקמו ישיבות ההסדר ראשי הישיבות שוטפים את מוחותיהם הצעירים של הבנים הלומדים שם וקובעים מה מותר ומה אסור.

לבחורי ישיבות ההסדר יש זכויות יתר. הם מחלקים את שרותם הצבאי ללימוד תורה בישיבה. הם אינם משרתים שלוש שנים, רק שנתיים, ושנתיים הם עוברים תהליך של התחרדות. מי ממן את הישיבות? המימון בא בחלקו הקטן מההורים, ממשרד החינוך, ממשרד הבטחון ומהרשות המקומית בה נמצאת ישיבת ההסדר. כלומר על חשבוננו. הישיבות מקבלות תקציב עבור התלמידים גם בעת שירותם הצבאי. יש גם תרומות ומענקים של גופים תורניים ונדבנים

 השפעתם של ראשי הישיבות חדרה עמוק עמוק לשורות הצבא. הם נערצים על ידי תלמידיהם והתלמידים מצייתים להם ללא עוררין והתופעה מתרחבת. היינו עדים שבהוראת רבניהם הם סירבו +פקודות במה שקשור להתנתקות.

 בחודש דצמבר 2009 בטקס השבעה של טירוני חטיבת כפיר בכותל כמה חיילים נשאו שלטים נגד פינוי יהודים. שר הביטחון התרגז מאוד ודרש לבטל את ישיבת הר-ברכה בראשות הרב אליעזר מלמד. אז ברק התרגז, והרב פשוט לא התייחס, ולא קרה כלום.

רבני ההסדר הכתיבו לצה”ל גם כללי צניעות וראשי הצבא נכנעו והטילו הגבלות מסוימות על לבוש חיילות. מדריכות ספורט שמאמנות אותם חייבות בתלבושת מלאה שחלילה יד או רגל לא ייחשפו. החיילים – תלמידים מקבלים חיזוקים בכיוון ההתחרדות. הם מתחנכים על ברכי ההלכה ומביאים אותה לצבא, בזמן זה אנחנו עדים לכך שחיילים דורשים שנשים- חיילות לא ישירו וירקדו יחד איתם. 

בן של חברים, שהוריו דתיים-מסורתיים לומד בישיבת הסדר ומשרת בצבא. מאז שהצטרף אליהם הוא “התחזק” מאוד עדי כדי כך כשהוא פוגש אותי אסור לי לגעת בו. מה שלא היה בעבר. הוא הסביר לי ברצינות הכי-גמורה שאפילו ללחוץ לי יד זה איסור חמור. דעותיו באשר לארץ ישראל הן קיצוניות מה שגם לא היה בעבר, ובשיחות איתו הוא מצטט לי משפטים מהתנ”ך, מהגמרא מרבנים כדי לחזק את טיעוניו והוא כל-כך בטוח בעצמו ובמה שאומר שאני נשארת פעורת פה

הבנות שמשרתות בצבא הן לא דתיות. הדתיות מצהירות שהן דתיות והן פטורות מלשרת על פי חוק. במקום צבא רובן עושות שרות לאומי. אבל רוב הבנות שמשרתות בצבא הן לא דתיות ובתקופה זו הן מגלות את ימי-הביניים, את תקופת החושך. הפרדה בין חיילות לחיילים שטופי מוח ואני לא שמעתי מאף אחד מראשי הצבא שקם וצעק.

______________

לדף הפייסבוק של עו”ד שמחה ניר

לדף הפייסבוק של האתר

היכנסו והצביעו “לייק” (“אהבתי”)

ותקבלו עדכון שוטף, אוטומטית, עם כל מאמר חדשכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר