שופטים גיבורים – על חלשות

שופטים גיבורים – על חלשות

אהרן רול
אהרן רול 18.01.2008 20:50
שופטים גיבורים – על חלשות


נערות בנות 14 – 16 נעצרות, בפקודת שופט, ללא הגבלת-זמן על עבירה שעונשה מוגבל בזמן, רק משום שסירבו להזדהות (וכשחקן-חיזוק – גם משום שבתחנת המשטרה הן – איך לא תיבושנה! – “ישבו ולמדו פרק בתורה”). פיתרון יצירתי, הומני ותואם גיל לבעיית הנערות ניתן למצוא בקלות אך מדוע להתאמץ כאשר ניתן להראות למתיישבים מיהו כאן הבוס ויחד עם זאת להשפילם עד עפר. הרי “הם” לא משלנו.8 ינואר 2008

מה קרה לנו? האם הפכנו למדינה דרקונית אכזרית וחסרת התחשבות גם כאשר המדובר בקומץ קטינות משולהבות? האם מערכת האכיפה כה חדורה בתחושות נקם עד כי איבדה כל אמת מידה מוסרית? האם המערכת מגמשת שריריה כנגד ילדות בנות 14 – 16 בעוד כי מן המפורסמות הוא כי חוששת היא להתעמת עם הדבר האמיתי, המתיישבים הנחושים של הגדה המערבית.

לפני כשבועיים נעצרו שבע קטינות במאחז ‘גבעת אור’ שליד בית-אל שבגדה, ע”י פלוגת מג”ב – לא פחות, והן מואשמות בכך שהסיגו גבול ושהו בשטח צבאי סגור ללא היתר. עד כאן אין חולק על העובדות וכן אין חולק כי נעברה עבירה.

בהערת אגב נעיר כי ריח רע מתנוסס מעל כל עניין ה”שטח צבאי סגור” המושת ומוסר על שטחים שונים בגדה בהתאם (כך לפחות משתמע) לגחמותיו של מפקד היחידה המרחבית המקומי ובהתאם לידיעות מודיעיניות על תנועות המתיישבים המסופקות למפקד הצה”לי, בנוסף לאחראי בלונדון (ומשם ככל הנראה לערב הסעודית) באמצעות ‘שלום עכשיו’, בצל”מ ושאר ירקות קלוקלים.

הילדות נעצרו בפקודת שופט אשר, כך נראה, איבד את כל בלמי המידתיות ודן אותן למעצר ללא הגבלת זמן ועד לתום ההליכים המשפטיים. העילה למעצר היתה מופרכת גם מוזרה. כלשון הדין: “סרובן להזדהות ולעמוד בתנאים כמו גם התנהגותן בתחנת המשטרה (יושבות ולומדות פרק בתורה) ובבית המשפט מצביעים על העדר מורא מפני הדין ומהווים קריאת תגר נגד שלטון החוק”.

החלטה זו מעלה מספר תמיהות ותהיות.

הרי אותם מחוקי מדינת ישראל הישימים לבוגרים אינם תקפים בכל הנוגע לקטינים ומשום כך הכיצד מנסה בית המשפט לאכוף את הדין על אותם שאינו קיים וישים לגביהן למעשה?

אם מצא בית המשפט כי אכן כן ישימים חוקי הבוגרים של המדינה לגבי קטינים הרי שבמשמעו אינם קטינים ומשום כך, למשל, מה לנו כי נלין על הפדופילים במקומותינו הרי במשתמע מהנ”ל הם אינם מפתים קטינים אלא עם בוגרים לכל דבר עסקינן וכך אין להאשימם בפדופיליה. האם האבסורד אינו צועק כאן למרחוק?

ומה באשר לנישואי קטינים? הרי אינם קטינים הלא כן? ומה באשר לקיום יחסי מין עם קטינים? אין כאן עברה על החוק? הרי אליבא ד’בית המשפט הינם בוגרים. אכן סיבה למסיבה.

הרי ברי הוא כי מעצרן של הילדות אשר אינו קצוב בזמן, אורכו יעלה על כל עונש שיושת על עובר עברה כגון דא (בוגר) ואף בכך נשבר עקרון המידתיות. ברור הוא כי בית המשפט מנסה ללמד לקח את הקטינות, אך דרך ענישה זו, שלילת החרות הבלתי מוגבלת בזמן, הרי שמורה היא לבוגרים בלבד וברי כי אינה מתאימה לגילן של הנערות. בקיצור מישהו מנסה לאחוז את המקל משני קצוותיו.

ואם בית המשפט מתעקש כי האחריות נופלת על הנערות בלבד הכיצד השמיט הוא את אחריותם של המבוגרים האחראים עליהם? הוא שאמרנו, גיבורים על חלשות.

והיכן כל אותן עמותות לשלום ולרווחת הילד והקטין? אהה, כמעט שכחנו, הללו הרי נמצאות בצד השני של המפה הפוליטית, וכך הילדות הקטינות אינן “בני אדם”, אינן קטינות, הן הרי קוראות בתנ”ך ובשאר “מרעין בישין” ולכן הן מסכנות את הדמוקרטיה ושלטון החוק הישראלי. אכן בדיחה גרועה המעלה טעם רע מאד בפה.

בהחלטתו הכה מופרכת, המתאכזרת לקטינות חסרות הגנה, של השופט ארנון דראל ניסה זה לרצות את אדוניו מפרקליטות המדינה, מוטי האג’נדה החד צדדית בעליל (יוזמי, יוצרי, ודוחפי דו”ח טליה ששון למאחזים לדוגמא).

פתרון יצירתי, הומני ותואם גיל לבעיית הנערות ניתן למצוא בקלות אך מדוע להתאמץ כאשר ניתן להראות למתיישבים מיהו כאן הבוס ויחד עם זאת להשפילם עד עפר, הרי “הם” לא משלנו.

האם אנו כבני העם היהודי לא עברנו מערכת משפטית מוטת אג’נדה לדראון עולם של חולצות חומות ושחורות בשנות השלושים והארבעים של המאה הקודמת? דווקא עלינו מוטלת החובה (והזכות) לטאטא מערכת משפטית כה קלוקלת.

מי ישפוט את שופטינו?

___________________________

המחבר הינו יועץ אירגוני ודירקטור ניהול פרויקטים בכיר לחברות ואירגונים בענף המחשבים

www.aaronroll.com

http://www.global-report.net/aroll/

אהרון רול

טורונטו

905-886-8998

amroll@rogers.com

 


לכתבה המלאה במקורכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר