המוקש שטומן אובמה לישראל, באו”ם

המוקש שטומן אובמה לישראל, באו”ם

ג’וזף פארח
23.09.2009 08:14
המוקש שטומן אובמה לישראל, באו"ם


בדרך זו הוא יכל להסיט את דעת-הקהל מן האיום הממשי המרחף על ישראל מצד איראן, המפתחת במרץ את נשק הגרעין שלה, לכיוון של פתרון כן למשבר, לדעתו : פירוק נשקה של המדינה היהודיתב”ה

 

 

המוקש שטומן אובמה לישראל, באו”ם

ג’וזף פארח

 

 

תרגום מאנגלית: חנה אייזנמן

 

 

 

זוכרים את היום בו קבע האו”ם שקיומה של מדינה יהודית היא גזענות?

 

אותה הצבעה בלתי נשכחת שקבעה ב-10 בנובמבר 1975, ברוב של 72 קולות נגד 35, 32 נמנעים ש“הציונות היא סוג של גזענות ואפליה על רקע גזעני”, היתה אחת הפעילויות המבישות ביותר בהיסטוריה הארוכה של מעשים נבזיים ומבישים של האו”ם.

 

16 שנים אחר-כך, חזרה בה עצרת האו”ם מאותה החלטה בניסוח עקום…

 

גם בהחלטה הזו היה מן הבגידה בישראל, הדמוקרטיה הליברלית היחידה במזרח התיכון המחזיקה בערכים פוליטיים, שלמען הגנתם נוצר האו”ם מלכתחילה.

 

נראה לי שההיסטוריה עומדת לחזור על עצמה בחודש זה באו”ם. הפעם בעזרתו של ברק אובמה. והפעם עלולה ההחלטה להיות מזיקה לביטחונה של ישראל הרבה יותר מאותה החלטה ב-1975, שהיתה, בעיקרה, מאמץ תעמולתי סמלי נגד ישראל.

 

הכל כבר שמעו על החלטתו חסרת התקדים של אובמה לשמש כיו”ר בישיבת מועצת-הבטחון ב-24 בספטמבר.

 

ויש בהחלט מה לומר על המהלך הזה.

 

זהו מאמץ שקוף של אובמה לעצור באו”ם – מוסד בו התוכן נופל קרבן לסמליות – את נחיתת הריסוק של הפופולאריות שלו בארצו. אבל פוליטיקה מגושמת היא הסמל המסחרי של אובמה.

 

זהו מהלך אנטי-חוקתי מובהק, על פי סעיף 1, בפרק 9, הפוסק, שלשום אדם לא יוענק תואר אצילות על ידי ארה”ב וכי אדם הנושא במשרה שבאחריותה תחומים חיוניים, לא יוכל, בלא הסכמת הקונגרס, לקבל מתנה, טובות-הנאה, תפקיד או תואר, מכל סוג שהוא, ממלך, מנסיך או ממדינה זרה. אולם, סייגי החוקה מעולם לא היוו מכשול בפני אובמה.

 

בהשתתפותו בפורום בינלאומי לגמרי לא חוקי, כשהוא מתחכך ביצורים מסוגו של מועמר קדאפי הלובי ומוחמד אחמדינג’אד האיראני, יבזה אובמה את מוסד הנשיאות בארה”ב. אבל, שוב, זהו ברק אובמה, המאמין שהתחשבות בבני סוגם של קדאפי ואחמדינג’אד קודמת להתפייסות עם אמריקנים בבית, המבקשים לבחור בעצמם את הרופא שיטפל בהם ואת הטיפול הרפואי המתאים להם.

 

יש משהו אף משמעותי יותר וערמומי יותר בהימור האו”ם’י של אובמה.

 

אובמה יתמקד לא רק בנושא התעצמות-הגרעין שאינו יורד, לאחרונה, מסדר היום הבינלאומי, אלא, החליט להרחיב את הנושא אל העיסוק ב“פירוק הנשק הגרעיני”.

 

בדרך זו הוא יכל להסיט את דעת-הקהל מן האיום הממשי המרחף על ישראל מצד איראן, המפתחת במרץ את נשק הגרעין שלה, לכיוון של פתרון כן, לדעתו, למשבר: פירוק נשקה של המדינה היהודית.

 

ושלא תהיה לכם טעות – אובמה מחליף את הנושא.

 

על סדר היום של מועצת-הבטחון של האו”ם מונחות החלטות לטיפול בפוטנציאל איום הגרעין מצד איראן וצפון קוריאה. ההחלטות מציינות במיוחד את פשעי שתי המדינות האלה. כמו כן מצביעות ההחלטות על התעצמות יכולת הגרעין של מדינות אלה, אבל, אין שום התייחסות לפירוק נשק-הגרעין שלהן.

אובמה, בהרחיבו את הנושא המונח על שולחן הדיונים, משחק לידיהם של אחמדינג’אד וקדאפי, שילחצו, בוודאי, לעסוק בנושא פירוקה של ישראל מנשק-גרעיני, שכן, להבדיל מישראל, באיראן נועדה התעצמות הגרעין לשמש אמצעי אנרגיה לצרכי פנים….

 

מה עלינו להסיק מכך?

 

יכולים אנו, כמובן, להאמין שאובמה פשוט טועה בחישוביו. או, עשויים אנו לשער שמעשה זה של אובמה היא טעות דיפלומטית מצערת. אולם, אני מאמין שהשערות כאלה מפחיתות בערכו אובמה.

 

אובמה כבר הבהיר שהוא מתכוון להשתמש בתפקידו כנשיא לפעילות לקידום פירוק נשק הגרעין, לא רק במזרח התיכון, אלא, בעולם כולו.

 

אלה הדברים שאמר ב-5 באפריל בנאומו בפראג: “ארה”ב תנקוט בצעדים מעשיים לטיהור העולם מנשק הגרעין. כדי לשים קץ לחשיבה העוסקת במלחמה הקרה, נצמצם את תפקיד הנשק הגרעיני באסטרטגיית הבטחון הלאומית שלנו, ונשדל אחרים ללכת בעקבותינו“.

 

                      ***************************************************

סגן הנשיא, ג’ו בידן, כבר דחה בקשות של שר הבטחון, רוברט גייטס, להחליף את הנשק הגרעיני הישן בנשק חדש ואמין.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר