פירוק-מרצון של הרשות הפלשתינית – המוצא היחיד

קישור מקוצר למאמר הזה: https://www.quimka.net/55364

נאוםתשובה לנדב העצני, אשר תרחיש התמוטטות הרשות הפלשתינאית לא מטיל עליו אימה

שמחה ניר, עוד

יש לו פסיכיאטר טוב ומרגיע

 

לחג החירות, פסח התשע”ט: עוז לתמורה – בטרם פורענות!

נא להכיר, מוזמנים לעקוב: https://twitter.com/SimhaNyr_quimka

בן 79 שנים אנוכי היום (15.6.2018), צעיר, בריא ובועט, אבל עוד הדרך רב, עו”ד רבה המלחמה!

יש גונגל טוטאלי בבתי המשפט. תעשו הכול כדי לא להגיע אליהם

זה יעדנו: משרד המשפטים וזכויות האזרח!

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק

נציב תלונות הציבור על שופטים ורשמים – זה אנחנו!”

לייקלדף הפייסבוק עוד שמחה ניר – שר המשפטים הבא

המאמר ה-4,000 באתר: לו אני שר המשפטים

ההכרזה הרשמית שלי על ריצתי לתפקיד שר המשפטים

מתי מותר – ואפילו חובה – לומר לזולת שק בתחת“?

בגץ 8743/14, שמחה ניר, עוד, נהוועדה לבחירת שופטים ו-7 אחרים – קיצור תולדות הזמן

א. למה מתכוון נדב העצני

תחת הכותרת במקום לדאוג לאינטרסים שלנו, כחלון ונתניהו דנו בהצלת הרשות מקריסה, (מעריב, 3.5.2019) אומר נדב העצני, בין השאר:

הפגישה בין ראש הממשלה לשר האוצר לוותה בדיווחים חמורי סבר על החשש מפני מצב הרשות בגלל קיזוז גובה המענקים שהפלסטינים נותנים לטרוריסטים ובני משפחותיהם. ערב הפגישה הפיצו מקורות אינטרסנטיים תסריטי אימה ילדותיים לגבי האיום החמור שנשקף לנו מהתמוטטות הרשות

אני לא בטוח שירדתי לסוף פשרו של המשפט הרבמפרקי הזה: האם הכוונה היא שהרשות לא תתמוטט, שהיא תתמוטט אבל לא נשקפים לנו שום תסריטי אימה מההתמוטטות הזאת, או שהיא אכן תתמוטט, ואכן נשקפים לנו תסריטי אימה מההתמוטטות הזאת, אבל הם ילדותיים“.

ב. התרחיש שלי

אני מציג כאן תרחיש, בלי פרשנות, רק עם שאלה: האם זה תרחישאימה?

מר העצני יענה, מן הסתם: זה תרחיש דמיוני, שלעולם לא יתרחש, אבל ההנחה השוללת את התרחיש מבוססת על ההנחה שזה לא כדאי להם“, לפלשתינאים, אבל שאלה היא אם הפלשתינאים אכן יודעים מה כדאילהם, ואם שיקולי הכדאיות שלהם, בעיניהם, עולים בקנה אחד עם דעתו של מר העצני על מה שכדאילהם.

להזכירכם: גם הקונצפציה של ערב מלחמת יום כיפור התבססה על כך שלערבים לא כדאילתקוף אותנו, אבל האידיוטים האלה לא הבינו מה כדאילהם והשאר היסטוריה.

ג. ארץ ישראל השלמה מגיברלטאר והמאגרב ועד קמצטקה – היתכנותאפס … ומה האלטרנטיבה?

לפני שאתם מתנפלים עלי ומייחסים לי כתיבה מוטהפוליטית, הרשו לי להזכיר לכם את מה שכתבתי בגילוי הדעת על האוריינטציה הפוליטית של עו”ד שמחה ניר: אני בעד ארץ ישראל השלמה לגמרילגמרי – מגיברלטאר והמאגרב במערב ועד קמצטקה במזרח – אבל חוששני שהפתרון הזה לא יזכה לתמיכה רבה בקהילה הבינלאומית, והפתרון השני מבחינת ההיתכנות שלו הוא פתרון שתי המדינות.

הפתרון הזה, בימיו הטובים, זכה לתמיכה של 59% מהישראלים, ו-51% מהפלשתינאים (עפי ויקיפדיה). הוא לא התגשם, וגם לא יכול היה להתגשם, בגלל המערכת הפוליטית בישראל, ואולי גם בגלל זו הפלשתינאית, והיום הוא הולך ומתרחק.

דונאלד טראמפ, “ידיד ישראל“, הקשיח את עמדות שני הצדדים כנגד הפתרון הזה, הבחירות לכנסת ה-21, ואיתן הרחבת ההתנחלויות והסיפוח שביבי הבטיח ירחיקו עוד יותר את ההסדר הזה, ואם יש סיכוי כלשהו לקירוב העמדות – לפני הבחירות לכנסת ה-23 זה לבטח לא יקרה, וספק אם זה יקרה גם אחריהן.

הפלשתינאים מחכים לגודו: אולי הישראלים יבינו“, אולי מדינות ערב תחושנה לעזרתן, ואולי יקרה איזה נס מןאללה, אבל אבו מאזן בן ה-83 כבר לא כל כך בריא, ואיך הוא יחזיק מעמד עד גיל 91, כדי לראות את הפתרון הזה מתרחק עוד יותר.

ד. המוצא היחיד – האופציה הנוקליארית

את התרחיש הזה העליתי לראשונה במחזה Benjamin Abbas, Mahmoud Trump and Donald J. Netanyahu Make Peace in the Middle East (מומלץ לקרוא, הנאה מובטחת!), ועכשיו אני מעלה אותו כאפשרות ריאלית.

המוצא היחיד מהקיפאון המדיני הוא האופציה הנוקליארית“, כמטאפורה האמריקאית – פירוקמרצון של הרשות הפלשתינאית, החזרת המפתחות לביבי נתניהו, שיתמודד הוא עצמו בתוהוובוהו שישתרר בגדה המערבית, ושיעשה שלום עם איסמעאיל הנייה.

זה מה שהייתי עושה לו הייתי אבומאזן.

התרחיש הצפוי הוא בערך כזה:

 1. הרשפ מודיעה למדינת ישראל – עם העתק למוסדות האום ופרסום בכל העולם – שאם תוך שבעה ימים היא לא תיכנס איתה למום על בסיס שתי המדינות, היא, הרשפ, מתפרקת ביזמתה, ומחזירה את המפתחות למדינת ישראל. ההודעה כוללת הבהרה שהפעם היא רצינית, אין גרירתרגליים ואין רגערגע.

 2. אם ישראל לא נכנסת למום תוך הזמן שנקבע, או שנכנסת למום אבל עושה תרגילים, הרשפ מחליטה להתפרק, ובתיאום איתה גם כל הרשויות המקומיות בשטחי הרשות.

 3. לפני מימוש ההחלטה הרשפ והרשויות המקומיות מרוקנות את קופותיהן (אם בכלל יש בקופותיהן דבר, חוץ מחובות), ומשלמות את משכורות עובדיהם ואת שאר החובות. אם עדיין נשארים כספים נוספים – העובדים יקבלו את משכורותיהם העתידיות, ככל שהכסף נמצא.

 4. מנהיגי הרשפ והרשויות המקומיות מנתקים את הסלולאריים שלהם, עוזבים את השטח ויוצאים לחול, כך שההתפרקות היא בלתי הדירה.

 5. ברחבי הגדה פורצות מהומות – חלקן לאות הזדהות עם ההנהגה, וחלקן לאות מחאה.

 6. השתלטות ישראל על התבערה הפלשתינית מצריכה 20,000 שוטרים וחיילים, המדינה מוציאה צו 8 בלתי מוגבל בזמן.

 7. במקביל החמאס לא טומן ידו בצלחת ויוזם פעולות נגד ישראל מכיוון דרום, הגוררות כניסה קרקעית“.

 8. חיילי צהל חוזרים הבייתה בארונות, בקצב גובר והולך, האם העברייה הקולקטיבית מבעירה את מדינת ישראל.

 9. האלוף שמואל גורודיש קורא את נאום היורים ובועריםשל סבו המנוח.

 10. שום גורם בגדה לא מנצל את הוואקום השלטוני כדי לתפוס את השלטון, ולו מן הטעם הפשוט שבלי כסף אין שלטון.

 11. ברחבי מדינת ישראל מתחילות הפגנות בעדונגד, דונאלד טראמפ שולח לישראל רכבת אווירית של אמבולנסים ורכבי כיבוי.

 12. הקהילה הבין לאומית מנסה לרסן את מדינת ישראל, ביבי מתנגד, טראמפ תומך בו ומפעיל את הווטו שלו על כל הצעה הקוראת לישראל להפסיק את הפעילות המלחמתית, האום מוציא משורותיו את ישראל ואת ארהב, נוטש את ניו יורק ומתמקם בסין.

 13. הכנסת הXX מחליטה להתפזר.

ה. זה לבטח יתרחש, השאלה רק מתי

האם ההנהגה הפלשתינית תיקח על עצמה תרחיש כזה? אין לי ספק בכך, אבל השאלה מתי זה יקרה, וכמה דם פלשתיני יישפך עד שהיא תתפקח. בינתיים, הסירוב שלה לקבל מישראל כספים שמהם מנוכים המענקים של הרשפ ללוחמיהם ובני משפחותיהם – סירוב המחמיר את המצב הכלכלי בשטחי הרשפ – הוא אכן צעד קטן בכיוון הזה.

האם יש צורך במקורות אינטרסנטייםכדי לחזות אפשרות כזאת?

לא, אין צורך. יכולות להיות דיעות שונות לגבי ההסתברות שהיא תתממש, אבל שום ממשלה אחראית לא יכולה שלא להכין את שיעוריהבית לגבי האפשרות הזאת – רחוקה ככל שתהייה.

האם זה תרחיש אימה“? זה תלוי ברגישותו ובטעמו של המתבונן בתרחיש.

אני, למשל, חובב גרוטסקות, ואותי הוא יכול רק להרנין. את האם העברייה הקולקטיבית – פחות, אם בכלל.

ואת נדב העצני אולי זה לא ירנין, אבל גם לא יטיל עליו אימה – כך הוא אמר, ואני מאמין לו. כנראה שיש לו פסיכיאטר מעולה.

נשאלת רק השאלה אם התסריט הזה הוא ילדותי” … נו, טוףףף!

ו. ברגע האחרון: כיוונתי לדעת גדולים

עם השלמת המאמר הזה צדה את עיני כתבתו מאתמול (12.5.2019) של מר מעריב אונליין, עסקת המאה: “ארהב תכיר בכל ההתנחלויות ביוש כשטח ישראלי, בה נאמר, בין השאר:

בערוץ 13 דווח גם כי ביום שלישי שעבר במכון מחקר בוושינגטון נועדו השליח האמריקאי למזרח התיכון, אחד מהגורמים המרכזיים בפיתוח עסקת המאה, גייסון גרינבלט ועוד 10 מומחים לנושאי הסכסוך הישראליפלסטיני. אחד מהאנשים שנכחו במפגש היה הרמטכל לשעבר, גדי איזנקוט, שאמר לגרינבלט: “המצב בגדה המערבית רגיש ונפיץ בין השאר על רקע קיצוץ המימון האמריקאי למנגנוני הביטחון והמשבר הכלכלי“. לדבריו, “הגדה המערבית עלולה להתלקח לפני, תוך כדי או אחרי הנחת תכנית השלום שלכם עליכם לקחת זאת כחלק מהשיקולים שלכם. מרגע שהשד הזה יצא מהבקבוק ייקח חמש שנים להחזיר אותו בחזרה“.

טוב, גדי אייזנקוט הוא סמולני ידוע, וגם ילדותי, ואולי גם הוא לא אחוז אימה (גם לו, מן הסתם, יש פסיכיאטר טוב ומרגיע), אבל לעניין מה שצפוי בגדה המערבית – כנראה שכיוונתי לדעתם של גדולים.

אלא מאי?

לגדי אייזנקוט אין דמיון חולני כמו לעבדכם הנאמן, ולכן הוא לא מסוגל להעלות על הדעת את האפשרות שהרשפ לא תחכה להתפוצצות, אלא תקדים אותה.

__________

המלצות היום:

נדב העצני, לא אסלח לך על שאתה מאלץ אותי להגן על הפרקליטות!

_____________

למשתמשי פייסבוק, טוויטר ושאר הרשתות החברתיות – נא לשתף!

נא להגיב באמצעות הקישור הוספת תגובה” (למטה מכאן)

אל תאמרו מבחן בוזגלו אמרו מבחן אלישבע*לסגור את לשכת עורכי הדין*לדף הפייסבוק של עוד שמחה ניר*לדף הפייסבוק של האתר של קימקא

2 תגובות על “פירוק-מרצון של הרשות הפלשתינית – המוצא היחיד”

 1. אילן גלעדי הגיב:

  ולי אתה אומר שאין לי שכל וחשבת שאני חכם יותר ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר