אפשר גם לאכול בידיים (וללקק את האצבעות)!

אפשר גם לאכול בידיים (וללקק את האצבעות)!

שמחה ניר, עו”ד
29.05.2008 22:38
אפשר גם לאכול בידיים (וללקק את האצבעות)!


דניאל פרידמן מדבר על התערבות בג”ץ במינויו לתפקיד בכיר של מי שאוכל בידיים; עידו באום מתפלמס איתו; אנחנו מהאו”ם, נשאיר את הפרשנות לטוקבקיסטים.תחת הכותרת האיש שאוכל בידיים פותח עידו באום (דה מארקר, 28.5.2008) בהקדמה זו:

כמדי שנה, ירדו עורכי הדין לאילת לנוח ולהתבדר. שר המשפטים סיפק להם שעשועים, פרופ’ דניאל פרידמן יודע לתת מופעי סטנד-אפ מבדרים. שיעוריו בקורס דיני חוזים באוניברסיטת תל אביב – לפחות לפני 15 שנה כשהחתום מעלה היה תלמידו – היו הרבה פחות מרתקים בהשוואה למופע שלו שלשום. הוא עלה לבמה אחרי נאום מתון של הנשיאה דורית בייניש, וסיפק דוגמה להבנה בתקשורת המונים ולדיבור להמונים.

וממשיך:

פרידמן הציג קייס על התערבות המשפט בעבודת השלטון המרכזי באמצעות עילת חוסר הסבירות. לטענתו, בית המשפט בישראל יתערב במינוי אדם לתפקיד בכיר אם תועלה טענה כי המועמד, על אף שהוא מוכשר לתפקיד, “הוא איש שאוכל בידיים ולא בסכין ובמזלג”. האיש שאוכל בידיים היה לשיחת היום בקרב עורכי הדין באילת. מעט מאוחר יותר העיר המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, אליעזר ריבלין, ביובש אופייני כי הדוגמה מופרכת.

ולאחר תיאור של עמדות שונות אשר הוצגו לעניין זה – בהן לא נדון במסגרת זו – הוא גומר:

הדוגמה שבחר שר המשפטים אומרת עלינו משהו. מי שאוכל בחוסר נימוס, מזלזל או מתעלם מנורמות התנהגות מקובלות בחברה ובתרבות שאנו חותרים להיות חלק ממנה, ומי שמתחנך על זלזול והתעלמות מנורמות לא כל כך חשובות לכאורה, ממשיך אחר כך והופך להיות נהג שחותך בכביש, אזרח שמתחמק מתשלום מס או בכיר שממנה חברים ללא הליך תקין, מטה מכרזים ממשלתיים ומקבל מעטפות עם כסף שחור. מי שאוכל בידיים מכתים את כולנו.

בחרתי הפעם להימנע מפרשנות משלי, ולהשאיר אותה לטוקבקיסטים:

  

 12 תגובות, ב– 12 דיונים

האיש שאוכל בידיים

עידו באום  28.05 | 08:45

 

  12.

מומחה למומחים /בדיוק 

29.5 | 14:04

כוונתו היתה לומר שהמערכת משמרת את עצמה ופולטת את כל מי שלא הופך להיות חלק ממנה, כלומר מאמץ את מנהגיה.

 

  11.

מפוכח /פרידמן הורס 

29.5 | 09:24

את מערכת המשפט בישראל. חבל. זו תהיה בכייה לדורות…

 

  10.

הכי כיף /לאכול בידיים!!! 

29.5 | 08:17

זה אמנם לא “תרבותי”, אבל מהנה במיוחד. מי ששכח פעם לקחת סכו”ם לפיקניק יכול לאשר.

 

  9.

אבל התגובות /עידו כתבה מצוינ 

29.5 | 00:20

כנראה רוב עם ישראל אוכל בידיים וכמה שהידיים עובדות יותר הראש עובד פחות. זה מה יש

 

  8.

מילקו /התלמיד שלא הבין 

28.5 | 21:52

הכותב לא הבין ככל את פרידמן. האחרון טען נגד האליטיסטיות של בית המשפט העליון. למשל, רצה לומר שלקליקה של בתי המשפט העדיפה אנשים שהתנהגו בצורה אליטיסטית על פני אנשים מוכשרים הקרובים לעם, כלומר כאלה שיודעים לאכול (בידיים) פלאפל ברחוב ולא מסתובבים במסיבות רהבתניות. במקום להתייחס למטפורה ראוי היה לכותב שיתייחס לטענה החמורה שמעלה פרעדמן.

 

  7.

עשר אצבעות /הוכחה 

28.5 | 21:51

אני אוכלת עם הידיים גם עם סכום וגם צ’ופ סטיקס הכל תלוי כמובן בסוג המזון והסביבה התרבותית חברתית בה מתבצע האקט המפליל של האכילה. הכל טוב ויפה עד כאן ועכשיו אני שואלת מה הקשר???

 

  6.

יקיר /מה הקשר??? 

28.5 | 21:07

אני פשוט (לא) מבין (ל)מהחותר הכותב… הקשר בין אכילה בידיים, שהיא נורמה מקובלת במדינות רבות, לבין התנהגות תרבותית בכביש, חוסר כבוד לזולת…ואולי הזולת צריך לכבד את מי שנהנה לאכול בידיים, שלמעשה מהווה חלקת מחוויית האכילה (חוש המישוש מופעל גם כן)…מעניין איך הכותב “מנגב” חומוס עם פול…עם צ’ופ-סטיק? כתבה מגמתי שאין קשר בין המילים והמשפטים…אם רצה הכותב להגיד דבר מה על כבוד השר, הפרופסור דניאל פרידמן, היה נכון אם לא היה הולך סחור וסחור…

 

  5.

פלמוני /הנאצים לא אכלו  

28.5 | 17:09

בידיים אבל לא בחלו לקחת במו ידיהם חיים לרבבות

 

  4.

משה /פדידמן צודק

28.5 | 16:34

אולמרט לא אוכל עם הידים אבל קיבל מעטפות ! רפול ז”ל אכל עם הידיים אבל לא קיבל מעטפות ! בכל מקרה פרידמן צודק, השאלה היא לא משפטית ואין לבג”ץ מה לדון בה. גם אם מדובר בשר התיירות , אין למר ברק שום משקל עודף בבחינת הנושא.

 

  3.

משה /פדידמן צודק

28.5 | 16:33

אולמרט לא אוכל עם הידים אבל קיבל מעטפות ! רפול ז”ל אכל עם הידיים אבל לא קיבל מעטפות ! בכל מקרה פרידמן צודק, השאלה היא לא משפטית ואין לבג”ץ מה לדון בה. גם אם מדובר בשר התיירות , אין למר ברק שום משקל עודף בבחינת הנושא.

 

  2.

ענבר /אוכל בידיים וגו 

28.5 | 15:17

אפרופו חותך על הכביש – מה, זה שהרג אמא וילד על הכביש וריצה עונש מאסר אוכל עם הידיים ? לא נראה לי

 

  1.

כתבה לא מובנת /מטאפורות 

28.5 | 11:08

כל כך התפלפלת עם המטאפורות שאיבדתי לגמרי את הקורא בדרך. זו כנראה כתבה למי שהיה שם או ששייך לקליקה של ראשי המשפט בישראל ואם לא כך הדבר אולי היה צריך פחות לציין שמות של עו”ד ושופטים ויותר לדבר על הפואנטה.

 

ועל כך הייתי אומר: לאכול בידיים, וללקק בתאווה את האצבעות!

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר