מה אעשה בכנסת?

מה אעשה בכנסת?

פאר ויסנר – יו” מפלגת הירוקים בישראל
13.03.2006 00:55
מה אעשה בכנסת?


מפלגת הירוקים היא לא מפלגה סקטוריאלית. אנו פועלים למען כל מי שמרגיש שהארץ שלו והוא נשאר כאן, ללא קשר למיקומו במפה החברתית או הפוליטית – יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, עשירים ועניים. *** פרסום-חינם זה, לכל המפלגות המתמודדות לכנסת, ללא הבדל השקפה, הוא תרומת האתר של קימקא לדמוקרטיה הישראלית.מהן הסיבות שהניעו אותי להתמודד ולהיבחר לכנסת:

הקמתי את מפלגת הירוקים בשנת 1997, בעקבות אסון “גשר המכביה”. אני משתמש בשם “אסון הירקון”, כי המים המורעלים הביאו לאסון – לא הגשר. אני וחברי השתכנענו שהתפיסה הישראלית, לפיה “זול ומהיר” הוא טוב, קרסה לנגד עיננו והחלטנו לנסות סוף סוף להשפיע. הפוליטיקה היא לא דבר מגעיל בעינינו. יש פוליטיקאים מגעילים. הפוליטיקה מבחינתנו היא הזירה האמיתית שאפשר לשנות בה.

האג’נדה הפוליטית:

כל ראשי הממשלה, ללא קשר למשנתם הפוליטית עסקו בעיקר בענייני צבא, כדי שנוכל לחיות כאן בביטחון. זה היה תמיד בראש סדר העדיפויות. הסביבה תמיד יכולה היתה לחכות. זה היה כורח, אבל היה לזה גם מחיר כבד: נחלים מזוהמים, אוויר שהורג מאות בשנה, מים שאינם ראויים לשתיה, קרינה שמסכנת לא רק את מחזיקי הטלפון הסלולרי, ים שכמעט ואין בו דגים, מי תהום מורעלים.

הדאגה לאיכות הסביבה שלנו אינה עוד נושא ליפי נפש, זה עניין קיומי, שחייב להיות אינטרס לאומי שחוצה מפלגות. הרי על מה אנחנו נלחמים פה אם לא על האדמה עליה אנחנו יושבים, על המים אותם אנו שותים, ועל האוויר אותו אנו נושמים? הרי פגיעה והשחתה של המשאבים הללו משמעה פגיעה בעצמנו. חייבים לשמור עליהם. זה חזון לאומי שבלעדיו לא יהיה עתיד לילדינו. רק אם ניקח בחשבון את המחיר הסביבתי של כל עשייה, נוכל להעביר לילדים שלנו מדינה שראוי לחיות בה – שיש בה עתיד. הזמן הוא גורם מכריע. המעט שיש בידנו נמצא בסכנה אמיתית.

במשך חמישים ושלוש שנה אנחנו מגנים על הגבולות, אבל מפקירים את הארץ שאנו חיים בה. הגיע הזמן שנפסיק לנהוג כנוודים, אלא כמי שנשארים. חייבים להפסיק ללכלך, לזהם ולהרעיל כאילו אנחנו תיכף עוזבים ומשאירים לזה שיבוא אחרינו לנקות.

מפלגת הירוקים היא לא מפלגה סקטוריאלית. אנו פועלים למען כל מי שמרגיש שהארץ שלו והוא נשאר כאן, ללא קשר למיקומו במפה החברתית או הפוליטית – יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, עשירים ועניים. 

 

הסביבה היא המכנה המשותף בין כולנו. הירוקים נאבקים על עתידה של המדינה, כי בלי ים ללכת אליו, בלי נחלים שאפשר לטייל לאורכם, בלי אוויר נקי לנשימה ובלי מים ראויים לשתיה – אי אפשר לקיים חיים.

הירוקים מתמקדים בנושאים הבאים:

סדר עדיפויות חדש לשלטון – האזרח וסביבתו במרכז: טובת הסביבה והאזרח קודמת לטובת השלטון ולטובתם של היזמים, בעלי הממון והקשרים. הירוקים הם פרקליטי הציבור מול בעלי השררה אשר אינם מתחשבים בצרכי הציבור ובסביבתו. סדר עדיפויות חדש זה יהיה מעוגן בחוקה ויחייב את כל משרדי הממשלה ואת זרועות השלטון.

עצירת הרס הסביבה, שמירת הארץ, חרות אזרחית, פיתוח חכם, חברה פתוחה ומתקדמת, פוליטיקה של שיתוף פעולה, כלכלה ירוקה, זכות הציבור לדעת, לחשוב על המחר.

היעדים העיקריים אותם אני רוצה להשיג כחבר כנסת: 

הירוקים ידרשו לקחת את המחיר הסביבתי בחשבון. זכות הציבור לדעת את החשבון האמיתי. בכל פרוייקט, בכל עשייה יש לקחת בחשבון את המחיר האמיתי שכל אזרח במדינה משלם.

הירוקים יאבקו בשחיתות שמביאה להשחתת הארץ ומסכנת את עצם קיומנו. אנחנו נדאג לכך שהמשאבים יופנו לטובת הציבור ולא לטובת האינטרסים של בריונים בעלי ממון וקשרים.

הירוקים מתמודדים לכנסת, כדי להיות “כלב השמירה” של כל אדם במדינה. אנחנו מתמודדים לבחירות בכנסת כדי שיהיה לנו כאן עתיד.

יש עוד הרבה מה לעשות. הירוקים בכנסת יקדמו את הנושאים הבאים:

          ניקוי ופינוי מרבצי אסבסט בנהריה.

          הפסקת זיהום נחל הנעמן ע”י תעשיות פטרו-כימיות.

          פיקוח על התעשיות הכימיות במפרץ חיפה ועצירת הזרמת שפכים תעשייתיים לנחל הקישון.

          הפסקת שאיבת היתר מהכנרת המביאה להתייבשותה וזיהומה.

          הוספת קולטנים על הארובה של תחנת הכוח הפחמית בחדרה המזהמת את האוויר.

          הפסקת זיהום אקוויפר החוף עקב ירידת מפלס המים המתוקים וחלחול מים מלוחים.

          רמת השרון – ניקוי קרקע מזוהמת במתחם תע”ש.

          פינוי חוות הגז בפי גלילות, שהיא פצצה מתקתקת.

          תל-אביב-יפו – הפחתת זיהום האוויר ממכוניות ואוטובוסים, ניקוי הירקון ופינוי מדרון יפו שהפך את חוף הים לאתר אשפה פיראטי.

          אשקלון – פינוי התכנית להקמת תחנת כח פחמית מזהמת, בנוסף לזו הקיימת.

          באר שבע – הפסקת זיהום אוויר מרמת חובב והוצאת המסוף לשינוע חומרים מסוכנים מהעיר.

          פיקוח על מפעלי ים המלח המייצרים מתיל-ברומיד, גורמים להתייבשות הים ולתופעת הבורות הנפערים.

          ניתור ופיקוח על הקרינה הרדיו-אקטיבית בכור הגרעיני בדימונה.

          הפסקת הזיהום במפרץ אילת הנובעת מהזרמת הביוב של המלונות ומכלובי הדגים.

 

אודות הכותב:

פאר ויסנר מועמד מס’ 1 לכנסת מטעם מפלגת הירוקים, הינו יו”ר מפלגת הירוקים בישראל ומכהן כסגן ראש עיר בתל אביב יפו.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ניהול האתר