בל נשפוך התינוק עם המים

בל נשפוך התינוק עם המים

אהרון רול – טוררונטו, קנדה
25.05.2008 23:30
בל נשפוך התינוק עם המים


שיטת המשטר הדמוקרטי נישענת על העם וממנו שואבת כוחה. קשיי היום יום יוצרים לעיתים מסך ערפל שילטוני אשר מונע בעדנו לראות דברים כהוויתם אך בבסיסו של דבר קשורה תקינות הדמוקרטיה בטבורה ברצונו ובאמונתו של העם כי בידיו הוא באם תחיה זו, אם תיכחד. חייבים אנו להתגייס, להביע דעתנו בריש גלי, לחזק ידם של אותם ביננו אשר בכוונתם וביכולתם לסתום את הפרצות המאפשרות את קיעקועו של מרקם החיים הדמוקרטי.25 מאי 2008

אם לא היו קיימים התגובונים (מסרונים, טוק-בק) הרי חייבים היינו להמציאם.  זוהי הדרך הבדוקה ביותר לפרט להביע דעתו ולא להיות תלוי בחסדי כותבי מאמרים מלומדים בעיני עצמם (כולל כותב מאמר זה) המשימים עצמם כשופרו של העם בעודם משרתים לעיתים אך עצמם.

לאחרונה, לאור הממצאים המחרידים בנוגע לשחיתותו של האולמרט, אנו עדים למפנה מדאיג בדעות פרטים בציבור כפי המשתקף באלפי מסרונים המציפים את העיתונות האינטרנטית ומכאן שמשקפים נאמנה את הלך הרוח בציבור.  יותר ויותר מגיבים נוטים לשלול את הדמוקרטיה כשיטת הממשל המועדפת עליהם ותרים אחר שיטה אחרת, כלשהי, אשר תפטור אותם ממצוקתם האמיתית הניתפסת כנובעת משיטת ממשל זו, עקב גילויי השחיתות השלטונית האחרונים ואין המדובר כאן באולמרט בלבד.

ניראה כי לעיתים כותבים ומגיבים אינם מכירים דיים את שיטת המשטר בה הם חיים ולגבי דידם הדמוקרטיה הישראלית הינה כעין ‘אהבה ניכזבת’ אשר כדרך כל אהבות מסוג זה, כגודל הציפיות כן גודל הנפילה, גורמת לאכזבה עמוקה ולשלילתה.  ומכאן חוזים אנו בקוראים רבים המציעים לפנות לשיטת ממשל אחרת או לשינוי רדיקלי בשיטת הממשל הקיימת.

שיטת הממשל הדמוקרטי באה ליתקון את אותה תכונה בגזע האנושי אשר הוכחה באין ספור מיקרים וארועים האומרת כי “כוח משחית וכוח אבסולוטי משחית באופן אבסולוטי”.  ההיסטוריה האנושית רצופה בהוכחות לאמיתות תיזה זו ואין צורך כאן לחזור ולהוכיחה בפירוט רב.  די אם נזכיר את שארע באירופה במאה הקודמת בגרמניה ובברית המועצות אשר שם שליטים אבסולוטיים עשו שימוש מזוויע בכוחם על מנת לבצע פשעים מחרידים כנגד בני עמם כמו גם נגד האנושות בכללה.

מאידך, הבה וניקרא לילד בשמו.  שיטת הממשל הדמוקרטית הינה רחוקה משלמות.  למעשה שיטה זו מחוררת בכשלים שלטוניים אפשריים כגבינה שוויצרית.  עד כמה חשופה שיטה זו לכשלים מהותיים ניתן ללמוד מארועי שנות השלושים בגרמניה כאשר שיטה זו בדיוק איפשרה את עליתו של היטלר ומפלגתו הנאצית לשלטון ושיטה זו בדיוק (כאשר אין באמירה הבאה ולו שמץ של השוואה למהות, ולו אף ברמז) העלתה לשילטון בישראל את מפלגת קדימה והעומד בראשה האולמרט על מעשיו הנלוזים.

השיטה הדמוקרטית עצמה עקב מהותה כשומרת החותם הבילתי מתפשרת של זכויות הפרט אשר אלו הם נותנים בידה את הצדקתה המוסרית העליונה, מאפשרת לעיתים, עקב סדקים משפטיים ונוהליים מוזנחים, כאשר אפשר ונותרו הם ככאלה בכוונת מכוון, לאותם הפרטים לנצלם על מנת לצבור כח וממון ממש בסיגנון המשטר האבסולוטי-דיקטטורי, אך בחסות החוק.

משאך הופר האיזון העדין בין זכויות הפרט לזכויות הכלל, לכל כיוון, עומד קיומו של המשטר הדמוקרטי תחת סכנה קיומית.  יתרונו של המשטר הדמוקרטי על פני כלל המשטרים האחרים הוא כי כשלי-הפרת-איזון אלו ניתנים לתיקון בקלות ובמהירות יחסיים ונימצאים כולם בידי העם באמצעות נציגיו בכנסת באם אך חפץ הוא בם.

לעומת  כל זאת, מהי האלטרנטיבה?  שילטון דיקטטורי, מלוכה ומונרכיה, שלטון פשיסטי,  שילטון קומוניסטי? נו באמת.

עלינו להכיר בכך כי המשטר הדמוקרטי הינו הרע במיעוטו ובשום פנים ואופן אינו משטר מושלם.  אך באותה נשימה עלינו להבין כי כל חלופה אחרת גרועה הימנה שבעת מונים.  גם אם העם העלה באמצעות הצבעתו שליט גרוע הרי בחירה זו הינה בחירתו ואין לו להלין אלא לעצמו בלבד.  חשוב יותר, ההזדמנות בידו תמיד להחליף את שליטו הגרוע באחר טוב יותר הימנו (אך לעיתים אף גרוע ממנו כפי שארע בחילופי השלטון בין אריאל שרון לאולמרט).  המשטר הדמוקרטי נותן לאדם ברחוב את התיקוה, אשר אינה מצויה בידו בעיצומו של שלטון אבסולוטי, כי יום יבוא, בעתיד הקרוב או מעט רחוק יותר, תהיה ההזדמנות בידו להביע דעתו בקלפי ולהחליף שליט גרוע בטוב על פניו.  הרי ככלות הכל, התקוה לעתיד טוב יותר הינה מסממניה המובהקים ביותר של יצורי אנוש, סיפורו של הגזע האנושי כולו הוא סיפורה של התקוה למחר טוב יותר.

אכן, ניתן להבין את מיאוסם ותחושת אזלת היד של פרטים בציבור הישראלי משיטת מישטר זו.  כשלי הדמוקרטיה הישראלית אשר צפו לעין כל בחמש-עשרה השנים שחלפו בכל עוזם וכיעורם תומכים בהבנת תחושת הדחיה בציבור.  אכן, הבנת תופעת הדחיה, אך לא קבלתה.  הגרוע ביותר שנוכל לקבל מאולמרט ומפלגתו קדימה עודו לפנינו, באם חלקים גדולים והולכים בציבור יחושו כי שיטת הממשל הישראלית כיום אינה עבורם עקב התנהלותה הקלוקלת העכשווית. כל השחיתויות האולמרטיות, כל הכלנתריזם הבזוי של חברי ‘קדימה’, כל השחיתות השלטונית והמשפטית והציבורית אשר אין לכחד כי אכן קיימות, יחווירו ויתגמדו למול שיטת ממשל אבסולוטית-דיקטטורית בישראל.

נישמע למצער בנאלי, אך זו האמת לאמיתה, שיטת המשטר הדמוקרטי נישענת על העם וממנו שואבת כוחה.  קשיי היום יום יוצרים לעיתים מסך ערפל שילטוני אשר מונע בעדנו לראות דברים כהוויתם אך בבסיסו של דבר קשורה תקינות הדמוקרטיה בטבורה ברצונו ובאמונתו של העם כי בידיו הוא באם תחיה זו, אם תיכחד.  חייבים אנו להתגייס, להביע דעתנו בריש גלי, לחזק ידם של אותם ביננו אשר בכוונתם וביכולתם לסתום את הפרצות המאפשרות את קיעקועו של מרקם החיים הדמוקרטי.

אל לנו לשפוך את המים עם התינוק.  אכן, מי הדמוקרטיה הישראלית הינם כיום מי אפסיים מזוהמים אך התינוק הינו תינוקנו האהוב המסמל עבורנו את התקוה לעתיד טוב יותר ועלינו לכן לשמור עליו מכל מישמר.  מוטב לנו כי ניתמקד בניקוי האורוות, בהחלפת המים המזוהמים בזכים וצלולים. עדיין לא מיצינו את האפשרויות הרבות והמגוונות הגלומות בידינו, בכך נצא כולנו נישכרים שבעתיים.

המחבר הינו יועץ אירגוני בכיר ודירקטור ניהול פרויקטים לחברות ואירגונים בענף המחשבים

www.aaronroll.com

http://www.global-report.net/aroll/

 

אהרון רול – טורונטו –  טלפון:  – 905-886-8998 –  אימייל

 amroll@rogers.comכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר