יהורם גאון, הורדת לי אבן מהלב

יהורם גאון, הורדת לי אבן מהלב

רות ירדני כץ
13.03.2011 21:48
לא, הם לא ישוהוהוהובו, לא - לא!

לא, הם לא ישוהוהוהובו, לא – לא!


לא ניתן להבין את התופעה המבישה של הזמר המזרחי העכשווי * שמחתי שיהורם גאון לא התנצל ועמד על מה שאמר. הוא אמר את האמת ויחד איתו אני מקווה שהגל הזה יעבור כי כבר הוכיחו לנו שיש זמר מזרחי ברמה אחרת.אני מודה ליהורם גאון. הוא הוריד לי אבן מהלב. כבר שנים שאני חושבת לעצמי על התופעה הנוראית של הזמר המזרחי שהוא תת-רמה. בשנים האחרונות קמה קבוצת זמרים מזרחיים גדולה ששרים שירים עלובים, רדודים עם הרבה סלסולים וישנו ציבור שנסחף. הראיה, אותם זמרים ממלאים אולמות, מוזמנים לשיר בבריתות מילה, בר-מצוה, בת-מצוה וחתונות ומשלמים להם הון תועפות על זבל. הם הפכו למפורסמים, ידוענים ועשירים.

מזמן רציתי להביע דעתי בנושא זה. לא עשיתי זאת מפני שאם הייתי מעזה לומר שהזמר המזרחי היום הוא זבל, היו קמים עלי ואומרים שאני גזענית, כי היום אם אתה מוציא מילה שקשורה למזרחים, לעובדים זרים, לערבים, לחרדים, רבנים, מתנחלים נחשב לגזען.

יהורם גאון עשה זאת ובגדול, בלי להתבייש ולגמגם. הוא אמר את האמת ולפי התגובות שקראתי ושמעתי ישנה הסכמה למה שאמר מה שכולנו אומרים בשקט, ומי שינסה לפרשן את דבריו כגזענות שיחשוב עשר פעמים כי מותר להביע דעה מבלי לייחס אותה לגזענות. בכל תחום יש טעם רע. באמנות, באופנה, בספרות, בשירה. כמה פעמים קראנו ספר ואמרנו: “זבל אמיתי. לא שווה קריאה”. זו גזענות? לא, זו הבעת דעה. כך גם לגבי הזמר המזרחי העכשווי – מותר לומר לכותבים, למלחינים ולזמרים שהחומרים שלהם “על הפנים”. הבעיה האמתית היא שרק אומרים “מזרחים” מיד קופצים כל מיני ומתנפלים על מי שהעז לומר “מזרחים” ועושים סקנדל גדול וזועקים לשמיים: “הוא גזען”. באמת, כמה אפשר להסתתר אחרי עדתיות? מי שטוב הוא טוב, ומי שלא לא. שלומי שבת הוא ממוצא מזרחי וראו איזה שירים הוא הלחין, ואחותו? כל משפחת בנאי שייכים למזרחים ואין אחד במדינה שיגיד שהם הצליחו כל-כך בגלל היותם מזרחים. אביהו מדינה הוא מזרחי שהביא לנו יופי של שירים. אז עם כל הכבוד מותר להביע דעה, ואלה שאליהם הופנתה הדעה שייקחו אותה ברצינות וינסו לעשות טוב יותר.

כולנו גדלנו על שירי אלתרמן, פן, חפר, גורי, נרדי, וילנסקי, היימן, שמר, ועוד, ועוד, ועוד, שלכל שיר ולחן יש תוכן ומשמעות, ופשוט לא ניתן להבין את התופעה המבישה של הזמר המזרחי העכשווי.

שמחתי שיהורם גאון לא התנצל ועמד על מה שאמר. הוא אמר את האמת ויחד איתו אני מקווה שהגל הזה יעבור כי כבר הוכיחו לנו שיש זמר מזרחי ברמה אחרת.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר