יעקב נאמן, דוד חשין, דורית ביניש: איך פותרים בעיות פרסונאליות של חברים, באופן בלתי חוקי

יעקב נאמן, דוד חשין, דורית ביניש: איך פותרים בעיות פרסונאליות של חברים, באופן בלתי חוקי

שמחה ניר, עו”ד
02.03.2010 19:58
משרתם של גברת ואדון

משרתם של גברת ואדון


לשר המשפטים יעקב נאמן: מינויו של דוד חשין כנשיא נוסף לביהמ”ש המחוזי, נצרת, אינו חוקי, ונועד לפתור בעייה פרסונאלית של החבר של דורית ביניש: פנייה אל שר המשפטים, לבטל את המינוי הזהשמחה ניר, עו”ד

www.quimka.net

www.quimka.com

quimka@quimka.com

 

2.3.2010

 

לכבוד

הפרופ’ יעקב נאמן

שר המשפטים

משרד המשפטים

ירושלים

 

נכבדי,

הנדון: השופט דוד חשין – מינוי שלא כדין כ”נשיא” ביהמ”ש המחוזי, נצרת

לאחרונה מינית את השופט דוד חשין כ”נשיא” בבית המשפט המחוזי בנצרת.

מינוי זה אינו חוקי.

סע’ 35(ב) לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ”ד–1984, זה לשונו:

(ב) בכל בית משפט מחוזי יהיה נשיא ויכול שיהיו סגן נשיא אחד או יותר; ואולם יכול נשיא אחד לכהן כנשיא בשני בתי משפט מחוזיים.

מכאן ברור כי החוק אינו סובל בית משפט “דו-נשיאי”.

המגמה הזאת עולה גם מסע’ 39(א) לחוק, אשר מכיר בכל הצירופים האפשריים של שופטים (נשיא בית משפט מחוזי, סגן נשיא בית משפט מחוזי, סגן לשעבר לנשיא בית משפט מחוזי, וכן שופטים “רגילים”, וכל אלה מדורגים גם בתוך עצמם, לפי ותק וגיל … אבל הצירוף של שני נשיאים בכפיפה אחת לא מוכר שם, וגם לא יכול להיות מוכר.

כשם שאנחנו יודעים מדוע כלה נכנסת לחופתה, אנחנו יודעים בדיוק מדוע הלך דוד חשין להיות נשיא נוסף בביהמ”ש המחוזי בנצרת: כגדי לפתור בעייה פרסונאלית של החבר היקר של דורית ביניש, אותו היא לא הצליחה לדחוף לבית המשפט העליון.

אז היא סידרה לו “פרס ניחומין” … ויועציך, מן הסתם, לא העמידו אותך על אי-החוקיות שבדבר (או שרצית שלום-בית עם ביניש, וחשבת לפי תומך שאף אחד משבעה וחצי מיליון הישראלים לא יחוש בדבר).

האם באמת נחוץ לביהמ”ש המחוזי בנצרת נשיא נוסף לזה המכהן בן אבע וחצי שנים (עם אופק כהונה של שנתיים וחצי נוספות?

הדעת נותנת שאם זה היה השיקול, היו מצרפים אותו כנשיא נוסף בביהמ”ש המחוזי בתל-אביב (שהוא ביהמ”ש המחוזי הגדול בארץ, עם נשיאה טירונית (ושנוייה במחלוקת), או בביהמ”ש המחוזי בירושלים, שם הוא צמח, ואותו (ואת שופטיו) הוא מכיר היטב.

אפשרות נוספת, באותו ה”הגיון”, היא שהיו מוסיפים נשיאים נוספים לכל בתי המשפט המחוזיים, לפי גודלו היחסי של כל אחד מהם (כדי שיהיו, בהערכה גסה, שני נשיאים במחוזי נצרת, במחוזי באר-שבע ובמחוזי מרכז, שלושה או ארבעה נשיאים במחוזי חיפה ובמחוזי ירושלים, וחצי תריסר במחוזי תל-אביב.

ולפחות שני נשיאים בביהמ”ש העליון.

כמובן שעל כל נשיא יש להוסיף חצי תריסר סגני-נשיא, לפי הפרופורציה המקובלת היום (ובצדק, כי לא יכול להיות, למשל, מצב בו יש, בו-זמנית, יותר רמטכ”לים מסגני-רמטכ”ל, והוא הדין גם בנשיאים וסגני-נשיאים במערכת המשפט). זה לא רק יעלה את מספרם של משרתי הציבור, לתפארת מדינת ישראל, אלא גם יפתור עוד כמה בעיות פרסונאליות של שופטים נוספים.

אבל, ככל הנראה, אף נשיא אחר, חוץ ממנחם בן-דוד, לא היה מוכן שנשיא אחר יסתובב לו בין הרגליים ויתערב לו בעבודה.

ועוד החבר של ביניש … האם אתה, יעקב נאמן, לו היית נשיא בית משפט כלשהו, היית מוכן שישתילו לך את החבר של ביניש, לנשוף בערפך?

אני פונה אליך, על מנת לבטל את המינוי הלא-חוקי ולא-ראוי הזה.

אני שולח העתק ממכתבי זה גם ליו”ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, של הכנסת, כדי להדוף מראש כל נסיון לחקיקה “אד פרסונם” אשר תאשרר את המינוי הזה, וכן ליו”ר ועדת הכספים, על מנת למנוע תשלום משכורת שלא-כדין למי שמונה שלא כדין.

ליתר בטחון, אני שולח העתק גם לשאר חברי הכנסת. שיהיה.

בברכה,

 

שמחה ניר, עו”ד

העתקים:

חה”כ דוד רותם, יו”ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, הכנסת, ירושלים

חה”כ משה גפני, יו”ר ועדת הכספים, הכנסת, ירושלים

חברי הכנסתכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר