חדשות השחיתות – גליון מס’ 10

חדשות השחיתות – גליון מס’ 10

אמיר לירן, עו”ד
29.01.2008 02:05
חדשות השחיתות - גליון מס' 10


לאחר העדרות קצרה חוזרים לפעילות נמרצת בנושאי השחיתות בארץ (אשר משום מה לא נעלמה…), והפעם חדשות השחיתות בארץ ובעולם לשבוע שבין 20 עד 26 לינואר 2008, וגם לוגו חדש לעיתון פרי עיצוב הסטודיו של רחל קליין...

 

גיליון מס’ 10

 

ברוכים הבאים לגיליון החדש של חדשות השחיתות !

את השחיתות בארץ אין צורך להציג, כי היא מדברת בעד עצמה.

 

כאן תמצאו ריכוז הפניות לפי נושאים שונים (ממשלה, ממסד, כנסת, משפט, רשויות מקומיות, המגזר הפרטי) לכתבות שונות שפורסמו במהלך השבוע האחרון באינטרנט (בתאריכים 20.1.08 עד 26.1.08) ועניינם השחיתות והקלקולים בארץ (וקצת גם בעולם).

 

אין כיום בנמצא עיתון המרכז את נושא ההתנהגות המושחתת תחת קורת גג אחת, ולכן אני רואה בעיתון “חדשות השחיתות” כלי חשוב להגברת המודעות לשחיתות שמסביבנו, וזאת כי מודעות לשחיתות היא שלב ראשון במלחמה לביעורה.

 

העיתון מרכז הפניות לכתבות שפורסמו השבוע באינטרנט, כתבות אשר לדעתי אם הנן משקפות נכונה את המציאות אזי הינן משקפות נורמות של התנהגות מושחתות שיש לפעול לבערן.

 

קיראו, והעבירו הלאה לחבריכם (זכרו לשים את כתובות האימייל תחת BCC לצורך הגנה על פרטיותם)

 

ברכות מיוחדות לברוקר הצעיר בן ה-31 מבנק בצרפת, שסחר בחוזים עתידיים בהיקף של 70 מליארד דולר כל זאת מבלי שאף אחד מן הממונים עליו ידע על כך (!), גרם לבנק נזקים בשווי 5 מליארד יורו, וגרם לבנק למכור את כל הפוזיציות הנ”ל ביום אחד תוך גרימת התמוטטות השווקים בעולם וגרימת נזק למשקיעים ברחבי העולם בשווי 350 מליארד דולר, ואף את התערבות הבנק הפדרלי האמריקאי שהוריד את הריבית בארה”ב כדי למנוע פניקה … חד גדיא כזה כבר מזמן לא נראה במחוזותינו !

 

תודה מיוחדת לאתר קימקא, המאפשר את אירוח העיתון במדור מיוחד שם ניתן לעיין בגליונות קודמים של העיתון.

 

ברגשי כבוד,

 

אמיר לירן, עו”ד

יוזם ועורך עיתון האינטרנט “חדשות השחיתות”

 

הנכם מוזמנים להיכנס לעמוד הבית שלי.

ניתן להצטרף לרשימת התפוצה של העיתון או לבקש הסרת שמכם – שלחו אימייל אלי ל- editor@corruption-news.co.il

 

המתעניינים בארגונים החברתיים הפועלים למיגור השחיתות בארץ, הרוצים להצטרף אליהם או סתם לתמוך – מוזמנים לעיין ברשימת הארגונים.

 

 

 

 

שחיתות במדינה

 

 

“אם אנו לא נפעל נגד השחיתות, תהיה סכנה אסטרטגית אמיתית למדינת ישראל” מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס 25.10.07)

 

 

 

 

 

 

דעות

 

 

השכלה לא נספרת בקלפי

(הארץ): שתיקתו של אולמרט במשבר האוניברסיטאות מלמדת שלדעתו התערבותו לא תקדם אותו פוליטית

 

 

 

הטור של פריצי

(NFC): על קוקאין לטיני ונשים בחורף. על חוכמת המינוי הזמני והכסף של טובה שטרסברג. על ח”כים בפאניקה ועולם הישיבות, וגם על אברום בורג שזוכר, ועוד

 

 

 

 

 

 

 

שחיתות ממשלתית

 

 

“אור השמש הוא המטהר והמחטא הטוב ביותר, ואור המנורה הוא השוטר הטוב ביותר” (השופט לואי ברנדייס – ארה”ב, 1928)

 

 

 

 

 

 

ראש הממשלה אהוד אולמרט

 

 

מפקדי פלוגות במיל’ לאולמרט: קח אחריות

(YNET): במסמך שעליו חתמו עשרות קצינים זוטרים במילואים נכתב: “זו גם חובתנו לדרוש ממך כי תחזור בך, תצהיר כי תקבל עליך את מסקנות הדו”ח הסופי של וינוגרד, תיקח אחריות על כשליך במלחמת לבנון השנייה ותסיק את המסקנות האישיות המתבקשות”

 

 

 

רה”מ סירב לקבל את “דוח השכול”

(NRG): ח”כ אלדד העניק לרה”מ את “דוח וינוגרד האלטרנטיבי” של ההורים השכולים אך הוא סירב לקבלו

 

עתירה : למנוע מאולמרט למנות מקורב ליו”ר מפעל הפיס

(NFC): “איכות השלטון” הגישה עתירה בדרישה למנוע מרה”מ למנות אחד ממקורביו ליו”ר הפיס דורשת מינוי באמצעות ועדה חיצונית

 

 

ממשלת ישראל

 

 

פרשת ליברמן וסיריל קרן מסתעפת

(דה-מרקר): המשטרה חושדת – מאות אלפי דולרים הועברו לחשבונו של ליברמן כשהיה שר התשתיות

 

ליברמן: “הפשע שלי הוא ההצלחה”

(NFC): השר לשעבר ליברמן: מתנהלות נגדי חקירות “פוליטיות” מאז כניסתי לפוליטיקה לא עבר יום אחד ללא “חקירה פתוחה” נגדי אם הייתי שר ביטחון הירי לשדרות היה נפסק

 

 

 

בג”צ: מה נעשה נגד הצפת מלונות ים המלח?

(NFC): בג”צ הורה למדינה למסור לו בתוך 60 יום הודעה מפורטת על הפעולות שעשתה עד כה למניעת הצפה שעלולה להיות “הרת אסון”

 

 

בטחון

 

 

ח”כ אריאל: המנהל האזרחי אינו מטפל בבנייה ערבית בלתי חוקית

(הארץ): יו”ר סיעת האיחוד הלאומי-מפד”ל הפנה שאילתא לשר הביטחון בעניין מבנים פלשתינים שנבנו ללא היתר, הסמוכים למאחזים נגדם הוצא צו פינוי

 

 

 

פנים

 

 

בגלל ויכוח עם הרשויות: הפעוט מפ”ת “לא קיים”

(YNET): בן שנה וחצי אינו זוכה לזהות פורמלית מהמדינה עקב ויכוח סבוך שמנהל אביו, ודים ויגובסקי, עם משרד הפנים ולשכת הקשר “נתיב” בנוגע ל”אמיתות” יהדותו. האב: בתעודת הלידה שלי מופיע שנולדתי ליהודיה. הרשויות: הוא זייף מסמכים והתחזה לבעלה של יהודיה. מנפלאות הביורוקרטיה הישראלית

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שחיתות מוסדות המדינה

 

“והייתם נקיים מה’ ומישראל” (במדבר לב, כב)

 

 

 

 

 

 

מוסדות המדינה

 

 

סוכן מכס שסייע להברחה – נשלח לכלא

(NFC): רוני פלטו סייע לחברת מעדני ים אטלנטיק להבריח יינות לישראל במסגרת עסקת טיעון יימחק מפנקס סוכני המכס לצמיתות

 

עונש קל לעובדי מדינה שזייפו נוכחות

(NFC): השניים, ראש אגף ומנהלת טכנית במרכז למיפוי ישראל במשרד הבינוי והשיכון, חדרו באמצעות תוכנת מחשב למערכת דיווח הנוכחות

 

 

 

שכר היו”ר החדש ברשות ניירות ערך: 770 אלף שקל

(NFC): ועדת הכספים של הכנסת אישרה את תקציב הרשות לשנה הנוכחית, שיגדל ב-10 מיליון שקל לעומת 2007 – ויעמוד על 117 מיליון שקל יו”ר הוועדה: “תוספת התקציב נובעת מהדרישות המשתנות של הרשות” ארבעה מיליון שקל יופנו “לנסיעות בארץ”, ו-12 מיליון שקל לשכר דירה עבור משרדי הרשות

 

 

משטרה

 

 

3 שנות מאסר לשוטר שקיבל שוחד בתמורה להשגת רישיונות לתחנות תדלוק פיראטיות

(גלובס): דני אלחיאני הורשע בלקיחת שוחד בהיקף של כ-160 אלף שקל בשנים 2005-2006 מבעלי תחנות תדלוק שהיו בתחום סמכותו

 

ילדות המאחז: “זכויות האזרח” נגד מדיניות המעצר

(NFC): שוחררו שלש קטינות ממאחז האור שהיו עצורות במשך שלושה שבועות האגודה לזכויות האזרח דורשת מהמשטרה לשנות את מדיניות המעצרים כלפי קטינים מהמאחזים

 

 

 

התנועה לאיכות השלטון: נתבע את מפכ”ל המשטרה

(הארץ): זאת לאחר שהעביר היום מתפקידו את סנ”צ אפרים ארליך, המקור שחשף את פרשת האחים פריניאן בעקבותיה התפטר המפכ”ל הקודם

 

חוקר (בדימ.): לחצו עלי לסגור התיק נגד לרנר

(NFC): נצ”מ (בדימ.) גלבוע חושף כי מפקדיו במשטרה לחצו עליו לסגור החקירה נגד איש העסקים גרגורי לרנר גלבוע השתתף במשפט פומבי על הצעת החוק בעניין איסור פרסום שמו של חשוד לפני שהוגש כתב אישום

 

 

צה”ל

 

 

חייל נהג בשכרות ברכב צבאי

(וואלה): החייל נתפס ביום שישי כשהוא שיכור, אחרי מרדף משטרתי בצומת תל-נוף. חיילים בבסיס: “קצינים ידעו שהוא נוהג בגילופין”

 

 

 

הלוחמים עלו למשפט בגלל חמשיר

(NRG): לוחמים טריים של יחידת מודיעין שדה נשפטו ל-30 ימי ריתוק משום ששרו חמשירים בעלי אופי לא ראוי. “אוג’ 07 לא שומעים, כי יש לנו עצם ואנחנו עייפים”

 

 

 

 

 

 

 

שחיתות המחוקק

 

מגילת העצמאות (14.5.1948):

 

“מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין;  תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה   נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות.”

 

 

 

 

 

כנסת ישראל

 

 

הבחירות בדרך – והרפורמות בדרך לעזאזל

(דה-מרקר): מי שנכנס ביום שלישי לישיבתה של ועדת הכלכלה, יכול היה להתרשם שמערכת הבחירות לכנסת ה-18 נמצאת בעיצומה, אף שלא היתה הכרזה רשמית על כך. הח”כים יוצאי ברה”מ לשעבר, מהמפלגות קדימה, הליכוד וישראל ביתנו, נלחמו על הכללתו של הערוץ הרוסי (ערוץ 9) בחבילת ערוצי החינם. כמה עולים קשישים מרוסיה התיישבו בספסלים האחוריים וצוות של ערוץ 9 תיעד את ההתרחשויות – כדי שהבוחרים הרוסים יידעו למי להצביע.

 

 

 

“זהו יום עצוב לדמוקרטיה הישראלית”

(NRG): כמחווה ליום הולדתה של הכנסת אישרה היו”ר איציק לכנס הרצליה להתארח במשכן ועוררה את זעמם של ח”כים ותנועות חבריות שטענו: ‘מפריטים את הכנסת’

 

יום הולדת לכנסת: הח”כים נותנים ציון לעצמם

(YNET): ראש השנה לאילנות הוא גם יום ההולדת של בית המחוקקים. מה חושבים ראשי הסיעות בכנסת ה-17 על מקום העבודה שלהם – וכמה מהם מאמינים שכיסאם ישרוד גם את שנת ה-60?

 

 

 

 

 

 

 

שחיתות המשפט

 

 

“לא תטה משפט לא תכיר פנים ולא תיקח שוחד כי השוחד יעוור עיני חכמים ויסלף דברי צדיקים.” (דברים טז, יט)

 

 

 

 

 

בתי המשפט

 

 

בג”ץ נותן דוגמה רעה לבתי המשפט בישראל

(דה-מרקר): ב-30 באוקטובר 2007 הסתיים הדיון בבג”ץ בעתירות שהוגשו בעניין עסקת הטיעון שנעשתה עם הנשיא לשעבר משה קצב. מאז ועד היום לא ניתנה החלטה.

 

לחקור את פרשת ביניש-כוחן

(NFC): יש לפרשת ביניש-כוחן משמעויות מרחיקות לכת, הרבה יותר מאשר נראה על השטח. נהוג להטיל על שופטים תפקידי אמון, אתיקה, יושרה וכיוצ”ב. איזו הצדקה יש לכך אם כך נוהגים שופטים?!

 

תלונה: תינוק הוצא ממשפחתו בהליך לקוי

(NFC): יועץ לשעבר לשר הרווחה הגיש תלונה נגד שופטת בית משפט לנוער בתלונה לנציבת התלונות: ההחלטה במעמד צד אחד להוצאת התינוק – עיוות דין

 

העברת הדיון בעבירות של סחר בני אדם מהרכבים של שלושה שופטים להרכבי דן יחיד: המשך ההזנייה של המשפט

(קימקא): הצעת החוק של חברי הכנסת זהבה גלאון, אחמד טיבי, אורית נוקד, מרינה סולודקין ויורי שטרן רצופה כוונות טובות, אבל, כידוע, גם הדרך לגהינום רצופה *** אזהרה לחברי הכנסת: אתם הולכים לירות לעצמכם ברגל. אתם הולכים לחוקק חוק אשר ישיג בדיוק את ההיפך ממה שאתם מתכוונים להשיג. שמעו מה אומר לכם בעל נסיון.

 

 

 

אבנרי לפרידמן: מנע שחיקת מעמד מערכת המשפט

(NFC): יושב-ראש הנהלת אומ”ץ פנה לשר המשפטים וביקש ממנו שיבהיר לציבור הרחב את העובדות לאשורן, בעקבות מכתבה של נשיאת בית משפט השלום לנשיאת בית המשפט העליון

 

אהרן ברק: עלולים להפוך למדינת עולם שלישי

(YNET): בנאומו בכנס הרצליה, תקף הנשיא לשעבר של בית המשפט העליון, השופט אהרן ברק, את הרפורמות שהציע שר המשפטים, דניאל פרידמן. לדבריו, “נעשה נסיון מכוון להחליש את בית המשפט, וייתכן שאף לאיים עליו כדי להשפיע בדרך זאת על החלטותיו, ולפגוע בעצמאותו”

 

רישום פרוטוקולים מחייב – גם בעליון

(NFC): הנהלת בתי המשפט הודיעה כי מעתה חייבים גם שופטי בית המשפט העליון ברישום מלא של פרוטוקולים ההודעה נמסרה על-ידי המדינה לבג”צ לביהמ”ש גוייסו קלדנים “מיומנים”

 

לשמעון פרס, נשיא המדינה: על מה “נדהמת לשמוע” כי המשפט, בדומה למפעל הפיס, הוא עניין של מזל ולא מושא של צדק? מתי בפעם האחרונה ראית בית-משפט מבפנים?

(קימקא): בטקס השבעת שופטים התווכח הנשיא (“לא משפטן”, כהגדרתו את עצמו) עם דבריו של עו”ד אביגדור פלדמן, מבחירי המשפטנים בארץ, על עשיית-הצדק בתי המשפט. אני מאיר את עיניו של הנשיא, ומזמין אותו ליזום חקירה ציבורית בלתי-תלוייה, על מנת להשיב למערכת המשפט את אמון הציבור – אשר נשחק עד-דק.

 

 

סמכות בית המשפט העליון

 

 

אהרון ברק: “הצעותיו של השר פרידמן יחזירו את הדמוקרטיה שלנו שנים רבות אחורה”

(NFC): נשיא ביהמ”ש העליון לשעבר החליט לצאת נגד ידידו שר המשפטים, ובראיון לקול ישראל תקף את תוכניותיו

 

ביניש: שופט בדימ. לא יקבע מי מתאים

(NFC): נשיאת ביהמ”ש העליון: המודל של השר פרידמן לוועדה לבחירת שופטים מוצע כ”תרופת קסם” “ההצעה למנות נשיאי בתי משפט – מודל הזוי”

 

אהרון ברק: “לא לתת יד לשינויים במערכת המשפט”

(דה-מרקר): נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק קורא לחברי הכנסת ולשרי הממשלה להצביע נגד יוזמות החקיקה של שר המשפטים, פרופ’ דניאל פרידמן. “לקברניטי המדינה אומר – אל תתנו יד להצעות שישנו את ייעודה של המערכת השיפוטית”, אמר הערב (רביעי) ברק בנאום ב”כנס הרצליה”. ברק גם קרא לשרים ולחברי הכנסת שנמנעו עד עתה מלהשמיע את עמדתם להביע התנגדות לרפורמות שמציע פרידמן. “הימנעות מהגנה על הרשות השופטת”, אמר ברק, “היא התקפה עליה. שימרו על דרך מינוי השופטים בישראל, שלא יוגבר כוחם של שיקולים מפלגתיים ופוליטיים, ושלא ניהפך למדינת עולם שלישי”.

 

 

רשויות אכיפת החוק

 

 

“אם התיקים ייסגרו, נפנה לבית הדין בהאג”

(NRG): מנהיגי הציבור הערבי מאיימים להיאבק בכל כוחם נגד החלטתו הצפויה של מזוז לסגור התיקים נגד שוטרים שהרגו אזרחים ערבים. “זה יהיה אור ירוק לרצח הבא”

 

 

 

 

 

 

 

 

השלטון המקומי

 

 

“יש לחתור לשינוי התרבות השלטונית בישראל, שהפכה לחסרת בושה ועכבות יותר מאי פעם “ (היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז 2.11.04)

 

 

 

 

 

השלטון המקומי

 

 

נתניה: “העירייה מעדיפה שאמא תיזרק לרחוב”

(YNET): עיריית נתניה לא מצאה פתרון לאישה שהורחקה מביתה בצו בית-משפט לאחר ששפכה כוס מים על בעלה ואושפזה במשך חודשיים. זאת, חרף הוראת השופטת כי על העירייה לסייע לאישה באופן מיידי. הבת: “אנחנו כועסים ומתוסכלים”. העירייה: “זה מקרה מורכב שמצריך טיפול במשרד הבריאות”

 

“דברים רעים קורים בתל אביב”

(NFC): סיעת מרצ בעירית ת”א פורשת מהקואליציה הרקע: מדיניות ראש העיר חולדאי ופינוי כפר שלם חברת המועצה: היינו חותמת גומי לחולדאי

 

 

 

האם קובצי שרת יכולים לשמש כראיה נגד עובד?

(הארץ): התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג”ץ, בדרישה למנוע לקיחת קבצי דואר משרת עיריית טבריה, וזאת לצורך הצגת ראיות בבית דין

 

צפייה בחומר פורנוגרפי או התנכלות למבקר?

(NFC): “איכות השלטון” דורשת מבג”צ לבטל החלטה המתירה חדירה לקבצים של מבקר עירית טבריה התנועה: חשד לנקמנות על-רקע דוח ליקויים

חניה

 

 

הנכים ניצחו את החניה בעיריית ת”א

(NRG): תקנה שאסרה על חלק מהנכים לחנות על המדרכה, והביאה למתן קנסות, בוטלה בעצת בית המשפט. כעת התקבלה דרישה להחזיר לנכים את כספם

 

 

 

ירושלים: העיריה תפצה נהג על רשלנות בגרירת רכבו

(NFC): שופט קבע כי לא בטוח שגרסת הנהג נכונה אך מכיוון שגובתה במסמכים ותצלומים “יש לבכּרה על פני גישתה הסתמית של עיריית ירושלים”

 

 

תכנון ובניה

 

 

ת”א: עפרה שטראוס אינה חסינה בפני החוק?

(גלובס): לפני שאזרחי ישראל “הרגילים” מחככים ידיים בהנאה לנוכח כתב אישום שהוגש היום נגד בני “האלפיון העליון”, לאחר שגילו שגם עפרה שטראוס אינה חסינה בפני החוק, מוטב שישימו לב גם לאותיות הקטנות. שם, בתוך פרטי כתב התביעה, מתברר שהמיליונרים עדיין נבדלים מאזרחי ישראל הרגילים.

 

 

 

20 מדיירי צהלה חשודים בפלישה לשטחים עירוניים

(גלי צה”ל): עפרה שטראוס היא לא היחידה בשכונת צהלה בתל-אביב שהרחיבה את החצר שלה, לטענת העירייה, הרבה מעבר למותר: עוד 20 מהדיירים בשכונה היוקרתית חשודים שהציבו בריכות, בתי-עץ קטנים וגדרות בשטחים עירוניים – ובעירייה לא מתכוונים לשתוק

 

 

בחירות

 

 

עסקים לא כשרים בפתח תקוה

(דה-מרקר): בעוד פחות משנה יתקיימו הבחירות לעיריות, ובפתח תקוה אצה הדרך לראש העיר יצחק אוחיון להציג הישגים. ככל הנראה, בדרך שכחו אוחיון וכמה מאנשיו בעירייה כי במדינת ישראל יש חוק ורצוי לכבד אותו.

 

אושרה בחירת ראש מועצה למרות “מהלך מפוקפק”

(NFC): שופט דחה את טענות אליהו ברכה כי יריבו בבחירות לראשות מועצת חוף השרון, אהרון בז’רנו, ניצח בהפרש של חצי אחוז בזכות “שוחד בחירות”

 

 

 

 

 

שחיתות המגזר הפרטי

 

 

“אמון הציבור ברשויות השלטון הוא מנכסיה החשובים של הרשות השלטונית, ושל המדינה. כאשר הציבור מאבד את אמונו ברשויות השלטון, הוא מאבד את אמונו באמנה החברתית המשמשת בסיס לחיים משותפים.” (בג”צ 6163/92)

 

 

 

 

 

 

אקדמיה

 

 

מחיר שביתת המרצים: 300 מיליון שקל

(וואלה): אחרי 90 יום מסתיימת השביתה הארוכה בתולדות האקדמיה הישראלית. אילו נזקים נגרמו, ומי ישלם את המחיר?

 

עדאלה עותר נגד הגבלת גיל הקבלה ללימודי רפואה

(הארץ): הארגון הפועל להגנה על זכויות המיעוט הערבי בישראל טוען כי שיטת הקבלה מפלה לרעה מועמדים ערבים

 

 

 

“ביטול הפסיכומטרי – בגלל עצלנות”

(YNET): מועד פברואר בוטל עד להודעה חדשה, ובקורסי ההכנה לבחינה הפסיכומטרית זועמים. “הכסף נזרק לפח”, אומרים התלמידים. “מאכזבים סטודנטים עוד לפני האוניברסיטה”, אומרים המורים. וגם המנהלים מוחים: “אפשר לפתור את הבעיה, זו עצלנות”  (22.01.08)

 

 

תקשורת

 

 

אומ”ץ טוענת: פוליטיזציה ברשות השידור

(NFC): במכתב שנשלח למבקרת הפנים של רשות השידור, טוענת העמותה כי נערכת פוליטיזציה במשדרי קול ישראל והערוץ הראשון, בידיעתו של העורך הראשי, מרדכי שקלאר

 

 

 

רמון וערוץ 10 הפרו חוק בפרסום החלטות המבצע בסוריה

(NFC): חשיפה: הצנזורה פנתה לערוץ 10 בטענה שפרסום דברי רמון בדבר הליכי קבלת החלטות לפני תקיפה בסוריה חרגו מהחוק

 

 

מוסדות פיננסיים

 

 

אושרה עסקת הטיעון עם לאומי וקרנותיו

(NFC): שופטת גזרה עליהם 25 מיליון שקל קנסות עקב הודאתם בפרשת ההטבות שניתנו ליועצי השקעות ולבכירי הבנק כדי שימליצו על הקרנות ללקוחות

 

 

 

שופט: הבנקים פעלו כקרטל

(NFC): בית משפט מחוזי אישר תביעה ייצוגית בשם לקוחות הפועלים, לאומי ודיסקונט על תיאום בניגוד לחוק של ריבית ועמלות בסך כעשרה מיליארד שקלים

 

 

רמאות

 

 

נוכלים “עקצו” לקוחות של לאומי

(NRG): עוקץ באתר האינטרנט של בנק לאומי: קבוצת נוכלים בינלאומית מצאה דרך מקורית לנסות לעשוק לקוחות תמימים של הבנק. ל-nrg מעריב נודע כי הנוכלים השתמשו בשרת מברזיל ובאמצעותו חיקו את כתובת האתר של בנק לאומי, וניסו לחדור לחשבונות הלקוחות. למרבה המזל, עירנותם הגבוהה של הלקוחות מנעה חדירה לחשבונות רבים.

 

 

 

גניבה מהמדינה

 

 

חשד: חשבוניות פיקטיביות ב-4.5 מיליון ש”ח בענף הרכב

(NFC): החשד מתמקד בקיזוז והפצה של חשבוניות בענף אביזרי הרכב נעצר חשוד ששוחרר בערבות ובתנאים מגבילים – כולל איסור יציאה מהארץ

 

 

 

צרכנות

 

 

הרשעה תקדימית: חברת הנסיעות “הדקה ה-90” הורשעה בהטעיית צרכנים באינטרנט

(גלובס): ביהמ”ש גזר קנס של 90 אלף שקל על החברה בגין גביית דמי ביטול עסקה מעבר למותר בחוק, אי-הכללת פרטים מלאים בעסקה באינטרנט, פרסום מחיר שירות שאינו המחיר הכולל והטעיית צרכנים

 

 

 

חשד להברחת נעלי פומה וארנקי שאנל מזויפים

(NFC): רשות המיסים תפסה למעלה מאלף זוגות נעליים מזוייפות, מהמותג הנפוץ, וכן, 516 ארנקי שאנל לא מקוריים הנעליים והארנקים הועברו להשמדה

 

 

עובד-מעביד

 

 

מנהיג השובתים ב”קופי בין”: מאבטח פגע בי

(YNET): יו”ר ועד עובדי בית הקפה בתל-אביב טוען כי מאבטח גרר אותו, כשניסה לשכנע לקוחות לעזוב את המקום, והוא נפל על גבו. מהנהלת בית הקפה נמסר: “הוא נכנס לסניף והציק ללקוחות. השומר כנראה ראה שהוא עובר את הגבול”

 

“מנהל ב’קופי בין’ קרא לי מוח שחור”

(NRG): ההסתדרות תובעת התנצלות ממנהל התפעול ברשת בתי הקפה שלטענתם קילל את נציגם במרחב ת”א כשהגיע לתמוך בעובדים השובתים על תנאי העסקתם

 

 

 

חזר ממילואים – ופוטר משני מקומות עבודה

(YNET): בשנה וחצי האחרונה ביצע יוסי חבר יותר מ-100 ימי מילואים. בשירות האחרון היה שותף לסיכול פיגוע, אך כשחזר למקומות בהם עבד הוא פוטר. “נותרנו קבוצה קטנה – לא מפרגנים לנו, אלא פוגעים”, הוא אמר ל-ynet. המעסיקים בתגובה: “הוא היה כמו תייר – עובד חודש כן וחודש לא”

 

ההסתדרות: נתבע לדין מעסיקים שלא יפרישו פנסיה

(NFC): המנהלת היוצאת של אגף הפנסיה: “מעסיק רצה לחסוך 38 שקלים לחודש, וחויב לשלם 600 אלף שקל. אם נפגע בכיס, הם לא יעברו על החוק” 6 חברות ביטוח הפחיתו את דמי הניהול, ובכך הגדילו את הפנסיה בכ-10%-5%

 

 

שחיתות בעלי עסקים

 

 

המשרד להגנת הסביבה יזמן לבירור 11 מפעלים החשודים ברמות זיהום מסוכנות במפרץ חיפה

(NFC): בין המפעלים: בתי הזיקוק, דור כימיקלים, כרמל אולפינים, פז שמנים וכימיקלים, פרוטרום, תרו, פוליאורטן, אלקטרוכלור * יו”ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח”כ פינס, קרא לסגור את המפעלים עד שיוכיחו כי אינם מזהמים

 

ביה”ד: להציב כיסאות לקופאיות תוך חודש

(הארץ): בית הדין לעבודה בת”א הורה ל-42 רשתות שהפרו את החוק, להתחייב בתוך חודש להציב כיסאות, לנוחיות העובדים. ההסתדרות: להטיל קנס של 200 אלף ש”ח על מעסיקים סוררים

 

בוטל מכרז בי”ח הלל יפה להסעות אמבולנסים

(NFC): שופט קבע כי שינוי המשקלות של אמות המידה לאחר שפורסם המכרז עלול לעורר חשד כי המכרז נתפר לטובת מד”א

 

 

 

“הכלכלה צומחת במחיר גידול הפער החברתי”

(וואלה): מנתונים שהוצגו בכנס הרצליה עולה, כי ב-4 השנים האחרונות נרשמה צמיחה כלכלית ניכרת, אך הפערים החברתיים גדלו בהתאם

 

הצעה: לחסל את הזנות ברשת

(NRG): הח”כ גלאון הגישה היום הצעת חוק למלחמה בבתי הבושת באינטרנט העונש לעבריינים: 5 שנות מאסר

 

נהג מונית ניסה להחזיר נוסעת לנקודת המוצא

(NFC): קנסות ופסילת רישיון הוטלו על הנהג שסירב להפעיל מונה ולא הוריד את הנוסעת כפי שדרשה אלא החל לנסוע בחזרה לנקודת המוצא

 

 

שחיתות פרטית

 

 

חשד: חרדים שימשו כבלדרים

(NRG): שני תלמידי ישיבה מי-ם חשודים כי הבריחו לארץ סמים, לאחר שגויסו ע”י האסיר הרוצח מאיר איפרגן

 

מניעת תפילות בבית ספר ברמת גן – בדרך לביהמ”ש

(NFC): “המרכז המדיני לישראל” שיגר מכתבים למנהל בית הספר “אוהל שם” ולראש העיריה: הפרעה לתפילת התלמידים היא פגיעה קשה בחופש הדת

 

 

 

“ניסו להבריח סמים מורעלים”

(NRG): תשעה ישראלים נעצרו בחשד כי ניסו להבריח לישראל 50 אלף כדורי אקסטזי שעל חלקם חומר הדברה

 

 

 

 

 

שחיתות בעולם

 

 

“משהו רקוב בממלכת דנמרק”

 

“המלט” – וויליאם שיקספיר, 1600

 

 

 

 

 

שחיתות ממשלתית

 

 

גם הים התיכון עולה על גדותיו

(הארץ): מדענים בספרד מזהירים מפני עלייה דרסטית במפלס הים התיכון – ייתכן שאף עד חצי מטר – וזאת כתוצאה מהתחממות כדור הארץ

 

 

 

השיר שהרגיז את ראש החונטה

(NRG): משורר ידוע במיאנמר (בורמה לשעבר) נעצר אחרי ששיר שכתב לכבוד יום האהבה כלל מסר נסתר וביקורתי נגד מנהיג החונטה הצבאית במדינה.

שחיתות בעלי עסקים

 

 

שתי חברות למחזור נייר ביפאן הודו כי הטעו את הציבור בכך שמוצריהן הכילו פחות נייר ממוחזר מכפי שפורסם

(דה-מרקר): חברת אוג’י פייפר וחברת ניפון פייפר גרופ, שתי החברות המובילות בתחום מחזור הנייר ביפאן, הודו כי שיקרו בתקופה של למעלה מעשור לגבי אחוז הנייר הממוחזר בכמה ממוצריהן.

 

כך סייעה חברת הרכבות להשמדת היהודים

(NRG): תערוכה חדשה בברלין, שתנדוד בין תחנות הרכבת בעיר, חושפת מסמכים שמציגים את התפקיד המרכזי שמילאה חברת הרכבות הלאומית ב”פתרון הסופי”

 

 

 

שווי ההונאות שביצעו עובדי בנק בסין ב-2007 עמד על 118 מיליארד דולר

(דה-מרקר): הרגולטור הסיני, המפקח על הבנקים, מצא כי שווי ההונאות של העובדים בבנקים בשנת 2007 הסתכם ב-860 מיליארד יואן (118 מיליארד דולר) בשנה שעברה, וכי 177 מנהלי בנקים פוטרו בשל התנהגות פסולה.

 

הונאת הבנק הגדולה בהיסטוריה נחשפה בצרפת

(נענע): ההונאה הגדולה בהיסטוריה, נחשפה בבנק השני בגודלו בצרפת. אחד מהעובדים, ברוקר צעיר בן שלושים-ואחת, הצליח לגרום לבנק הפסדים של כחמישה מיליארד אירו – ונראה כי אף אחד מהממונים עליו בבנק לא ידע מזה עד היום

שחיתות פרטית

 

 

כתבים כלכליים ביפאן סחרו על פי מידע פנימי – הצרכנים מאיימים להחרים את כל רשות השידור

(דה-מרקר): צרכנים ברחבי יפאן מאיימים שלא לשלם את האגרה החודשית לרשות השידור הלאומית NHK, בשל פרשת סחר במידע פנימי בחברה. אם אכן יסרבו הצרכנים לשלם, תעלה הפרשה לחברה כ-600 מיליון דולר בהכנסות אבודות.

 

 

 

בחירות

 

 

איראן: אלפי מועמדים בבחירות לפרלמנט ייפסלו

(YNET): “מתוך 7,200 שנרשמו, 3,000 הם בעלי רישום במיניסטריון המודיעין ובבתי המשפט”, אמר ראש מטה הבחירות. מועמדותם עלולה להיפסל עוד לפני שיגיעו לבחינת מועצת שומרי החוקה, המאשרת את המועמדים הסופיים

 

השר התפטר בגלל תרומות

(NRG): שר העבודה הבריטי התפטר אחרי שתיק התרומות הבלתי חוקיות שביצע הועבר לטיפול המשטרה

 

 

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר