מה מניע אותי לפעול?

מה מניע אותי לפעול?

מאת פאר ויסנר – יו” מפלגת הירוקים בישראל
13.03.2006 01:15
מה מניע אותי לפעול?


הירוקים העלו לסדר היום את העובדה, שמאות אנשים מתים מידי שנה בגלל זיהום האוויר שגורמים ‏האוטובוסים, והבאנו להוצאת צווים אישיים נגד מנהלי חברות האוטובוסים. ‏

בתל אביב הבאנו לחקיקת חוק למניעת זיהום אויר.‏

*** פרסום-חינם זה, לכל המפלגות המתמודדות לכנסת, ללא הבדל השקפה, הוא תרומת האתר של קימקא לדמוקרטיה הישראלית. 

האנשים ברשימת הירוקים הם אנשים שאכפת להם, אנשים שקמו ועשו. זה הרבה יותר ממה שאפשר להגיד על כמה וכמה חברי כנסת ומועמדים.

 

האנשים ברשימת הירוקים הם אנשים שעשו למען הכלל, בלי לעשות משא ומתן על התמורה, או על הג’וב.  כל מה שהם רוצים בתמורה, היא מדינה שדואגת לביטחון הפנים, מדינה שאפשר לחיות בה חיים נורמליים. מדינה שיש בה עתיד לאנשים שחיים כאן ולילדים שיחיו כאן ועוד לא נולדו. 

 

מפלגת הירוקים הוקמה בשנת 1997 בעקבות אסון גשר המכבייה. אני אגב משתמש בשם “אסון הירקון”, כי המים המורעלים הביאו לאסון – לא הגשר. המכבייה היא אירוע שכוונתו המוצהרת היא להביא לכאן אנשים, במטרה שיראו את הארץ, יתרשמו ויחליטו לבוא ולחיות כאן. אבל מה הם ראו? הם ראו כאן עם של נוודים שחי כאילו הוא עוד מעט עוזב. הם ראו מדינה שמזהמת ומשחיתה את הארץ, כאילו עוד מעט מסתלקים מפה. אז איזו סיבה יש למישהו לעזוב את הבית ולבוא לכאן?

 

במשך חמישים ושלוש שנה, אנחנו מגנים על הגבולות אבל מפקירים את הארץ  שאנחנו חיים בה. הגיע הזמן שנפסיק לנהוג כנוודים, אלא כמי שנשארים. חייבים להפסיק ללכלך, לזהם ולהרעיל, כאילו אנחנו תכף עוזבים ומשאירים לזה שיבוא אחרינו לנקות. הרי זה שיבוא אחרינו זה הילד שלנו. צריך רק להסתכל מסביב ולראות איזו ירושה אנחנו משאירים.

 

אנחנו לא מפלגה סקטוריאלית. אנחנו פועלים למען כל מי שמרגיש שהארץ הזאת שלו והוא נשאר כאן, בלי קשר למיקומו במפה החברתית או הפוליטית– יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, עשירים ועניים.

 

הסביבה היא המכנה המשותף בין כולנו. הירוקים נאבקים על עתידה של המדינה, כי בלי ים ללכת אליו, בלי נחלים שאפשר לטייל לאורכם, בלי אויר נקי לנשימה ובלי מים ראויים לשתיה – אי אפשר לקיים חיים.

 

יש אנשים שאומרים שעכשיו אנחנו עסוקים בענייני ביטחון והארץ שבתוך הגבולות יכולה לחכות. תסלחו לי על הביטוי, אבל זה טיעון של מי שרוצה לכסות את התחת שלו. 

 

הרי טרור הוא לא תירוץ לניהול גרוע של חברה עסקית. טרור הוא לא תירוץ לשיווק כושל. עסק צריך לנהל בחוכמה, דווקא בתקופות קשות.

 

אז בואו נפריד בין הגנה על הארץ והגנה על הגבולות, בדיוק כמו שצריך להפריד בין טרור וכלכלה. הטרור לא יכול לשמש תירוץ לטמטום, אטימות ואינטרסים של מונופולים, כרישי נדל”ן ומפעלים שמזהמים את האוויר, האדמה, והמים. טרור לא יכול להצדיק את העובדה שאנחנו נושמים פיח מרעיל.

 

הטרור לא יכול להיות תירוץ למחדל ניהול משק המים והתייבשות הכנרת. טרור לא יכול להצדיק את זיהום והרעלת הקישון. איך יכול להיות שמצנע, שהוא עדיין ראש העיר של חיפה, לא אומר מילה על הפצצות המתקתקות שיושבות אצלו בעיר באישורו, ומצד שני מדבר מהבוקר עד הלילה על פצצות של הפלסטינים?

 

כיצד יתכן ששרון מאשר לחברת חשמל, בניית תחנת כוח פחמית מזהמת? הרי זה נגד כל הגיון כלכלי ואקולוגי, ויגרום בוודאות למותם של מאות אנשים.

 

אנחנו חייבים להפריד בין צרכי הביטחון והגנה על הגבולות, לבין הצורך הקיומי להגן על האדמה, האוויר והמים שנמצאים בתוך הגבולות.

אם לא נעשה את זה, בקרוב האדמה הזו לא תהיה ראויה להלחם בשבילה. מצד אחד אנחנו נמצאים במצב קשה בגלל מלחמה על אדמות, ומצד שני, אפילו אם נציע לפלסטינאים את רמת חובב במתנה, הם לא ייקחו את האדמה הזאת.

 

 

נושא השחיתות עלה עכשיו לכותרות. אחרי השריפות בחיפה כימיכלים, ברור שהשחיתות הזאת מסכנת לא רק את הדמוקרטיה, אלא את הקיום הפיזי שלנו כאן. מה זאת אותה שחיתות אם לא מכירת חיסול של כל חלקה טובה?! הרי שחיתות זה אומר שנותנים לכרישי נדל”ן לבנות איפה שבא להם. שחיתות זה אומר שחיפה כימיכלים ממשיכים לפעול, אפילו שתקלה שם יכולה להרוג מאות אלפי אנשים תוך דקות. שחיתות זה אומר שנותנים לבריונים כלכליים לשפוך את הרעל שלהם לתוך הנחלים. שחיתות זה אומר שחברת חשמל מקבלת אישור לבנות תחנת כוח פחמית מזהמת. להם זה מוסיף כמה מקומות עבודה – ומצידם, שכולם יחנקו. שחיתות זה אומר שהשר לאיכות הסביבה, ממנה אנשים בלתי מקצועיים שאחראים על חומרים מסוכנים. אני אומר לכם בכנות, שזה מפחיד אותי הרבה יותר מסדאם חוסיין.

        

ישראל מלאה בבריונים פוליטיים וכלכליים, שמנשלים את האזרחים בכוח מכל מקום. אלו בריונים בעלי ממון וקשרים, שגוזלים,רומסים וחומסים כל חלקה טובה, כדי שיוכלו לנצל אותה לעסקיהם. אנחנו לא חוששים מהבריונים האלה למרות שהם עושים הכל, כדי לפגוע בנו ולהכפיש את שמנו. אנחנו לא חוששים מהם, כי הצדק והמוסר לצידנו.

 

אנחנו לא מוכנים לחכות עד שנתפנה מבעיות הביטחון, שילוו אותנו כנראה עוד הרבה שנים.

 

במשך חמש שנים עשינו הרבה דברים. בכל מקום ובכל נושא בו פעלנו, אפשר לראות תוצאות.

 

הירוקים העלו לסדר היום הציבורי את הסכנה מקרינה של אנטנות וטלפונים סלולריים. חייבנו את החברות הסלולריות לחשוף את מיקומי האנטנות שהם החביאו, בדירות, באדניות ואפילו בתוך דודי שמש. כיום, חייבות החברות הסלולריות לעמוד בתקנים המחמירים בעולם של קרינה אלקטרומגנטית.

 

הירוקים העלו לסדר היום את העובדה, שמאות אנשים מתים מידי שנה בגלל זיהום האוויר שגורמים האוטובוסים, והבאנו להוצאת צווים אישיים נגד מנהלי חברות האוטובוסים.

 

בתל אביב הבאנו לחקיקת חוק למניעת זיהום אויר.

 

הגשנו מספר עתירות ביניהן עתירה כנגד בניה על החופים השייכים לכלל הציבור. הגשנו עתירה כנגד הפגיעה של מפעלי ים-המלח באחד הנכסים הגדולים שקיבלנו למשמרת, כדי להעביר לדורות הבאים. וביחד עם אדם טבע ודין הגשנו עתירה לבג”צ, כנגד משרד התחבורה, בדרישה לאפשר הפעלת אוטובוסים ומכוניות על גז. בנוסף הגשנו עתירה בדרישה לסגור לאלתר כלביה, שהיא למעשה כלוב עינויים גדול של כלבים.

 

הירוקים דורשים שהמחיר הסביבתי יילקח בחשבון. זכות הציבור לדעת את החשבון האמיתי.בכל פרוייקט, בכל עשייה יש לקחת בחשבון את המחיר האמיתי שכל אזרח במדינה משלם.  הירוקים יאבקו בשחיתות שמביאה להשחתת הארץ ומסכנת את עצם קיומנו. אנחנו נדאג לכך שהמשאבים יופנו לטובת הציבור ולא לטובת האינטרסים של בריונים בעלי ממון וקשרים. הירוקים מתמודדים לכנסת, כדי להיות כלב השמירה של כל אדם במדינה. אנחנו מתמודדים בבחירות לכנסת כדי שיהיה לנו כאן עתיד.

 

(*) פאר ויסנר מועמד מס’ 1 לכנסת מטעם מפלגת הירוקים, הינו יו”ר מפלגת הירוקים בישראל ומכהן כסגן ראש עיר בתל אביב יפו.

 כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר