“מיחזור” מחבלים – הכצעקתה?

“מיחזור” מחבלים – הכצעקתה?

קימקא
שמחה ניר, עו”ד 27.06.2007 15:38
"מיחזור" מחבלים – הכצעקתה?


האם יכולתם של ארגוני הטרור לפגע בישראל היא פונקציה של מספר המחבלים ה”זמינים”, או שהיא מוגבלת ב”צוואר בקבוק” כלשהו, אשר אינו מאפשר אלא מספר פיגועים המוגבל ע”י כושר הסיכול של גורמי הביטחון?כל אימת שמדובר על עסקאות לחילופי-שבויים/אסירים וכו’ מייד קמים לנו מזכירים כלליים המזכירים לנו כמה מחבלים אשר שוחררו בעבר “חזרו אל הטרור”.

יש גם האומרים כי שחרור מאסיבי של מחבלים הוא “פרס על הטרור” לארגוני הטרור.

הרשו לי לאחד בין השניים, ולפתוח בדוגמה.

נניח שמציעים לך מיליארד דולר, אשר יוזרמו אליך דרך צינור דק, אשר מאפשר להזרים שקל אחד לשנה. לא יותר. בקצב הזה צאצאיך, צאצאיהם וצאצאי-צאצאיהם, “עד דור עשירי, עד עולם”, לא יוכלו ליהנות מהכסף הזה, אלא בקצב של שקל אחד לשנה – לכולם יחד.

נניח שמוסיפים ל”חבילה” שלך גם את כל הכספים אשר הגיעו אליך בעבירה: גניבה, שוד, מעילה ומה לא. מחזירים לך את זה “מולבן”, משהו מעין “פרס לפושע”.

תהיה דעתנו על הצד המוסרי של ה”פרס” הזה – יותר עשיר לא תצא מזה, לא אתה ולא צאצאיך, עד דור עשירי, וגו’.

ומכאן – לנמשל:

יכולתם הכמותית של ארגוני המחבלים מוגבלת ע”י צוואר בקבוק כלשהו. האם זה “כושר הייצור” שלהם, או “כושר החדירה” שלהם אל תחום המדינה?

אני לא יודע, כי זה אינו התחום שלי. אני רק יכול להעריך – ולקוות – שכושרם של גורמי הבטחון לשמור על גבולות המדינה משאיר מעט מאוד פרצות הקוראות למחבלים. נניח חדירה אחת ליום, עם 90 אחוזי סיכול, דבר אשר משמעותו פיגוע אחד ל-10 ימים.

את הכמות זאת – 30 עד 40 פיגועים לשנה – “מפיקים” ארגונים אשר סדר-הכוחות שלהם מתבטא, נניח (כל המספרים כאן מבוססים על הנחות לא-בדוקות) ב-5000 מחבלים-בפוטנציה, אשר “כושר הייצור ברוטו” שלהם, אלמלא ההחסימות והסיכולים, הוא גדול בהרבה (נניח כמה מאות ביום).

ונשאלת השאלה מה יקרה אם נחזיר להם אפילו את כל האסירים הבטחוניים המוחזקים אצלנו בבתי הכלא (ככל הידוע לי – כ-9000 במספר). להערכתי “כושר הייצור ברוטו” שלהם יעלה מאוד, אבל “כושר התפוקה נטו” שלהם – מספר הפיגועים המתממשים – יישאר כשהיה: אותם ה-30- עד 40 פיגועים בשנה – הכל בגלל צוואר הבקבוק שמשאירים להם גורמי הבטחון שלנו.

בנוסף לאמור ישנם לשחרור המאסיבי של המחבלים גם תוצאות-לוואי:

·            הגדלתה של מצבת המחבלים בעזה לכ-15000 איש תגביר את החיכוכים הבין-ארגוניים והם יתחילו לחסל זה-את-זה, בבחינת כל הערבים ערבים זה-לזה.

·            ארגוני הטרור יצטרכו לפרנס, להאכיל, לחמש ולאמן מספר עצום ורב של מחבלים.

·            סביר מאוד להניח שקיבולת כוח-האדם של הארגונים ממילא כבר מלאה, כך שהמחבלים המוחזרים לארגוניהם יישלחו מייד לבקו”ם שלהם, או שיחליפו אחרים אשר יישלחו לבקו”ם.

·            עם התקציב המתפנה משחרור האסירים המחבלים אנחנו יכולים לעשות דברים מועילים אחרים, נניח: הגברת יכולתם של גורמי הבטחון לחסום ולסכל פיגועים.

אמור מעתה: אנחנו יכולים רק להרוויח משחרור מחבלים, ונזקנו יהיה לכל היותר אפס.

תקנו אותי אם אני טועה.

וכעת אני מקווה שהצלחתי להסיר אבן-נגף אחת בדיון על “המחיר” הראוי לשחרורם של חיילנו אשר בשבי האוייב.

תקנו אותי אם אני טועה.

___________

המלצות היום:

גלעד שליט עדיין בשבי – מחדל ללא כפרה

שחרור מחבלים בדרך מינהלית – משרד המשפטים ממלא פיו מים, כבר לא מגמגם

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר