חה”כ אורי אריאל, גורמי הביטחון כבר לא מספיק חכמים בשבילך?

חה”כ אורי אריאל, גורמי הביטחון כבר לא מספיק חכמים בשבילך?

שמחה ניר, עו”ד
05.07.2008 15:19
חה"כ אורי אריאל, גורמי הביטחון כבר לא מספיק חכמים בשבילך? - אורי אריאל - טימטום - דם על הידיים


לא שיש לי אמונה עיוורת ב”גורמי הביטחון”, ולא שאני סבור שאין בהם גם אידיוטים מדופלמים, אבל בהעדר חלופה לאלה אין לנו ברירה, אלא לקבל את עמדותיהם המקצועיות, העדיפות על תחושות-הבטן של בוזגלו מן השוק, ועל פזילתם של פוליטיקאים המדברים אל בוחריהם, ואומרים לאלה את מה שהם רוצים לשמוע.כל אימת שמתבצע פיגוע ע”י ערבי תושב המדינה, או השטחים שבשליטתה, תמיד עולה, שוב ושוב, אותה המנגינה: להרוס את ביתו!

לא קשה להבין את פשר הקריאה הזאת. אם נהרוס את ביתו, יהיה בכך כדי להרתיע אחרים, ואם נהרוס את בית משפחתו, זה ירתיע משפחות אחרות מלתמוך בבניהם המחבלים הפוטנציאליים, ואף יניע אותם לפעול אקטיבית למניעת בניהם מפעילות מחבלית.

נכון, אנחנו אומרים לעצמנו. האיש האחד יחטא, ועל כל העדה תקצוף? האף תספה צדיק עם רשע? בנים אכלו בוסר, ושיני אבות תכהינה?

כן, יש לנו הרבה פסוקים בתורת קדשנו, וישנם גם עקרונות דמוקרטיים ברוח נביאי ישראל ומנהיגי היישוב העברי בארץ ישראל, כולל המשפטנים שבהם, אשר הגדירו כ”חוקים נאציים” את תקנות ההגנה (שעת חירום), 1945, המנדטוריות אשר עדיין בתוקף בארצנו, ומכוחן אפשר להרוס את בתיהם של המחבלים אשר בגבולינו.

כמובן שתקנות ההגנה ההן חלות רק על מחבלים ומרצחים ערביים, לא על מחבלים ומרצחים יהודיים. כך, למשל, איש לא דרש להרוס את בתיהם של יורם שקולניק, דוד בן-שימול, עמי פופר, יונה אברושמי, עדן נתן-זאדה ואחרים.

אכן, יש לנו פסוק לכל עת וסעיף לכל חפץ, אבל יש לנו גם תשובה ניצחת לכל יפיופי-הנפש: חיי אדם ובטחון המדינה קודמים לזכויות הפרט.

כן, ממש כמו הפסילות המנהליות.

לפוליטיקאים כמו חה”כ אורי אריאל זה “ברור” שהריסת בתיהם של המחבלים תמנע פעולות טרור, ואם הוא היה משכנע אותי בכך, ייתכן מאוד – לא בטוח – שהייתי מצטרף אליו, למרות כל הפסוקים והסעיפים המקדשים את זכויות הפרט, כי, כידוע, מדינת ישראל היא “דמוקרטיה מתגוננת”, להבדיל, למשל, מדיקטטורה מתגוננת, או מדמוקרטיה לא-מתגוננת, או דמוקרטיה תוקפת.

אבל, מה לעשות, גורמי הביטחון המקצועיים סבורים שהריסת בתי המחבלים לא רק שאינה מקדמת את בטחון המדינה, אלא דווקא ההיפך: היא מקוממת את האוכלוסיה הפלשתינית, משניאה אותנו עליהם יותר-ויותר, ורק מדרבנת אותם לעוד ועוד פעולות טרור.

לא שיש לי אמונה עיוורת ב”גורמי הביטחון”, ולא שאני סבור שאין בהם גם אידיוטים מדופלמים, אבל בהעדר חלופה לאלה אין לנו ברירה, אלא לקבל את עמדותיהם המקצועיות, העדיפות על תחושות-הבטן של בוזגלו מן השוק.

השאלה, לענייננו, היא אם חה”כ אריאל מסתמך על ידיעותיו המקצועית, אם בכלל יש לו כאלה, או על מחקרים, או, אולי, גורמי הביטחון המתנגדים להרס-הבתים הם, לדעתו, “סמולנים”, “עוכרי ישראל”, שטופי “שנאה עצמית” וכו’. אם כך הוא, הייתי ממליץ לו לבדוק כמה אנשי ביטחון בעלי אוריינטציה פוליטית ימנית-מובהקת סבורים ההיפך ממנו.

לדעתי הענייה הוא, אריאל, בסך-הכל אומר לבוחריו את מה שהם רוצים לשמוע.

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר