דורית ביניש: לא נכון שהציבור מאבד בנו אמון; אהרון ברק: למנוע לחץ מבית המשפט

דורית ביניש: לא נכון שהציבור מאבד בנו אמון; אהרון ברק: למנוע לחץ מבית המשפט


Global-Report News 28.09.2006 01:09
שוב: מאשימה את השליח המעביר את המסר

שוב: מאשימה את השליח המעביר את המסר


הגאון ביניש מצאה את האשמים בירידת אמון הציבור בבתי המשפט על רקע שלל פרשיות השוחד והשחיתות והמינויים הפסולים ותפירות התיקים אשר נחשפו בשנים האחרונות: התקשורת. מעכשיו יש לשופט האמריקאי הנודע לואיס ברנדיס קונטרה בדמותה של ביניש: לא אור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר, אלא החושך והטחב והעובש. נשיאת בית המשפט העליון הטריה, השופטת דורית בייניש, האשימה (27.9.06) את השליח בכך שהמסר אינו מחמיא. נשיאת ביהמ”ש העליון אף תקפה בחריפות את הופעתן של עמדות המאזנות את דעתה של מערכת המשפט על עצמה: “אנשים שיש להם נגישות עוצמה ואמצעים מנסים להשפיע”.
“לא נכון שהציבור מאבד בנו אמון”

בהרצאה שנשאה בכינוס של לשכת עורכי הדין בחיפה והצפון לציון תחילת שנת המשפט, אמרה כי למרות הדיווחים בתקשורת על כך שהאמון במערכת המשפט נמצאת בירידה, “הרי שאין כך הדבר”. לטענתה, “גורמים רבי השפעה ובעלי אינטרסים שונים בעתונות הישראלית, מעוניינים להשחיר את פניה של מערכת המשפט הישראלית. היא נמנעה להידרש לשאלה המתבקשת – ומה על אותם בעלי אינטרסים המפמפמים את התקשורת בדברי ההבל והרהב על טוהרת מערכת המשפט הטובעת בשחיתות, ניהול כושל ופרשיות מביכות.

“מערכת המשפט זקוקה לאמון הציבור ותלויה באמון הציבור” אמרה ביניש, אך נמנעה מלגלות אפילו אבק של הבנת העובדה שאמון וחוסר אמון הוא בבואה של מעשם ומחדלים וכבר לא איזה בועה פיקטיבית לפי הזמנה.

“אני חושבת, שגם בזה ירדה רוח נכאים” אמרה ברומזה על זה שהביקורת הציבורית על מלחמת לבנון היא מוגזמת.

“אני חושבת שזו עדיין המערכת שזוכה לאמון הרב ביותר מכל מערכות השלטון”, אמר השופטת בייניש, כשהיא שואבת עידוד מזה שלמרות התרסקות אמון הציבור במערכת המשפט – אמון הציבור בכנסת ובממשלה ובמשטרה התרסק עוד יותר. שמחת עניים… 


“התקשורת מכוונת דעת קהל, לא משקפת אותה”

לדבריה, “אנו לא צריכים להיתפס לאיזו חולשת דעת משום שמציירים תמונה שחורה כל כך של האמון במערכת המשפט. צריך לזכור, שהתקשורת והעתונות הם לא באמת משקפי דעת קהל – הם מכווני דעת קהל, ולתקשורת ולעתונות יש במידה רבה חלק בציון התמונה הקשה בניסיון לרפות את ידי מערכת המשפט מכל מיני סיבות. אנשים שיש להם נגישות, עוצמה ואמצעים מנסים להשפיע”.

לדעתה של דורית ביניש, הציבור משקר את עצמו כשהוא מביע את חוסר אמונו במערכת המשפט (הסקרים מלמדים על התרסקות טוטאלית) וכי הם, השופטים, מרגישים שהציבור חושב ההיפךך ממה שהוא מביע: “אנו חשים את הציבור הרחב והוא מאמין במערכת הזאת”.

 

אהרון ברק: “למנוע לחץ מבית המשפט”

בכנס השתתף גם נשיא בית המשפט העליון היוצא, השופט אהרון ברק. לדבריו, יש להגן על מערכת בתי המשפט כדי שלא תמצא עצמה תחת לחצי הביקורתיות והחשיפה לאור השמש. הוא קרא לעורכי הדין לחפות על מחדלי בתי המשפט.

השופט ברק הוסיף, כי מחליפתו, השופטת דורית בייניש “ראויה ביותר לתפקיד ולמשימה ויש לה את תכונות האופי החיוניות לתפקיד, כשהבולטת והחשובה שבהן – צניעות”.


לכתבה המקורית המלאהכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר