לשר המשפטים דניאל פרידמן: לפטר לאלתר את פרקליט המדינה היוצא, ערן שנדר

לשר המשפטים דניאל פרידמן: לפטר לאלתר את פרקליט המדינה היוצא, ערן שנדר

קימקא
שמחה ניר, עו”ד 16.06.2007 16:55
מזלזל ביכולותיהם

מזלזל ביכולותיהם


לשיטתו של מר שנדר מי שכופר ב”אמת” (פראבדה) של השלטונות הוא לא “טועה”, הוא שקרן – וזה אומר שאפילו אם צודק מר שנדר באמרו כי אין “תפירת תיקים” בפרקליטות, עדיין אין הוא יכול לכהן בתפקידו, אפילו דקה אחת.שמחה ניר, עו”ד

משעול גיל 1-ג’, כפר סבא 44281

טל’  09-7424838, נייד 050-7520000

פקס 09-7424873

www.quimka.net

www.quimka.com

quimka@quimka.com

 

כפר סבא, 16.6.2007

 

לכבוד

הפרופ’ דניאל פרידמן

שר המשפטים

משרד המשפטים

ירושלים

נכבדי,

הנדון: פרקליט המדינה ערן שנדר – דרישה לפיטוריו המיידיים

אקדים ואומר: אין לי שום דבר אישי נגד מר שנדר, פרקליט המדינה היוצא. בכל הקריירה שלי נתקלתי בו פעם אחת בלבד – כאשר הוא שימש כמנהל מח”ש – וגם אז זה לא היה עניין אישי, אבל מהאמור להלן עולה כי למרות שהוא כבר “עם רגל אחת בחוץ”, צריך להעביר לשם גם את רגלו השנייה – לאלתר.

בימים האלה ממש השמיע מר שנדר את “נאום התופרים” שלו, בו הוא יצא להגן על עצמו ועל כל מי שהיה מעורב אי-פעם בתפירת תיקים.

בנאום הזה, כפי שפורסם –

פרקליט המדינה ערן שנדר יצא היום בביקורת חריפה על דבריו של שר המשפטים דניאל פרידמן, שרמז על האפשרות כי בפרקליטות “נתפרו תיקים” לאנשי ציבור. “אמירות מסוג זה נעדרות כל צידוק מציאותי”, אמר שנדר בכנס התנועה לאיכות השלטון בבנייני האומה בירושלים, “אין רחוק מזה, ומי שטוען זאת יודע כי הוא אומר דבר שקר“.

וגם –

שנדר לא נקב באופן מפורש בשמו של פרידמן, אך אמר כי מי שפועל כדי לצרוב בתודעה הציבורית שקיימת אפשרות, גם אם קלושה, לתפירת תיקים על ידי הפרקליטות, “תורם לכרסום האמון במערכות האכיפה ומביא להחלשת המערכת“.

אתחיל באמירה השנייה: לא קיימת אפשרות, “גם אם קלושה”, לתפירת תיקים על ידי הפרקליטות … אמירה זו משמעותה היא שאפילו אם יתאחדו כל הפרקליטים בשירות המדינה – החל מהיועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, וכלה באחרון העוזרים לפרקליט המחוז בזרנוגה גימ”ל – לקונספירציה שמטרתה לתפור תיק, ויעמידו לרשותה את כל מומחיותם המקצועית, הם לא יצליחו, כי לא קיימת אפשרות כזאת, “גם את קלושה”…

אם היה מר שנדר מכיר אישית את כל מאות הפרקליטים אשר משרתים תחתיו, הוא לבטח היה מוצא לפחות שניים-שלושה פרקליטים אשר היו נחלצים למלאכה, ועושים עבודה “לתפארת”. אני מכיר את החומר הזה, העונה בהחלטת לעקרונות ההתפלגות הגאוסיאנית, וד”ל.

ואני מניח – יתקנני מר שנדר אם טועה אנוכי – שהוא מכיר אותם לא פחות ממני, ויודע היטב את מה שאני יודע.

ואני שואל שאלת-תם: האם באמת מאמין מר שנדר במה שיצא מפיו?

אם הוא מאמין – נשאלת השאלה איך הוא יכול להמשיך אפילו דקה נוספת בתפקידו, עם זלזול כזה ביכולותיהם של מאות הפרקליטים המשרתים תחתיו?

ואם הוא לא מאמין במה שיצא מפיו – איך יכול שקרן כזה לשמש בתפקיד ציבורי כלשהו?

נעבור לאמירה השנייה: “אמירות מסוג זה נעדרות כל צידוק מציאותי … אין רחוק מזה” – עד כאן ניחא, כי אנחנו מדינה חופשית, ומותר לאדם להגן על עצמו, ועל הארגון שבראשו הוא עומד, אפילו אם נימוקיו קלושים הם, ואפילו אם אין לו נימוקים בכלל, כי הציבור לא מטומטם, ואם שנדר לא מתייחס לטענות בדבר “תפירות” ספציפיות (יעקב נאמן, רובי ריבלין, אביגדור קהלני, רפול ואחרים – ולאחרונה גם בעניין חיים רמון) חזקה על הציבור שלא “יקנה” את ההתבזות העצמית הזאת.

אבל הסיפא של האמירה הזאת (“מי שטוען זאת יודע כי הוא אומר דבר שקר“) היא חמורה ביותר, ויש בה כדי להדאיג עד מאוד: נניח שאמנם אין “תפירת תיקים” בפרקליטות, אבל ישנם בציבור אידיוטים אשר, ברוב טיפשותם, מאמינים כי אכן קיימת “תפירה” כזאת: אז הם אידיוטים הרואים צל-הרים כאנשים, אבל איך אפשר לומר עליהם שהם “יודעים” שזה רק “צל הרים”?!

ובמלים אחרות: מי שכופר ב”אמת” (פראבדה) של השלטונות הוא לא “טועה”. הוא שקרן.

וזה אומר שאפילו אם צודק מר שנדר באמרו כי אין “תפירת תיקים” בפרקליטות, עדיין אין הוא יכול לכהן בתפקידו, אפילו דקה אחת.

ואם אכן ישנה “תפירת תיקים” בפרקליטות – דבר המצריך בדיקה על ידי גורם חיצוני – מקל-וחומר הוא.

בברכה,

 

שמחה ניר, עו”ד

 

העתקים: יו”ר וחברי ועדת החוקה, חוק ומשפט, הכנסת, ירושלים.

 

המלצת היום:

פנייה אל הוועדה לבחירת שופטים: יהונתן עדיאל, המועמד לבית המשפט העליון, הוא מושחת, נלעג, קשקשןואידיוט!כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר