על הצל”שים שנשכחו: מוטב מאוחר מאשר אף פעם

על הצל”שים שנשכחו: מוטב מאוחר מאשר אף פעם


אביתר בן-צדף 27.09.2007 02:35
על הצל"שים שנשכחו: מוטב מאוחר מאשר אף פעם


צה”ל מסר למשפחת יזרעאלי את צל”ש האלוף, ששכח להעניק להם לפני חמישים שנה, על גבורת בנם במבצע “שומרון” – פעולת התגמול בקלקיליה * סמל צבי יזרעאלי נפל בקרב של סיירת הצנחנים במיתלה במלחמת סיני *
באיחור של יותר מחמישים שנה, העניק צה”ל תעודת צל”ש אלוף למשפחת יזרעאלי מכפר יהושע. הצל”ש ניתן על גבורת סמל צבי יזרעאלי בפעולת התגמול בקלקיליה (מבצע “שומרון”) באמצע אוקטובר 1956. הצל”ש ניתן ליזרעאלי, שנפל בקרב של סייירת הצנחנים במיתלה.

בדיקה של צה”ל העלתה, כי אלוף פיקוד המרכז שכח להעניק במאי 1957 את תעודת הצל”ש למשפחת יזרעאלי, והעוול תוקן באחרונה.

שכחו להעניק צל”ש לארבעה לוחמים

צבי יזרעאלי היה מפקד חוליה בחסימה, שהתמקמה בקרבת חרבת עזון. כשהמבצע הסתבך, הפכה פעולת החסימה לחשובה ביותר. סג”ם דב תמרי – מפקד מחלקה, שפיקד על החסימה לאחר שמפקד סיירת הצנחנים נפצע – קיבל צל”ש רמטכ”ל (שהומר לעיטור העוז) על תפקודו בקרב [כיום – הוא תא”ל בדימוס]. כן הוענק צל”ש רמטכ”ל (שגם הוא הומר לעיטור העוז) לסגן שלמה גל (גודלביץ), שהיה קצין התותחנים הקדמי (קת”ק) בקרב החסימה.

עתה מתברר, כי עוד ארבעה מאנשי סיירת הצנחנים זכו לצל”שים בקרב החסימה, ולא קיבלו אותם בזמנו. במאי 2006 תוקן חלק מהעוול, כשאלוף פיקוד המרכז העניק צל”שים ליוסי קולר, ליצחק זכרוביץ ולחיים רוטקופף – לוחמים מסיירת הצנחנים – באיחור של חמישים שנה – על תפקודם בפעולת קלקיליה.

רוטקופף נפל בקרב המיתלה. זכרוביץ נפטר בינתיים מבלי לדעת, שזכה בצל”ש על לחימתו. את תעודות הצל”ש קיבלו בשמם בני משפחותיהם. קולר הנו תא”ל בדימוס.

תיקון העוול הושלם כעת עם מסירת תעודת הצל”ש למשפחת יזרעאלי.

יוזמה ודבקות למשימה בעת קרב

בתעודת הצל”ש של סמל צבי יזרעאלי ז”ל כתב אלוף צבי צור, אלוף פיקוד המרכז [לימים – רמטכ”ל], כי הוא מציין את יזרעאלי על  שגילה יוזמה ודבקות למשימה בעת קרב. “בעת היתקלות עם האויב במבצע ‘שומרון’, התבלט יזרעאלי בארגון והעלאת פצועים ממקום ההיתקלות למוצב, עלה למוצב וירד ממנו פעמים מספר. בהיותו במוצב, נמצא כל הזמן בגזרה מול התקפות האויב, ארגן את הכוח כנגד ניסיונות התקפה של האויב”.

צבי יזרעאלי נולד לאברהם-יעקב וליפה ממושב כפר יהושע שבעמק יזרעאל בשמונה ביוני 1936. הוא התגייס לצנחנים, והגיע לסיירת החטיבתית (פלוגה ג’ של גדוד 890). כמפקד חוליית סיור, השתתף בפעולות תגמול ובמבצעי ביטחון שוטף.

ב-31 באוקטובר 1956 נפל יזרעאלי בקרב הסיירת לטיהור מצר המיתלה. באתר יזכור נמסר, כי דבריו האחרונים לחבר, שהיה לידו, היו: “אני הולך למות. מסור את חפציי הבייתה, ומסור שלום לחבר’ה. אמור להם, שימשיכו”.

לכתבה המקורית המלאהכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר