מערכת ההוצאה לפועל: שערוריית האגרות הבלתי-חוקיות על העתקים מהתיק

מערכת ההוצאה לפועל: שערוריית האגרות הבלתי-חוקיות על העתקים מהתיק

שמחה ניר, עו”ד
08.11.2009 02:49
מערכת ההוצאה לפועל: שערוריית האגרות הבלתי-חוקיות על העתקים מהתיק - הוצאה לפועל - אגרות - עיון בתיקים - בית משפט לתעבורה - רוני בודסקי


מנגנון ההוצאה לפועל מתוזמר עם הזוכים, והם פועלים יחד, כגנבים-בלילה *** אם אתה רוצה לדעת מה מבשלים נגדך, אתה צריך לשלם אגרה *** מחר תצטרך לשלם כדי לדעת במה מאשימים אותךבלשכת ההוצאה לפועל גובים ממך אגרה בסך 4 שח על כל דף שאתה, החייב, דורש העתק ממנו. ייתכן מאוד שגם הזוכה מחוייב באגרה הזאת, אבל הוא יודע מה הוא מגיש, ושומר לעצמו העתקים, והוא גם מקבל אוטומטית העתק מכל מה שהחייב מגיש לתיק, כי החייב צריך להגיש כל מסמך עם העתק עבור הזוכה, ואילו הזוכה לא מחוייב בכך, כי לשכת ההוצלפ והזוכים מתוזמרים ביניהם, ופועלים מאחורי גבך כגנביםבלילה.

אתה יכול לבקש לצלם, על חשבונך, את התיק במכונת צילום מאלה המצויות בכל בית משפט ועומדות לרשות הציבור, בתשלום (בעיקר לצילום תיקים של בית המשפט), אבל גם את זה לא יתנו לך.

גם לעיין בתיק, בלי לצלם, לא יתנו לך.

לכאורה מהם 4 שקלים לעומת הנצח, אבל כאשר התיק מתנפח, הוא יכול להגיע למאות דפים, והאגרה על צילום התיק יכולה להגיע לאלפי שקלים.

אבל לא רק בכסף מדובר כאן אלא גם בעיקרון. עיקרון אשר חריגה ממנו ומשכמותו נוגסת מזכויות האדם פרוסה אחר פרוסה, ואתה האזרח נשאר אדיש, עד שזה יגיע גם אליך – בתחילה בהוצאה לפועל, אחרכך בבית המשפט לתעבורה, וכן הלאה, וכן הלאה. לעולם לא תדע מתי הגיליוטינה תגיע גם אליך.

הטלת אגרה על הזכות לעיין בתיק ההוצלפ, ולצלם מתוכו, היא שערורייה רבתי.

לאזרח מותר לדעת מה מבשלים נגדו. כך ענה לי פעם, בכתב, השופט רוני בודסקי, אשר היה האחראי על ענייני ההוצלפ בהנהלת בתי המשפט במשך שנים רבות, עד אשר ענייני ההוצלפ הועברו לרשות לאכיפה וגבייה.

כשמגישים לבית משפט חומר נגדך (כתבי תביעה והגנה, כתב אישום, בקשות שונות, תגובות לבקשות, וכו‘, וכו‘), חייבים להמציא לך העתק, ואם ישנם דברים שאין חובה להמציא העתק (כגון מוצגים המוגשים במהלך המשפט), יש לך הזכות לצלמם על חשבונך במכונות הצילום הנמצאות במקום.

בהוצאה לפועל לא ממציאים לך אפילו את הבקשהלביצוע, ותמורת האגרה נותנים לך רק תדפיס מהמחשב, כך שאם, למשל, אם אתה רוצה לבדוק את החתימה של בכ הזוכה, אם היא אכן חתימתו האותנטית, מהתדפיס אתה לא יכול לדעת את זה.

מחר ידרשו ממך תשלום אגרה עבור כתבהתביעה המוגש נגדך בהליך אזרחי, ומחרתיים ידרשו ממך אגרה תמורת כתבהאישום המוגש נגדך.

ואחרכך יעלו את האגרות כך שיהיו בני אדם אשר רכישתכתב התביעה או כתב האישום תהיה מעבר להישגידם, והם לא יוכלו להתגונן – לא בפלילים ולא במשפט האזרחי.

היה פעם משהו דומה עם האגרה תמורת הזכות להתגונן במשפטי מזונות או בתביעות על נזקי גוף, אבל היא בוטלה אחרי שבית המשפט המחוזי בירושלים קבע שהיא בלתיחוקית.

הגיע הזמן לטפל גם בזכותו של החייב לעיין בתיקי ההוצלפ, ולצלם מתוכם – ללא כל אגרה.

_______________

עוד בעניין ההוצאה לפועל: זפטה רצינית (דוקודרמה)

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר