נעים להכיר – “שיטת השקשוקה” – הסרט שלא רוצים שתדעו עליו

נעים להכיר – “שיטת השקשוקה” – הסרט שלא רוצים שתדעו עליו

אמיר לירן, עו”ד
17.11.2008 09:23
הסרט שלארוצים שתראו

הסרט שלארוצים שתראו


“שיטת השקשוקה”, סרטם של הבמאי אילן עבודי והעיתונאי מיקי רוזנטל, מנסה לשפוך אור על השיטה שמאחורי קשרי ההון והשלטון דרך סיפורה של משפחה אחת: משפחת עופר. עבודי ורוזנטל יוצאים למסע שמטרתו לגלות כיצד זרמו מאות מיליוני דולרים מהכיס הציבורי לכיסה של משפחת עופר.“שיטת השקשוקה”

“שיטת השקשוקה”, סרטם של הבמאי אילן עבודי והעיתונאי מיקי רוזנטל, מנסה לשפוך אור על השיטה שמאחורי קשרי ההון והשלטון דרך סיפורה של משפחה אחת: משפחת עופר. עבודי ורוזנטל יוצאים למסע שמטרתו לגלות כיצד זרמו מאות מיליוני דולרים מהכיס הציבורי לכיסה של משפחת עופר.

כבר בתחילת המסע מבינים השניים שקל זה לא יהיה. אף אחד מהמעורבים אינו מוכן לדבר. ערוצי הטלוויזיה המסחריים, הנשלטים על-ידי בעלי הון, מסרבים לשדר את הסרט, ועידן עופר מגיש נגד רוזנטל תביעה דיבה חסרת תקדים עוד בטרם הסרט הושלם ובטרם ידע מה יש בו, ודורש מבית המשפט להפסיק את צילומי הסרט לאלתר. להבנתו של רוזנטל, כל המעשים הללו נובעים מהרצון להפחידו ולהניא אותו מלהשלים את עשיית הסרט.

אבל רוזנטל ועבודי מתעקשים. משפחת עופר, מהמשפחות העשירות ביותר במדינה, אינה היחידה שנהנית מהשיטה, אבל מהווה דוגמא מצוינת לקשרים הבעייתיים של ההון והשלטון. חלק משמעותי מהונה קשור לנכסים שהיו בעבר נכסים ציבוריים. נכסים אלו מצויים היום בבעלותה: מפעלי ים המלח, צים, ובתי הזיקוק לנפט.

עד היום לא פורסם תחקיר מקיף שיענה על שאלות כגון: למה נמכרה חברת צים לאחים עופר בשליש משוויה? למה שילמה המדינה למשפחת עופר 126 מיליון דולר תמורת בתי הזיקוק ששייכים לה עצמה? האם זה מקרי שהחשב הכללי לשעבר ניר גלעד שאחראי ביחד עם פקידים נוספים, לתשלום הנדיב, עובד עכשיו אצל משפחת עופר? ומדוע לעזאזל מתעלמת המדינה במשך שנים מזיהום האוויר שיצרו המפעלים בבעלות המשפחה?

צילומי הסרט נמשכו 3 שנים, שבמהלכן אספו רוזנטל ועבודי סיפורים ועדויות מהם עולה תמונה מבהילה של שיטה המעשירה את העשירים בישראל על חשבון הכיס הציבורי. וגרוע מזה – נראה שהחשש מעוצמתה והשפעתה של משפחת עופר הרתיע כמעט כל גורם ציבורי או פרטי למסור עדות מצולמת לסרט.

ככל שהסרט מתקדם נחשפים גם הקשיים האישים אליהם נקלע רוזנטל בעקבות “התעקשותו” להמשיך ולעשות את “שיטת השקשוקה”. הקושי בגיוס כספים לסרט, ההסתבכות הכלכלית, ההתמודדות מול איומי התביעה של משפחת עופר וההתנגדות של משפחתו לסיכונים שהוא לוקח על עצמו, עד כדי סיכון הקריירה שלו ופרנסתו. רוזנטל מבין שהוא עומד להתעמת עם מקום העבודה שפרסם אותו. במהלך הצילומים הופכת משפחת עופר לאחת משני בעלי המניות הגדולים ביותר בערוץ 2 ורוזנטל נדרש להכרעה בלתי נמנעת בין טובתו האישית לבין מצפונו העיתונאי והאישי במאבק חסר סיכוי ובלי אפשרות לנצח. השלמת הסרט תמנע המשך את העסקתו בערוץ שתיים, הפסקתו, תגרום לפגיעה אנושה במערכת הערכים שלו. מהסרט עולה השאלה הבלתי נמנעת איזה מחיר צריך לשלם עיתונאי כדי לומר את האמת שלו ועד כמה העיתונות בישראל באמת חופשית?

 אתר הסרט

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר