נאום תשובה לאמנון ז’קונט – האם כל ישראל זרנוגה גימ”ל? האם בישראל הכל מושחת?

נאום תשובה לאמנון ז’קונט – האם כל ישראל זרנוגה גימ”ל? האם בישראל הכל מושחת?

שמחה ניר, עו”ד
28.04.2011 15:32
צום דליה

צום דליה


המאמר על זרנוגה גימ”ל לא בא “להביא מקרים של ממש”, אלא רק לדון בשאלה שחיתות מהי *** מי שמקבל את ההגדרה של דורנר, שיבושם לו – עד שגם הוא ייפגע, אישית.לדף הפייסבוק של האתר

היכנסו והצביעו “לייק” (“אהבתי”)

ותקבלו עדכון שוטף, אוטומטית, עם כל מאמר חדש

בעקבות מאמרי האם זרנוגה גימ”ל היא עיירה מושחתת? כותב לי אמנון ז’קונט, חברי לספסל הלימודים, כהאי לישנא:

שמחה, לא הבנתי כלום. האם אתה מתכוון לומר שהכול מושחת במדינה, כמו בזרנוגה שהמצאת? – הגזמת. בכלל, הגדרות גורפות לא משכנעות. נסה להביא מקרים של ממש כמו שאתה עושה באתר שלך.

ואני לו אשיבה, כהאי לישנא:

אמנון ידידי,

אני לא התכוונתי ליותר ממה שאמרתי, ובאשר לשאלתך אם “הכל מושחת במדינה כמו בזרנוגה שהמצאתי” – על כך אמרינן אתה אמרת!

הרעיון למאמר הזה נולד מדברים שאותם אמרה דליה דורנר באירוע בבית הלשכה בתל-אביב, והם הביאו אותי למאמר-התודה שהבעתי לה, תחת הכותרת דליה דורנר: לא רק מושחתת – גם טיפשה! בו נתתי את הרקע למאמר על זרנוגה גימ”ל, שנכתב גם הוא באותה ההזדמנות.

הדברים של דורנר מאפיינים את של הדוברים של מערכת המשפט, כולל מליצי-היוצר שלה מבחוץ, וכולל מקהלת הבדימוסים, שדורנר היא אחת מהם: אנחנו לא מושחתים, כי אנחנו לא לוקחים שוחד, ובאשר לסחבת – אנחנו לא אשמים בה, אלא נערי האוצר, שלא נותים לנו תקנים…

ומה לגבי התחום הענק שבין שוחד לבין הסחבת? הוא “לא קיים” מבחינתם של הדוברים, אבל בדיוק עליו אני מדבר מאז שהכרת אותי, עם הווספה שלי – לפני כ-45 שנה.

המאמר הזה, אמנון, לא בא “להביא מקרים של ממש”, אלא רק לדון בשאלה שחיתות מהי, ומי שמקבל את ההגדרה של דורנר, שיבושם לו – עד שגם הוא ייפגע, אישית.

ובאשר ל”מקרים של ממש, כמו שאני עושה באתר שלי” – אל דאגה, אני לא אקפח אף “מקרה של ממש”.

הכל, כמובן, במגבלות משאבי הזמן שלי.

“הגדרות גורפות”

והרשה לי להוסיף עוד הערה, לעניין מה שאתה מגדיר כ”הגדרות גורפות“, שהן, לטעמך, לא משכנעות“.

לפני כשבע שנים, במאמר אכן, יש לנו שופטים מצויינים, אבל כמה יש לנו כאלה – ומה זה אומר על שיטת הבחירה? שבא כתגובה לדברים שאמר חברנו לכיתה, רוני בר-און, באחת מתכניות הטלוויזיה, עמדתי על כך שמערכת המשפט, ככל מערכת אחרת, מתנהגת ככל עקומת-גאוס אחרת: מעט שופטים מצויינים, מעט שופטים גרועים, ובין-לבין הרבה-הרבה שופטים בינוניים.

אני לקחתי על עצמי לטפל בקצה התחתון, הגרוע, ומי שרוצה לטפל בקצה העליון, הטוב, או בשופטים הבינוניים – שיבוא על הברכה.

זה באמת יכול להיות משהו מרתק: מאמר יומי בגלובס, בדה-מארקר וכו’, תחת הכותרת ככה הם באמצע, ואם זה מעניין אותך, אני פותח לך תת-מדור משלך, במדור רמת השופט.

תודה גם לגדעון בוקופצר

בתגובה לדבריך, אמנון, עונה לך גדעון בוקופצר, כדברים האלה (שם):

שמחה ניר,(שברוח ימים אלה, מתחרז עם כיכר תחריר)צודק, ישראל גימ”ל על סף שחיתות גורפת והוא לא צריך להביא דוגמאות, מספיק לפתוח את העיתון בבוקר ולהאזין לחדשות ודרך אגב, גם בזימבבווי גימ”ל או בסוריה דל”ת יש כמה אנשים ישרים.

הלוואי שיכולתי לקצר כמוך, גדעון, אבל המגבלות האישיות שלי, מה לעשות …

“דוגמאות חיוביות”

ומוסיפה גם Bikosh Bik (שם):

שמחה, שיטוט באתר שלך רק מגביר בי את תחושת היאוש השורה עלי ממילא בימים אלו לנוכח דממת התקשורת בעניין ההאשמות החמורות המופנות כלפי אחד משלהם…היה או לא היה… אשם או לא אשם… השתיקה עצמה מכבידה מאוד… יש איזו קרן אור בקצה המנהרה?… אין לך דוגמאות חיוביות לאזן את התמונה?

כן, ביקוש, עשיתי את זה פעם, תחת הכותרת נתחיל בצל”שים, אבל הפסקתי כי השופטים מאוד לא אוהבים את זה, בבחינת במה שגינו אם שמחה ניר בשבחנו ידבר, ואני ממש לא רוצה לפגוע בנשמותיהם העדינות.

צר לי שאני לא יכול לספק לך את הביקוש בתחום הזה.

תודה לאמנון שהרים לי להנחתה את המאמר הזה, ותודה לגדעון ולביקוש, שהוסיפו גם הם תרומה לנושא.

תודה לחו”לכם!

______________

לדף הפייסבוק של האתר

היכנסו והצביעו “לייק” (“אהבתי”)

ותקבלו עדכון שוטף, אוטומטית, עם כל מאמר חדשכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר