מיליארד ש”ח

מיליארד ש”ח

אביתר בן-צדף
http://www.global-report.com/eviathar 22.01.2008 07:01
בגלל סכום פעוט - תבוטל, כנראה, שנת הלימודים תשס

בגלל סכום פעוט – תבוטל, כנראה, שנת הלימודים תשס


לדברי שר האוצר, מתעקשים המרצים לקבל תוספת של מיליארד שקלים עבור שחיקת שכרם * שיעור קטן בחשבון מלמד, כי בסופו של דבר יקבל כל מרצה תוספת חודשית של 114.67 שקלים * ביטול שנת הלימודים תשס”ח (ביום שישי הקרוב, בשעה שתים-עשרה בצהריים – עד הודעה חדשה) יעלה כ-1.2 מיליארד ₪ רק בהחזרי שכר-לימוד, ששילמו הסטודנטים * כך בונים ספין *מיליארד שקלים חדשים – טוען רוני בר-און, שר האוצר – מונעים את חידוש הלימודים באוניברסיטאות. כלומר, מפרידים בין אבדן שנה אקדמית לבין המשך צליעתה של האקדמיה הישראלית וקרטועה לקראת ניוונה השקט, הרחק מעבר לאורות הזרקורים ולכותרות.

 

כדאי להבין משהו בחישובים, שעומדים מאחורי הספינים של שר האוצר – פרק חשוב בהבנת שיטות ההונאה של ממשלת הזדון של אולמרט.

 

אומר שר האוצר:

 

1.  יש 4,000 מרצים

 

2.  המרצים רוצים יותר ממיליארד (1,000,000,000) שקלים כתשלום על שחיקת שכרם.

 

אזכיר, כי המדובר בדיונים על הסכם לשנים 2009-1997; כלומר, לתריסר שנים (144 חודש). 

 

משמע, 83,333,333 שקלים וכמה אגורות לשנה (בלי רבית והצמדה על שנים שחלפו), שהם תוספת של 20,833 שקלים ועוד כמה אגורות למרצה. אמנם שר אוצרנו טען מבלי להסמיק, שזה יותר ממשכורות שכמה מהמורים מקבלים (אני במקומו הייתי חושב על הבושה … או, כפי שאומר הפתגם, “סייג לחוכמה שתיקה”), אך התוספת האדירה תתבטא בשכר הברוטו של כל מרצה בסכום אגדי של 114.67 שקלים מדי חודש בחודשו. 

 

כלומר, האוצר מתעקש על הרס האוניברסיטאות מיד בגלל נזק אדיר – “פריצת הסכמי השכר במשק בעקבות היענות לדרישות המופרזות של הסגל הבכיר. על המרצים להגיע להסדר מיידי במסגרת מדיניות השכר הנהוגה במגזר הציבורי”, לדברי השר בר-און. 

 

לאור שיעורה האדיר של תוספת השכר הנדרשת – אם השר דובר אמת – הרי ניתן לשאול מה מניע את האוצר במאבקו חסר-הפשרות במרצים?

 

יתר על כן, האם הוא מגלה בפעולתו שיקול-דעת ראוי? 

 

ובנוסף

 

אם תבוטל שנת הלימודים תשס”ח – יצטרכו האוניברסיטאות להחזיר לסטודנטים את שכר הלימוד, שגבו כבר. אומדים את הסכום הזה ב-1.2 מיליארד ₪. באורח פלא, הסכום הזה דומה מאוד למספרי הקסם, ששלף השר בר-און. עוד סיבה לחשדי, כי המדובר בספין.

 

שר האוצר גם לא לקח בחשבון, כי ביטול שנת הלימודים יפגע במשק, כיוון שכמה עשרות אלפי בוגרים לא ייקלטו השנה בשוק העבודה, ואלפי סטודנטים, שירצו להתחיל את לימודיהם בשנת תשס”ט (ההרשמה צריכה להתחיל עוד כמה שבועות), לא יוכלו לעשות זאת, כיוון שהמקומות תפוסים עדיין על-ידי מי שטרם סיימו את לימודיהם השנה.

 

וכפי שאומר הבנק שלי – טל”ח.

 

גילוי נאות: המחבר היה כישלון מוחלט בחשבון, ונותר כזה; אך הוא מבין ממש מעט בספינים.

 

 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3494688,00.html

 

http://www.global-report.com/eviathar/?l=he&a=135463

 

 


לכתבה המלאה במקורכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר