תנו לנכים לחנות

תנו לנכים לחנות

מוטי פלד
01.05.2007 14:16
תנו לנכים לחנות


חדשות לבקרים אנו שומעים באמצעיי התקשורת השונים על עוול הנגרם לנכים, נכי צה”ל, נכי הביטוח לאומי, נכי פעולות איבה, נכי תאונות העבודה, נכי תאונות הדרכים, וניצולי שואה. אך הגדישה את הסאה הידיעה שמשרד המשפטים מצא פטנט חדש ומבריק, בעקבות בקשה של עמותות נכים לתוספת מקומות חנייה לנכים, החליטו במשרד המשפטים: “אין מספיק חניות נכים? נוריד את מספר הנכים”!?לכאורה מדינת ישראל אינה אוהבת נכים, אפילו אם הם אזרחי המדינה, אפילו אם הם נפגעו בזמן שירות על הגנת המולדת, לא חשוב איזו מאיזו נכות אתה סובל או מה הן מגבלותיך, תמיד תהייה חשוד בעיניי נציגי המדינה ותמיד ימנעו את זכויותיך, אם בכוונה תוך הסתרת זכויותיך, ואם לכאורה ברוע לב תוך הערמת קשיים בדרך לקבלת המגיע לך בזכות.

ארגונים רבים מייצגים את הנכים לסוגיהם, כולם מתמודדים עם בירוקרטיה, אדישות, אטימות, לעיתים רבות קשה להתעלם מהתחושה שאלה שאמורים לטפל בנכים ולהקל על חייהם הקשים, מפגינים רוע לב.

מדינת ישראל הנאורה, מדינה של יהודים רחמנים בני רחמנים, זו שהדמוקרטיה וזכויות האדם נר לרגליה, זו שתמיד אצה רצה לעזור בכל אסון לאומי של מדינות אחרות, מטורקיה דרך רוסיה ועד לתאילנד הרחוקה, לכאורה מדינה זו אינה מסוגלת לגלות מעט חמלה לנכים שלה עצמה. הנכים נתקלים במכשולים על כל צעד ושעל, סבל נוראי נגרם לנכים ולמשפחותיהם, במקום לטפל לעזור ולשקם, ממציאים חוקים מחוקים שונים על מנת לגמד את הבעיה, לצמצם בצורה מלאכותית את הזכאים והזכאות לטיפול בנכות.

חדשות לבקרים אנו שומעים באמצעיי התקשורת השונים על עוול הנגרם לנכים, נכי צה”ל, נכי הביטוח לאומי, נכי פעולות איבה, נכי תאונות העבודה, נכי תאונות הדרכים, וניצולי שואה. אך הגדישה את הסאה הידיעה שמשרד המשפטים מצא פטנט חדש ומבריק, בעקבות בקשה של עמותות נכים לתוספת מקומות חנייה לנכים, החליטו במשרד המשפטים: “אין מספיק חניות נכים? נוריד את מספר הנכים”!?

משרד המשפטים מתכוון לשנות את הקריטריונים לקבלת תווי נכה, למנוע תווי נכה (אפילו) מקטועי כף רגל וזכאים אחרים. כך, במקום לפתור את הבעיה ולהוסיף חניות נכים, במקום להתמודד ולאכוף את החוק על אתרים ומוסדות שאינם מקצים מספיק חניות נכים ובניגוד לחוק, מתכוונים אטומי לב לצמצם את כמות הזכאים לתווי חנייה, אבסורד מוחלט.

גם עיריית תל אביב אינה טומנת ידה בצלחת, פקחים חדורי היפר מוטיבציה החלו לאחרונה לחלק דוחות אזהרה לרכבי נכים שחונים כביכול בניגוד לחוק, בעיריית תל אביב לא קראו כנראה את סעיפי היתר החנייה המודפסים ירוק על גבי לבן על כל תו חניית נכה. מספר נכים שקיבלו אזהרות כאלה, סיפרו לי שהם חנו בדיוק לפי מגבלות הכתוב בהיתר. 

כנכה צה”ל וכאזרח, אני מעורה מעט בנושא, לכן אין לי ספק שיש לרענן את סוגיית חנית הנכים, כמובן  יש עיוותים ויש בעיות, אך צריך לטפל בהם ברגישות ובהגיון.

לדעתי הבעיה העיקרית היא מכת הזיופים, ישנם תווי חניה מזויפים רבים, זו עובדה, לדעתי יש לקנוס בצורה קיצונית משתמשים בתווים אלה, מצידי שיחרימו גם את מכוניותיהם למספר שבועות.

בעיה נוספת היא בעיית השימוש האסור בתו הנכה, על פי החוק הנכה בלבד רשאי להשתמש בתו הנכה, אך לא אחת ראיתי בני משפחה של נכה משתמשים ברכב הנכה ובתו הנכה לחנייה קלה וזמינה יותר, לדעתי זו חוצפה, אני חושב שפקחים חייבים לבדוק תעודת נכה וכשרות התו לכל מי שמחנה את ריכבו בחניית נכים או במקום שלנכה מותר לחנות את הרכב, ולקנוס את מפירי החוק, אני חוזר ומדגיש, תו הנכה מיועד לנכה בלבד, תו הנכה תקף רק אם הנכה משתמש ברכב, אם בעצמו או כשנהג מסיע אותו.

סוגיה נוספת הועלתה לאחרונה ע”י נכים המשתמשים בכיסאות גלגלים וזכאים לתו נכה כחול, כיום כל חניות הנכים מסומנות ע”י תמרור כחול, אני חושב שיש לערוך הפרדה בין חניית נכה עם תו כחול לבין תו משולש ירוק, יש להעניק זכות חנייה ראשונית ושטח רחב יותר לרכב הנושא תו כחול לנוחות משתמשי עגלות הנכים, ולהקצות חניות נפרדות לבעלי תו נכה ירוק.

אני מדגיש שוב, פקחים ושוטרים חייבים לבדוק אם תו החניה כשר ותקף, אם השימוש בתו החנייה הוא עבור הנכה ורק עבורו. צריך לוודא שהנכים לא מנצלים לרעה את ההיתר שהוענק להם, יש לחייב את הנכים לחנות בדיוק כפי שמפורט בכל תו נכה, אם יש לנכה ספק באשר לחוקיות חנייתו, יואיל לקרוא את ההיתר שכתוב בשפה ברורה בגב תו החנייה, לפני החנייה.

 

לא ברור לי מדוע בוחרים במשרד המשפטים לבזבז זמן ומשאבים עצומים בישיבות רבות ומיותרות, בהכנת חוקים חדשים, מזכירות, פקסים, טלפונים ועוד אופרציה מיותרת. יש לדאוג קודם כל לאכיפת החוקים הקיימים במקום להמציא חוקים חדשים. לדעתי הדיון במקרה זה במיוחד, מבזה את כל העוסקים בסוגיה, כאילו אין בעיות חשובות אחרות לעסוק בהם.

תבינו, זו בסך הכול חנייה, בסך הכול נוחות של נכים, הכספים, האנרגיה והמשאבים שאתם מבזבזים על הנושא יכולים לממן בקלות אלפי מקומות חנייה נוספים לנוחות הנכים, ובא לנכי ציון גואל.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר