ישראל וארה”ב – הכצעקתה?

ישראל וארה”ב – הכצעקתה?

חיים אסא
02.04.2010 12:28
החגיגה הפרטית שלו

החגיגה הפרטית שלו


מי שלא מבין מה קורה בעולם ומשוכנע שהוא זה שמסובב את העולם, את היקום ואת הגלקסיה כולה, ממשיך לעצום את עיניו מן ההיבט הגלובאלי שבו פועלת ארה”בארהב זקוקה למשבר עם ישראל, ודווקא בהקשר של ירושלים. היא זקוקה למשבר כזה כדי לשפר את מעמדה בקרב המוסלמים בעיראק, באפגניסטן, אותם מוסלמים שאינם משתפים פעולה עם אל קאעידה ועם המוגהידין וכל אותם ארגונים קיצוניים. ההפרדה בין אוכלוסיה תמימה מחברי הארגונים האסלאמיים הקיצוניים היא חיונית למלחמה של המערב באפגניסטן וגם בעיראק. חיונית עד אקוטית. מי שלא מבין זאת ממשיך לשחק לידי האמריקאים, ממשיך לתקוע שטויות והמגוחך ביותר – לאיים על האמריקאים – איום של העכבר על הפיל.

מי שלא מבין זאת, ממשיך לחגוג את החגיגה הפרטית שלו, ולראות את מעשיו כחלק מן המאבק על ירושלים. או חלק מן “העמידה האמיצה של ישראל על ריבונותה”. מי שלא מבין מה קורה בעולם ומשוכנע שהוא זה שמסובב את העולם, את היקום ואת הגלקסיה כולה, ממשיך לעצום את עיניו מן ההיבט הגלובאלי שבו פועלת ארהב. גנראל פטראוס שהוא אדם מאוד רציני. זרק לנו רמז עבה יותר מהפיל שלעיל. זאת לא היתה פליטת פה כאשר הציג את ישראל כמפריעה למלחמתה של ארהב. גנראלים אמריקאים ארבע כוכבים לא פולטים שטויות.

המשבר הזה מבחינתה של ישראל חייב להיות מבוקר. מבוקר פרושו – שיש שליטה על התהליך, כלומר: במשבר בולעים צפרדע קטנה, ולא הופכים לעצם בגרון. המאבק האמריקאי בעיראק ובאפגניסטן הוא מאבק גם על קיומה של ישראל. הארונות האמריקאים שמחזירים את גופות חיילי המרינס הם המחיר האמריקאי הכבד שהיא משלמת. גם אנחנו במאבק הזה – מול החמאס והחיזבאללה. זהו מאבק במרחב הגלובאלי. קיים קשר עמוק בין הזירות הללו.

מדוע האמריקאים זקוקים למשבר? מדוע הם זקוקים להתקרבות אל הפלשתינים? מדוע הם זקוקים לאהדה של המוסלמים הלא קיצוניים באפגניסטן? התברר לכל מי שעוסק במאבק האלים בין המערב לארגונים האסלאמייםפונדמנטליסטיים הקיצוניים, שככל שהאזרחים הניטראליים הם משתפים פעולה עם אותם ארגונים – הפעילות הצבאית מול לוחמי הארגון קשה יותר, ובמקום מסוים אפילו חסרת סכוי. ההפרדה הזאת יכולה להילמד מהקרב על מארגה שאירע לפני כחודש. האמריקאים יצאו מגדרם לחלץ את האזרחים התמימים מהעיר לפני הכניסה, להפריד בינם לבין אנשי הגרילה, כי רק כך יש ביכולתם להצליח – אפילו במידה מוגבלת. זאת מלחמה מסוג חדש, שבה לתודעה יש משמעות אקוטית.

 

לצורך הדגמה, אם כל האוכלוסייה המוסלמית באזורי הקרבות (עשרות מליונים) יהיו אנטי אמריקאים וישתפו פעולה מלאה עם הגרילות למיניהן, סכויי המאבק האמריקאי – אפסיים. הם אפסיים ולו רק בגלל שלא תהיה כל משמעות לכיבוש של שטח או עיר. לכיבוש כזה אין משמעות כאשר מדובר באוכלוסייה שהיא כולה עוינת, משום שהאוכלוסייה הזאת עצמה תידרש בבוא היום לשלוט בשטח. את זה הבינו האמריקאים אחרי שהקיזו דם רב.

 

ואם נשאלמה הדאגה? והרי אם המשבר הזה הוא רק אינטרס רגעי, בבוא היום ישובו החיים לתקינותם ועימם היחסים הטובים. אז לא. אם המשבר ייצא משליטה, אם הוא יהיה בלתי מבוקר כפי שהוא נראה, ישראל תהפוך לצרה מן ההיבט של האינטרס האמריקאי. ואם הצרה הזאת תימשך זמן רב, לא תהיה לאמריקאים ברירה, אלא לשנות את הסטאטוס של ישראל מבחינתה של ארהב. ואז נשלח אליהם את ארי שביט – כדי שיאיים עליהם.

_____________

·           חיים אסא, יועץ אסטרטגי לגופים ממלכתיים ואישים, היה היועץ האסטרטגי של יצחק רביןכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר