חיוניות הבנייה בהר הבית

חיוניות הבנייה בהר הבית

ד”ר אברהם בן עזרא
בן עזרא – מתכננים ויועצים 09.02.2007 14:06

ההרתעה של משטרת ישראל ושל צה”ל ננגסת במשך הפעלת מדיניות נסיגה, וכל נסיגה מביאה עוד נגיסה.חיוניות הבנייה בהר הבית

מאת: ד”ר אברהם בן עזרא

 

כדברי ארכיאולוגים ישראלים מלומדים, יש ספק רב בחיוניות ובנחיצות ביצוע עבודות החפירה והקמת הגשר בשער המוגרבים בהר הבית.

 

למעשה, באמירה זו הארכיאולוגים המלומדים לא אמרו דבר, כי לגבי רוב מכריע של יזמות בתחום האדריכלות והבנייה, השיקום, התכנון העירוני וביצועו ושימור האתרים – תמיד יהא ספק רב בחיוניות ובנחיצות הפרוייקטים הללו, כי בתחומים רב-גוניים אלה, מבחינת מספר האלטרנטיבות התכנוניות והאופציות המעשיות – קיים הספק, כחלק מהגישה המקצועית, מהי הדרך האופטימלית להגעה אל הפתרון ותמיד יהיו חילוקי דעות וגישות שונות ומנוגדות.

 

זאת ועוד, חילוקי הדעות לא יימוגו עם גמר הביצוע – ראו: ככר אתרים בתל אביב, וראו המזרקה בדיזנגוף ומגדלי עזריאלי, מלון מרידיאן בפאתי חיפה, המרינה בהרצליה-פיתוח כמו גם מאות ואלפי פרויקטים גמורים המצויים בחילוקי דעות תמידיים.

 

אלא שדווקא בנסיבות שהתעוררו בעקבות ביצוע תחילתן של העבודות בהר הבית, מתעורר צורך חיוני לבצען עד תום, ממש לא מטעמים פונקציונאליים, ממש לא מטעמים של תכנון עירוני, כי אם מהטעם המדיני, וצורך זה גובר על השיקולים המלומדים של אנשי האקדמיה, גם אם שיקוליהם אלה אינם נגועים בנטייה לכיוון פוליטי כלשהו.

 

לאור ההתנגדות הבלתי חוקית, המושתתת על הפעלת לחץ ועל איומים ישירים ו/או עקיפים בנקיטת פעולות טרור שיתרחשו היה והבנייה לא תיפסק לאלתר, חלה חובה ציבורית, קיומית, דמוקרטית, להמשיך בעבודות החפירה והבנייה כדי להכניע את הדרך האלימה בקבלת החלטות ולבטלה, כדי להוכיח ריבונות שלטון דמוקרטי במדינת ישראל על כל שטחה החוקי, כדי לדכא כל הפרת סדר אופציונאלית ולבטל את הדרך המוטעית של קבלת החלטות זהירה מדי תחת לחץ ואיומים.

 

אם יופסקו העבודות בהר הבית, כעצת אתיתופל של שר הביטחון וחבר יועציו, מה בדיוק יסיקו מנהיגי הטרור?

לא קשה לנבא.

 

ואת דרך הסקה זו, המשפיעה ואף מכתיבה את שיטת קבלת ההחלטות בישראל, צריך לסכל לאלתר, מה גם שנקרתה ההזדמנות לעשות כן, לו רק נשכיל.

 

…אז האיום הוא ענק, והסיכון הוא בהתפרעות אלפי מתפללים בהר הבית.

והדבר מצריך 3000 שוטרים…

 

ומהי המסקנה?

שממש דחוף לבטל את מה שמתהווה ומתגעש, מתעצם ומתגבש, מתבשל ומתרחש מתחת לפני השטח, ביטול שרשי, באמצעים שישנם בידינו, כדי שלא להעצים ולהאדיר את הרוע העלול להתפרץ כאשר לא נהיה מוכנים לו.

 

מסקנת ביניים:

הם לא ממש באים להתפלל, כי לצורך שמירת סדר התפילות, לא נחוצים 3000 שוטרים.

 

אם הפחד והכמיהה לשקט-עכשיו ינחו את ממשלת ישראל, היא תשיג את ההפך מבקשתה, והרגיעה הזמנית רק תתווה את דרך הטרור כאמצעי להשגת מטרות, תוך הגברת כושר הטרור כדי שיהיה אפשר להפעילו בהתאם לצורכי הכנופיות באשר הן.

 

ההרתעה של משטרת ישראל ושל צה”ל ננגסת במשך הפעלת מדיניות נסיגה, וכל נסיגה מביאה עוד נגיסה.

 

אין ממש בהרתעה שאינה מיועדת ליישום.

רק כוח הרתעה אשר הוא גם בר שימוש מוכח – כוח הרתעה הוא, ואם לא כן, מתבטלת ההרתעה כליל.

כל זאת ברור וידוע לחלק מהמנהיגים בישראל, שלעת עתה אינם מנהלים את המדינה, וברור וידוע גם לטרוריסטים.

 

התשובה היא: המשך עבודות החפירה ובניית הגשר בהר הבית, ותחילת תכנון מקיף נוסף, מהטעמים דלעיל, שכמהנדס אזרחי המומחה בתחום התכנון העירוני – אסכים בהחלט כי טעמים אלה ברורים דיים, אינם מוחלטים, מתעורר לגביהם ספק, ויש להם אלטרנטיבות תכנוניות רבות.


 09/02/2007

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר