על אמון הציבור בבתי המשפט: שלמה כהן נוטף דבש, ודובר איוולת

על אמון הציבור בבתי המשפט: שלמה כהן נוטף דבש, ודובר איוולת

קימקא
שמחה ניר, עו”ד 14.09.2006 12:24
על אמון הציבור בבתי המשפט: שלמה כהן נוטף דבש, ודובר איוולת


ראש לשכת עורכי הדין, הסטטיסטיקן המהולל, יוצא נגד הסטטיסטיקה המראה שאמון הציבור בבתי המשפט הידרדר פלאים בתקופת אהרן ברק.על אמון הציבור בבתי המשפט:

שלמה כהן נוטף דבש, ודובר איוולת

ראש לשכת עורכי הדין, הסטטיסטיקן המהולל, יוצא נגד הסטטיסטיקה המראה שאמון הציבור בבתי המשפט הידרדר פלאים בתקופת אהרן ברק.

לשיטתו, העובדה שהציבור דורש ועדת חקירה ממלכתית, בראשות שופט, מעידה על אמון הציבור בשופטים … האם יש לציבור חלופה אחרת, פחות גרועה?


שלמה כהן, ראש לשכת עורכי-הדין, נשא דברים בבית המשפט העליון, בטקס המסורתי (“ישיבה חגיגית”) המתקיים עם כל פרישה של שופט משופטיו – לא רק של נשיאו.

מה יש לראש הלשכה לומר באירוע מיוחד זה, שאינו סתם פרישה של שופט, אלא פרישה של נשיא, של ראש המערכת השיפוטית של המדינה, ולא סתם נשיא, אלא אחד מהבולטים – אולי הבולט שבהם – בנשיאי בית המשפט העליון בכל הזמנים.

על אהרן ברק עוד ידובר רבות, ואני כבר התחלתי עם זה, אבל את המילה האחרונה טרם אמרתי – ולא כאן המקום לכך. יחד עם זאת, על דבר אחד אין מחלוקת: אותו אהרן ברק – זה אשר טפטף לנו כי “אין לו לבית המשפט לא ארנק ולא חרב, יש לו רק אמון הציבור” – הוליך את מערכת המשפט אל עברי-פי-פחת – דווקא בתחום הזה.

אלה נתוני הסקרים שהביא הפרופ’ אבי דגני, נשיא מכון גיאוקרטוגרפיה, אשר ערך סקר של אמון הציבור בבית המשפט העליון, גם השנה וגם לפני 15 שנים. אלה מימצאי הסקרים (באחוזים):

 

חוסר אמון

מוחלט

מעט

אמון

אמון

רב

אמון

מוחלט

אין

דיעה

סקר 1991

3

10

42

41

4

סקר 2006

17

33

28

15

9

 

מכאן אנו למדים:

·        אחוז הנותנים בביהמ”ש העליון אמון מוחלט או אמון רב, ירד מ-83 ל-43;

·        אחוז הנותנים בביהמ”ש העליון מעט אמון, או חוסר אמון מוחלט עלה מ-13 ל-50.

הנתונים האלה הוצגו בערוץ הטיוי הראשון ביום 10.9.2006, בתכנית לרגל פרישתו של אהרן ברק מכס נשיא ביהמ”ש העליון, ואיש לא חלק עליהם, ועל מקצועיותם של הסקר והסוקרים. היו בתכנית הזאת כאלה אשר האשימו את הציבור, ואני הצעתי להחליף את הציבור, אבל בינתיים, עד שנצליח להחליף את הציבור, מחוייבים אנו ביושר אינטלקטואלי, המחייב להודות בעובדות הסטטיסטיות.

אלא שלסטטיסטיקן הידוע שלמה כהן, ראש המכון המרכזי לסטטיסטיקה של לשכת עורכי הדין, יש דיעה אחרת: אין כל פחיתה באמון הציבור במערכת המשפט, והא-ראייה – הציבור הרחב דורש וועדת-חקירה ממלכתית, בראשות שופט, לבדיקת מלחמת לבנון השנייה.

אז יש לי הפתעה בשבילך, שלמה: אני, שהאמון שלי במערכת המשפט הוא “לכל היותר אפס” – גם אני בעד ועדת חקירה ממלכתית בראשות שופט.

האם זה אומר שיש לי אמון במערכת המשפט? לא, זה אומר שבמסגרת הדין הקיים אין ברירה טובה יותר.

 

המלצת היום: סדרת מאמרים על אמון הציבורכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר