הרובה החדיש ישמיד את האויב גם מאחורי מחסה

הרובה החדיש ישמיד את האויב גם מאחורי מחסה

אביתר בן-צדף
16.02.2011 16:09
יש לו קידומת X

יש לו קידומת X


“יותר לא תוכל לירות על חיילים אמריקניים, ולהסתתר. כעת אנחנו מתכוונים להגיע אליך, ולפגוע בך” * הרובה יורה באמצעות הדף אוויר רימון 25 מ”מ מוכוון מחשב אל היעד, ומשמידו * מחיר המערכת כ-35,000 דולר, ומחיר כל רימון, בייצור סדרתי – 35 דולר *לרובה החדישXM-25  קוראים החיילים האמריקניים באפגניסטן, “המעניש” – כיוון שהוא נועד להשמיד חיילי אויב ממרחק – גם אם הסתתרו מאחורי מחסה.

 

הדגם הניסיוני (לכן, יש לו קידומת X), שטרם קיבל שם רשמי, “נועד לשנות את כללי המשחק בשדה הקרב” – אומר בריגדיר גנרל פיטר פולר מצבא ארצות-הברית, “יותר לא תוכל לירות על חיילים אמריקניים, ולהסתתר. כעת אנחנו מתכוונים להגיע אליך, ולפגוע בך”.

 

חיילי הדיוויזיה המוטסת 101 קיבלו בסתיו האחרון את הרובה החדיש, שמשמש אותם בסיוריהם ובמוצביהם לאחר שביקשו בדחיפות אמצעי לחימה, שיוכל לעזור להם להתגבר על האויב. כתוצאה מכך, נשלחו לאפגניסטן חמשת הדגמים של הרובה XM-25, שנוסו באותה השעה במתקני הניסוי של הצבא האמריקני באברדין, מרילנד. למשלוח צורפו גם אלף רימונים 25 מ”מ מתוצרת עצמית, שנועדו לרובה.

 

הרובה XM-25 נועד לתת לצוותים יכולת לאתר את אויביהם, גם אם הסתתרו היטב. כאשר החייל מזהה אויב, הוא יורה אליו רימון בקוטר 25 מ”מ באמצעות הדף אוויר, והרימון הזה מכוון באמצעות מחשב אל יעדו. למפעילים יש יכולת להתערב בטיווח באמצעות מקשים, ולתקן קלות את הטיווח הממוחשב.

 

לדברי אנשי מפקדת צבא ארצות-הברית הרובים הללו עמדו כבר בלחימה בתנאים קשים, ולא נוצרו בעיות בתחזוקתם. עתה לומדים אנשי הפיתוח את לקחי הפעלתם בקרב על מנת לשפרם.

 

הצבא האמריקני ימשיך להפעיל את הרובים הניסיוניים באפגניסטן, אם יימצא התקציב המתאים לרכישת תחמושת עבורם. אך נציגי הצבא סירבו לפרט באילו יחידות יצוידו ברובים הללו בהמשך הניסוי.

 

הרובה XM-25 שוקל כשישה ק”ג וחצי, ומשמש נשק מחלקתי/צוותי. בכמה יחידות הוא שימש נשק אישי. כלומר, החייל, שנשא אותו, לא יצא למשימה חמוש באקדח, או ברוס”ר, והסתפק ברובה החדיש.

 

צבא ארצות-הברית מתכנן לרכוש עוד 35 רובים כאלה מחברת הקלר אנד קוך (H&K) במחיר של 35,000 דולר כל אחד. מחיר כל רימון שנורה כעת כאלף דולר, אך כשתיכנס התחמושת לייצור סדרתי, יירד מחיר כל רימון ל-35 דולר. עלותו הגבוהה של הרובה מוצדקת, לדעת אנשי צבא ארצות-הברית, בשיפור הרב, שיכניס לכוח ההרג של הרובאים. לכן, יש סיכוי, שייכנס לתקציב הרכש של הצבא למרות הקיצוץ בתקציב הצבא.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר