סכנת אובמה וחלושי הנפש

סכנת אובמה וחלושי הנפש

עמנואל גרטל
03.11.2008 18:59
תבנית נפשית דווקא

תבנית נפשית דווקא


מבט על המתמודדים לנשיאות בארה”ב ועל שפת הגוף שלהם נותן רמז די טוב לנפש שמסתתרת מאחורי המועמד. ברק חוסיין אובמה נראה משוחרר, חסר דאגות, “מעופף” במקצת, מישהו בסגנון של “סמוך, יהיה בסדר” *** המתמודד מולו, ג’ו מקיין, מציג שפת גוף שונה לגמרי. המסר שהוא משדר הוא של אדם ענייני ונחרץ, של מי שבהחלט מודאג מפני העתיד.בתוך מהומת הבחירות הקרבות בישראל ובארה”ב, קל לזהות דמיון רב בין הצדדים היריבים שם וכאן. העמדות של בכירי המפלגה הדמוקרטית נראות דומות לעמדות השמאל הקיצוני הישראלי ועמדות הרפובליקנים נשמעות לעיתים כאילו הגיעו ממקביליהם בימין הישראלי. אולם, מי שניזון מהתקשורת הישראלית נשלטת-השמאל-הקיצוני, יכול לחשוב שעליית חוסיין אובמה תביא לעולם שחר חדש ושמחה על מסירת שטחי מולדת יהודית. נדמה שאתר NRG של ‘מעריב’ הפך לאחרונה לשלוחת ההסברה של ברק חוסיין אובמה ואילו אתר פוקס ניוז נראה ונשמע כמו עמדה קידמית להצגת עמדות של ערכי משפחה, אמונה בבורא עולם, קידום היוזמה האישית וחופש הפרט הקרובות לעמדות של מחנה פייגלין בליכוד.

אבל, העמדות הפוליטיות והערכים של הפוליטיקאים והבוחרים הם רק ביטוי לתבנית הנפשית שלהם. החלוקה הפוליטית, בין ‘שמאל קיצוני’ ל’ימין’, כאן ובארה”ב, נובעים מתוך תבנית נפשית דווקא ולא מתוך חינוך, השקפת עולם, ערכים או עמדות פוליטיות טהורות. ההיפך הוא הנכון! התבנית הנפשית, היא-היא מכוונת אדם לדיעות הפוליטיות המתאימות לו ולערכים בהם
הוא דבק.

מבט על המתמודדים לנשיאות בארה”ב ועל שפת הגוף שלהם נותן רמז די טוב לנפש שמסתתרת מאחורי המועמד. ברק חוסיין אובמה נראה משוחרר, חסר דאגות, “מעופף” במקצת,  מישהו בסגנון של “סמוך, יהיה בסדר”, המשדר הרגשה שעימות אלים ניתן לפתרון ע”י שיחות, הסברה ו”הליכה לקראת”. עם אחמדיניג’אד למשל.

המתמודד מולו, ג’ו מקיין, מציג שפת גוף שונה לגמרי. המסר שמשדר מקיין הוא של אדם ענייני ונחרץ, של מי שבהחלט מודאג מפני העתיד, אך מסתכל אליו בעיניים פקוחות ומוכן ומסוגל לפתור את הבעיות,  כשתבואנה. ג’ו מקיין, טייס, איש אמיץ, הגון ובעל עקרונות שלא נשבר ברוחו גם בשבי הוייטנאמי, http://www.youtube.com/watch?v=329RVT3I11w  משדר בשפת גופו, למרות השברים בחלק גופו העליון המגבילים את תנועותיו, שמדובר באדם מעשי, מפוכח, מוכן לכל התמודדות.

תבניתם הנפשית של המתמודדים משפיעה וקובעת את הקו המנהיגותי אותו הם מובילים. חולשת נפש של מנהיג מעצמת העל המערבית תביא עד מהרה להתחזקותם של מנהיגים אחרים שיזהו חולשה נזאת וינסו להפיק ממנה רווחים, עד כדי הידרדרות למצב של מלחמה עולמית.

החולשה הנפשית אינה אופיינית רק לשמאל הישראלי והאמריקאי אלא לשמאל העולמי כולו. הלוקים בנוירוזה זו – שיכונו להלן “חלושי נפש” – בורחים ככל האפשר ממציאות לא נעימה, ונטייתם הנפשית היא להימנע מעימותים כלשהם ולעטוף סיטואציה אלימה במעטפת חסרת רגשות ההופכת את האלימות למצב הניתן לפתרון ע”י מהלך מעוקר רגשית. פעילותם היום-יומית של חלושי הנפש מכוונת להקטנת העומס הנפשי עליהם. בריחה, הכחשה, הדחקה והתעלמות הם המנגנונים הנפשיים העיקריים המשמשים אותם.

לצערי, גם ברק אובמה, וגם מנהיגים אירופאיים כגון מנהיגי בריטניה, גרמניה, קנדה, הולנד, שבדיה, גרמניה וספרד, נתפסים כיום כ’חלושי נפש’. עלייה של “חלוש נפש” לנשיאות ארה”ב, יחד עם מנהיגות חלשה באירופה, עלולה לעודד את העריצים החדשים ובהם מנהיגי סין, צפון-קוריאה, איראן ורוסיה וונצואלה לצעדים נועזים העלולים להידרדר למלחמה. המנהיג האיראני עלי לריג’אני למשל, כבר הזדרז להצהיר שהוא תומך באובמה כי הוא “יותר גמיש”.

מצב דומה, בו מנהיגים פוליטיים מרכזיים בעולם נתפסים כ-“חלושי נפש”, זכור רק מהתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה. כזכור, מנהיגי צרפת, פולין, בריטניה וארה”ב נמנו כולם על הצד השמאלי של המפה הפוליטית והחולשה שהקרינו עודדה את היטלר, מוסוליני ומנהיגי יפן לצאת למלחמה ואת יוזף סטאלין, מנהיג רוסיה הסובייטית – מובילת השמאל העולמי – לבחור בתחילת מלחמת העולם השנייה, דווקא בשיתוף פעולה עם היטלר.

מבט מקרוב על קשריו של חוסיין אובמה ועל הסביבה הפוליטית שבה הוא בחר לצמוח, אכן מגלה חולשה נפשית, התבטלות ורפיסות בפני גורמים פוליטיים קיצוניים, רדיקלים ואלימים ואפילו תמיכה בהם!

כך לדוגמה הוא הפרופ’ ראשיד חאלידי. חאלידי, ידידו האישי של אובמה ומרצה באוניברסיטת קולומביה, הוא תומך בטרור הערבי וטען בעבר ש”הקמתה של מדינת ישראל היא אסון”. על מותו של אבו-איאד, ממתכנני טבח הספורטאים הישראלים במינכן, כתב חאלידי ש”יחסר בעצב לפלשתינים”. חאלידי מסרב בימים אלה לכל ראיון עם גורמי תקשורת ועיתון “לוס-אנג’לס טיימס” המזוהה כשמאלני קיצוני מסרב לפרסם את קלטת הוידיאו שבה נראה חוסיין אובמה במסיבת הפרידה לחאלידי זה. כמובן, “לוס-אנג’לס טיימס” אינו מוכן אפילו לשחרר את המלל מתוך הקלטת – כל זאת בנסיון נואש לבלום עוד מידע הקושר את אובמה לתמיכה באירגוני שמאל קיצוניים ובכאלה הקשורים לטרור ו/או לטרוריסטים.

חאלידי, למי ששכח, היה דוברו של יאסר עראפת בתקופת השיא של הטרור הערבי הבינלאומי, סוף שנות ה-70 ותחילת שנות ה-80, ושימש גם כמנהל חיצוני של סוכנות התעמולה הערבית WAFA , בצמידות ליאסר עראפת.

ידיד נוסף של חוסיין אובמה הוא ביל איירס. איירס (Ayers) מתואר כטרוריסט פנים-אמריקאי, וכמי שהודה בביצוע פעילות טרור בארה”ב ובסיוע לפוצץ תחנת משטרה בעיר ניו-יורק. אובמה נתפס בשקר כאשר תיאר את היכרותו עם איירס כ”סתם היכרות עם מישהו מהשכונה” לאחר שהתגלה שכתב טור בשבח ספרו הקיצוני בעיתון ‘שיקגו טריביון’. בשבועות האחרונים התנהל מרדף בחיפוש אחר ספר זה. הספר, שפורסם ב-1974 תחת השם Prarie Fire ונושאו הוא “הפוליטיקה של מהפכנות אנטי אימפריאליסטית” מהווה פצצת זמן וצפוי לפגוע במאמציו של אובמה להיבחר לנשיאות. כותביו של הספר, ביל איירס (William ‘Bill’ Ayers) ואשתו ברנדין דורן (Bernadine Dorn) מזוהים עם מפלגת השמאל בארה”ב, המפלגה הדמוקרטית. הקשרים בינם ובין חוסיין אובמה, למרות הכחשותיו, הינם קשרים ידידותיים ברמת המשפחה ולא “סתם היכרות מהשכונה”. כאילו לא די בכך, בספר שכתבו, הקורא לשימוש בנשק כדי “לעורר מהפיכה עולמית” מופיעה הקדשה לסירחאן סירחאן, רוצחו של רוברט קנדי.

אם לסכם, לחוסיין אובמה יש עפ”י הפרסומים הגלויים מערכת ענפה של קשרים ידידותיים ואידיאולוגיים עם שמאלנים קיצוניים, אנרכיסטים, תומכי טרור אמריקאיים ותומכי טרור ערביים. הכומר הקיצוני ג’רמיה רייט ((Jeremiah Wright (“אלוהים, קלל את אמריקה!”), איתו קשור אובמה מעל 20 שנה, הטרוריסט וויליאם ביל איירס, פלנגר וגם טוני רסקו (Tony Rezko) שקנה עבור אובמה את ביתו – כולם משוייכים לשמאל הקיצוני המהפכני בארה”ב וניתן להשוות אותם, אולי, רק לאנרכיסטים הישראלים, מרצ, קבוצת ‘מצפן’ וכדומה. חוסיין אובמה מסרב עד לרגע זה להתנער מהקשר אתם.

למרות זאת, לעיתונים בישראל, ביחוד ל’מעריב’ ו’ידיעות אחרונות’ יש כנראה אינטרס מובהק להסתיר מכם קשרים אלה ויחד עם כל שאר התקשורת הישראלית השמאל-קיצונית יעשו הכל, אולי תמורת תשלום או הבטחות כאלה או אחרות, לשכנע אתכם שחוסיין אובמה הוא הנשיא האידיאלי לטובת מדינת ישראל. אני ממליץ לקוראינו להתחיל לדאוג.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר