אשר יגורתי (כ”ז): גרוניס חכם וגיבור על חלשים

אשר יגורתי (כ”ז): גרוניס חכם וגיבור על חלשים

שמחה ניר, עו”ד
18.06.2013 20:23
למצולם אין קשר חכתבה

למצולם אין קשר חכתבה


מדוע נשיא ביהמ”ש העליון, אשר גרוניס, יוצא מגדרו כדי לגנות שופט-בדימוס על אמירה מטופשת שבהיסח-הדעת, בעודו עובר בשתיקה על מעשים חמורים בהרבה?המאמר ה-4,000 באתר: לו אני שר המשפטים

אל תאמרו “מבחן בוזגלו” – אמרו “מבחן אלישבע”

לדף הפייסבוק של עו”ד שמחה ניר*לדף הפייסבוק של האתר של קימקא*לסגור את לשכת עורכי הדין

מחזה הדוקודרמה החדש: זרוק אותו לאיראנים

איך נפטרנו מאשר גרוניס

שופט חלטוריסט אמר שטות.

מה זה שופט “חלטוריסט”? שופט-בדימוס שממלא תפקידים שיפוטיים, תמורת שכר – לפי הישיבות, מן הסתם – בנוסף לפנסיה שהוא מקבל, והכל כדין.

השופט החלטוריסט נסים ישעיה אמר שישנן נאנסות אשר “נהנות” מהאונס, אז אמר ונשאר בחיים.

האם שופט צריך לעוף בגלל אמירות כאלה? תלוי בקריטריונים שאנחנו, החברה, קובעים.

האם לפי הקריטריונים של מערכת המשפט בישראל הוא צריך לעוף? נו, באמת… הרי בסרט הזה כבר היינו, עם סגן-נשיא ביהמ”ש המחוזי בנצרת, אהרן אמינוף וחברותיו להרכב – ואף אחד לא התרגש יותר מדי.

אדם נאשם באונס בתו המאומצת מעת היותה בגיל 6 ועד הגיעה לגיל 18 – 12 שנים תמימות. בפסק הדין  אמר אמינוף:

“ייתכן שבמשך השנים, משהייתה המתלוננת לנערה, נעמו לה מעשי הנאשם והיא חפצה בהם ולכן היא לא התחמקה ממנו וגם לא טרחה לספר על מעשיו ולגלותם, עד שנאלצה לעשות כן לאחר ארוסיה, מפחד שלאחר נישואיה היה מתגלה שהיא איננה בתולה”.

אבל בסיפור ההוא לא הייתה רק האיוולת. היה בכך מעשה-נבלה, שהוא הוליך שולל חברותיו להרכב – נחמה מוניץ וגבריאלה דה-ליאו לוי – בהבטיחו להן שהדברים האלה יימחקו מהטיוטה של פסק-הדין – הבטיח ולא קיים.

ושתי השופטות האלה גם הן לא יצאו נקיות מהפרשה הזאת – לא רק משום שהן חתמו על הכרעת-הדין אשר הכילה את האמירה האומללה הזאת, אלא שאם החתימה הייתה – אולי – בהיסח-הדעת, לאחר שהן גילו את מה שגילו הן יכלו שלא לחתום על גזר-הדין כל עוד לא נמחקה ההערה הזאת מהכרעת-הדין – אבל גם את זאת הן לא עשו.

הערות  מטופשות וחסרות-אחריות המופיעות בפסק-דין הן חמורות בהרבה מאשר אותן ההערות ממש, אשר נאמרות בעל-פה, בנימה לא-פורמאלית, אולי מבודחת-משהו, ולפעמים במצבים בהם אין הרבה זמן לחשוב האם הערה זו-וזו מקומה יכירנה, אם לאו.

והנה, לא אהרן אמינוף, לא נחמה מוניץ ולא גבריאלה דה-ליאו לוי נפגעו כהוא-זה מההערה הזאת, אשר שלושתם היו שותפים לה.

ומה קרה במקרה חמור בהרבה מזה – פרשת השופטת ורדה אלשיך (עוד סגן-נשיא של בימ”ש מחוזי), אשר עשתה מעשה-נבלה בכך שטפלה האשמת-שווא על עורך-הדין רפאל ארגז, פיברקה את פרוטוקול המשפט כדי לתמוך בהאשמות-השווא שלה, וזכתה לקיתונות של רותחין מהנתל”ש (נציב תלונות הציבור על שופטים)?

אפילו שערה אחת משערות ראשה לא נפלה, ואותו הגרוניס אשר מיד נדון בו לא התרשם מחוות-הדעת של הנתל”ש, ונתן לאלשיך להמשיך ולדון בעניינים השווים מיליונים, עשרות ומאות מיליונים – כאילו דבר לא קרה.

אחרי הצעקה-רבתי שהתעוררה בעקבות ההערה המטופשת של החלטוריסט נסים ישעיה – לה היו שותף כל מי שהצליח לשים יד על כל מיקרופון הסמוך למקום מגוריו – לא היה אשר גרוניס יכול לשים מחסום למקלדתו, והוא פרסם מכתב לא-חתום, אשר נושא את הלוגו של “נשיא בית המשפט העליון” (ולא “לשכת הנשיא”, כמקובל במקרים כאלה), אבל מדבר על גרוניס בגוף שלישי (“עמדת נשיא בית המשפט העליון, כב’ השופט אשר גרוניס לישיבת הוועדה לקידום מעמד האישה יום שני, ב’ בתמוז תשע”ג, 10.6.2013”). הנייר הזה פותח במלים “נשיא בית המשפט העליון, כב’ השופט אשר גרוניס, מבקש לגנות את דבריו של השופט בדימוס נסים ישעיה”, וממשיך בהפלגה אל מרחבי האין-קץ של ההצטרפות ל”גינוי הציבורי …”, וכו’, כשהוא מביא אסמכתאות מן הגורן ומן הרקב לכך שדבריו אינם משקפים לא את עמדתה של מערכת המשפט, ולא את עמדתם של השופטים במערכת.

שמו של השופט ישעיה נזכר בנייר הזה שלוש פעמים, ובכולן הוא מוגדר כ”השופט בדימוס”, ללמדך, כאילו, שבכלל לא מדובר בהתנהגות של שופט מכהן במהלך דיון משפטי, אלא בהתבטאות של מי שהיה אי-פעם שופט, וברבות הימים אמר איזו שטות.

מדוע גרוניס נטפל למקרה הקל-יחסית הזה, בניגוד למקרים החמורים-בהרבה עליהם הוא עבר בשתיקה?

משום שעם שופטים מכהנים אי אפשר לעשות ככל המתחשק לראשי ה”מערכת”, אם השופטים לא מושיטים צוואר ופורשים מרצונם, ומשיבים מלחמה שערה, ואילו שופט-בדימוס שהחלטורה בשבילו היא לרוב “כדי להעביר את הזמן”, ותוספת-ההכנסה אינה בהכרח משמעותית עבורו, אפשר בקלות יתירה להניעו לפרוש מרצונו, ואם הוא לא רוצה – פשוט מפסיקים להזרים לו תיקים, ובכך “מייבשים” אותו כליל.

משום שקל מאוד לחבור אל זעקת-הרחוב – בעיקר זו של הצעקניות הפמיניסטיות – גם כאשר מתחסדים וטוענים ששופטי ישראל “לא שופטים על פי הלכי הרוח בציבור”.

ומשום שאשר יגורתי חכם וגיבור על חלשים.

______________

אל תאמרו “מבחן בוזגלו” – אמרו “מבחן אלישבע”*לסגור את לשכת עורכי הדין*לדף הפייסבוק של עו”ד שמחה ניר*לדף הפייסבוק של האתר של קימקא

דוקודרמה: זרוק אותו לאיראנים איך נפטרנו מאשר גרוניסכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר