פשעי המלחמה של נסראללה והצעה לפתרון

פשעי המלחמה של נסראללה והצעה לפתרון

גרשון אקשטיין
22.07.2008 23:42
פשעי המלחמה של נסראללה והצעה לפתרון


לא במהרה ישכח הציבור את מראות האבל וטכסי הפרידה מחיילינו אלדד ורגב, ז”ל, ונוכח פניו הזחוחות של נסראללה ואיומיו והבטחותיו להמשיך ולחטוף חיילים ואזרחים. מספר הצעות לדרכי פעולה מצדינו. (דעה אישית)לא במהרה ישכחו התמונות הקשות מטכסי החזרת החיילים החללים, אודי ואלדד, ז”ל, שנראו מכל זווית אפשרית באמצעות התקשורת בכאב רב ונכנסו לתודעה הציבורית, ואם היה שמץ של תקווה שאולי הם בחיים או לפחות אחד מהם , למרבה הצער הוא התבדה. כמה רוע, איזו אכזריות ורצון לפגוע, אפילו בשניות האחרונות לפני הצגת ארונות החללים השחורים המשיך מפגן חוסר האנושיות, וכל זאת מול הפגנות ה שמחה בלבנון לאחר מכן פניו הזחוחות ונאומי חסן נסראללה, וכמובן הרוצח סמיר קונטאר למצהלות ההמונים. אפילו לכבוד יום חגיגי זה יצא נסראללה ממחבואו והופיע בגלוי לנוכח ההמונים הצוהלים לנאומו רווי “הניצחון האלוהי”.

כולנו היינו ביום זה משפחה שכולה אחת גדולה שמחבקת ולו מרחוק ואל מול מרקעי הטלוויזיה את משפחות החיילים החטופים אל חיק לבנו.

וכעת אצלנו, האבל והרצון לנקמה בנסראללה על התעללותו ברגשותינו ואצלם, חגיגות השמחה ומצהלות הבלתי נסבלות, אכן זה מצב בלתי אפשרי. השאלה מה אנו עושים מכאן ואילך ואיך אנו נערכים לבאות ? כאשר אין ספק שמבצעי החטיפה יימשכו, על כך הם מצהירים בגלוי. 

 

פשעי המלחמה של נסראללה

האשמות רבות ניתן לייחס לחסן נסראללה על פי הקטגוריות של פשעי מלחמה , חלקן אפילו על עבירות שיש מקום להעמידו לדין בבית המשפט בין לאומי בהאג בראש ובראשונה על כוונותיו ההתקפיות כנגד מדינת ישראל שנאמרות בגלוי, אך קודם צריך שיימצא הגורם שיביא אותו לשם, בין היתר ניתן להעמידו לדין על:

 •  ביצוע מבצעי חטיפות ורצח של חיילים ישראליים.

 • הפצצה והפגזה במשך למעלה מ-30 יום על ערים וישובים בצפון המדינה ורצח עשרות אזרחים חסרי מגן.

 • הפעלת מדיניות מרושעת ומכוונת במשך שנתיים, ללא הודעה על מצב החיילים השבויים ונסיון לסחור אפילו במידע על מצבם.

 • התעללות באופן מכוון במשפחות החללים כדי לפגוע ברגשותיהם ולהניעם ללחוץ על מקבלי ההחלטות.

 • אי שמירה על הכללים המקובלים ביחס לשבויים. אפילו גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה, כיבדה כללים בסיסיים כלפי השבויים האמריקאים והבריטים. הם הורשו לקבל ולשלוח מכתבים באמצעות הצלב האדום. משפחותיהם ידעו לפחות אם הם חיים או מתים.

 • ניהול משא ומתן לא הוגן תוך הצבת תנאים בלתי אפשריים. והסתרת מידע חיוני למשא ומתן.

 • ניסיונות לסחור בצורה מרושעת בגופות חיילים.

 • הצהרה ביום ביצוע עסקת חילופי השבויים כאיום גלוי, שביצוע חטיפות, זו הדרך הנכונה ויש בכוונתו לבצע עוד חטיפות, שמשמעותן הרג ורצח של חפים מפשע והתעללות במשפחות.

 

מהלכה למעשה-לעתיד לבוא יש לקיים את הכללים הבאים:

א.   על מדינת ישראל להודיע לכל העולם, שבמקרה של חטיפת חיילים או אזרחים, היא תיראה זאת כתוקפנות ופגיעה בריבונותה של מדינת ישראל, והיא תכריז על מלחמה על כל מדינה שממנה יצאו החוטפים.

ב.   על ישראל להוציא איום גלוי ומפורש לממשלת לבנון, מאחר וכיום והחיזבאללה הוא חלק מהממשלה הלבנונית ובעל זכות וטו, שאם תתבצע חטיפה נוספת, מדינת ישראל תכריז מיד מלחמה על לבנון אשר תשא במלוא האחריות לתוצאותיה.

ג.    המוסד וזרועות הביטחון, צריכים לקבל הנחייה מפורשת (אם טרם קבלו) לפגוע בנסראללה מסיבת ביצוע פשעי מלחמה וצריך להיות לו ברור עד יומו האחרון, שהוא יעד מועדף לחיסול או לחטיפה והבאתו למשפט בארץ.

ד.    על ראשו של נסראללה יש להציב בגלוי פרס כספי גבוה, ושיהיה נרדף עד אחרית ימיו עם אות קין על מצחו לדראון עולם.

ה.   יש להודיע כבר מהיום, שאין למדינת ישראל עניין להחזיק בגופות חללי אויב לצרכי מיקוח, היא תשיב החל מהיום את הגופות שבידה לאלתר, ללא כל מיקוח וזאת באופן שוטף, וכך תצפה לנהוג מהצד השני.

 

ולסכום, אחד הערכים החשובים הם החוזק והעוצמה של המדינה. אסור לרדת על הברכיים בגלל סחטנות של ארגוני טרור. זהו ערך עליון שצריך לחזק ולטפח כבעבר, גם אם הוא עומד בסתירה לגורלו האפשרי של חייל היוצא לקרב ולכן יש כבר לפעול לכיוון זה על ידי:

 • קביעת כללי קוד לאומי להשבת חיילים ואזרחים חטופים, שהכלל הראשון בו, אין משחררים מחבלים רוצחים תמורת גופות.

 • קביעה מפורשת שאין מנהלים משא ומתן לפני שמקבלים מידע על מצב החטופים ומאפשרים ביקורים של הצלב האדום. 

   

אך לפני כל זאת, יש להביא בהקדם להחזרתו של גלעד שליט הביתה, כי הנושא כבר בתהליך שהחל.

 

הכותב – סא”ל בדימוס

 

 

מקורות למאמר

ויקיפדיה-ערך פשעי מלחמה.

ויקיפדיה-ערך נסראללה ומדיניות חטיפות.

אתר מחלקה ראשונה- “קוד לאומי לחטיפת חיילים ואזרחים, מאת:גרשון אקשטיין(15. 7. 2008)

אתר “עצומה”- יוזמת הצעת חוק המונעת שחרור מחבלים חיים תמורת גופות (14. 7. 2008)

תיק “דבקה”-מדריך אל קעידה “לחטיפות חיילים ואזרחים אמריקאים” (25. 11. 2003)

msn-“חשש לחטיפת ישראלים בחו”ל” מאת:איתמר טרבס (17. 1. 08)

אתר אומדיה- הרווח והתועלת “מועדת וינוגרד” מאת:גרשון אקשטיין (21. 3. 2008)

אתר מחלקה ראשונה-“חמאס:נחטוף עוד חיילים ישראלים”מאת:איציק וולף (19. 7. 08)כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר