פרשת השופטת הילה כהן (המשך 3)

פרשת השופטת הילה כהן (המשך 3)

שמחה ניר, עו”ר
07.11.2005 12:01להתחלה             לחלק הקודם

בג”ץ למדינה: נמקו שיבוצה מחדש של השופטת כהן

שופט בג”ץ, אשר גרוניס, הורה הבוקר (ראשון) למנהל בית המשפט, בועז אוקון, לנמק בתוך שבוע מדוע הורה לשבץ מחדש לעבודה את השופטת הילה כהן, ולא להמתין לדיון בהליך ההדחה נגדה. גרוניס הורה גם לנשיא בתי משפט השלום במחוז הצפון, תאופיק כתילי, ולשופטת הילה כהן עצמה, להשיב לעתירה נגד שיבוצה מחדש. את העתירה הגישה ביום חמישי התנועה לאיכות השלטון (יובל יועז, הארץ דה-מארקר, 18.9.2005).

ההחלטה

 

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

 

בג”ץ  8830/05

 

בפני:  

כבוד השופט א’ גרוניס

 

העותרת:

התנועה לאיכות השלטון בישראל

                                          

 

נ  ג  ד

                                                                                                    

המשיבים:

1. מנהל בתי משפט

 

2. נשיא בית משפט השלום במחוז צפון

 

3. השופטת הילה כהן

                                          

עתירה למתן צו על תנאי ולצו ביניים

                                          

החלטה

 

           המשיבים יגיבו בכתב לעתירה ולבקשה לצו ביניים עד ליום 25.9.05.

           ניתנה היום, י”ד באלול תשס”ה (18.9.05).

 

                                                                                      ש ו פ ט

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   05088300_S01.doc

מרכז מידע, טל’ 02-6593666 ; אתר אינטרנט,  www.court.gov.il

חכ/

שרת המשפטים הודיעה לשופטת הילה כהן כי תפעל להדיחה

לבני הודיעה בסוף השבוע לכהן כי בכוונתה לפתוח בהליכי הדחתה בישיבת הוועדה לבחירת שופטים בעוד שבועיים; היועמ”ש מני מזוז קבע כי אין מניעה להדיח את השופטת באמצעות הוועדה, על אף שכבר ניתן בעניינה גזר דין של בית הדין המשמעתי (יובל יועז, הארץ דה-מארקר, 18.9.2005).

כיצד להפיק את המירב מהמלצות על עובדים?

 

המלצות הן כלי מיון בעייתי, ועל אחת כמה וכמה המלצות כתובות. מקרה השופטת הילה כהן מלמד שעל המלצות בכתב אי אפשר לסמוך יותר מדי – הממליצים מסתתרים מאחורי הטקסט, ורמת מחוייבותם נמוכה. המלצות בעל-פה, לעומתן, יכולות להיות כלי מיון מצויין, שכדאי לוועדה למינוי שופטים לאמץ.

המלצות יכולות להיות כלי מיון מצוין, אך עלולות להיות גם כלי מיון גרוע, שאלה של דרך. על המלצות בכתב אין לסמוך יותר מדי. לעומתן, להמלצות בעל-פה יכול להיות ערך מיוני  רב.

סוגיית האפקטיביות של ההמלצות לצורך מיון עובדים לארגון עלתה על סדר היום בסוף השבוע, במסגרת מאמר מקיף במוסף “הארץ” שעסק בפרשת השופטת הילה כהן, המועמדת להדחה. הפרשה שפכה אור על דרך מינוי השופטים, המעניקה משקל רב לממליצים, אף שחלקם מוסרים את המלצותיהם כלאחר יד, ללא מתאם למידת הרצינות בה מתקבלות ההמלצות (שוקי שטאובר, ynet, 18.9.2005).

איבר אחר איבר, שערה אחר שערה, טיפת כבוד אחר טיפת כבוד. ככה אנו הורגים את השופטת הילה כהן

אצלנו אין כיתת יורים. אין תלייה ואין כסא חשמלי. אין אצלנו גם סירוס. אין סקילה. אין גירוש לאי השדים, אפילו לא מלקות. העונשים האלה נתפסים כבלתי אפשריים. חסרה בהם מידה של אנושיות. אז איך, בשם כל הקדושים, מתיישבת התפיסה הזו עם מה שאנו מעוללים לכבוד השופטת?

אצלנו אין כיתת יורים. אין תליה ואין כסא חשמלי. אין אצלנו גם סירוס. אין סקילה. אין גירוש לאי השדים. העונשים האלה נתפסים כבלתי אפשריים. חסרה בהם מידה של אנושיות. עד כדי כך רצינו להיות בני אדם עד שחוקקנו את החוק האוסר מלקות. זהו החוק הקצר ביותר בישראל והוא קובע שאסור למדינה להורות על הלקאת אדם לשם ענישתו. אז איך, בשם כל הקדושים, מתיישבת התפיסה הזו עם מה שאנו מעוללים לשופטת הילה כהן? (עו”ד רונאל פישר, גלובל-ריפורט, 22.9.2005).

דרושה מראה

השופט מישאל חשין נפגע מהביקורת התקשורתית על פסק דינו המשמעתי, שהותיר את השופטת הילה כהן על כיסאה. הנשיא אהרן ברק נחלץ להגנתו כשדחה את הרמיזות של יואב יצחק שקשרו את התוצאה לחברותו של חשין עם פרקליטה של כהן, עורך הדין יעקב רובין. במיוחד יצא קצפו של חשין על דן מרגלית ועל “מעריב.”

חשין שלח מכתב לשרת המשפטים ציפי לבני וליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז. כולם אישרו את עצם שליחת המכתב, אך סירבו לגלות את תוכנו. המכתב פרטי, הודיע דוברה של לבני. בשם חשין הגיבה לשאלתנו דוברת בתי המשפט: “אכן נשלח מכתב לשרת המשפטים, אך לא היה זה מכתב ‘תלונה’ המחייב ‘טיפול משפטי’ (כלשון השואל.( המכתב היה אישי לשרה ואין מקום להוסיף ולפרט (משה גורלי, nrg, 23.9.2005).

השופטת הילה כהן עתרה לבג”ץ נגד הליכי הדחתה

שרת המשפטים לבני שיגרה בשבוע שעבר מכתב לשופטת כהן, ובו הודיעה כי תפתח בהליכי הדחתה בישיבת הוועדה לבחירת שופטים.

השופטת הילה כהן עתרה אתמול (ראשון) לבג”ץ נגד שרת המשפטים ציפי לבני, בדרישה שזו תימנע מלכנס את הוועדה לבחירת שופטים כדי לדון בהדחתה.

שרת המשפטים, ציפי לבני, שיגרה בשבוע שעבר מכתב לשופטת כהן, ובו הודיעה כי בכוונתה לפתוח בהליכי הדחתה בישיבה הקרובה של הוועדה לבחירת שופטים, בעוד שבוע. זאת, בעקבות חוות דעת שקיבלה לבני מהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. מזוז קבע כי אין מניעה להדיח את השופטת באמצעות הוועדה, על אף שכבר ניתן בעניינה גזר דין של בית הדין המשמעתי לשופטים (יובל יועז, הארץ, 25.9.2005).

השופטת הילה כהן לא מוכנה לוותר: עתרה לבג”ץ נגד הליכי הדחתה

השופטת הילה כהן עתרה היום (ראשון) לבג”ץ נגד שרת המשפטים ציפי לבני, בדרישה שזו תימנע מלכנס את הוועדה לבחירת שופטים כדי לדון בהדחתה.

שרת המשפטים, ציפי לבני, שיגרה בשבוע שעבר מכתב לשופטת כהן, ובו הודיעה כי בכוונתה לפתוח בהליכי הדחתה בישיבה הקרובה של הוועדה לבחירת שופטים, בעוד שבוע. זאת, בעקבות חוות דעת שקיבלה לבני מהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז. מזוז קבע כי אין מניעה להדיח את השופטת באמצעות הוועדה, על אף שכבר ניתן בעניינה גזר דין של בית הדין המשמעתי לשופטים. (יובל יועז, הארץ דה מארקר, 25.9.2005).

השופטת כהן עתרה למנוע הדחתה

כהן עתרה לבג”צ נגד כוונת שרת המשפטים, ציפי לבני, לכנס את הוועדה לבחירת שופטים בה יעלה לדיון נושא פיטוריה. במקביל הודיעה המדינה כי כהן לא תשובץ בבית משפט אחר עד למתן החלטה בוועדה.

שופטת בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה, הילה כהן, הגישה (יום א’, 25.9.05), באמצעות עו”ד יעקב רובין, עתירה לבג”צ נגד שרת המשפטים, ציפי לבני, שהורתה על כינוס הוועדה לבחירת שופטים ביום 2.10.05. לבני מבקשת להעלות הצעת-החלטה: להדיח את השופטת מכהונתה, וזאת בעקבות פסק הדין שניתן בבית הדין המשמעתי, בו הורשעה השופטת כהן במעשים בלתי ראויים, לרבות: השמדת בקשות שהוגשו לה, כתיבת פרוטוקול שלא שיקף את הדיונים, איחורים סדרתיים לדיונים שקבעה לבעלי דין ועוד (נוה יוסף, nfc, 25.9.2005).

השופטת הילה כהן לא תדון בתיקים עד להחלטה נוספת בעניינה

השופטת הילה כהן, שהורשעה בזיוף פרוטוקלים, לא תדון בתיקים עד שתכונס הוועדה למינוי שופטים, לדיון בבקשת שרת המשפטים, ציפי לבני, להדיח את כהן מתפקיד השיפוט  – כך הודיעה המדינה לבג”ץ בתשובה לעתירה של התנועה לאיכות השלטון.

בתנועה הביעו שביעות רצון מקבלת דרישתם על ידי המדינה (טל רוזנר, ynet, 25.9.2005).

השופטת שזייפה לא תוכל לדון בתיקים, בינתיים

המדינה הודיעה היום לבג”ץ בתשובה לעתירת התנועה לאיכות השלטון שהשופטת שזייפה פרוטוקולים, הילה כהן, לא תדון בתיקים בבית המשפט שבו שובצה עד לדיון בעניינה בוועדה לבחירת שופטים בעוד שבוע. השופטת כהן עתרה מנגד לבג”ץ והיא דורשת למנוע את כינוס הוועדה.

השופטת הילה כהן, שזייפה פרוטוקולים לדיונים שמעולם לא נערכו, לא תדון בתיקים בבית משפט באזור הצפון שבו שובצה, עד לדיון בעניינה בוועדה לבחירת שופטים – כך הודיעה היום (א’) המדינה לבג”ץ בעקבות עתירתה של התנועה לאיכות השלטון בנושא (טל רוזנר, ynet, 25.9.2005).

בג”ץ 9100/05, הילה כהן נ’ יו”ר הועדה לבחירת שופטים ואח’ – החלטה ראשונה

 

 

 

בג”ץ  9100/05 – א’

 

בפני:  

כבוד השופט א’ גרוניס

 

העותרת:

הילה כהן

           

 

נ  ג  ד

                                        

המשיבים:

1. יו”ר הועדה לבחירת שופטים

 

2. הועדה לבחירת שופטים באמצעות יו”ר הועדה

           

עתירה למתן צו על-תנאי וצו ביניים

 

           

 

 

החלטה

 

 

1.       המשיבים יגיבו לעתירה ולבקשה לצו ביניים עד יום 28.9.05, שעה 16:00.

 

2.       איני רואה מקום לאסור פרסום נספח כלשהו מבין נספחי העתירה.

 

            ניתנה היום, כ”א באלול תשס”ה (25.9.05).

 

                                                                                                      ש ו פ ט

 

 

_________________________

העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.   05091000_S01.docהג

מרכז מידע, טל’ 02-6593666 ; אתר אינטרנט,  www.court.gov.il

 

השופטת הילה כהן עתרה נגד שרת המשפטים לבני כדי למנוע הדחתה

השופטת הילה כהן עתרה שלשום לבג”ץ בדרישה ששרת המשפטים, ציפי לבני, תימנע מלכנס את הוועדה לבחירת שופטים ביום ראשון הקרוב. הוועדה אמורה להתכנס במטרה להתחיל בהליכי הדחתה של כהן. לטענת כהן, כינוס הוועדה לדיון בהדחת שופטת לאחר שנגזר דינה בבית-דין משמעתי לשופטים יהיה “לא צודק, לא נכון, לא ישר ולא הגון”, כלשונה. במקביל הודיע לבג”צ מנהל בתי-המשפט, השופט בועז אוקון, כי עד לכינוס הוועדה ולקבלת החלטה בשאלת ההדחה, הוחלט שלא להעביר תיקים לטיפולה של כהן, זאת בתגובה לעתירת התנועה לאיכות השלטון בנושא.

לדברי בא-כוחה של כהן, עו”ד יעקב רובין, מיד לאחר פרסום פסק-הדין המשמעתי בעניינה “החלה הסתערות חסרת תקדים וחסרת רסן ונימוס כלפי השופטת ונגד שופטי הרוב בבית-הדין המשמעתי, והיו אלה כלי התקשורת שדרשו משרת המשפטים להביא להדחתה של השופטת מכהונה שיפוטית”. לטענתו, אין בסמכותה של לבני לכנס את הוועדה לאחר שבית-הדין גזר את דינה, מאחר שמדובר בעקיפת סמכות בית-הדין ו”רמיסה ברגל גסה של שלטון החוק”. השופט אשר גרוניס הורה לשרת המשפטים להשיב עד יום רביעי. (יובל יועז, הארץ, 27.9.2005).

ציד מכשפות

יראון פסטינגר סבור כי בפרשת השופטת הילה כהן לא היה זיוף או השמדת מסמכים. התקשורת מטעה.

מה היא בכלל עשתה“? אמר לי השופט הבכיר והוותיק, שהופעתי באולמו לפני מספר ימים, בנוגע לפרשת השופטת הילה כהן. “הרי אצלי בכלל, כאשר אני עסוק, עוה”ד מכתיבים את הפרוטוקול לקלדנית, ואני בא בסוף היום וחותם. אבל אסור כיום לדבר, לנוכח המסע התקשורתי המתנהל נגדה.”

דומה כי מנוי וגמור עם צמרת מערכת המשפט להביא להדחתה של השופטת הילה כהן, אשר זה מספר שבועות מתנהל נגדה מסע תקשורתי ענף ואגרסיבי. בניגוד לכותרות, החוזרות ונשנות, על “זיוף פרוטוקולים והשמדת מסמכים,” כביכול, פסק הדין עוסק בעובדות אחרות לגמרי. כאילו מתעצלים הכותבים לקרוא את פסק הדין של בית הדין המשמעתי, או מתעלמים בכוונה ממה שנאמר בו (יראון פסטינגר, nrg, 27.9.2005).

השופטת הילה כהן לא לבד

מעשיה של השופטת הילה כהן, שבגינם דורשת מערכת המשפט להקיאה מתוכה, הינם נפוצים בקרב שופטים רבים אחרים במקרה זה, האיסור המוטל על שופטים, המונע מהם להתראיין ולהגן על שמם וכבודם בתקשורת, הוא קפקאי (יראון פסטינגר, nfc, 27.9.2005).

“קיים חומר נוסף בנוגע לשופטת כהן”

המדינה טוענת בתגובה לבג”צ: “היא אינה ערה לחובותיה כשופטת, היא נוטה לגולל אחריות למעשיה על אחרים, היא אינה מסוגלת להתמודד עם משגים”

פרקליטות המדינה הגישה היום (ד’, 28.9.2005) את תגובתה לעתירה שהגישה השופטת הילה כהן נגד כוונת שרת המשפטים, ציפי לבני, להעלות את נושא פיטוריה בוועדה לבחירת שופטים שעתידה להתכנס ב-2 לאוקטובר.

לטענת הפרקליטות, העובדה כי התקיים הליך משמעתי נגד כהן אינה שוללת את האפשרות לקיום הליך מינהלי במסגרתו יועלה נושא פיטוריה בפני הוועדה לבחירת שופטים (נוה יוסף, nfc, 28.9.2005).

המדינה לבג”ץ: הילה כהן אינה נוהגת כפי שיש לצפות משופטת

המדינה הגישה לבג”ץ היום את תשובתה לעתירתה של השופטת הילה כהן, הדורשת למנוע את כינוס הוועדה למינוי שופטים בשבוע הבא ואת קיום הדיון בבקשת שרת המשפטים להדיחה מתפקידה כשופטת.

בתשובה נכתב כי עמדתה של שרת המשפטים, ציפי לבני, היא שכהן “אינה נוהגת, מקצועית ואישית, כפי שיש לצפות משופטת. היא אינה ערה לחובותיה כשופטת, אינה מסוגלת להתמודד עם משגים ואינה ערה לפגמים שנפלו במעשיה ולליקויים שנמצאו בעבודתה ובכך יש חוסר התאמה מהותי לכהונתה כשופטת” (טל רוזנר, ynet, 28.9.2005).

המדינה לבג”ץ: השופטת כהן לא ערה לפגמיה

השופטת שהורשעה בזיוף פרוטוקלים עתרה בדרישה למנוע את כינוס הוועדה למינוי שופטים בה תידון בקשת השרה לבני להדיחה מכהונה. המדינה השיבה לעתירה: לבני הגישה את הבקשה כי כהן לא נוהגת כשופטת, אינה מסוגלת להתמודד עם משגים, ומגוללת אחריות.

 “השופטת הילה כהן לא מתמודדת עם משגים ומגוללת אחריות על אחרים”. מילים קשות אלה על שופטת בישראל מופיעות בתשובה שהגישה הערב (ד’)  המדינה לבג”ץ בנוגע לעתירתה של השופטת. כהן עתרה לבג”ץ בדרישה למנוע את כינוס הוועדה למינוי שופטים ביום ראשון הקרוב, שבמרכזה אמורה לעמוד בקשתה של שרת המשפטים, ציפי לבני, להדיח את כהן מכהונתה כשופטת (טל רוזנר, ynet, 28.9.2005).


להמשך
 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר