לקראת מלחמת לבנון השלישית

לקראת מלחמת לבנון השלישית

גרשון אקשטיין
16.08.2008 22:25
לקראת מלחמת לבנון השלישית - איראן - חיזבאללה - סוריה - לבנון - מלחמת לבנון השלישית


הכתובת כבר על הקיר. אם תפרוץ מלחמה מול לבנון, וזה יקרה קרוב לוודאי, על הממשלה להציב לעצמה יעד אחד – לנצח באופן חד וברורהמצב לאשורו

האזהרה של מלחמת לבנון השלישית רשומה כבר על הקיר, ונראה שרוב המנהיגים עסוקים בבחירות ובפריימריס, ומתעלמים במתכוון או שלא במתכוון מהסכנה הלבנונית. הכנסת חיזבאללה לממשל בלבנון והתערבות איראנית יובילו במהרה לתחילתה של מלחמת לבנון השלישית. איראן וחיזבאללה ואולי גם סוריה, יראו בכך הזדמנות מצוינת לתקיפת ישראל ולמימוש כל תוכניותיהם.

המרצע יצא מן השק עם כינון ממשלת “האחדות” הלבנונית, בה לחיזבאללה זכות וטו על החלטותיה, ולאחר מינוי הנשיא מישל סלימאן, פרו-סורי מובהק, התומך ומיישר קו עם חיזבאללה. בצרוף של שנאת חיזבאללה לרעיון הציוני, המזינה את קיומו ותוקפנותו, לא עבר זמן רב עד להחרפת המצב והאיומים כלפינו.

ואכן,ממשלת האחדות הלבנונית אישרה ב-4 באוגוסט בטקס חגיגי את המצע, הכולל את סעיף 24 בו שמורה לחיזבאללה הזכות להשתמש בכל האמצעים כדי “לשחרר את יתר האדמות הלבנוניות הכבושות”. הסעיף היווה סלע מחלוקת בין שני המחנות היריבים בלבנון, מאז סוכם על מתכונתה של ממשלת לבנון. דרישות חיזבאללה התקבלו במלואן. הכוונה כיום היא לקבלת השטח בשיפולי הר דב (חוות שבעא) ואת הכפר רג’ר. למשמעות המילים “בכל האמצעים”, אין צורך להרחיב, לאור ההתחמשות המסיבית מצידם.

הכרזה זו של מממשלת לבנון בעלת משמעות רבה ועם כוונות ברורות. היא, למעשה, מפירה באופן בוטה את ההחלטה של מועצת הביטחון מס’ 1701 והקודמת לה וכן את קביעת מזכ”ל האו”ם, שאין כל סיבה לסכסוך גבולות בין ישראל ללבנון, שבאו אחרי מלחמת לבנון השנייה, כי ישראל כבר נסוגה מכל שטח לבנון. הכרזה זו היא יריית פתיחה במערכה זו, שבעתיד צפויה להיקרא “מלחמת לבנון השלישית”.

מאז ומתמיד ידע נסראללה להשיג את מטרותיו בהפעלה לוחמנית של חטיפות, תוך זיהוי נקודת התורפה בחברה הישראלית – הרגישות לחחי אדם. גם בנאום קורי העכביש המפורסם שלו, שנישא לאחר נסיגת ישראל בשנת 2000, הוא כלל את המשפטים הבאים: “בחברה הישראלית שוררת רוח של תבוסה…..היהודים הם חבורה של אנשי כספים ולא אנשים בעלי יכולת של הקרבה…..הם לא באו לפלסטין על מנת להקריב את עצמם….”

לצערנו, בעסקת השבויים האחרונה של השבת גופות החיילים אלדד ואודי ז”ל, ההתנהלות סביבה, תוך הורדת מדינת ישראל על ברכיה, הוכיחה לצערנו שהוא לא טעה בהרבה.

יתרה מזאת, גם שר הביטחון, אהוד ברק, נפגש בימים אלה שעבר עם מזכ”ל האו”ם, באן קי מון, והתריע בפניו על כרסום היישום של החלטה 1701 של מועצת הביטחון. “ההתחמשות של חיזבאללה עלולה לערער את האיזון העדין בלבנון. ישראל רואה בזה סיכון אמיתי ורציני”, הזהיר ברק.

 כיום, יותר מתמיד, על מדינת ישראל, במקרה של גלוי תוקפנות באמצעות חטיפות, מעשי רצח, ירי קטיושות על בתי אזרחים, להגיב מיידית על מעשי התוקפנות ולצאת מיד בהכרזת אולטימאטום ואזהרה שאינה משתמעת לשתי פנים, ביציאה למלחמה כנגד מדינת לבנון שכיום חיזבאללה היא חלק בלתי נפרד ממנה.

כיצד צריכה להיראות מלחמת לבנון השלישית?

כרבים מאזרחי המדינה הייתי הפעם מצפה לתסריט שונה בתכלית ממלחמת לבנון השנייה. לדעתי הוא צריך להיות כך:

מיד עם פתיחת פעולות תוקפניות משטחה של לבנון על ידי חיזבאללה לשטחה של ישראל, כגון:חטיפת חיילים ואזרחים, השתלטות על שטח שלנו , מבצעי פיגוע מיקוח, ירי קטיושות על ישובים ועוד, על ישראל להכריז אולטימאטום לממשלת לבנון ואך ורק לה, שיש להם ימים ספורים, להחזיר את המצב לקדמותו לרבות החזרת החטופים , אם היו כאלה. ובמקביל להכין את חיל האוויר לתקיפה מסיבית בהתאם לתוכניותיו ולגייס את מפקדות המילואים להכנות לגיוס חרום.

בתום האולטימאטום, אם לא ייענו דרישותינו במלואם, תתבצע במשך כשבועיים תקיפה אווירית מסיבית של חיל האוויר כנגד מאגרי הקטיושות וכל מה שיורה, וכן תקיפת כל מתקני התשתיות, מים חשמל, גז, סמלי ממשל ושלטון לרבות שדות תעופה ונמלים, עורקי תחבורה ראשיים, גשרים, צמתים ודרכים ראשיות. זאת, כמובן תוך מסע מדיני והסברתי מסיבי, ואם יזדעק כל העולם, אין להרפות, ובמקביל יגויסו כוחות המילואים ויתכוננו לכניסה קרקעית ללבנון כדי להשמיד ולחסל ולכתוש באופן המיטבי ואחת ולתמיד את מעוזי החיזבאללה ולנצח.

על הכוחות הקרקעיים להגיע עד הליטני במהלך השבועיים הראשונים, ויזרעו הרס וחורבן. הם יאפשרו את בריחת התושבים הלבנונים צפונה כפליטים , אשר יעיקו ויקשו על הממשל בלבנון. כל זאת, תוך כתישה סיבית של מעוזי חיזבאללה במגמה להשמידם לחלוטין, כדי שהניצחון לא יוטל בספק. רק אז מדינת ישראל תציע הפסקת אש חד-צדדית ובתנאי, שיתמלאו כל דרישותיה, שוב כמו החזרת החטופים, אם יהיו, פרוק חיזבאללה מנשקו וציודו באופן סופי ומוחלט.

במידה ולא ייענו לדרישותינו, יתקדמו הכוחות צפונה יוטל מצור על בירות, אין יוצא ואין בא, סגירת מדינת לבנון מהאוויר מהיבשה ומהים. הרס מוחלט של לבנון, עד למילוי כל דרישותינו.

במקביל, יש להניח שאכן יזדעק העולם ומוסדות האו”ם, ותחל המערכה המדינית הבין לאומית ובאו”ם להביא להסכם להפסקת אש כאן עלינו הפעם להיות חזקים, נחושים והחלטיים עד הסוף ולא לפחד מאיומים וסנקציות ככל שיהיו.

שלא בדומה להסכם הפסקת אש במלחמת לבנון השנייה מס’ 1701, נתעקש על פרוק מוחלט של חזבאללה מנשקו, על אמצעי אכיפה יותר אופרטיביים, ותשלום פיצויים למדינת ישראל על כל הנזקים בנפש וברכוש שנגרמו לה, לרבות והעמדת נסראללה לדין על פשעי מלחמה ותוקפנות בפני בית הדין הבין ואומי בהאג.

יש להניח, שהפעם זו תהיה מלחמה ממושכת ועיקשת עקב התחמשות מוגברת והכנות רבות מצד החיזבאללה ,העורף יצטרך להתמודד ולהחזיק מעמד כנגד ירי הקטיושות, עד לניצחון מוחלט וברור.

אמנם יש נעלמים כמו:עד כמה תהיה המעורבות האיראנית בעידוד והזנה של המאמץ המלחמתי של החיזבאללה, תוך העברת תשומת הלב לתבערה במזרח התיכון והסטת תשומת הלב מקידום הגרעין אצלה

או, איך תגיב סוריה בעימות זה, שעדיין מספקת נשק, טילי קרקע אוויר וציוד. היא הרי מעוניינת בהיחלשותה של מדינת ישראל בעימות זה. מתאים מאד לאינטרסים שלה.

זהו קו הפעולה היחיד להחזיר לנו את כושר ההרתעה. לשם כך,על ישראל, ללא קשר לאיזו ממשלה ומי העומד או יעמוד בראשה, לעשות את שני הדברים הבאים:

א.      להכריז קבל עם ועולם, שממשלת לבנון כולה אחראית לכל ביצוע תוקפנות משטחה לשטחינו, ומדינת ישראל תראה כל תוקפנות, כאמור, כהפרה וכפגיעה בריבונותה ותכריז מלחמה על מדינת לבנון. היא אשר תשא בתוצאות המלאות לפעולות החיזבאללה.

ב.      להורות לצבא ומערכת הביטחון על הכנות ללחימה ממושכת בלבנון כולל הכנות לגיוס מילואים,

 וכן להורות לגורמי העורף ולמשרדי הממשלה להכין את העורף והאזרחים להתגוננות ממושכת לשהייה במקלטים.

המנהיגות העומדת בימים אלה לבחירה חייבת להתאחד נוכח הסכנות ולהחליט במשותף על כך, שיהיו תוצאות הבחירות בקדימה או בבחירות כלליות, אשר יהיו, המנהיגים ילחצו ידיים וילכו על הקמת ממשלת חרום לאומית. המנהיגים יחליטו למען היציבות השלטונית בעתיד, להקים משטר נשיאותי בישראל ולהוביל את מפלגותיהם לכך.

במלחמה זו שנכפתה עלינו וכך צריך לראות זאת, נצמצם עד למינימום את הסכנה מלבנון הנשלטת על ידי החיזבאללה,יוחזר כושר ההרתעה גם כלפי סוריה והחמאס וגם כלפי איראן.

זאת לא העת לקיצוצים בתקציב הביטחון, ואם חסר כסף, אז יש להעלות מיסים,או להטיל מלווה מלחמה על הציבור או להנפיק אגרות חוב לציבור שיקראו “מלחמת לבנון השלישית”. וניתן גם להעלות את המע”מ. בידי האוצר יש קרוב לוודאי רעיונות נוספים.

 

מקורות:

ויקפדיה-ערך נסראללה וחיזבאללה.

הספר “נקודת אל חזור” מאת רונן ברגמן

ממשלת לבנון: חיזבאללה יכול לשחרר אדמות כבושות, ynet , רועי נחמיאס (5.8.08)

“חיזבאללה יחזיק בנשק כדי לשחרר אדמות” nrg (5.8.08)

“התחמשות חיזבאללה מסוכנת” מאת: יצחק בן חורין, ושינגטון, ynet, (31,7,08)

“סכנות מתחת לאף” מאת משה ארנס “הארץ” (12.8.08)

“על הסכם הפסקת אש” מאת:גרשון אקשטיין,אתר מחלקה ראשונה(13.8.06)

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר